Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 100
  1. 05-02-14 12:08 #31
    Το avatar του χρήστη Andreas C.

    Εγγραφή
    23-12-2011
    Περ.
    Λευκωσία
    Μηνύματα
    2.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SOLID Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγχωρέστε μου οποία πιθανά ορθογραφικά λάθη αλλά επειδή μένω εξωτερικό πλέων και δεν έχω ελληνική γλώσσα στον υπολογιστή μου πέρνει τρομερά πολύ ώρα να τα κάνω μέσω google translete αλλαγή σε ελληνικά οποίος ξέρει κάποιον καλύτερο τρόπο θα του είμαι ευγνώμων να μου τον παραθέσει.
    Φίλε μου δοκίμασε αυτό http://www.greeklish-to-greek.gr/
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-02-14 12:28 #32
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andreas C. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου δοκίμασε αυτό http://www.greeklish-to-greek.gr/

    Σε ευχαριστώ πολύ φιλε μου για την απάντηση όντως δουλεύει μια χαρά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 05-02-14 12:33 #33
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο panagiotiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεγάλα πόδια == Squat
    Τόσα post λέμε πως δεν είναι απαραίτητο αυτό ούτε νομος.Ο πειραματισμός είναι το μεγαλύτερο και πιο αποτελεσματικό πράγμα που μπορεί να κάνει ο καθένας.Ο καθένας δοκιμάζει και κρίνει αλλα όπως βλέπεις πιο πάνω σε πολλά post δεν είναι μονόδρομος το squat,όπως και φυσικά και διαφορες άλλες (μαγικές) ασκήσεις.Δεν χρειάζεται να κολλάμε σε στερεότυπα.Φυσικά όλα αυτά αλλάζουν όπως είπα παραπάνω αν έχεις καταλήξει ότι σε εσένα δουλεύει καλά το squat από όλες τις απόψεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 05-02-14 13:19 #34
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή
    Εγώ πιστεύω πως μπορείς να έχεις ωραία πόδια χωρίς να έχεις κάνει καθίσματα ποτέ στη ζωή σου.
    Για αγωνιστικούς δε ξέρω,αλλά για φυσικούς και νορμάλ/φιτ ανθρώπους γίνεται..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ίων Δραγούμης : 05-02-14 στις 13:26
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 05-02-14 14:42 #35
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Eπισης επειδη ειπαν καποιοι οτι οι μεγαλοι bbers θεωρουν τα σκουατ την καλυτερη ασκηση για υπερτροφια, στις προπονησεις ποδιων του κεφαλιανου που εχω δει δεν εκανε ποτε σκουοτ παρα μονο smith και απο εκει και περα μηχανηματα.

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 05-02-14 18:17 #36
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    σοβαρα τωρα,αυτο δλδ ειναι επιχειρημα που εφαρμοζεται πανω στον μεσο γυμναζομενο?
    Ισα ισα που αυτο ειναι το καλυτερο επιχειρημα. Οταν καποιος επαγγελματιας που εχει χημικη υποστηριξη λεει οτι το σκουοτ ειναι η καλυτερη ασκηση για τα ποδια τοτε αυτο ισχυει 100 φορες περισσοτερο για καποιον απλό ασκούμενο.
    Το leg press ειναι μια πολυ καλύ ασκηση που γυμναζει τα ποδια.
    Το πληρη squat εκτος απο το οτι γυμναζουν τα ποδια πολυ πιο ολοκληρωμενα, γυμναζουν και ραχιαιους κοιλιακους κτλ. Ειναι μια ασκηση για ολο το σωμα και μια ασκηση για ολο το σωμα και το μεταβολισμο ανεβάζει και περισσότερο λιπος καις και περισσότερο ερέθισμα για μυικη ανάπτυξη δινεις.
    Κανενας δεν ειπε οτι χωρις σκουοτ δεν χτιζεις ποδια, αλλα υπάρχουν καποιες ασκησεις ανωτερες τι να κανουμε τωρα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 05-02-14 18:21 #37
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    βαλτε και το deadlift τωρα
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 05-02-14 20:13 #38
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη the_big_litho

    Εγγραφή
    03-03-2008
    Περ.
    Aθηνα
    Μηνύματα
    1.216
    Προεπιλογή
    Τα ελεύθερα ημικαθίσματα εξασκούν και άλλους τομείς, όπως την ιδιοδεκτικότητα και την ισορροπία, χρησιμοποιούν τους τριπλάσιους μυς σε σχέση με την πρέσσα και συμβάλουν ορμονικά λόγω των βιοχημικών προσαρμογών που προκαλούν. Στην αντιπέρα όχθη η πρέσσα είναι πιο ''ειδική'' στο να απομονώσει τετρακέφαλους και γλουτούς που σημαίνει ότι ίσως να βοηθά πιο πολύ στην υπερτροφία.

    Φυσικά όλα αυτά είναι σχετικά. Υπάρχουν έρευνες αντικρουόμενες από γνωστά πανεπιστήμια με αιτιολογήσεις και κλινικά αποτελέσματα.
    Ph. Ed.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 05-02-14 21:24 #39
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισα ισα που αυτο ειναι το καλυτερο επιχειρημα. Οταν καποιος επαγγελματιας που εχει χημικη υποστηριξη λεει οτι το σκουοτ ειναι η καλυτερη ασκηση για τα ποδια τοτε αυτο ισχυει 100 φορες περισσοτερο για καποιον απλό ασκούμενο.
    Το leg press ειναι μια πολυ καλύ ασκηση που γυμναζει τα ποδια.
    Το πληρη squat εκτος απο το οτι γυμναζουν τα ποδια πολυ πιο ολοκληρωμενα, γυμναζουν και ραχιαιους κοιλιακους κτλ. Ειναι μια ασκηση για ολο το σωμα και μια ασκηση για ολο το σωμα και το μεταβολισμο ανεβάζει και περισσότερο λιπος καις και περισσότερο ερέθισμα για μυικη ανάπτυξη δινεις.
    Κανενας δεν ειπε οτι χωρις σκουοτ δεν χτιζεις ποδια, αλλα υπάρχουν καποιες ασκησεις ανωτερες τι να κανουμε τωρα.

    θα ηθελα να μου πεις που το βασιζεις αυτο?ποια η λογικη του?
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 05-02-14 22:05 #40
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Οι επαγγελματιες λενε πολλες φορες πραγματα για εντυπωσιασμο.

    Το σκουοτ ειναι σιγουρα ανωτερο για συνολικη δυναμη του σωματος και βαζει σε μεγαλυτερη ενταση το καρδιαγγειακο συστημα, αλλα εδω μιλαμε για υπερτροφια ποδιων και μονο.

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 05-02-14 22:18 #41
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.802
    Προεπιλογή
    όταν κάποιος έχει προδιαγραφες για ποδάρες ότι και να κάνει ποδάρες θα έχει , ο Στρατής ο Αργυράκης πχ αρση θανάτου ποτε δεν έχει κάνει και σκουώτ νορμάλ όχι φούλ βαρια κιλα και όμως το δυνατό του σημείο είναι τα πόδια

    όπως είπε και ο Γιώργος (the big litho ) το σκουώτ έχει τα πλαονεκτήματα του όπως και η πρέσα , σημασία δεν έχει να λέμε απλα κάνουμε την άσκηση , αλλα αν ένας λέει κάνει σκουώτ αλλα δεν ιδρώνει το αυτί του και ό άλλος πρέσα με φούλ κιλα σωστη εκτέλεση ολοκληρωμένη κίνηση και γυρίζουν τα μάτια του απο το ζόρι , τότε να μην αναρωτιέτε ο κάνων σκουώτ γιατι ο άλλος έχει καλύτερη ανάπτυξη
    γιατι στο ββ το έχουμε πεί πολλες φορες μετράει η υπερτροφία και όχι η μέγιστη δύναμη , αυτη είναι άλλου παπα ευαγγέλιο όπως πχ στούς παουερ λίφτερ , εμας μας ενδιαφερει η δύναμη αλλα όχι η μέγιστη αλλα η δύναμη πάνω στα εξασκητικά κιλα με τις επαναλήψεις που πρέπει να βγάλουμε και όχι σαν αυτοσκοπός για μια επανάληψη , που σ αυτη την περίπτωση δεν κοιτάμε και την κίνηση σαν μυική διέγερση αλλα σαν αυτοσκοπός να σηκώσουμε απλα το βάρος , όπως κάνει άλλος με σούμο σκουώτ άλλος με ημικάθισμα , άλλος σκύβοντας και σηκώνοντας το βάρος με ραχιαίους και γλουτούς περισσότερο , αρκε'ί να κάνει την κίνηση και να σηκώσει το βάρος
    Στο ββ όμως απλα θέλουμε να σοκάρουμε τούς μυς έως αποτυχίας με κάθε τρόπο και η αυστηρή εκτέλεση που επικεντρώνει σε συγκεκριμένους μυς που θέλουμε να δώσουμε έμφαση , δεν έχει στόχο απλα να σηκώσουμε πολλα κιλα



    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 05-02-14 22:22 #42
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.802
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι επαγγελματιες λενε πολλες φορες πραγματα για εντυπωσιασμο.

    Το σκουοτ ειναι σιγουρα ανωτερο για συνολικη δυναμη του σωματος και βαζει σε μεγαλυτερη ενταση το καρδιαγγειακο συστημα, αλλα εδω μιλαμε για υπερτροφια ποδιων και μονο.
    οι επαγγελματίες και λένε και κάνουν πράγματα για εντυπωσιασμο , μπορεί σε κάποιο βίντεο που το βγάζουν να κονομήσουν να κάνουν παπαδες και στην κανονική όφ δε ρεκορτ προπόνηση να κάνουν άλλα , αυτα έτσι είναι και έχουν την λογική τους , το θέμα είναι να μην τρέχουμε σαν τα πρόβατα και πάμε να κάνουμε ότι κάνουν αυτοι με σκοπό να γίνουμε σαν αυτούς γιατι πολύ απλα διαφορετικοί επαγγελματίες μπορεί να κάνουν διαφορετικά πράγματα και όμως όλοι να είναι επαγγελματίες , δεν σημαίνει ο ένας κάνει σωστα και ό άλλος λάθος
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 06-02-14 01:03 #43
    Το avatar του χρήστη chro

    Εγγραφή
    15-12-2011
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    355
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SOLID Εμφάνιση μηνυμάτων
    και όσο αναφορά το σκιάχτρο που αναφέρεις πιο πάνω παρά πολύ αθλητές θρυοι του ββ όπως Dorian Yates,Vince Taylor και διάφοροι άλλοι δεν χρησιμοποίησαν ποτέ μα ποτέ τα καθίσματα σαν κύρια άσκηση υπερτροφίας,άλλο η δύναμη αλλά εδώ μιλάμε για υπερτροφία.
    1. Γιατί αναφέρουμε ως παράδειγμα αν μια άσκηση είναι καλή, αθλητές που αντί να εστιάσουν σε σωστές ασκήσεις έχουν εστιάσει στη χημεία? Δε γίνεται να κάνεις έρευνα και να πάρεις δεδομένα για το αν μια άσκηση είναι αποτελεσμαστική ή όχι με άτομα με χημική υποστίριξη και άτομα που δε κάνουν ούτε καν διατροφή.

    2. Πάντα θεωρούσα λάθος τη σύγκριση των 2 ασκήσεων καθώς στην πρέσσα μιλάμε για leg press άσκηση ενώ στα squat αναφερόμαστε σε άσκηση οδήγησης του ισχίου (hip drive άσκηση). Οι άρσεις θανάτου (olympic style, conventional) είναι πιο κοντινή άσκηση για σύκγριση.

    3. Πάμε να συγκρίνουμε το 1 από τα 5 (που λέει ο λόγος δε ξέρω πόσα είναι τα κέρδη δε τα μέτρησα) καλά που έχουν τα squat, με το μοναδικό που έχει η πρέσσα.

    Εγώ ένα πράγμα θα πω. Όποιος δεν έχει κάποιο άνθρωπο να του δείξει πως να εκτελεί στα squat και να τον επιβλέπει, το καλύτερο που έχει να κάνει είναι πρέσσα. Αν όμως κάποιος έχει κοντά του κάποιο να του δείξει και να τον επιβλέπει τότε θα είναι μεγάλο λάθος να μη κάνει squat.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 06-02-14 01:23 #44
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chro Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Γιατί αναφέρουμε ως παράδειγμα αν μια άσκηση είναι καλή, αθλητές που αντί να εστιάσουν σε σωστές ασκήσεις έχουν εστιάσει στη χημεία? Δε γίνεται να κάνεις έρευνα και να πάρεις δεδομένα για το αν μια άσκηση είναι αποτελεσμαστική ή όχι με άτομα με χημική υποστίριξη και άτομα που δε κάνουν ούτε καν διατροφή.

    2. Πάντα θεωρούσα λάθος τη σύγκριση των 2 ασκήσεων καθώς στην πρέσσα μιλάμε για leg press άσκηση ενώ στα squat αναφερόμαστε σε άσκηση οδήγησης του ισχίου (hip drive άσκηση). Οι άρσεις θανάτου (olympic style, conventional) είναι πιο κοντινή άσκηση για σύκγριση.

    3. Πάμε να συγκρίνουμε το 1 από τα 5 (που λέει ο λόγος δε ξέρω πόσα είναι τα κέρδη δε τα μέτρησα) καλά που έχουν τα squat, με το μοναδικό που έχει η πρέσσα.

    Εγώ ένα πράγμα θα πω. Όποιος δεν έχει κάποιο άνθρωπο να του δείξει πως να εκτελεί στα squat και να τον επιβλέπει, το καλύτερο που έχει να κάνει είναι πρέσσα. Αν όμως κάποιος έχει κοντά του κάποιο να του δείξει και να τον επιβλέπει τότε θα είναι μεγάλο λάθος να μη κάνει squat.
    Γενικά δεν διαφωνώ με αυτά που λες αλλα στο πρώτο κομμάτι που λες γιατί αναφέρω αυτούς τους συγκεκριμένους αθλητές απλά το ανέφερα επειδή κάπου είχε αναφερθεί δεν θυμάμαι που ότι ακόμα και μη powerlifters αλλα bodybuilders όπως cutler και coleman προτιμούν το squat σαν (καλύτερη άσκηση). Εγώ προσωπικά έχω βρει ποίες ασκήσεις κάνουν στο δικό μου κορμί και πλέων δεν εντυπωσιάζομαι όπως όταν άρχισα προπόνηση με το τι κάνει ο ένας και ο άλλος δόξα το theo έχω πειραματιστεί μέχρι αηδίας και έχω καταλήξει.Γενικά με πολλά στερεότυπα όταν μιλάμε για ασκήσεις δεν συμφωνώ ειδικά στην περίπτωση του στήθους με μπάρα αλλα αυτό είναι άλλο καπέλο ok.Δεν είπα ποτε όμως να μην κάνει κάποιος squat όπως λες πολύ σωστά στο τέλος πρέπει να εκτελείται πολύ σωστά η συγκεκριμένη άσκηση για να στοχεύσει καλά στα πόδια και όχι πιο πολύ στην κάτω πλάτη η στους γλουτιαίους αλλα και σωστά να εκτελείται δεν είναι νομος ότι πρέπει ντε και καλά να είναι η βασική σου άσκηση στο πρόγραμμα ποντιων ΕΦΌΣΟΝ μιλάμε για υπερτροφία.Έχουμε ψειρίσει την μαϊμού για δυο ασκήσεις που στην τελική και οι 2 δουλεύουν παρα πολύ καλά για τα πόδια έχει καταλήξει το thread πιο πολύ σε fanboys του squat και τις πρέσας δεν χρειάζεται να τα καταρρίπτουμε όλα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 06-02-14 01:27 #45
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτη εδω η ερευνα μας λεει οτι παρολο που η αυξηση σε μυικη δυναμη ηταν μεγαλυτερη στην περιπτωση του full rom η μυικη πυκνοτητα ειχε πολυ μικρη μεταβολη σε σχεση με την partial rom..
    για ενα ευρος διαφορας δυναμης της ταξης του 10% η αντιστοιχια σε μυικη πυκνοτητα ηταν της ταξης του ~1.8%..αρκετα μεγαλη διαφορα (για να καταληγεις σε αυτο το συμπερασμα σου απο πανω) ,που μας δειχνει οτι αυτα τα πραγματα δεν ειναι απαραιτητα ανεξαρτητα το ενα απο το αλλο απο την μια ,αλλα αποτην αλλη μας δειχνει επισης οτι η απολυτη δυναμη δεν ισουται με μια αντιστοιχη απολυτη αυξηση σε μυικη υπερτοφια.
    Φαίνεται να μην γνωρίζεις με τί τρόπο βοηθάει η αύξηση δύναμης στην αύξηση της μυϊκής μάζας.

    Το βασικό προπονητικό ερέθισμα που φέρνει ως προσαρμογή την πρωτεϊνοσύνθεση (ειδικά όταν μιλάμε για αύξηση των συσταλτών πρωτεινών της μυϊκής ίνας), είναι το συνολικό προπονητικό έργο κάθε μυϊκής ομάδας. Όταν αυξάνεις την δύναμή σου, αυξάνεις το προπονητικό έργο που μπορείς να κάνεις σε κάθε προπόνηση. Για πάρδειγμα: αν το 1 RM σου σε μια άσκηση είναι 100 kg, μπορεί να κάνεις 10άρες με 70, αν το 1RM το ανεβάσεις στα 140, μπορεί να κάνεις 10άρες με 100 και να δίνεις πολύ ισχυρότερο ερέθισμα υπερτροφίας. Η έρευνα που πόσταρες είναι σχεδιασμένη να ελέγξει την επίδραση του εύρους κίνησης στην υπερτροφία, όχι την επίδραση της δύναμης.

    Συγκεριμένα, η έρευνα που πόσταρες βρήκε ότι η ομάδα με το πλήρες εύρος κίνησης είχε αύξηση πάχους των μυών κατά 9.65% και η ομάδα με το περιορισμένο εύρος κίνησης είχε αύξηση κατά 7.83%. Η διαφορά μεταξύ των 2 δεν είναι "~1.8%", η διαφορά στα gains μεταξύ των δυο ομάδων είναι 12.8%.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MindOverMatter : 06-02-14 στις 01:33
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία