Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 100
  1. 10-12-07 01:57 #1
    Προεπιλογή Πρέσα ποδιών ή Καθίσματα - Leg Press vs Squat
    Επειδή τα πόδια μου αρέσει να τα προπονώ αλλά αποφεύγω τα squot, ωστόσο τα δίνω όλα στην πρέσσα μπορεί με σωστή προπόνηση να μου δώσει ικανοποιητικά αποτελέσματα;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 10-12-07 02:06 #2
    Retired mod
    Το avatar του χρήστη gpol

    Εγγραφή
    30-10-2006
    Περ.
    Kerkira
    Μηνύματα
    987
    Προεπιλογή
    Ειναι πολυ καλη ασκηση, αλλα δεν ειναι squat
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 10-12-07 03:16 #3

    Εγγραφή
    12-11-2005
    Περ.
    In Your Mind
    Μηνύματα
    579
    Προεπιλογή
    Γιατι αποφεύγεις το squat?
    O Ruhl κλέβει το Sida του Piki
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 10-12-07 14:54 #4
    Respected member
    Το avatar του χρήστη Sourlas

    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    332
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Duke-Nukem
    Γιατι αποφεύγεις το squat?
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 10-12-07 15:52 #5
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Η καλυτερη απαντηση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gpol
    Ειναι πολυ καλη ασκηση, αλλα δεν ειναι squat
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 12-12-07 03:02 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Duke-Nukem
    Γιατι αποφεύγεις το squat?
    Γιατί σηκώνω λιγότερα και ξενερώνω (και δεν εννοώ αναλογικά που είναι και το λογικό αλλά σε εμένα συμβαίνει το εξής παράδοξο, στο squot να σηκώνω σχετικά με την κατάσταση που βρίσκομαι και άλλους λίγα ενώ στην πρέσσα πολλά ) και γιατί την βρίσκω πιο πολύ στην ξάπλα που σου προσφέρει η πρέσσα
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 12-12-07 03:29 #7

    Εγγραφή
    12-11-2005
    Περ.
    In Your Mind
    Μηνύματα
    579
    Προεπιλογή
    Το φαντάστηκα ότι δεν κάνεις σκουότ επειδή δεν σηκώνεις πολλά κιλά ενώ στην πρέσα περισσότερα. Αυτό είναι περισσότερα θέμα εγωισμού και στην προπόνηση τέτοιους εγωισμούς καλύτερα να τους αφήνουμε. Καλή η πρέσα αλλα σαν την ανάπτυξη και ενδυνάμωση του σκουοτ απλά δεν συγκρίνεται...
    Squot Seperates Men From the Boys...
    O Ruhl κλέβει το Sida του Piki
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 12-12-07 04:06 #8
    Retired mod
    Το avatar του χρήστη gpol

    Εγγραφή
    30-10-2006
    Περ.
    Kerkira
    Μηνύματα
    987
    Προεπιλογή
    Εφοσον δεν εχεις καποιο προβλημα, τοτε μην αφησεις το squat απο την προπονηση σου. Τα οφελη του ειναι πολλαπλα κας ας σηκωνεις λιγοτερα κιλα
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 12-12-07 06:18 #9
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    SQUATS & DEADLIFTS = ΑΝΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΑ = KINGS OF BB.

    Gt
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 13-12-07 00:00 #10
    Το avatar του χρήστη tea13

    Εγγραφή
    08-12-2007
    Περ.
    Κατερινη
    Μηνύματα
    14
    Προεπιλογή
    +1
    -tea-
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 13-12-07 20:20 #11
    Mr Hellas
    Το avatar του χρήστη argyrakis

    Εγγραφή
    27-11-2007
    Περ.
    Χρυσούπολη
    Μηνύματα
    463
    Προεπιλογή
    Να μην ντρέπεσαι να κάνεις σκουοτ επειδή δεν παίρνεις κιλά εγώ ξέρω ανθρώπους που σηκώνουν λίγα κιλά και έχουν ποδάρες αλά δεν έχει καμία σχέση η μια άσκηση με την άλλη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 14-12-07 01:12 #12
    Προεπιλογή
    Να 'σαι καλά, σε ευχαριστώ για την εμψύχωση Η αλήθεια είναι πως έχω καλές βάσεις (ειδικά τετρακέφαλο) και στην πρέσσα τα πάω καλά σε αντίθεση με το squot που κατά έναν ανεξήγητο για μένα λόγο δεν τραβάω... Όταν λες καμμιά σχέση η μια με την άλλη σε τι αναφέρεσαι; Στους ίδιους μύες των ποδιών δεν εστιάζουν;
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 19-12-07 15:01 #13
    Προεπιλογή
    Αν και το σκουότ είναι πιο βασική και ολοκληρωμένη άσκηση-κίνησ, υπάρχουν αθλητές που η μηχανική τους σώματός τους δε τους βοηθάει στην εκτέλεση της άσκησης. Ακόμη μια περίπτωση που πρέπει να προτιμάς την πρέσσα από το σκοώτ είναι όταν το σώμα σου έχει προδιάθεση για μη-συμμετρικά ανεπτυγμένους γλουτούς.

    Κατά τα άλλα το σκουώτ είνια ο βασιλιάς των ακσήσεων
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 30-01-14 01:52 #14
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή squat vs leg press
    Με αφορμη μια συζητηση που εγινε στο "σκουατ vs αρση θανατου" για το λεγκ πρες και τις προβολες σε σχεση με τα σκουατ ανοιγω το συγκεκριμενο θεμα.

    Η βασικη επιχειρηματολογια που βρηκα κατα της ανωτεροτητας των σκουατ για τους τετρακεφαλους και μονο ειναι η παρακατω

    http://scoobysworkshop.com/squat-myths/


    Συμφωνα με αυτα το μονο πλεονεκτημα των σκουατ ειναι οτι γυμναζουν και αλλους μυς ως σταθεροποιητικους, πραγμα που δεν εχει επιπτωση στους 4κεφαλους αφου και το αντεπιχειρημα για την αυξηση των αναβολικων ορμονων με την εκγυμναση πολλων μυων ταυτοχρονα εχει καταρριφθει, εφοσον βρεθηκε οτι δεν εχει σοβαρη επιπτωση στη μυικη αναπτυξη (το εχουμε ξανασυζητησει με αλλες ερευνες).

    Ποια ειναι η αποψη σας σχετικα με τα επιχειρηματα αυτα, αν δεν ισχυουν γιατι δεν ισχυουν?

    Επισης ποια ειναι η εμπειρια σας, εχετε δοκιμασει το καθενα μονο του να συγκρινετε αποτελεσματα?

    * παρασυρθηκα και το εβαλα στις δημοσκοπησεις, αν μπορει καποιος ας το μεταφερει
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tasos2 : 30-01-14 στις 01:55

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 31-01-14 02:04 #15
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    νομιζω καπου το ειχαμε ξανασυζητησει αυτο το θεμα κ ειχα ποσταρει κ την μελετη που ανεφερα εδω..
    @ ΜοΜ δηστυχως δεν μπορω να την βρω τωρα,αλλα πρεπει να υπαρχει καπου στο φορουμ..αν την πετυχει καποιος ας την ποσταρει,αλλιως θα κοιταξω μηπως κ την ξαναβρω εγω..

    οσον αφορα το θεμα που ρωταει ο τασος,κ που συζηταμε κ αλλου τα καθισματα δεν ειναι απαραιτητη ασκηση για καποιον που θελει να φτιαξει ποδια..
    αυτο δεν σημαινει πως δεν ειναι καλη ασκηση..απλα δεν κανει για ολους,καθως η μηχανικη του καθε σωματος ειναι διαφορετικη κ υπαρχουν ανθρωποι που οσο καλα κ να τους δειξεις την εκτελεση παλι το σωμα δεν θα τους βοηθησει..
    οποτε το θεμα εδω,δεν ειναι τοσο να μαθουμε σε καποιον τον σωστο τροπο εκτελεσης ,αλλα να αξιολογησουμε το αν μπορει αυτος ο ανθρωπος σωματικα να ανταπεξελθει σε μια ασκηση που θα του δειξουμε..
    παμπολες φορες δειχνεις σε ανθρωπους πως πρεπει να ειναι η σταση του σωματος κ εκεινοι δεν μπορουν να την ακολουθησουν,ειτε στις αρσεις ειτε στα καθισματα..κανουν αγαρμπες κινησεις κ η μεση σπαει επικινδυνα οχι λογω φορτιου,αλλα λογω σωματικης κατασκευης..

    μετα αυτο με τους σταθεροποιητες μυς κ τα καθισματα ειναι τελειως ασχετο,γιατι οι σταθεροποιητες μυς δεν εχουν σχεση με την μυικη αναπτυξη των ποδιων..ειναι διαφορετικα πραγματα..
    οπως επισης κ αυτη η μουφα με τις ορμονικες εκρισεις..συμπερασματα τυπου "αυτη η ασκηση σε κανει να εκρινεις περισοτερη τεστο,αρα θα μεγαλωσουν οι μυς σου καλυτερα " ειναι ατοπα..
    οσον αφορα την μυικη αναπτυξη ,η ασκηση δεν εχει τοσο σημασια οσο η προοδευτικη επιβαρυνση (κ παλι αυτη μεχρι ενα σημειο,υπαρουν ορια )..αυτο ισχυει κ στα καθισματα ,αλλα κ σε αλλες ασκησεις οπως οι αρσεις για πλατη κ οι πιεσεις παγκου για στηθος..
    σε καμια περιπτωση δεν πρεπει οπωσδηποτε να κανει καποιος μια απο αυτες τις ασκησεις για να εχει καλυτερα αποτελεσματα σε σχεση με καποιο αλλο ειδος ασκησης οπως πιεσεις στηθους σε μηχανημα η διαφορες αλλες ασκησεις για πλατη..

    εφ οσον υπαρχει προοδευτικη επιβαρυνση οι μυς το μονο που μπορουν να κανουν ειναι να ανταπεξελθουν..

    σαν μερος της απαντησης ,παρολο που δεν θελω να αναφερομαι προσωπικα,γιατι το προσωπικο παραδειγμα δεν αποτελει παντα επιχειρημα να γραψω αναφορικα πως πιεσεις παγκου εχω να κανω 10 χρονια κ το στηθος μου ειναι καλυτερο απο πολλους που κανουν 2πλασια κιλα απο μενα,κ το ιδιο κ για πλατη με ανθρωπους που εχω δει να κανουν αρσεις με 3πλασια κιλα απο μενα κ ομως συγκριτικα η πλατες τους ηταν πολυ πισω σε σχεση με την δικη μου..
    αυτο σαν προσωπικη εμπειρια ,μιας κ αν ισχυαν αυτα που διαβαζω κατα καιρους δεν θα ειχα ουτε πλατη,ουτε στηθος αφου δεν κανω τπτ απο πιεσεις με μπαρα κ αρσεις..
    οσον αφορα τα καθισματα, δεν μπορω να εκτελω με πολλα κιλα μιας κ εχω προπτωση σπονδυλου -παρολα αυτα κανω- κ στην πρεσσα νιωθω ασφαλεστερος οσον αφορα την μεση μου..παλι ομως υπαρχουν κ πρεσσες που δεν ειναι τοσο καλες κ μπορει να σου δημιουργησουν κ αυτες προβλημα στην μεση,το ξερω ,το εχω δει κ αυτο..

    ενα καλο αρθρο πανω στο θεμα καθισματων v.s. πρεσσας ειναι αυτο εδω,του mcDonald..τα εξηγει ολα πολυ καλα,κ ειναι πραγματα που εουν ξαναγραφτει εδω μεσα παμπολες φορες σε αναλογα θεματα ( δεν ειναι η πρωτη φορα που το συζηταμε εδω μεσα ),απλα μια επαναληψη ποτε δεν βλαπτει..

    εν κατακλειδι η επιχειρηματολογια του γιατι τα καθισματα ειναι καλυτερα απο την πρεσσα οσον αφορα την αναπτυξη των ποδιων,δεν ευσταθει κ τοσο..
    θεωριες συνδεδεμενες μεταξυ τους ειναι ,κ τα περισοτερα αρθα ειναι γραμμενα ετσι για να οδηγουν σε συμπερασματα..αλλιως γινεσαι αιρετικος, οπως κ με πολλα αλλα στον χωρο αυτο..
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία