Σελίδα 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 75 από 100
  1. 22-05-14 13:03 #61
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chro Εμφάνιση μηνυμάτων
    (κατά την άποψή μου αυτή είναι η δουλειά τους και όχι να μαζεύουν τα κιλά ή να κάνουν γνωριμίες με γκόμενες).
    Πολύ σωστά φίλε μου.αυτος είναι ενας απο τους βασικους λόγους που έφτιαξα γυμναστήριο στο σπίτι.οποτε αναγκαστικά και εγώ ξεκίνησα τα σκουοτ, μιας και στο γυμναστήριο δεν είχα κάνει σχεδόν ποτε.οι δυο ασκήσεις δεν έχουν επαφή.πολλες κατηγορίες ανώτερη η άσκηση με την μπάρα.αρκει με λίγα κιλά στην αρχή ώστε να αποκτήσει κανείς σωστή τεχνική.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 22-05-14 14:14 #62
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    off topic mode on....

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chro Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..... ζήτα από κάποιο γυμναστή να σου δείξει/βελτιώσει την τεχνική σου ώστε να με σε πονάει η μέση. (κατά την άποψή μου αυτή είναι η δουλειά τους και όχι να μαζεύουν τα κιλά ή να κάνουν γνωριμίες με γκόμενες)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Giorgos04 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ σωστά φίλε μου.αυτος είναι ενας απο τους βασικους λόγους που έφτιαξα γυμναστήριο στο σπίτι....

    Για το θεμα με τις γκομενες συμφωνω. Αλλα τα βαρη οταν εμεις τα παραταμε οπου βρουμε, να μη τα μαζεψουν? Μετα θα λεμε οτι το γυμναστηριο ειναι μπουρδελο





    on topic mode off για ναμη ξεφευγουμε και απο το αρχικο θεμα


    Φιλε, θα σταθω στη λεξη "αρχαριος" που εχεις στο τιτλο
    Ο αρχαριος κατα τη γνωμη μου, δε κανει κατι διαφορετικο απο τον εμπειρο οσον αφορα τις ασκησεις και τη τεχνικη.
    Αυτο ομως που πρεπει ομως να κανει ο αρχαριος ειναι να μη φορτωνει με κιλα, ωστε και να συνηθησει το σωμα του σιγα σιγα, και να μαθει να κανει τις ασκησεις/εκτελεσεις σωστα.

    Αυτ(ι)α
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 22-05-14 14:42 #63
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Κάνε και legpress και squat.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 22-05-14 16:53 #64
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Και πρέσα και σκουωτ και προβολές. Νέος είσαι, έχεις όρεξη
    Όταν τερματίζεις κιλά, απλά από μόνος σου θα προσπαθείς να ανεβάσεις το βαθμό δυσκολίας. Είτε αυτό θα είναι περισσότερες επαναλήψεις, είτε περισσότερα σετ, και για μένα απαραίτητα πιο στοχευμένη εκτέλεση της άσκησης.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 22-05-14 19:14 #65
    Προεπιλογή
    Είτε ένα ένα πόδι.
    I was born insane. I do stuff that you consider impossible on daily basis. My brain does not work like yours. No ethic, law or person will stop me from becoming a freak. So fuck you.l
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 08-06-14 00:22 #66
    Προεπιλογή
    αν δεν έχουμε διαθέσιμο squat rack τ οsmith τί λέει?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 08-06-14 00:32 #67
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEORGE.P Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν δεν έχουμε διαθέσιμο squat rack τ οsmith τί λέει?

    Squat κανεις και με δυο στιβαρους ορθοστατες (οπως εγω στο home gym), θεληση να υπαρχει κι ολα γινονται.

    Και οπως ειπαν οι παραπανω συναθλητες........καλυτερα 50 κιλα στο squat, παρα 80-100 στην πρεσα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 08-06-14 01:48 #68
    Προεπιλογή
    Αν ο στόχος σου είναι αποκλειστικά υπερτροφία, χωρίς να σε νοιάζει να δυναμώσεις στα main lifts, τότε προφανώς το squat μπορεί να αντικατασταθεί απο πρέσσα μια και είναι η ίδια κίνηση των ποδιών. Εγώ με τίποτα δε θα άντεχα χωρίς squat (και deadlift εννοείται) αλλά με ενδιαφέρει αρκετά η δύναμη ειδικά σε αυτές τις ασκήσεις. Με πρέσσα και εκτάσεις οι τετρακέφαλοι είναι καλυμμένοι εννοείται πως το να κάνεις squat με καλή τεχνική και κιλά μόνο καλά έχει να σου προσφέρει αλλά μιλάμε σε περίπτωση που κάποιος δεν θα κάνει squat. Όπως τα deadlift δεν είναι απαραίτητη άσκηση για πλάτη έτσι είναι και το squat για τα πόδια. Όπως και ο πάγκος δεν είναι απαραίτητος για το στήθος.
    I was born insane. I do stuff that you consider impossible on daily basis. My brain does not work like yours. No ethic, law or person will stop me from becoming a freak. So fuck you.l
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 08-06-14 11:25 #69
    Προεπιλογή
    συμφων'ω ότι τα squat είναι φοβερά κλπ αυτό που ρώτησα είναι αν αξίζει να τα κάνουμ στο smith ή είναι τσάμπα κόπος πρέσσα είναι οπωσδήποτε στο πρόγραμμά μου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10.  

  11. 30-07-14 21:25 #71
    Προεπιλογή
    Διάβασα όλο το τόπικ μιας και τρέφω ιδιαίτερη συμπάθεια στο squat κυρίως και κάπου κάποιος είπε οτι τα περισσότερα μηχανήματα για leg press είναι ψιλομούφα, σκέφτομαι βασικά να το βγάλω γενικά απο το πρόγραμμά μου μιας και έχω πειστεί οτι την δουλειά του leg press την κάνει ήδη το squat. Θα ήθελα να μου πείτε όμως ποιά μπορει να είναι η διαφορά του μηχανήματος αν αυτό πάιρνει δίσκους(να βάζεις δηλαδή εσύ τα κιλά), και όχι πλάκες όπως ειναι στη φωτό παρακάτω το μηχάνημα που έχω εγω στο gym που πηγαίνω, επίσης σε περίπτωση που τα κρατήσω και τα δύο στο πρόγραμμά μου συν μηχάνημα για δικέφαλους, τετρακέφαλους, γάμπες, ποιά είναι η σωστή σειρά που πρέπει να γίνονται αυτές οι 5 ασκήσεις; (προβολές δεν κάνω)

    Όνομα: 320_leg_press_diago_big.jpg Εμφανίσεις: 1834 Μέγεθος: 21,3 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 05-08-14 01:24 #72
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    ένα μηχάνημα πρέσσα ποδιών σωστα σχεδιασμένο μπορεί να είναι και καλύτερο απο καποιο με ελεύθερα βάρη , άρα το θέμα δεν είναι πιο είναι καλύτερο μια πρέσα με ελεύθερα βάρη η μια με ενσωματωμένα κιλά , αλλα έχει να κάνει με εργονομία και σχεδιασμό του μηχανήματος και τις προδιαγραφές του

    το συγκεκριμένο στην φωτο , μόνο που βλέπεις το ταμπελάκι τεχνοτζίμ , σημαίνει εγγύηση λειτουργικότητας

    μια πρέσα με ελεύθερα βάρη , απλα βασίζετε στην βαρύτητα ,γι αυτο και έχει μεγάλη κλίση και μην περιμένει κανείς καμία απολύτως διαφορά μεταξυ δυο καλών μηχανημάτων πρέσας ελευθέρων και ενσωματωμένων κιλών και αν δεν φτιάξει πόδιοα κάποιος μην τον περάσει απ το μυαλό ότι φταίει η πρέσα , γιατι εδω κολλάει η παροιμία που λέει της κοντής ψ@λής οι τρίχες της φταίνε

    επίσης η σειρα που θα ενταχτεί η πρέσα στο πρόγραμμα παίζει ανάλογα με τούς στόχους και τον σχεδιασμό ενός προγράμματος , δεν είναι σωστο η λάθος , απλα λάθος θεωρούμε να μπεί κανείς πρέσα η σκουώτ χωρίς να κάνει καθόλου ζέσταμα , εκει λέμε πάει γυρεύοντας

    αν κάποιος δεν θέλει να επιβαρύνει τον σκελετό του γόνατα μέση κτλ , το σωστο είναι η πρέσα να προηγείτε του σκουώτ ώστε να υπάρχει προκόπωση των ποδιών και στο σκουώτ να μην χρειάζετε να φορτωσει πολλα κιλα και με λιγότερα να την ακούνε οι μύς του και για λόγους ασφαλείας καλό είναι αυτες οι δυναμικές ασκήσεις να μην γίνονται πρώτες αλλα μετα απο εκτάσεις τετρακεφάλων και μηριαίων

    και στο θέμα ότι η πρέσα είναι ίδια η πιάνει το ίδιο με το σκουώτ όποιος το λέει απο εργονομία έχει βαθειά μεσάνυχτα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 30-12-14 00:45 #73
    Προεπιλογή
    Σημερα το πρωι το προγραμμα ειχε ποδια-κοιλιακους-κ αεροβιο με λιγο διαδρομο στο τελος.
    Αφου εκανα προθερμαση με λιγο ποδηλατο κ με ελαφρυ leg extension , περιμενα να αδειασει η πρεσα από μια κυρια για να παρω σειρα.
    Ενώ περιμενα, κοιταγα με νοσταλγια κ ισως με καποιο φοβο το αδειο smith ,κ ηταν σαν να μου ελεγε <<Ελα....μην φοβάσαι! Δοκιμασε να κανεις λιγο squat....με σκετη μπαρα στην αρχη!>>
    Μια κ υπαρχουν καποια προβλήματα με τα γονατα κ γενικα είναι μια δυσκολη ασκηση πια για μενα ,ειχα να κανω squat πολλαααααα χρονια! Και προσπαθω να γυμνάζω τα ποδια συμφωνα με τις δυναμεις μου κ τις απαιτησεις που εχω , με αλλα μηχανήματα αλλα όχι squat.
    To παιρνω αποφαση λοιπον κ το ξεκιναω στο smith με σκετη μπαρα στην αρχη ,ποιο πολύ για να δω την κινηση .
    Βαζω κ δυο 5κιλα ,κ κατοπιν τα κανω 10κιλα. Σκουρα τα πραγματα για μενα ,ενώ στις πρεσες μπορουσα να βαζω αξιοπρεπή κιλα ,εδώ τα πραγματα ηταν δυσκολα!
    Σιγουρα ηταν γιατι στα squat ''δουλευουν'' κ άλλοι μυς-σύνδεσμοι-αρθρωσεις κλπ + το καρδιοαναπνευστικο ,αλλα κ με σκετη μπαρα +λιγα κιλα;
    Αισθανθηκα σαν να μην γυμναζα καθολου ποδια τελευταια!
    Στο αποτέλεσμα τωρα! Αισθανομαι τωρα τα ποδια πραγματικα γυμνασμένα κ παντου! Ενταξει δυσκολεύομαι λιγο να περπατησω αλλα χαλαλι.
    Στις πρεσες μια κ αυτό είναι το θεμα μπορεις να γυμνάζεσαι όπως εχει λεχθει υπο διαφορετικες γωνιες (ασε που πρεσα από πρεσα μπορει να εχει μεγαλες διαφορες) ,αλλα όταν θελεις κατι πιο πληρες σε πολλους τομεις τοτε το squat αν όχι μονόδρομος είναι αναντικαταστατο.
    Θεωρησα ωφελιμο να πω την εμπειρια μου βλέποντας το από διαφορετικο πρισμα από τοτε που ''δουλευα'' το squat με 130-190 κλ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 30-12-14 19:24 #74
    Προεπιλογή
    Δεν έπαιζα καθίσματα ποτέ λόγω της ενασχόλησης με το καράτε και της παρανόησης ότι θα μου βάραινε τα πόδια.
    Πέρσι στην ηλικία των 39 πλέον ξεκίνησα squat.
    Πρέσα έπαιζα 350 κιλά σε παλιό μηχάνημα 12άρες επαναλήψεις.
    Στο squat με 50 κιλά και έφτυνα αίμα να βγάλω σωστα 8άρες.
    Μιά προπόνηση έπαιζα low bar πόναγαν ώμοι προσαγωγοί γλουτοί κλπ.
    Την επόμενη έπαιζα high bar πόναγα σχεδόν παντού και έφευγα μπροστά λόγω κακής ισορροπίας.
    Τις περισσότερες φορές έπαιζα κάτι ανάμεσα ...Μήτσος bar όπως λέω.
    Αφού τράβηξα βίντεο αρκετές φορές , βελτίωσα τεχνική , δυνάμωσα ραχιαίους , βελτίωσα θωρακικές εκτάσεις να μην πονάνε οι ώμοι ,δυνάμωσα δικέφαλους που πονάγανε και αυτοί κατάφερα να παίζω 100 κιλά ass to the grass 5 επαναλήψεις , να φτιάξω επιτέλους το έξω μέρος των τετρακέφαλων , αλλά και να δυναμώσει ο κορμός μου γενικά.

    Το κυριότερο όμως είναι οτι γουστάρω πλέον τρελά την προπόνηση ποδιών !
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 30-12-14 20:15 #75
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    εγω θα το πω και πειτε με και τρελλοκαλυτερη αισθηση πριξιμο και μυικη πληροτητα απο το λεγκ εξτενσιονς για τους τετρακεφαλους δεν νοιωθω με καμια αλλη ασκηση προσεξτε λεω για τετρακεφαλους..αυτο που εχω δει με το σκουωτ ειναι οτι γυμναζει φοβερα τους γλουτιαιους και σε κανει να αποκτας τρομερη καρδιοαναπνευστικη ικανοτητα φετος εβαλα ελευθερο μετα απο πολλα χρονια με πολλες επαναληψεις χωρις υπερβολες σε κιλα αλλα με αψογο παλμο μιλαμε για λαχανιασμα λεγκ πρεςς αν και στο γυμναστηριο που πηγαινα δεν ειχα ποτε την τιμη να δουλεψω επειδη ποτε δεν ειχαμε στο γυμναστηριο σε αλλα γυμναστηρια που εχω παει δεν καταλαβαινα πολλα πραγματα δεν το εχω καθολου σε εκτιμιση ενοιωθα ενοχλησεις στα γονατα και μια περιεργη αισθηση στο εσωτερικο μερος των μηρων που πιο πολυ με ενοχληση εμοιαζε παρα με μυικο πιασιμο τα γονατα επισης με ζοριζουν σε αυτο
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ΤελευταίαΤελευταία