Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 29
  1. 13-05-11 22:11 #1
    Προεπιλογή προβλημα στο στηθος. δειτε λιγο τις φωτο..
    Καλησπερες παιδες...

    Μια μικρη εισαγωγη.Ειμαι 175 και ημουν 80 κιλα απο γυμναστηριο και τρωγωντας σαββουρες. Εδω και καιρο ψαχτηκα στο φορουμ και εκανα πιο σοβαρη γυμναστικη και διατροφη γραμμωσης.Οι ρωγες μου ηταν φουσκωτες και μεγαλες χρονια , τωρα εχω πεσει στα 66 με 67 κιλα.Οπως βλεπετε υπαρχει προβλημα αν και εχουν ξεπρηστει σε ενα πολυ σημαντικο βαθμο επειδη εριξα κατα πολυ το ποσοστο λιπους αλλα εχασα και το μεγαλυτερο μερος των μυων που ειχα. Ειναι αντιαισθητικο και που να δειτε πως ηταν πριν κανα χρονο.Οταν τισ πιεζω για κανα εκατοστο βαθος ειναι παρα πολυ μαλακες σαν να εχει νερο μεσα και μετα ακριβως στο μυ ειναι σκληρο. plz λιγο βοηθεια γιατι εχω αγανακτησει. Τι να κανω?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nicknick : 21-05-11 στις 23:05
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 14-05-11 00:10 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nicknick Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερες παιδες...

    Μια μικρη εισαγωγη.Ειμαι 175 και ημουν 80 κιλα απο γυμναστηριο και τρωγωντας σαββουρες. Εδω και καιρο ψαχτηκα στο φορουμ και εκανα πιο σοβαρη γυμναστικη και διατροφη γραμμωσης.Οι ρωγες μου ηταν φουσκωτες και μεγαλες χρονια , τωρα εχω πεσει στα 66 με 67 κιλα.Οπως βλεπετε υπαρχει προβλημα αν και εχουν ξεπρηστει σε ενα πολυ σημαντικο βαθμο επειδη εριξα κατα πολυ το ποσοστο λιπους αλλα εχασα και το μεγαλυτερο μερος των μυων που ειχα. Ειναι αντιαισθητικο και που να δειτε πως ηταν πριν κανα χρονο.Οταν τισ πιεζω για κανα εκατοστο βαθος ειναι παρα πολυ μαλακες σαν να εχει νερο μεσα και μετα ακριβως στο μυ ειναι σκληρο. plz λιγο βοηθεια γιατι εχω αγανακτησει. Τι να κανω?

    κατ αρχήν μην σε πιάνει πανικός δεν είναι πολυ σοβαρό το πρόβλημα όταν έχεις λίπος και δεν είναι απαραίτητα να είσαι χοντρός , ακόμη και στούς άντρες παρατηρείτε να μαζεύουν εκεί γύρω στις ρόγες λίπος και νερο , σαν ορμονική διαταραχή και συνέπεια της κακής διατροφής με λιπαρα και έλειψης γυμναστικής .

    το γεγονός ότι έχεις βελτίωση είναι θετικό , πρόβλημα αρχίζει να υπάρχει αν αρχίζουν και πονάνε όταν τις πιέζεις η όταν κοιμάσαι μπρούμητα μοιώθεις πόνο και δυσφορία
    η 'όταν αρχίζει ο αδένας απο μέσα να σκληραίνει και να μαζεύει λίπος και νερό.

    χάνοντας τα κιλα λίπους και αρχίζοντας γυμναστικη δεν σημαίνει πως θα φύγουν κατευθείαν , μάλλον θα έλεγα τελευταία θα φύγουν αυτα τα συμπτώματα γιατι μειώνοντας το σωματικό λίπος εκεί στην αρχή υπάρχει πιθανότητα να φαίνετε και πιο έντονα , έχει να κάνει και με κληρονομικότητα και γενετικές προδιαγραφές που σε συνδιασμό με κακή διατροφη και έλειψη προπόνησης δημιουργούνται .

    σε περίπτωση που έχεις αυτα τα συμπτώματα που προανέφερα , τότε ενω γνωρίζω δεν κάνει να πω τι πρέπει να πάρεις αλλα θα πρέπει να δείς γιατρό ενδοκρινολόγο κατα προτίμηση να σου δώσει μια αγωγή , αν βέβαια οφείλετε σε ορμονική διαταραχή .

    τα συμπτώματα πάντως είναι αναστρέψιμα και αν βλέπεις βελτίωση έστω και αργα κανένα πρόβλημα , επίσης παίζει ρόλο και η ηλικία , αυτα συμβαίνουν και στην εφηβεία , η αργότερα σε μεγαλύτερη ηλικία , λόγω κακής ζωής και διατροφικών συνηθειών , αλλα και προδιάθεσης
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 14-05-11 00:50 #3
    Προεπιλογή
    Oχι δεν εχω νιωσει ποτε ουτε πονο ουτε δυσφορια ουτε τιποτα τετοιο.. Οταν πχ κρυωνω η ανατριχιαζω μαζευουν και γινονται κανονικες και ο αδενας ειναι ακριβως πισω απο το δερμα της θηλης , τον καταλαβαινω με το χερι .Οταν ειναι κανονικες εινε φουσκωτες και πολυ μαλακες οπωσ στη φωτο . Να δοκιμασω λιποδιαλυτη σε συσνδιασμο με καθαρη πρωτεινη η δεν θα κανει τιποτα? Ναι το εχω στο νου μου αυτο που δεν πρεπει να πεις απλα τα φοβαμαι πολυ αυτα και σιγουρα θα πρεπει να παω σε γιατρο πρωτα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 14-05-11 04:11 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    αν είναι έτσι όπως τα λές δεν είναι πρόβλημα μεγάλο , απλα τραβάς τον δρόμο σε διάρκεια , με βάρη διατροφη και αερόβια και θα μειώνετε σταδιακά .

    δεν είναι δυνατόν συνήθειες μιας ζωής και κάποιες παρενέργειες όπως αυτο να αλλάξει απο την μια στιγμή στην άλλη , απλα θέλει τον χρόνο του και ούτε βιασύνη ούτε πανικός χρειάζετε , ακόμη και σοβαρότερες καταστάσεις αντιμετωπίζονται , αυτη η περίπτωση με σωστη διατροφη και βάρη θα στρώσει
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 14-05-11 08:07 #5
    Προεπιλογή
    Καιεγώ το ίδιο πρόβλημα είχα αλλα έχει φύγει εν μέρει.. Ο γιατρός μου είπε πως ήταν από το λύπος που είχα. Εχασα βάρος και δεν φαίνετε και τόσο... Αν χάσω όλα τα κιλλά μου και φτάσω 9% body fat πιστεύω να μην φένεται τιποτα!

    Μιας και το τόπικ είναι για προβλήμα στο στήθος θα παραθέσω μια ερώτηση:

    Υπάρχει περίπτωση το ένα στήθος να είναι μεγαλύτερο από το αλλο?
    shut up and squat!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 14-05-11 08:51 #6
    Το avatar του χρήστη GOGETA5

    Εγγραφή
    21-01-2009
    Περ.
    Tokyo & Athens
    Μηνύματα
    104
    Προεπιλογή
    Το ανθρωπινο σωμα δεν ειναι απολυτα συμμετρικο,με απλα λογια η δεξια μερια του δεν ειναι απολυτα ιδια σε σχημα και μεγεθος με την αριστερη...μπορει να φαινεται οτι εχουν το ιδιο σχημα αλλα 100% ιδιο δεν θα ειναι,στο μεγεθος ομως σθγουρα υπαρχουν διαφορες...οι περισσοτεροι ομως ανθρωποι δεν το καταλαβαινουν γιατι απο τη μια μιλαμε για διαφορες 1-2 εκατοστα στο μεγεθος,ενω στο σχημα θελει πολυ μεγαλη προσοχη για να καταλαβεις που εχει κορυφωση πχ το 1 δικεφαλο,που το αλλο,ενω απο την αλλη πρεπει να πεσεις πολυ χαμηλα σε ποσοστα σωματικου λιπους για να δεις τη διαφορα με την 1η ματια...υπαρχουν βεβαια παντα περιπτωσεις που η διαφορα ειναι λιγο μεγαλυτερη απο 1-2 εκατοστα και αυτο φαινεται και με μεγαλυτερα ποσοστα λιπους...σε μεγαλυτερες μυικες ομαδες πχ στηθος μπορει να ειναι πιο εμφανης η διαφορα με την παρατηρηση οτι πχ η δεξια μερα ειναι ελαφρως μεγαλυτερη απο την αλλη,καθως και ελαχιστα διαφορετικο σχημα (χωρις απαραιτητα σημαινει οτι υπηρξε καποια θλαση δλδ σκιστηκε 1 κομματι του μυ ελαρα και ''εδεσε'' πιο πανω,δες Toney Freeman σε φωτο...)...συνηθως προσεχουμε τη διαφορα στα χερια (αλλοι δεξιοχερηρες,αλλοι αριστεροχηρες)...για το μεγεθος εαν εχει μεγαλη διαφορα τοτε κανεις αναλογη προπονηση για να προλαβει η αδυναμη μερια την δυνατη...για το σχημα δεν μπορεις να κανεις και τπτ,ειναι θεμα γενετικων (ουτε ο χειρουργος προκειται να ασχοληθει,ειναι πολυ μικρη η επεμβαση και δεν επωφελησαι καθολου),αλλα ΔΕΝ εχεις κανενα απολυτως προβλημα,ετσι ειναι ολοι,δες εξαλλου μεγαλους αθλητες που εκαναν καριερα (αυτοι βεβαια φαινονταν μεγαλη διαφορα λογω τραυματισμου) οπως ο Dorian Yates,Toney Freeman κα...
    Οσο για το στηθος του φιλου μας στην αρχη,συμφωνω με τον Champion,θελει υπομονη και προσπαθεια,αφου δεν νιωθεις πονο και δυσφορια ειναι θετικο...
    Ποσο ετων εισαι?εαν εισαι κατω των 21 εισαι σε ηλικια που ανησυχεις αμεσως (και εγω σε μικρη ηλικια ανησυχουσα αμεσως για ολα κια βιαζομουν),ο ψυχολογικος παραγοντας παιζει και αυτος ρολο,μαζι με υπομονη και προσπαθεια θελει και να σαι χαλαρος σε τετοια θεματα,μην αγχωνεσεσαι πολυ,μολις εχασες πολυ βαρος και το σωμα σου συνερχεται απο το σοκ,δωστου λιγο καιρο να προσαρμοστει και φροντισε το...οταν περασει λιγος καιρος και δεις οτι δεν εφυγε καθολου και νιωσεις δυσφορια,τοτε πηγαινε σε 1 ενδοκρινολογο να παρεις τη γνωμη 1 ειδικου,αλλα εαν ειπες οτι μειωνεται το προβλημα σε 6-12 μηνες λογικα θα εχεις μεγαλη διαφορα εαν προσεχεις τι τρως και αθλησαι...
    Die young...
    ...Die strong...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 14-05-11 08:59 #7
    Προεπιλογή
    Με υπερκάλυψες
    shut up and squat!
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 14-05-11 17:15 #8
    Προεπιλογή
    Eιμαι 23 ετων παιδια. Ναι ειδα τεραστια διαφορα σταδιακα βεβαια μεσα σε ενα 6μηνο +
    περιπου , αλλα αν ειναι ετσι ολα καλα δεν βιαζομε..Απλα με κουρασε το θεμα γιαυτο το πηρα αποφαση να ασχοληθω σοβαρα. Και επρεπε να φτασω σε αυτη τη ηλικα για να καταλαβω επιτελους την παροιμια ειμαστε οτι τρωμε..

    Σας ευχαριστω ολους, και ιδιαιτερα τον champion με τις πολυτιμες γνωσεις του πανω στο bb.

    Μου φτιαξατε τη διαθεση τωρα
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 15-05-11 16:09 #9
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    εγω παλι θα κανω το δικηγορο του διαβολου....

    ορμονολογικες εχεις κανει??? ολα κομπλε???

    υπαρχει αδενας απο πισω???
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 15-05-11 22:09 #10
    Προεπιλογή
    oχι οχι δεν εχω κανει τιποτα τετοιο μονο ενα παθλογο ειχα ρωτησει πριν μερικα χρονια και μου ειχε πει να μην ανησηχω και οτι δεν ειναι τιποτα.Δεν ξερω πωσ ακριβως ειναι ο αδενας και ακριβως ειναι φυσιολογικο να υπαρχει,απλα για κανα εκατοστο + βαθος ειναι πολυ μαλακο και δεν υπαρχει τιποτα μετα εχει κατι σκληρο μεσα μαλλον αυτο ειναι αδενας και μετα ειναι ο μυς.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 15-05-11 22:13 #11
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    αν οντως υπαρχει αδενας απο πισω.... δλδ κατι σχετικα σκληρο.... καλο θα ηταν να κανεις ορμονολογικες....
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 15-05-11 22:44 #12
    Προεπιλογή
    Δηλαδη αν υπαρχει αδενας δεν ειναι φυσιολογικο?? Κανονικα θα επρεπε να μην υπαρχει τιποτα απο πισω???
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 15-05-11 23:14 #13
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nicknick Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη αν υπαρχει αδενας δεν ειναι φυσιολογικο?? Κανονικα θα επρεπε να μην υπαρχει τιποτα απο πισω???
    νομιζω ναι.... βεβαια δεν ειμαι γιατρος...και να ημουν δλδ δεν μπορω να κανω διαγνωση απο το νετ...
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 15-05-11 23:30 #14
    Προεπιλογή
    Xμμμ, θα προσπαθησω για αρχη να πεσω κιαλο σε bf να φυγει το μαλακο και μετα για το σκληρο βλεπουμε Αν επιμενει θα παω σε ειδικο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 15-05-11 23:33 #15
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    αδένας σε 'ολους υπάρχει απλα όταν πρόκειτε για συμπτώματα γυναικομαστίας αρχίζει να μαζεύει νερα και λίπος να διογκώνετε και να πονάει όταν τον πιέζεις η πόνος η ενόχληση έντονη όταν κοιμάσαι μπρούμυτα .

    απλα λίπος και νερα μπορει να κρατήσει στον καθένα αν έχει προδιάθεση και χωρίς να υπάρχει ορμονικό πρόβλημα , στην δική σου περίπτωση επειδη η κατασταση βελτιώνετε δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας , απλα θέλει τον χρόνο του και η γυμναστικη με διατροφη με ταυτόχρονη μείωση λίπους θα τα εξαληψει
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία