Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 18
  1. 16-04-11 18:39 #1
    Προεπιλογή ασφαλής τρόπος λήψης και εναπόθεσης βαρων
    Μια ίσως χαζή ερώτηση....αλλά με προβληματισε προχτες που εκανα στηθος στο σπίτι....

    Οταν μετα απο καποιο σημειο ειχα πλεον φορτωσει αρκετά (για μένα) κιλά στους αλτηρες μου για να εκτελέσω πιέσεις στηθους στον παγκο...... , ειδα πως οταν πλησιάζουμε στα οριά μας, το να φερουμε τα αλτηράκια στο στηθος για να εκτελεσουμε την άσκηση...κ ακόμα περισσότερο το να τα αφήσουμε κάτω στο τελευταίο 6αρι που ως γνωστό παει failure,αποδεικνυεται δυσκολο κ ισως επικινδυνο.....

    Συγκεκριμενα, οταν εφτασα στο 6αρι του οποίου η τελευταία επανάληψη δεν βγηκε καν (positive failure), ειχα μεινει ξαπλα με τους αλτηρες στα χερια να κοιταω το ταβανι,κ χωρις κουραγιο να κανω την οποιαδήποτε κινηση, αναρωτιομουνα ποια ειναι η σωστη κινηση για να αφησω απ τα χερια το βαρος...δοκιμασα να σηκωθω "σαν να εκανα κοιλιακο" αλλά ζόοοριιιι με το βαρος πανω μου ......το να "ανοιξω" τα χερια σαν να εκανα ανοιγματα για να τα χαμηλώσω κ να τα ακουμπήσω κατω ενιωθα πως θα μου ξεριζωνε τα χερια και το στηθος μαζι....τελικα τα πεταξα κατω κακην κακώς, κανοντας ενα πατωμα ολο τρελα!!!

    Δεν ξερω αν ειναι πολύ ακυρη η ερωτηση...αλλα θα με ενδιεφερε να μαθω-δω την κινηση που κανουμε α) για να φερουμε τους αλτηρες σε θεση εκτελεσης της ασκησης
    και β) το πως τους αφηνουμε κατα την λήξη της....
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 16-04-11 19:39 #2
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    αυτο εδω κανεις
    το πιο ασφαλες

    αν δεν καταλαβες απλα τους πετας κατω
    δεν ειναι δυνατον να χεις 40-50κιλα αλτηρα σε καθε χερι η τελος παντων οσο κανει ο καθενας και να προσπαθησεις να σηκωθεις
    θα τραυματιστεις στανταρ !!
    Όνομα: Scan10014.jpg Εμφανίσεις: 214 Μέγεθος: 83,5 KB
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 16-04-11 19:48 #3
    Το avatar του χρήστη hiko

    Εγγραφή
    13-08-2010
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    138
    Προεπιλογή
    εσυ στο gym που πας επιτρεπετε να πετας τους αλτιρες???
    στο δικο μου σκουζουν με το που κανω κατι τετειο οι μαλακες..
    Οταν τελειωνει η προπονα, περιμενω να ερθει η επομενη μερα..για να ξαναπαω για προπονα
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 16-04-11 19:50 #4
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο hiko Εμφάνιση μηνυμάτων
    εσυ στο gym που πας επιτρεπετε να πετας τους αλτιρες???
    στο δικο μου σκουζουν με το που κανω κατι τετειο οι μαλακες..
    αλλαξε γυμναστηριο
    η αλλιως πεστου ελα να μου τους δινεις κ να τους περνεις εσυ αλλιως byebye
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 16-04-11 19:54 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο skiron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ίσως χαζή ερώτηση....αλλά με προβληματισε προχτες που εκανα στηθος στο σπίτι....

    Οταν μετα απο καποιο σημειο ειχα πλεον φορτωσει αρκετά (για μένα) κιλά στους αλτηρες μου για να εκτελέσω πιέσεις στηθους στον παγκο...... , ειδα πως οταν πλησιάζουμε στα οριά μας, το να φερουμε τα αλτηράκια στο στηθος για να εκτελεσουμε την άσκηση...κ ακόμα περισσότερο το να τα αφήσουμε κάτω στο τελευταίο 6αρι που ως γνωστό παει failure,αποδεικνυεται δυσκολο κ ισως επικινδυνο.....

    Συγκεκριμενα, οταν εφτασα στο 6αρι του οποίου η τελευταία επανάληψη δεν βγηκε καν (positive failure), ειχα μεινει ξαπλα με τους αλτηρες στα χερια να κοιταω το ταβανι,κ χωρις κουραγιο να κανω την οποιαδήποτε κινηση, αναρωτιομουνα ποια ειναι η σωστη κινηση για να αφησω απ τα χερια το βαρος...δοκιμασα να σηκωθω "σαν να εκανα κοιλιακο" αλλά ζόοοριιιι με το βαρος πανω μου ......το να "ανοιξω" τα χερια σαν να εκανα ανοιγματα για να τα χαμηλώσω κ να τα ακουμπήσω κατω ενιωθα πως θα μου ξεριζωνε τα χερια και το στηθος μαζι....τελικα τα πεταξα κατω κακην κακώς, κανοντας ενα πατωμα ολο τρελα!!!

    Δεν ξερω αν ειναι πολύ ακυρη η ερωτηση...αλλα θα με ενδιεφερε να μαθω-δω την κινηση που κανουμε α) για να φερουμε τους αλτηρες σε θεση εκτελεσης της ασκησης
    και β) το πως τους αφηνουμε κατα την λήξη της....
    ενας απο τους λογους που οταν θελω να προπονηθω μεχρι failure εχω παντα βοηθο
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 16-04-11 20:29 #6
    Προεπιλογή
    με καλυψατε κυριοι........στο "πετα τα κατω να τελειωνουμε" κατεληξα κ εγω.....

    οτι αλλο πήγα να δοκιμασω..(να σηκωθω κρατωντας τα ακομα, να τα ακουμπήσω αριστερα δεξια κλπ) εκρινα πως ηταν ιδιαιτερα επικινδυνο για τραυματισμο μιας κ εμπλεκονταν μυες εντελώς κρυοι για την περισταση.....

    απλα ρωτησα μηπως κ υπηρχε καποια τεχνικη...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 16-04-11 20:49 #7
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Eγω παντως χαμηλωνω σιγα σιγα τα χερια μου μεχρι να ακουμπησουν κατω κατω. Και κανω μεχρι και 45κιλους. Πολλες φορες με πονανε οταν το κανω αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω τραυματιστει σοβαρα. Δυστυχως οχι μονο το πατωμα του gym ειναι ξυλινο αλλα και οι αλτηρες δεν ειναι πολυ καλης ποιοτητας. Αν τους πεταξω και πεσουν με δυναμη μπορει να σπασουν.

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 18-04-11 23:34 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thegravijia Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο εδω κανεις
    το πιο ασφαλες

    αν δεν καταλαβες απλα τους πετας κατω
    δεν ειναι δυνατον να χεις 40-50κιλα αλτηρα σε καθε χερι η τελος παντων οσο κανει ο καθενας και να προσπαθησεις να σηκωθεις
    θα τραυματιστεις στανταρ !!
    Όνομα: Scan10014.jpg Εμφανίσεις: 214 Μέγεθος: 83,5 KB
    Μπα, και αυτό τεχνική θέλει χωρίς τραυματισμούς
    Απο τότε που άρχισα μέχρι και σήμερα όταν τελειώνω πχ επικλινή με αλτήρες,πρώτα τους χαμηλώνω στο ύψος του στήθους και μετά με μιά κίνηση στα μπούτια,έυκολο είναι.
    Αν δεν θέλεις να διαλύσεις αλτήρα ή πάτωμα κάνεις το παραπάνω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 19-04-11 00:21 #9
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Giannis12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπα, και αυτό τεχνική θέλει χωρίς τραυματισμούς
    Απο τότε που άρχισα μέχρι και σήμερα όταν τελειώνω πχ επικλινή με αλτήρες,πρώτα τους χαμηλώνω στο ύψος του στήθους και μετά με μιά κίνηση στα μπούτια,έυκολο είναι.
    Αν δεν θέλεις να διαλύσεις αλτήρα ή πάτωμα κάνεις το παραπάνω.
    ναι οκ
    αμα μου βρεις τροπο και οταν κανω κατακλινη πιεσεις με αλτηρα σε παραδεχομαι
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 19-04-11 00:30 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thegravijia Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι οκ
    αμα μου βρεις τροπο και οταν κανω κατακλινη πιεσεις με αλτηρα σε παραδεχομαι
    Mα κατακλινη πρεπει ουτως η' αλλως να στους δινει καποιος.Εκει χαλας ενα μικρο μερος της δυναμης αν τους περνεις μονος σου...
    Παπκες,παπκες που μου κανουν πα πα πα
    και με αγχωνουν μου θυμωνουν μου τσακιζουν τα φτερα
    κ ετσι μετα δεν θα πετω μες στο κεφαλι το ρηχο σαν χορωδια μοναχος μου δυνατα θα τραγουδω
    Παπκες,παπκες στο μυαλο μου...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 19-04-11 00:42 #11
    Το avatar του χρήστη pan0z

    Εγγραφή
    16-04-2010
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    1.290
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thegravijia Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι οκ
    αμα μου βρεις τροπο και οταν κανω κατακλινη πιεσεις με αλτηρα σε παραδεχομαι
    για ποιο λογο κανεις κατακλινη?
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 19-04-11 00:44 #12
    Το avatar του χρήστη pan0z

    Εγγραφή
    16-04-2010
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    1.290
    Προεπιλογή
    Παντως οταν ειμαι με αλτηρες ειτε κανω πιεσεις για ωμους ειτε επικληνη στηθος αφου τελιωσω τους σκαω στα γονατα μου και μετα κατω πιστευω ειναι το πιο ασφαλες
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 19-04-11 01:08 #13
    Το avatar του χρήστη Titanium

    Εγγραφή
    01-06-2010
    Περ.
    Volos
    Μηνύματα
    4.074
    Προεπιλογή
    Εγω τους ακουμπάω στο στήθος και μετα δίνω οθισει με τα πόδια και ετσι όπως σηκώνομε τους ακουμπάω στα μπούτια...Ετσι οπως τους περνω ετσι τους αφήνω δλδ....
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 19-04-11 01:10 #14

    Εγγραφή
    18-07-2009
    Μηνύματα
    3.435
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Giannis12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπα, και αυτό τεχνική θέλει χωρίς τραυματισμούς
    Απο τότε που άρχισα μέχρι και σήμερα όταν τελειώνω πχ επικλινή με αλτήρες,πρώτα τους χαμηλώνω στο ύψος του στήθους και μετά με μιά κίνηση στα μπούτια,έυκολο είναι.
    Αν δεν θέλεις να διαλύσεις αλτήρα ή πάτωμα κάνεις το παραπάνω.
    +1
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 19-04-11 01:45 #15
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pan0z Εμφάνιση μηνυμάτων
    για ποιο λογο κανεις κατακλινη?
    εσυ για ποιο λογο κανεις επικλινη η οριζοντιο?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Αντωνης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mα κατακλινη πρεπει ουτως η' αλλως να στους δινει καποιος.Εκει χαλας ενα μικρο μερος της δυναμης αν τους περνεις μονος σου...
    αντε και στους εδωσε οκ
    πως τους αφηνεις χωρις να τους πεταξεις οταν τελειωσεις ?
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία