Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 11 από 11
  1. 02-04-14 12:45 #1
    Προεπιλογή φρουτα αντί βρώμης στο πρωινο
    γεια χαρα. θα ηθελα να ρωτησω το εξης. εχω κουραστει με την βρωμη στο πρωινο μου και σκέφτομαι να την βγαλω και να βαλω 1 μηλο 1 μπανανα και 1 στημένο πορτοκαλι + 1 cottage για πρωτεινη. τι γνωμη εχετε?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 02-04-14 13:07 #2
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Eχεις δοκιμασει βρωμη με χυμο μηλου?
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 02-04-14 13:18 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Fataoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eχεις δοκιμασει βρωμη με χυμο μηλου?
    οχι ποτε. εγω ελεγα το μηλο και την μπανανα να την εκανα μικρα κομματια σαν φρουτοσαλατα και συνοδευτικο τον χυμο πορτοκαλι και στο τελος το cottage
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 02-04-14 13:25 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    Το ένα είναι υψηλού γλυκαιμικού δείκτη και το άλλο χαμηλού. Δεν θα σε κρατήσουν χορτάτο τα φρούτα όσο σε κρατάει η βρώμη.
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 02-04-14 16:22 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mikekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ένα είναι υψηλού γλυκαιμικού δείκτη και το άλλο χαμηλού. Δεν θα σε κρατήσουν χορτάτο τα φρούτα όσο σε κρατάει η βρώμη.
    Μιχάλη έχεις δίκιο όσον αφορά το χορτάτος αλλά για τον γλυκαιμικο δείκτη πιστεύω ότι δεν παίζει και τόσο ρόλο όταν αφορά το πρωινό
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 02-04-14 16:43 #6
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    Έχεις δίκιο σε αυτό που λες, στο πρωινό και μετά τη προπόνηση δικαιολογείται.

    Αλλά το θέμα του κορεσμού είναι πολύ σημαντικό κατά τη γνώμη μου.
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 02-04-14 16:46 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mikekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκιο σε αυτό που λες, στο πρωινό και μετά τη προπόνηση δικαιολογείται.

    Αλλά το θέμα του κορεσμού είναι πολύ σημαντικό κατά τη γνώμη μου.
    Εάν βάλω κάποια δημητριακά πχ τα κλασικά kellogs από καλαμπόκι? Ξέρω ότι δεν έχουν καθόλου φυτικές ίνες αλλά είναι κάτι διαφορετικό από την βρώμη
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 02-04-14 16:49 #8
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    Τρως σκέτη βρώμη με γάλα?

    Για αλλαγή μπορείς να βάλεις μέσα μπανάνα, ταχίνι, φυστικοβούτυρο, κάποια πρωτεΐνη, μέλι, wheatgerm, goji berry κτλ. σε διάφορους συνδυασμούς.

    Εγώ αυτό κάνω και δεν τη βαριέμαι ποτέ. Αλλάζει τελείως η γεύση κάθε φορά ανάλογα το συνδυασμό.

    Δυστυχώς η βρώμη στο πρωινό δύσκολα αντικαθίσταται με κάτι εξίσου θρεπτικό και χορταστικό.
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 02-04-14 16:55 #9
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mikekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τρως σκέτη βρώμη με γάλα?

    Για αλλαγή μπορείς να βάλεις μέσα μπανάνα, ταχίνι, φυστικοβούτυρο, κάποια πρωτεΐνη, μέλι, wheatgerm, goji berry κτλ. σε διάφορους συνδυασμούς.

    Εγώ αυτό κάνω και δεν τη βαριέμαι ποτέ. Αλλάζει τελείως η γεύση κάθε φορά ανάλογα το συνδυασμό.

    Δυστυχώς η βρώμη στο πρωινό δύσκολα αντικαθίσταται με κάτι εξίσου θρεπτικό και χορταστικό.
    Σ'ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου Μιχάλη. Θα το δοκιμάσω με μπανάνα.ακούγεται πολύ καλό
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 02-04-14 16:57 #10
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    Μπανάνα σκέτη είτε με Μπανάνα, πρωτεΐνη βανίλια, φυστικοβουτυρο,πλήρες γάλα! Super!

    Να είσαι καλά φίλε μου.
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 03-04-14 23:55 #11
    Προεπιλογή
    φιλε papos αν τρως καθε μερα με τον ιδιο τροπο τη βρωμη ειναι απολυτα φυσιολογικο οτι θα την βαρεθεις καποια στιγμή,μια καλη εναλλακτική ειναι τα weetabix,τσεκαρε τα μακροθρεπτικά συστατικά και θα δεις οτι ειναι παρόμοια με τη βρώμη (εχει ομως και 4% ζαχαρη...δεν ξερω αν σε πειραζει τοσο αυτό)
    Απάντηση με παράθεση