Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 47
  1. 06-04-09 16:00 #1
    Προεπιλογή Αιμορροϊδες
    Καλησπέρα σε όλους, είμαι νέο μέλος και παρακαλώ όποιον έχει εμπειρία ή έχει ακούσει κάτι σχετικά με το πρόβλημα που αντιμετωπίζω, ας κάνει τον κόπο να μου απαντήσει, με προβληματίζει έντονα.
    Γυμνάζομαι συστηματικά με βάρη πάνω απο 10 χρόνια, είμαι 43 ετών και έχω πρόβλημα με εσωτερικές αιμορροίδες (αιμορραγία, όχι πόνο). Πέρισυ, τέτοιο καιρό υποβλήθηκα σε αιμορροιδοεκτομή, αλλά το πρόβλημα επανήλθε. Ο γιατρός μου επειμένει ότι έχει να κάνει με τα βάρη και μου συνέστησε πλήρη αποχή απο γυμναστική με βάρη. Αν κάποιος έχει ανάλογο πρόβλημα, ας μου πει πως το αντιμετωπίζει. Υπάρχουν ασκήσεις που θα μπορούσα παρόλα αυτά να κάνω, έστω και με μικρή ένταση χωρίς πρόβλημα?
    Ευχαριστώ για την προσοχή σας
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 06-04-09 16:41 #2
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Καταρχην καλως ορισες στο φορουμ!

    Το θεμα αιμορροηδες ειναι πιστευω καθαρα θεμα φαγητου και κληρονομικοτητας. Η γυμναστικη δεν πιστευω πως επιρρεαζει αρνητικα, εκτος και αν ο γιατρος σου εννοει πως λογο ασκησης πιεσεις σπανε και εχεις αιμοραγια. Το θετικο ειναο πως δεν εχεις πονο.
    Θα ελεγα να κανεις πιο προσεγμενη διατροφη και για ενα διαστημα να πιεζεσαι στο γυμναστηριο, να δεις πως θα αντιδρασει το σωμα σου.

    Προσπθησε να κανεις οσο γινεται πιο στεγνη και αλιπη διατροφη. Επισης να αποφυγεις και τα μπαχαρικα. Τρωγε οσο γινεται πιο ινωδης τροφημα και απο κρεατικα περιορισου στα θαλασσινα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 06-04-09 16:57 #3
    Προεπιλογή
    Λογικό μου ακούγεται, σκέφτομαι ότι ίσως φταίει και ο τρόπος που γυμνάζομαι, κάνω 4-5 προπονήσεις την εβδομάδα (έκανα μάλλον, τώρα λόγω του προβλήματος έχω στραφεί περισσότερο στην αεροβική). Δεν πιστεύω όμως ότι πιέζομαι υπερβολικά, συγκριτικά με άλλους, αλλά σκέφτομαι ότι και λόγο ηλικίας δεν έχω περιθώρια να πιέζω τον εαυτό μου με πολλά κιλά δυστυχώς. Σ' ευχαριστώ πολύ ΝΑSSER για την άμεση ανταπόκριση, να'σαι καλά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 06-04-09 17:34 #4
    Προεπιλογή
    τρώγε 2 πιάτα χόρτα την ημέρα σε πρώτη φάση αλλά σίγουρα το βάρη παίζουν ρόλο αν έχεις λάθος τεχνική, πρόσεχε τις αναπνοές όταν φορτσάρεις και σφίγγε τους μύς που γυμνάζει η κάθε άσκηση,
    μην σφίγγεσαι Γενικά και αόριστα,

    δεν ξέρω άν με καταλαβαίνεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 06-04-09 18:03 #5
    War Veteran
    Το avatar του χρήστη RAMBO

    Εγγραφή
    06-01-2009
    Περ.
    Hardcore Earth
    Μηνύματα
    5.969
    Προεπιλογή
    παρε και φετεσ του τοστ με πολεσ φυτικεσ ινεσ κορν φλεικσ ...
    Y.o.l.o
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 06-04-09 19:42 #6
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Όλοι έχουμε αιμοροΐδες και κάποια στιγμή και σε κάποια ηλικία και ανάλογα, μπροει να εμφανιστούν συμπτώματα.
    Με την πίεση απο τα βαρη (εντος και εκτός γυμναστηριου, π.χ. απο βαριες εργασίες) μπορουν να αιμορραγήσουν, αυτό όμως για εμένα δε σημαίνει ότι πρέπει να σταματήσουμε τα βάρη και τις προπονήσεις ή και την δουλειά.
    Και εγω έχω, είμαι στην ίδια ηλικία μέ σενα και πότε πότε αιμορραγούν (μια φορα τον μηνα εως μια φορα το εξάμηνο, για κανα δυό μέρες).
    Είναι εσωτερικές, δεν με προκαλούν πόνο ουτε τίποτε άλλο, παρα μόνο λίγα αίματα στα κόπρανα.
    Συνεχίζω κανονικά προπονήσεις και πολύ heavy.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 06-04-09 21:54 #7
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    αιμοραιδες εχουν και ανθρωποι που δεν εχουν πιασει ποτε μπαρα και δεν κανουν χειρονακτικη δουλεια, αρα........................
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 07-04-09 08:13 #8
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    Ο πατέρας μου έλυσε το μονιμο του πρόβλημα με τις αιμορροϊδες με καυτηριασμο,μικροεπεμβασουλα είναι,πάντως δεν του ξαναεμφανιστηκαν...
    Δεν ξερω βεβαια τι γινεται αν συνεχίσεις να κανεις γυμναστικη,αν τις ξαναπιέζεις..
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 07-04-09 12:13 #9
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές σας. Γυμνάζομαι απο το λύκειο, αλλά συστηματικά τα τελευταία δέκα χρόνια και πραγματικά με πειράζει να σταματήσω γι' αυτό το λόγο. Πιστεύω ότι έχω προδιάθεση (κληρονομική αλλά και λόγω καθιστικής δουλειάς - είμαι λογιστής). Αρχικά, πριν την επέμβαση, μετά απο 3-4 χρόνια συστηματικής γυμναστικής με 5-6 προγράμματα τη βδομάδα, οι αιμορραγίες ήταν έντονες για 7-10 μέρες, σχεδόν κάθε μήνα, με διαλείματα τριών - τεσσάρων μηνών το καλοκαίρι αλλά δεν έδινα σημασία. Σε κάποιο τσεκαπ, είχα λίγο πεσμένο αιματοκρίτη, 38,5 και άρχισα να το ψάχνω. Τελικά βρήκα ότι για τον αιματοκρίτη έφταιγε ο θηροειδής αδένας (ήταν ανύπαρκτος και απο τότε παίρνω καθημερινά χάπι). Όλο αυτό όμως μου άφησε κάποια ψυχολογική φοβία. Άλλαξα διατροφικές συνήθειες με φρούτα, πολύ νερό, κάνω καθημερινά 5-6 γεύματα, με πρωινό κορν φλέικς κλπ. Έκανα την επέμβαση πριν ένα χρόνο (αρκετά επώδυνη) επειδή δεν ήθελα να σταματήσω τη γυμναστική βασικά, αλλά έπεσα ψυχολογικά με την επανεμφάνιση του προβλήματος. Πίστεψα ότι με την επέμβαση ξεμπέρδεψα, αλλά δυστυχώς. Δεν είναι βέβαια τόσο έντονο το πρόβλημα όσο πριν (ο γιατρός μου είχε πει για 3ου βαθμού αιμορροίδες) ενώ τώρα εμφανίζονται όπως του φίλου BRaWNy, απλά φοβάμαι να μην χειροτερέψει. Έχει δίκιο ο φίλος ΚΑΤΕΡΙΝΙ 144, ότι αιμορροίδες έχουν και όσοι δεν κάνουν βάρη, αλλά και το γεγονός ότι ΔΕΝ EXOYN υποχρεωτικά OΛOI όσοι κάνουν βάρη δείχνει ότι προφανώς υπάρχει κάποια προδιάθεση σε μένα. Όταν είσαι παντρεμένος με δύο παιδιά, τα χόμπι και ο χρόνος για τον εαυτό σου είναι λίγο πολυτέλεια - για πολλά χρόνια πήγαινα γυμναστήριο μόνο πολύ πρωί πριν τη δουλειά - η κάθε δυσκολία φαίνεται αξεπέραστη και τώρα πραγματατικά, πριν μιλήσουμε, σκεφτόμουν να σταματήσω.
    Θα ελαφρύνω το πρόγραμμά μου και να δω πως θα πάει. Σας ευχαριστώ πολύ όλους παιδιά, με βοήθησε πολύ η κουβέντα που κάναμε, να'στε όλοι καλά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 16-04-09 11:09 #10
    Προεπιλογή
    εχω ακουσει οτι το κουκουτσι της ελιας ειναι φοβερο φαρμακο για αυτο το προβλημα
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 29-04-09 14:26 #11
    Προεπιλογή
    Οι εσωτερικές αιμοραγούσες αιμορροίδες μου (που εμφανίστηκαν στα 22 μου χρόνια, όταν άρχισα και έπαιζα πολλά κιλά) με οδήγησαν το 2004 στο νοσοκομείο με θανατικούς αιματολογικούς δείκτες. Αιματοκρίτης 22, φερριτίνη μη ανιχνέυσιμη, εμπλοκή λιποθυμίες και τα σια. Είχα φτάσει να χάνω μισό ποτήρι αίμα σε κάθε κένωση, πράγμα αδύνατον να αναπληρωθεί από τον οργανισμό. Την Τρίτη που μας έρχεται θα κάνω την επέμβαση και εύχομαι να τελειώσει το μαρτύριο. Δε σκοπεύω να σταματήσω την προπόνηση με βάρη, το κάνω εδώ και σχεδόν 20 χρόνια πια, αν και πλέον κάνω περισσότερο έξυπνη προπόνηση με σαφώς λιγότερα κιλά σε συνδιασμό με μια πολεμική τέχνη.
    Πάντως το τελευταίο που θα ήθελα είναι να υποστώ μια επίζηλη χειρουργική επέμβαση και μετά να μου ξαναπαρουσιαστεί το ίδιο πρόβλημα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 03-05-09 11:27 #12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BRaWNy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλοι έχουμε αιμοροΐδες και κάποια στιγμή και σε κάποια ηλικία και ανάλογα, μπροει να εμφανιστούν συμπτώματα.
    Με την πίεση απο τα βαρη (εντος και εκτός γυμναστηριου, π.χ. απο βαριες εργασίες) μπορουν να αιμορραγήσουν, αυτό όμως για εμένα δε σημαίνει ότι πρέπει να σταματήσουμε τα βάρη και τις προπονήσεις ή και την δουλειά.
    Και εγω έχω, είμαι στην ίδια ηλικία μέ σενα και πότε πότε αιμορραγούν (μια φορα τον μηνα εως μια φορα το εξάμηνο, για κανα δυό μέρες).
    Είναι εσωτερικές, δεν με προκαλούν πόνο ουτε τίποτε άλλο, παρα μόνο λίγα αίματα στα κόπρανα.
    Συνεχίζω κανονικά προπονήσεις και πολύ heavy.
    Καλό είναι πάντως να γίνεται μία εξέταση που και που, ώστε να γνωρίζουμε σε ποια κατάσταση είναι οι αιμορροίδες και κυρίως, αν πρόκειται (ακόμη) περί αιμορροίδων ή για κάτι άλλο. Αν κάποιος δεν έχει ιατρικές γνώσεις και υπάρχει αίμα στη λεκάνη/χαρτί/κόπρανα, τότε ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ η διάγνωση γιατρού.

    Αξίζει να διαβάσετε το εξής άρθρο: http://www.medlook.net/article.asp?item_id=931

    ΠΡΟΣΟΧΗ! Σε περίπτωση που τα κόπρανα έχουν έντονο σκουρόχρωμο χρώμα αίματος, τότε (ας μου επιτραπεί να πω) τρέχουμε με την ζώνη λυμμένη στο γιατρό! Σε αυτήν την περίπτωση είναι πολύ πιθανό να υπάρχει εσωτερική αιμοραγία και δεν πρόκειται για "απλές" αιμορροίδες!
    "Αιέν αριστεύειν... καί πρώτευε έν όλω τώ βίω..." Όμηρος
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 03-05-09 18:30 #13
    Προεπιλογή
    έχω το ίδιο πρόβλημα,αλλα συνοδεύεται και απο φρικτούς πόνους....έχω εδώ και ένα χρόνο πρόβλημα με εσωτερικές αιμορροείδες....το μόνο που μπορεί να με βοηθήσει άμεσα αυτην τη στιγμή είοναι η κατανάλωση πολλών φυτικών ινών(all bran...)...
    Καρυπίδης Χρήστος
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 03-05-09 19:05 #14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m3ssias Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχω το ίδιο πρόβλημα,αλλα συνοδεύεται και απο φρικτούς πόνους....έχω εδώ και ένα χρόνο πρόβλημα με εσωτερικές αιμορροείδες....το μόνο που μπορεί να με βοηθήσει άμεσα αυτην τη στιγμή είοναι η κατανάλωση πολλών φυτικών ινών(all bran...)...
    Υπάρχουν και αλοιφές στα φαρμακεία, με ειδικό στόμιο για τις εσωτερικές. Άλλα όπως είπα, καλό είναι να πάμε σε γιατρό πρώτα.
    "Αιέν αριστεύειν... καί πρώτευε έν όλω τώ βίω..." Όμηρος
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 06-05-09 03:59 #15
    Προεπιλογή
    ξερω ενα στενο προσωπο που το ειχε αυτο,του ειπανε να κανει εγχειρηση αλλα δεν ηθελε.
    τελικα του ειπανε για κατι χορτα να τα ζεστανει κ να κανει μπανιο με αυτα,και πετυχε.
    τωρα τι χορτα ειναι δεν γνωριζο.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία