Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 60
  1. 18-04-11 01:13 #16
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Niiick Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τι τις καταναλωνεις εννοω.

    Το οτι τις λιποδιαλυτες τ(Α,D,E,K) τις παιρνουμε με λιπος ωστε να αφομιωθουν ειναι γνωστο, αν το κοιταξεις λιγο στη βιβλιογραφια ή στο net θα το βρεις. Αν εξαιρεσεις την D που εδω που ζουμε με τοσο ηλιο, λιγο με νοιαζει αν θα αφομοιωθει αυτη που θα φαω.

    Aλλα εν αντιθεση με τις λιποδιαλυτες, η βιβλιογραφια δεν ειναι σαφης στο με τι να καταναλωνονται αυτα που σε ρωτησα παραπανω και υπαρχουν αρκετες αποψεις.
    Ααααααα τώρα κατάλαβα τι εννοείς (συγγνώμη, σήμερα δεν στροφάρω και πολύ )

    Κοίτα να δεις, δεν το έχω εξειδικεύσει τόσο πολύ, απλά προσπαθώ να παίρνω την πολυβιταμίνη μου πάντοτε μαζί με φαγητό. Έτσι και αλλιώς, κατά κανόνα δεν παίρνω ξεχωριστά τις βιταμίνες, αφού χρησιμοποιώ μια multi.

    Απ'όσο ξέρω, όντως παίζει κάποιο ρόλο να παίρνουμε τις λιποδιαλυτές «μαζί με λίπος» αλλά εδώ που τα λέμε οι περισσότερες τροφές έχουν ήδη λίπος, άλλες περισσότερο και άλλες λιγότερο. Για μένα πάντως, πιο πολλή σημασία έχει το ότι αποθηκεύονται στο ήπαρ και γενικά στο λίπος του σώματος, άρα καλό είναι να μην το παρακάνουμε με την δοσολογία.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 18-04-11 01:30 #17
    Προεπιλογή
    χεχε φταιει η ωρα, ειναι για αλλα πραγματα

    ισχυουν αυτα που λες αλλα ας μην αναλυσουμε τις θεμα των υδατοδιαλυτων τωρα σ αυτο το τοπικ

    Παντως, καλο θα ναι να το εξειδικευσουμε λιγακι, γιατι οι multi ειναι ενα τρελλο κεφαλαιο, πρεπει να ναι σε καλη μορφη αυτα που εχουν μεσα, και το κυριοτερο κατα τη γνωμη μου σε ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ, και να καταναλωνονται με αυτα που πρεπει. Δυστυχως ουτε εγω τις απαντησεις σε ολα αυτα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 18-04-11 01:49 #18
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Niiick Εμφάνιση μηνυμάτων
    χεχε φταιει η ωρα, ειναι για αλλα πραγματα

    ισχυουν αυτα που λες αλλα ας μην αναλυσουμε τις θεμα των υδατοδιαλυτων τωρα σ αυτο το τοπικ

    Παντως, καλο θα ναι να το εξειδικευσουμε λιγακι, γιατι οι multi ειναι ενα τρελλο κεφαλαιο, πρεπει να ναι σε καλη μορφη αυτα που εχουν μεσα, και το κυριοτερο κατα τη γνωμη μου σε ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ, και να καταναλωνονται με αυτα που πρεπει. Δυστυχως ουτε εγω τις απαντησεις σε ολα αυτα.
    Αυτό ξαναπες το! Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και ένας λόγος που το ψάχνω τόσο με τις πολυβιταμίνες είναι γιατί θεωρώ ότι είναι το βασικότερο θεμέλιο πάνω στο οποίο «χτίζει» ένας αθλητής, ό,τι και αν κάνει.

    Anyway, επειδή το σκίσαμε λίγο το θέμα όποτε θες συνεχίζουμε στο γενικό στα Συμπληρώματα.

    Όσον αφορά την Multi Max, μπορεί να είναι φτηνή αλλά για μένα είναι ελλειπής. Και αν όντως έχει τόσο σίδηρο, νομίζω ότι καλό είναι να την αποφεύγουμε. Όχι ότι θα πάθουμε κάτι, αλλά γιατί να μπαίνουμε στην διαδικασία; Επίσης, είμαι κατά των «μία ταμπλέτα την μέρα» σε ό,τι αφορά την χρήση τους από αθλητές, για λόγους απορρόφησης.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 18-04-11 02:13 #19
    Προεπιλογή
    Λαο εσυ ποια προτεινεις?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 18-04-11 02:39 #20
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο adamz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λαο εσυ ποια προτεινεις?
    Υπάρχουν πολλές καλές. Μερικές από αυτές, είναι οι:

    - ADAM (NOW) (έκδοση softgels)
    - Liquid Multi Gels (NOW)
    - Opti-Men (ON)
    - Super 2 Daily (Carlson Labs)
    - Anavite (Gaspari) (αυτή δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα, πάντως βάσει δοσολογιών, συστατικών και reviews, φαίνεται πολύ καλή)
    - Animal Pak (Universal)

    Η κάθε μία έχει τα δικά της συν και πλην, τέλεια δεν είναι καμία. Όλες όμως είναι μια χαρούλα.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 18-04-11 17:22 #21
    Το avatar του χρήστη Nio

    Εγγραφή
    02-01-2011
    Περ.
    ADHD
    Μηνύματα
    241
    Προεπιλογή
    Την παίρνω τη συγκεκριμένη, 1 tablet με το πρωινό.
    Βέβαια περιστασιακά, (ως πολυβιταμίνη,όχι ως δοσολογία) καθώς δεν πολυθέλω ο οργανισμός μου να συνηθίζει σε μια συγκεκριμένη πολυβιταμίνη(δλδ, almost fixed ποσότητες+αναλογίες) για σχετικά μεγάλες χρονικές περιόδους.

    Έτσι λοιπόν, όποτε είναι η σειρά της, συμπληρώνω με cholecalciferol (D3), και με Eviol-Α (όχι κάθε μέρα), and I'm ok, I think!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nio : 18-04-11 στις 17:28
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 20-04-11 14:28 #22
    Το avatar του χρήστη ionos1

    Εγγραφή
    20-04-2010
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    299
    Προεπιλογή
    Τις πηρα και εγω πριν κανα μηνα ... μπορώ να πω ειμαι αρκετα ικανοποιημενος και αρκετα οικονομικες ... επομενη πολυβιταμινη ADAM
    περιμενω να βγει συμπληρωμα του τυπου Lipotropic profiterol .... anabolic ekmec ...... panacota isolate!
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 20-06-11 20:24 #23
    Προεπιλογή Multi Max (MDY)
    Πήρα σήμερα την συγκεκριμένη πολυβιταμίνη και έχω μερικές απορίες.
    Κατ'αρχάς τα ούρα μου ειναι ΚΑΤΑΚΙΤΡΙΝΑ και πολύ έντονα (bright)...
    Θέλω να ρωτήσω αν παίζει η περίπτωση υπερβιταμίνωσης στο μέλλον καθώς από φρούτα τρώω στάνταρ 1 ακτινίδιο και 1 βανίλια την ημέρα και κάποιες μέρες μπορεί να φάω καμιά μπανάνα...Μήπως είναι προτιμότερο να κόβω το χάπι στη μέση? Παρεπιπτώντος είμαι 16 χρονών σε περίπτωση που διαφοροποιεί της βιταμινικές μου ανάγκες

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!


    ***Μεταφέρθηκε από Συμπληρώματα*** Mods Team
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 22-06-11 01:07 #24
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο leftis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήρα σήμερα την συγκεκριμένη πολυβιταμίνη και έχω μερικές απορίες.
    Κατ'αρχάς τα ούρα μου ειναι ΚΑΤΑΚΙΤΡΙΝΑ και πολύ έντονα (bright)...
    Θέλω να ρωτήσω αν παίζει η περίπτωση υπερβιταμίνωσης στο μέλλον καθώς από φρούτα τρώω στάνταρ 1 ακτινίδιο και 1 βανίλια την ημέρα και κάποιες μέρες μπορεί να φάω καμιά μπανάνα...Μήπως είναι προτιμότερο να κόβω το χάπι στη μέση? Παρεπιπτώντος είμαι 16 χρονών σε περίπτωση που διαφοροποιεί της βιταμινικές μου ανάγκες

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!


    ***Μεταφέρθηκε από Συμπληρώματα*** Mods Team
    Δεν υπάρχει πρόβλημα που είναι κίτρινο το κατούρημα σου, είναι φυσιολογικό.
    No money no
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 22-06-11 14:00 #25
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Kaloutsikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει πρόβλημα που είναι κίτρινο το κατούρημα σου, είναι φυσιολογικό.

    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 04-07-11 17:35 #26
    Προεπιλογή πολυβιταμινη-ουρα???
    χρησιμοποιω εδω και αρκετο καιρο την πιλυβιταμινη τησ m double you την multi max και εχω παρατηρησει πωσ το χρωμα των ουρων ειναι υπερβολικα κιτρινο(μονο τισ μερεσ που περνω το χαπι)
    αυτο σε τι οφιλετε/??απο τα συστατικα που διαβαζω δν βλεπω καποιο να επιδρα καπωσ στα νεφρα(απο οσα καταλαβαινω βεβεα)....ξερει κανεισ τον λογο??υπαρχει περιπτωσει να επιβαρινονται τα νεφρα απο αυτη τη πολυβιταμινη???
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 04-07-11 17:36 #27
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Μεταφέρθηκε στο τόπικ της συγκεκριμένης πολυβιταμίνης.

    Διάβασε τη πίσω σελίδα, θα πα΄ρεις απάντηση.
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 23-03-12 21:19 #28
    Προεπιλογή
    Η συγκεκριμένη αναφέρει να πέρνουμε ένα χάπι με το δείπνο. Εφ'όσον είναι και 1 a day αυτό δεν σημαίνει ότι μέχρι το απόευμα τις επόμενης maximum θα έχει τελειώσει το effect της? Μήπως είναι καλύτερο να την πέρνω με το πρωινό? Ή μήπως είναι ακόμα καλύτερα να σπάσω το κάθε χάπι σε 2 δόσεις? (φοβάμαι μην σχηματιστούν κοφτερές γωνίες και γίνουν επικίνδυνα για κατάπωση)
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 23-03-12 21:41 #29
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη ελμερ

    Εγγραφή
    08-11-2010
    Περ.
    περιστερι
    Μηνύματα
    4.032
    Προεπιλογή
    lefti ,επειδη την ειχα παρει τη συγκεκτιμενη και ειχα κοψει τα χαπια στη μεση,πολλες φορες μου γατζωνοντουσαν στο λαιμο και επινα πολυ νερο να πανε κατω....ειναι αρκετα εκνευριστικο....
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 23-03-12 21:59 #30
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ελμερ Εμφάνιση μηνυμάτων
    lefti ,επειδη την ειχα παρει τη συγκεκτιμενη και ειχα κοψει τα χαπια στη μεση,πολλες φορες μου γατζωνοντουσαν στο λαιμο και επινα πολυ νερο να πανε κατω....ειναι αρκετα εκνευριστικο....
    Είναι πιθανό να κοπεί κατα μήκος? Δηλαδή να μην σχηματιστούν 2 "κυβάκια" αλλά 2 σε σχήμα έλλειψης.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία