Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 73
  1. 19-05-11 21:43 #1
    Προεπιλογή Αμύγδαλα. Γιατί βράδυ?
    Σας βλέπω πολλούς που βάζετε 10-20 αμύγδαλα στο βραδυνό γεύμα (μαζί με το γιαούρτι). Και η ερώτησή μου είναι "γιατι"?
    1. Γιατί δηλ όχι το πρωί ή το μεσημέρι? Όσο καλά λιπαρά και αν είναι δεν παύουν να είναι λιπαρά, άρα γιατί να τα τρώμε το βράδυ?
    2. Και κάτι ακόμα: με δυο/τρεις κουταλιές ελαιόλαδο στα γεύματα καλύπτουμε τα ημερήσια λιπαρά. Με τα αμύγδαλα επιπλέον δεν ξεφεύγουμε αρκετά?

    Δεν προσπαθώ να σνομπάρω ή να αμφισβητήσω κανέναν, απλά είναι μια απορία που έχω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 19-05-11 21:50 #2
    Banned
    Εγγραφή
    08-11-2010
    Περ.
    εβριγουερ
    Μηνύματα
    6.038
    Προεπιλογή
    γτ οχι?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 19-05-11 21:50 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spyros1979 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας βλέπω πολλούς που βάζετε 10-20 αμύγδαλα στο βραδυνό γεύμα (μαζί με το γιαούρτι). Και η ερώτησή μου είναι "γιατι"?
    1. Γιατί δηλ όχι το πρωί ή το μεσημέρι? Όσο καλά λιπαρά και αν είναι δεν παύουν να είναι λιπαρά, άρα γιατί να τα τρώμε το βράδυ?
    2. Και κάτι ακόμα: με δυο/τρεις κουταλιές ελαιόλαδο στα γεύματα καλύπτουμε τα ημερήσια λιπαρά. Με τα αμύγδαλα επιπλέον δεν ξεφεύγουμε αρκετά?

    Δεν προσπαθώ να σνομπάρω ή να αμφισβητήσω κανέναν, απλά είναι μια απορία που έχω.
    2-3 κουταλιες της σουπας συνολικα οχι σε καθε γευμα. (αναλογα και τα κιλα σου παντα.)
    Για τα αμυγδαλα δεν ξερω να σου πω
    I love sweets
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 19-05-11 21:50 #4

    Εγγραφή
    08-11-2010
    Περ.
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    749
    Προεπιλογή
    εγω φίλε θα συμφωνησω μαζι σου!!δεν υπαρχει λογος το βραδυ..και το γιαουρτι μονο φτανει..το πρωι ειναι οτι πρεπει μια χουφτα αμυγδαλα η καρυδια η πριν το γυμναστηριο για ενεργεια!!
    Το να πέσεις δεν είναι τρομερό, το να μη θέλεις όμως να σηκωθείς είναι ολέθριο...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 19-05-11 22:06 #5
    Το avatar του χρήστη flinstone

    Εγγραφή
    12-11-2009
    Περ.
    Αγία Γαλήνη
    Μηνύματα
    396
    Προεπιλογή
    Τα αμύγδαλα τα προτιμούμε το βράδυ μαζί με το γιαούρτι (λίγο πρην τον ύπνο) για τον τον εξής λόγο. Γνωρίζουμε ότι όταν καταναλόσουμε πρωτεΐνη μαζή με λιπαρά δισκολέβουμε την χονευση και κατά σηνέπια την αποροφισή της από τον ογρανισμό μας κάτι που μας συμφέρει (μιας και δεν θα φάμε κατά την ώρα που κοιμόμαστε) γιατί η επέλευθεροση αμινοξεων γίνετε ποιο αργά . Επίσης εσθανόμαστε ποιο χορτάτοι σε αντίθεση με τον υδατάνθρακα.(Εγώ τουλάχιστον)
    ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΣ ΦΕΝΟΤΑΝ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 19-05-11 22:23 #6
    Το avatar του χρήστη gsisr

    Εγγραφή
    31-03-2011
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    304
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο flinstone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα αμύγδαλα τα προτιμούμε το βράδυ μαζί με το γιαούρτι (λίγο πρην τον ύπνο) για τον τον εξής λόγο. Γνωρίζουμε ότι όταν καταναλόσουμε πρωτεΐνη μαζή με λιπαρά δισκολέβουμε την χονευση και κατά σηνέπια την αποροφισή της από τον ογρανισμό μας κάτι που μας συμφέρει (μιας και δεν θα φάμε κατά την ώρα που κοιμόμαστε) γιατί η επέλευθεροση αμινοξεων γίνετε ποιο αργά . Επίσης εσθανόμαστε ποιο χορτάτοι σε αντίθεση με τον υδατάνθρακα.(Εγώ τουλάχιστον)
    +1
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 19-05-11 22:36 #7
    Το avatar του χρήστη flinstone

    Εγγραφή
    12-11-2009
    Περ.
    Αγία Γαλήνη
    Μηνύματα
    396
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gsisr Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1
    Μόνο τόσο; χαχαχαχα
    ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΣ ΦΕΝΟΤΑΝ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 19-05-11 22:57 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο flinstone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα αμύγδαλα τα προτιμούμε το βράδυ μαζί με το γιαούρτι (λίγο πρην τον ύπνο) για τον τον εξής λόγο. Γνωρίζουμε ότι όταν καταναλόσουμε πρωτεΐνη μαζή με λιπαρά δισκολέβουμε την χονευση και κατά σηνέπια την αποροφισή της από τον ογρανισμό μας κάτι που μας συμφέρει (μιας και δεν θα φάμε κατά την ώρα που κοιμόμαστε) γιατί η επέλευθεροση αμινοξεων γίνετε ποιο αργά . Επίσης εσθανόμαστε ποιο χορτάτοι σε αντίθεση με τον υδατάνθρακα.(Εγώ τουλάχιστον)
    Σώστος,
    με σκέτο γιαουρτάκι εγώ δεν μπορώ να κοιμηθώ γουργουρίζει η κοιλιά μου.
    No money no
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 20-05-11 03:02 #9
    Το avatar του χρήστη gsisr

    Εγγραφή
    31-03-2011
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    304
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο flinstone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο τόσο; χαχαχαχα
    χαχαχαχαχα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Kaloutsikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σώστος,
    με σκέτο γιαουρτάκι εγώ δεν μπορώ να κοιμηθώ γουργουρίζει η κοιλιά μου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 20-05-11 07:07 #10
    Το avatar του χρήστη magdaline

    Εγγραφή
    09-03-2011
    Περ.
    Czech Republic
    Μηνύματα
    1.650
    Προεπιλογή
    Καλύτερα πριν τη προπόνηση άποψή μου
    "Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις, τούτο προσπάθησε τουλάχιστον όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου."
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 20-05-11 08:20 #11
    Το avatar του χρήστη TToni Shark

    Εγγραφή
    14-03-2010
    Περ.
    Ωραιόκαστρο
    Μηνύματα
    545
    Προεπιλογή
    Προτιμώ πάντως τα καρύδια ( Ω3)
    ​HONDA CBR 600F 2012
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 20-05-11 12:21 #12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Giannistzn Εμφάνιση μηνυμάτων
    2-3 κουταλιες της σουπας συνολικα οχι σε καθε γευμα. (αναλογα και τα κιλα σου παντα.)
    Μα φυσικά συνολικά! Σόρρυ που δεν το διευκρίνησα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο flinstone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα αμύγδαλα τα προτιμούμε το βράδυ μαζί με το γιαούρτι (λίγο πρην τον ύπνο) για τον τον εξής λόγο. Γνωρίζουμε ότι όταν καταναλόσουμε πρωτεΐνη μαζή με λιπαρά δισκολέβουμε την χονευση και κατά σηνέπια την αποροφισή της από τον ογρανισμό μας κάτι που μας συμφέρει (μιας και δεν θα φάμε κατά την ώρα που κοιμόμαστε) γιατί η επέλευθεροση αμινοξεων γίνετε ποιο αργά . Επίσης εσθανόμαστε ποιο χορτάτοι σε αντίθεση με τον υδατάνθρακα.(Εγώ τουλάχιστον)
    Respect & σε ευχαριστώ πολύ για την αιτιολόγηση. Παρότι ασχολούμαι με διατροφή χρόνια, αυτό ήταν κάτι που δεν γνώριζα. Και ναι έχεις δίκιο, τυγχάνει αρκετές φορές κι εγώ να ξυπνάω απο την πείνα οπότε θα το δοκιμάσω (γιαούρτι+αμύγδαλα).

    Τώρα όμως αυτό δημιουργεί μια άλλη ερώτηση: Αν κατά την διάρκεια της ημέρας έχω καταναλώσει την ποσότητα που χρειάζεται σε λιπαρά, λογικά το βράδυ θα πρέπει να αποφύγω τα αμύγδαλα/καρύδια σωστά?
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 20-05-11 13:55 #13
    Προεπιλογή
    Μπα εγω πρωτιμω whey + γαλα 0%, πριν τον υπνο ( εχει λιπος η whey )...
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 20-05-11 13:57 #14
    Προεπιλογή
    γιαουρτι + whey + αμυγδαλα, μαλλον θα εννοειτε, γιατι το γιαουρτι μονο του δινη λιγη πρωτεινη...
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 20-05-11 14:43 #15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Txc Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιαουρτι + whey + αμυγδαλα, μαλλον θα εννοειτε, γιατι το γιαουρτι μονο του δινη λιγη πρωτεινη...
    Ανάλογα από το πόση πρωτεΐνη έχεις πάρει στα υπόλοιπα γεύματα.
    No money no
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία