Σελίδα 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 153
  1. 06-06-11 16:11 #16
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MichalisPorke Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια εκανε κανεις την κετο διαιτα με επιτυχια χωρις χασιμο μυων?
    εχω ξεκινησει εγω...σε εναμιση μηνα ισως και λιγοτερο θα πω αποτελεσματα(αμα δε βαριεμαι)
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 06-06-11 16:20 #17
    Banned
    Εγγραφή
    03-05-2010
    Περ.
    Κύπρος
    Μηνύματα
    406
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο COBRA_STYLE Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω ξεκινησει εγω...σε εναμιση μηνα ισως και λιγοτερο θα πω αποτελεσματα(αμα δε βαριεμαι)
    ποτε ξεκινησες??
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 06-06-11 17:07 #18
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MichalisPorke Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποτε ξεκινησες??
    εχω μια βδομαδα περιπου...αν και δεν την τηρουσα ακριβως...εκανα ατασθαλιες

    απο σημερα αυστηρα,δεν μετραω θερμιδες ομως....η ζυγαρια πεφτει ανετα
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 06-06-11 17:34 #19
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο geo28 Εμφάνιση μηνυμάτων
    thanks devil..τις οφφ days εχω τν ιδιο υδατανθρακα,οπως στις μερες προπονησης?να τν βαλω στα δυο πρωτα γευματα?

    οχι.... αφου δεν εχεις προπονηση.... οι υδατανθρακες μπαινουν μονο around workout...
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 06-06-11 18:03 #20
    Banned
    Εγγραφή
    03-05-2010
    Περ.
    Κύπρος
    Μηνύματα
    406
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Devil Εμφάνιση μηνυμάτων
    οχι.... αφου δεν εχεις προπονηση.... οι υδατανθρακες μπαινουν μονο around workout...
    Oταν ειναι μερα που δεν πας για προπονηση δεν υπαρχουν καθολου υδατανθρακες?
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 06-06-11 18:16 #21
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MichalisPorke Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oταν ειναι μερα που δεν πας για προπονηση δεν υπαρχουν καθολου υδατανθρακες?
    ναι... αυτο ειπα στο απο πανω ποστ...
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 06-06-11 18:20 #22
    Το avatar του χρήστη jimmy007

    Εγγραφή
    20-09-2010
    Περ.
    Athens,Greece
    Μηνύματα
    1.522
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο πες το στο φιλο μου που αναφερω απο πανω,που οταν ανοιγες το ψυγειο του ειχε την πορτα γεματη μαγιονεζες..
    κ μετα που πηγε για γενικες ειχε χοληστερινη 320.

    Ένα τέτοιο παράδειγμα δεν λέει τίποτα. Η χοληστερίνη εξαρτάται κατά μεγάλο ποσοστό από γενετικούς παράγοντες. Επίσης,η ποσότητα της LDL καθορίζεται περισσότερο από τη συνολική θερμιδική πρόσληψη(λόγω αυξομείωσης βάρους κτλ) παρά από την περιεκτικοτητά της σε μακροσυστατικά.
    Πληροφοριακά, στην μαγιονέζα που έχω εγώ, μόνο το 1/7 περίπου των λιπαρών είναι κορεσμένα.

    η γλυκονεογενεση γινεται ανετα κ απο τα αμινοξεα κ οχι μονο με λιπαρα οξεα κ σε περιπτωση κετοσης που μιλαμε.
    απο ολα τα αμινο μονο η λευκινη κ η λυσινη δεν μπορουν να προωθησουν την γλυκονεογενεση.
    Ναι και τα αμινοξέα μπορούν να συμμετέχουν στην διαδικασία αλλά αυτό γίνεται σε πολύ μικρό βαθμό γιατί είναι ασύμφορο.
    Επίσης,δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω(το λέω με επιφύλαξη) ότι η λευκίνη είναι το αμινοξύ που συμμετέχει στην γλυκονεογένεση ευκολότερα από τα υπόλοιπα

    ναι δεν ειναι το ιδιο ομως.
    Ναι σίγουρα. Αλλά ποιος καθορίζει πόση ποσότητα ινσουλίνης πρέπει να εκκριθεί για την βέλτιστη μυική ανάπτυξη?
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 06-06-11 19:00 #23
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jimmy007 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Συγχαρητήρια για το άρθρο.
    Κάποιες παρατηρήσεις που θέλω να κάνω:

    1.

    Aπό που προκύπτει αυτό?

    εδω:
    A limit on the energy transfer rate from the human fat store in hypophagia.


    το ειχε αναφερει ο mcdonald σε καποιο αρθρο του...

    2.

    Δεν ισχύει το υπογραμμισμένο διότι πιο εύκολα συντίθεται γλυκόζη από λιπαρά οξέα παρά από αμινοξέα. Για αυτό άλλωστε σε περιόδους νηστείας, χρησιμοποιούνται σαν κύρια πηγή ενέργειας τα λιπαρά παρά τα αμινοξέα.

    σε υπερβολικες ποσοτητες πρωτεινης βγαινεις για πλακα απο την κετωση.... δεν ειναι τυχαιο οτι κρατανε χαμηλα τις πρωτεινες σε σχεση με τα λιπαρα...

    3.

    Η ινσουλίνη ανεβαίνει και μόνο με whey χωρίς υδ/κες..
    ναι αλλα μιλαει για τους υδατανθρακες πριν την προπονηση....
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 06-06-11 20:43 #24
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jimmy007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα τέτοιο παράδειγμα δεν λέει τίποτα. Η χοληστερίνη εξαρτάται κατά μεγάλο ποσοστό από γενετικούς παράγοντες. Επίσης,η ποσότητα της LDL καθορίζεται περισσότερο από τη συνολική θερμιδική πρόσληψη(λόγω αυξομείωσης βάρους κτλ) παρά από την περιεκτικοτητά της σε μακροσυστατικά.
    Πληροφοριακά, στην μαγιονέζα που έχω εγώ, μόνο το 1/7 περίπου των λιπαρών είναι κορεσμένα.
    αστο,ο φιλος μου κανει πολλα χρονια γυμναστικη κ εξετασεις κ μαζι με την χοληστερινη τα τριγλυκεριδια του ηταν στο θεο.
    οταν την εκοψε μετα απο λιγο καιρο επανηλθαν.
    σαφως βεβαια οπως λες παιζει ρολο κ ο οργανισμος του καθενος.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jimmy007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης,δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω(το λέω με επιφύλαξη) ότι η λευκίνη είναι το αμινοξύ που συμμετέχει στην γλυκονεογένεση ευκολότερα από τα υπόλοιπα
    λαθος κανεις.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jimmy007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι σίγουρα. Αλλά ποιος καθορίζει πόση ποσότητα ινσουλίνης πρέπει να εκκριθεί για την βέλτιστη μυική ανάπτυξη?
    οι υ/ες πριν την προπονηση,μαλλον δεν θα σου κανουν spike στο τελος της.
    γιαυτο μιλαμε βασικα.
    απλα θα την εχεις μπουσταρει λιγο μεχρι τοτε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 06-06-11 21:30 #25
    Το avatar του χρήστη jannous44

    Εγγραφή
    11-12-2010
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.477
    Προεπιλογή
    να κανω μια ερωτηση. εδω γραφει οτι


    Υποθέτοντας οτι ~ 30 mmol / kg θα χρησιμοποιηθουν ανά μυικη ομαδα σε 2 σετ, μπορούμε να εκτιμήσουμε το ποσο των υδατανθράκων που είναι απαραίτητοι για την αντικατασταση του ποσού του γλυκογόνου.
    Για να μετατρέψετε την τιμή mmol του γλυκογόνου σε γραμμάρια υδατάνθρακα, απλώς διαιρέστε τα mmol με το 5,56.
    30 mmol/kg δια 5.56 = ~5 γραμμαρια υδατανθρακα για την αποκατασταση 30 mmol γλυκογονου.



    αν εγω πχ σε στηθος κανω 20 σετ αρα θα κανω 5χ20=100γ υδατ και το σπαω σε 50γ πριν και 50 μετα τη προπ. 50γ υδατ χ 4θερμιδες=200θερμιδες. τωρα παμε παρακατω.
    αν πχ εχω χερια και κανω 16 σετ αρα θα παρω 5χ16= 80υδατ ετσι ομως σε αυτη τη μερα δεν θα πεσω κατω απο το θερμιδικο ελλειμα?

    γραφει επεισης
    Η ποσοτητα πρωτεινης ειναι περιπου στα 2γρ ανα κιλο αλιπης σωματικης μαζας (σε μεγαλητερες ποσοτητες υπαρχει σοβαρη περιπτωση να βγουμε απο την κετοση λογο γλυκονεογενεσης).

    εγω ειμαι 90 κιλα με 16% bf αρα καθαρο βαρος εχω 75χ2γ πρωτ=150χ4θερμ=604θερ

    συμφωνα με τη μεθοδο

    FM (Fat Mass): 90kg x 0,16 = 14,4kg (λιποδης ιστος)
    ΤDEE (Total Daily Energy Expenditure): 90kg x 33 = 2970 kcal @
    Θερμιδικο ελλειμα: 14.4 x 979 = 816 kcal
    Θερμιδες κατα τη διαρκεια της διαιτας: 2970 - 979 = 1991 kcal

    αρα εχουμε και λενε
    υδατ 50 χ 4θερμιδες = 200θερμιδες
    πρωτ 75.5χ2=151 χ 4 θερμιδες= 604 θερμιδες

    αρα 1991-1000 θερμιδες = 991θερμιδες απο λιπαρα / 9θερμιδες που εχει το 1 γραμαριο λιπους=131λιπαρα. δεν ειναι πολλα?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jannous44 : 07-06-11 στις 10:55
    Arnold Schwarzenegger - "The body is very important but the mind is more important than the body...because that's what then creates the will. The will that you need to go to the gym every day. The will that makes you go into the forced reps. The will that makes you go beyond when you're doing 500lb squats and you can't do another rep and your body is shaking. It's the will that makes you go down one more time and struggle up".
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 06-06-11 22:18 #26
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    30 mmol / kg θα χρησιμοποιηθουν ανά μυικη ομαδα σε 2 σετ

    5 γραμμαρια υδατανθρακα για την αποκατασταση 30 mmol γλυκογονου


    αν θες 30mmol τα 2 σετ.... τοτε θες 15mmol το σετ.... αρα μιλαμε για 2,5γρ υδατανθρακα το σετ... στα 20 που εισαι εσυ... 50γρ...αρα 1991-1000 θερμιδες = 991θερμιδες απο λιπαρα / 9θερμιδες που εχει το 1 γραμαριο λιπους=110λιπαρα. δεν ειναι πολλα?

    σε κετο διατροφη εισαι.... εχεις καταλαβει τι ειναι κετο???

    προφανος και τα λιπαρα ειναι πολλα....
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 07-06-11 00:56 #27
    Το avatar του χρήστη jimmy007

    Εγγραφή
    20-09-2010
    Περ.
    Athens,Greece
    Μηνύματα
    1.522
    Προεπιλογή
    εδω:
    A limit on the energy transfer rate from the human fat store in hypophagia.
    Kαι να ισχύει δεν σημαίνει ότι θα καταβολίσουμε μυικό ιστό αν ξεπεράσουμε το θερμιδικό έλλειμα αυτό εφόσον παίρνουμε αρκετές πρωτείνες.

    σε υπερβολικες ποσοτητες πρωτεινης βγαινεις για πλακα απο την κετωση.... δεν ειναι τυχαιο οτι κρατανε χαμηλα τις πρωτεινες σε σχεση με τα λιπαρα...
    Δεν βρίσκω κανένα λόγο να αρχίσει το συκώτι να παράγει μεγάλες ποσότητες γλυκόζης από τα αμινοξέα αντί να το κάνει από τα λιπαρά.
    Προσωπικά δεν κρατάω χαμηλά τις πρωτείνες και δεν βλέπω διαφορά κατακράτηση με την περίοδο που το έκανα.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    αστο,ο φιλος μου κανει πολλα χρονια γυμναστικη κ εξετασεις κ μαζι με την χοληστερινη τα τριγλυκεριδια του ηταν στο θεο.
    οταν την εκοψε μετα απο λιγο καιρο επανηλθαν.
    σαφως βεβαια οπως λες παιζει ρολο κ ο οργανισμος του καθενος.




    οι υ/ες πριν την προπονηση,μαλλον δεν θα σου κανουν spike στο τελος της.
    γιαυτο μιλαμε βασικα.
    απλα θα την εχεις μπουσταρει λιγο μεχρι τοτε.
    Ένα παράδειγμα δεν είναι ικανοποιητικό δείγμα. Μπορεί να έχουν συμβεί χίλια-δυο πράγματα. Επίσης, δεν ξέρω αν έχεις δει το γράφημα με τιμές χοληστερόλης και μέσο όρο ζωής. Δεν λέω ότι η αυξημένη LDL είναι καλή πάνω από κάποια όρια αλλά μην την δαιμονοποιούμε. Άλλωστε αποτελεί πρόδρομο της τέστο.

    Ναι δεν είπα ότι θα κάνει spike η ινσουλίνη. Αλλά ποιος ο λόγος να την μπουστάρουμε? Δεν υπάρχει σχετική βιβλιογραφία ή έρευνα εκτός αν κάνω λάθος..
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 07-06-11 10:36 #28
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jimmy007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν βρίσκω κανένα λόγο να αρχίσει το συκώτι να παράγει μεγάλες ποσότητες γλυκόζης από τα αμινοξέα αντί να το κάνει από τα λιπαρά.
    Προσωπικά δεν κρατάω χαμηλά τις πρωτείνες και δεν βλέπω διαφορά κατακράτηση με την περίοδο που το έκανα.
    εσυ μπορει να μην βρισκεις,το σωμα ομως λειτουργει με βαση τι βρισκει αυτο.
    κ σου ξαναγραφω οτι σε περιπτωσης κετοσης,η γλυκονεογενεση γινεται κ απο αμινοξεα γιατι ετσι δουλευει το σωμα.
    κανεις δεν μιλησε για μεγαλες ποσοτητες,μην αλλαζεις τωρα το νοημα των οσων γραφω..
    το σωμα θα παραξει οσο του αναλογει/χρειαζεται κ αν..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jimmy007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα παράδειγμα δεν είναι ικανοποιητικό δείγμα. Μπορεί να έχουν συμβεί χίλια-δυο πράγματα. Επίσης, δεν ξέρω αν έχεις δει το γράφημα με τιμές χοληστερόλης και μέσο όρο ζωής. Δεν λέω ότι η αυξημένη LDL είναι καλή πάνω από κάποια όρια αλλά μην την δαιμονοποιούμε. Άλλωστε αποτελεί πρόδρομο της τέστο.
    σου εγραψα απο πανω οτι το σωμα του καθενος αντιδρα διαφορετικα,αλλα καλο ειναι να αποφευγονται τετοιες πηγες..
    απο κει κ περα ο καθενας κανει οτι θελει.
    εχω κ αλλο παραδειγμα τον πατερα μου αν θες.
    ναι ειχα σκοπο να δαιμονοποιησω την μαγιονεζα..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jimmy007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι δεν είπα ότι θα κάνει spike η ινσουλίνη. Αλλά ποιος ο λόγος να την μπουστάρουμε? Δεν υπάρχει σχετική βιβλιογραφία ή έρευνα εκτός αν κάνω λάθος..
    απο οτι καταλαβα κανουμε την κουβεντα για κετωση,αναφερομενοι σε στανταρ διατροφικες συνηθειες που ακολουθουν ολοι οσοι δεν κανουν κετωση..

    το εγραψα κ παραπανω...
    αλλιως λειτουργει το σωμα σε τετοιες φασεις κ αλλιως διαχειριζεται οτι του δινεις σε σχεση με μια απλη διατροφη που εχει απο ολα μεσα.

    μιας λοιπον κ κανουμε την κουβεντα εχεις δοκιμασει κατι αντιστοιχο κ ειδες οτι βγηκες απο κετωση?
    γιατι απο οτι καταλαβαινω εγω το θεμα του αρθρου(πλην της κετωσης),ειναι πως να παρεις υ/ες για να βγαλεις δυνατοτερες προπονησης χωρις να βγεις απο κετωση κ σου αναλυει λιγο τους χρονισμους..

    αν ομως εχεις απορειες πανω στην ινουλινη αφου δεν θα την τιναξουμε,το μπουσταρισμα που λες μαζι με τα αμινοξεα στο ποστ βοηθαει την καλυτερη παρaγωγη της igf-1.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 07-06-11 10:50 #29
    Το avatar του χρήστη jannous44

    Εγγραφή
    11-12-2010
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.477
    Προεπιλογή
    σε κετωση ειναι καλο να μπαινουμε σταδιακα ? και κατο αλλο. τα 2γρ πρω/ανα κιλο καθαρου σωματικου βαρους δεν ειναι λιγα?
    Arnold Schwarzenegger - "The body is very important but the mind is more important than the body...because that's what then creates the will. The will that you need to go to the gym every day. The will that makes you go into the forced reps. The will that makes you go beyond when you're doing 500lb squats and you can't do another rep and your body is shaking. It's the will that makes you go down one more time and struggle up".
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 07-06-11 10:51 #30
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jannous44 Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε κετωση ειναι καλο να μπαινουμε σταδιακα ? και κατο αλλο. τα 2γρ πρω/ανα κιλο καθαρου σωματικου βαρους δεν ειναι λιγα?
    μα σταδιακα θα μπει το σωμα σε κετοση απο την ωρα που θα του περιορισεις τους υ/ες.

    γιατι ειναι λιγα?εγω αυτη την στιγμη που δεν κανω κετοση περιπου τοσα περνω.
    κ τον περισοτερο καιρο μη σου πω..
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία