Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 47
  1. 06-05-09 07:44 #16
    Το avatar του χρήστη chr04

    Εγγραφή
    27-04-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    218
    Προεπιλογή
    Εγώ ξέρω ότι ένα χόρτο ο 'ΗΣΟΠΟΣ' (δεν είμαι καθόλου σίγουρος πως γράφεται), σταματάει τις αιμοραγίες στις αιμοροΐδες. Μου είχαν δώσει μικρό και όντως έκανε δουλειά αλλά είναι υπερβολικά πικρό (το βράζεις σαν τσάι και το πίνεις). Σε μένα έκανε δουλειά, αλλά δεν ήταν παθολογικό το ζήτημα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 22-05-09 11:45 #17
    Προεπιλογή
    Λοιπόν παιδιά, πριν 18 ημέρες έκαμα την εγχείρηση και όλα πήγαν ευτυχώς καλά. Είχα εν τέλη 5 αιμορροίδες, 2 πάνω στο σφιγκτήρα μυ και 3 εσωτερικές. Όλες σε μέγεθος καρυδιού!!! Οι εσωτερικές αφαιρέθηκαν και έγιναν ράμματα, οι εξωτερικές αφαιρέθηκαν και η πληγή λόγω της θέσης της αφήνεται να κλείσει μόνη της με το χρόνο.
    Ο πόνος αβάστακτος την πρώτη εβδομάδα, ειδικά τις 5 πρώτες ημέρες. Η ούρηση κατόρθωμα, η αφόδευση άθλος! Δε θέλω να φοβίσω κανέναν, αλλά τέτοιο σωματικό πόνο δεν είχα ξαναβιώσει, και δε θα ήθελα να το ξαναπεράσω με τίποτε! Είμαι ακόμα με 2 αντιβιώσεις, αντιφλεγμονώδη, γαστροπροστασία, και μαλακτικά κοπράνων. Η εν λόγω περιοχή είναι ιδιαίτερα καταπονημένη και πρέπει μετά από κάθε επίσκεψη στην τουαλέτα να ακολουθεί 10λεπτο κάθισμα σε λεκάνη με Betadine. Η εξωτερική τομή, δε, πονάει ιδιαίτερα και δυσκολεύει τις κινήσεις του σώματος. Ακόμα και το βήξιμο είναι επώδυνο, κάτι στο οποίο συνάδει και η μηχανική καταπόνηση των πέριξ της περιοχής μυών. Οι χειρουργοί ελπίζουν ότι με την ημερομηνία απορρόφησης των ραμμάτων (περίπου 90 ημέρες) θα έχει αποκατασταθεί και η εξωτερική περιοχή πλήρως. Ώς τότε υπάρχει έκκληση πύου και κατά συνέπεια η χρήση τοπικής γάζας (ή και σερβιέτας ενηλίκων) είναι επιβεβημένη λόγω της εκκροής των υγρών.
    Αδιαμφισβήτητα είναι μια από της πλέον επώδυνες επεμβάσεις, ειδικά αν κάποιος έχει φτάσει στο στάδιο που ήμουν εγώ. Αλλά δεν υπάρχει και άλλος τρόπος ριζικής αντιμετώπισης του προβλήματος, ειδικά αν λόγω της απώλειας αίματος απειλέιται η ίδια η ζωή. Αν κάποιος μπορεί να το παλεύει συντηρητικά (ο πατέρας μου λχ), και αυτό καλό είναι. Αν θες να ξεμπερδεύεις, όμως, τότε η απόφαση πρέπει να είναι γενναία!
    Καλή υγεία σε όλους!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 22-05-09 12:42 #18
    Τhe nice guy
    Το avatar του χρήστη Exci

    Εγγραφή
    08-11-2008
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    1.750
    Προεπιλογή
    Περαστικα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 23-05-09 15:28 #19
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    Πήρες την πιο σωστη απόφαση,να αναρρωσεις γρήγορα σου ευχομαι και να μην σε ξανααπασχολήσουν !!Περαστικα !
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 02-06-09 08:47 #20
    War Veteran
    Το avatar του χρήστη RAMBO

    Εγγραφή
    06-01-2009
    Περ.
    Hardcore Earth
    Μηνύματα
    5.969
    Προεπιλογή
    σημερα το πρωι ξυπνησα στισ 6 κ ενιωθα εντονο πονο στο σημειο που βρισκονται οι αιμοραιδεσ για αρκετη ωρα περιπου μιαμιση..μετα διαπιστωσα καθωσ σηκωθηκα οτι ενω ημουν ορθιοσ ποναγα αρκετα λιγοτερα κ στην συνεχεια οταν εκατσα ο πονοσ εξαφανιστηκε .κατα την διαρκεια του πονου ενιωθα την ταση προσ αφοδευση αλλα δεν εβγαζα τπτ.μονο αερια.παρομοιοσ πονοσ με ειχε πιασει κ παλιοτερα για διαστημα λιγων λεπτων αμεσωσ μετα την αφοδευση.παρακαλω πειτε μου την γνωμη σασ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη RAMBO : 02-06-09 στις 08:57
    Y.o.l.o
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 06-06-11 18:24 #21
    Προεπιλογή Εσωτερικές αιμορροΐδες
    Καλησπέρα...είμαι νέο μέλος και θέλω να ρωτήσω σε όποιον έχει εμπειρία η γνωρίζει, τι μπορεί να πάθει κάποιος αν έχει εσωτερικές αιμοροιδες και κάνει βάρη στο γυμναστήριο???
    Σας παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος για το οτιδήποτε ας μου απαντήσει
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 06-06-11 18:56 #22
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ1985 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα...είμαι νέο μέλος και θέλω να ρωτήσω σε όποιον έχει εμπειρία η γνωρίζει, τι μπορεί να πάθει κάποιος αν έχει εσωτερικές αιμοροιδες και κάνει βάρη στο γυμναστήριο???
    Σας παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος για το οτιδήποτε ας μου απαντήσει
    Οι εσωτερικές αιμοροείδες λέγονται αλλιώς και βαθμού 1. Αν είναι μόνο εσωτερικές και δεν βγαίνουν και έξω μετά από έντονη πίεση (φτέρνισμα-βήχας γέλιο) με το γυμναστήριο δεν πιστεύω να `χεις θέμα.Φυσικά γαι να λες εσωτερικές το`χεις ψάξει,ρώτα καλύτερα βέβαια τον γιατρό σου,αν έχεις κάνει κωλονοσκόπηση θα σου πει ακριβώς.
    Βαθμού 2---> βγαίνουν και μπαίνουν μόνες τους
    Βαθμού 3---> βγαίνουν και μπαίνουν μόνο αν τις βάλεις εσύ μέσα
    Βαθμού 4---> μόνιμα έξω...
    Στο βαθμό 3 και 4 είναι επικίνδυνο να πιέζεσαι πολύ.

    Υ.Γ. χάνεις καθόλου αίμα?Το`χεις αντιμετωπίσει κάπως...? Κάποια φαρμακευτική αγωγή?Ο σίδηρός σου πώς είναι?
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 06-06-11 20:06 #23
    Banned
    Εγγραφή
    17-05-2011
    Μηνύματα
    206
    Προεπιλογή
    Είχα βγάλει μία φορά όταν έκανα πολύ υψηλή ένταση με βάρη και όσο πήγαινα στο γυμναστήριο η κατάσταση χειροτέρευε σε σημείο που δεν μπορούσα να κάτσω στην καρέκλα και έτσι αναγκάστηκα και πήγα σε γιατρό μου έδωσε Movatec και μετά από λίγες μέρες δεν αντιμετώπισα πρόβλημα ποτέ ξανά μέχρι τώρα...αλλά υπάρχει κόσμος που δεν του έκανε δουλειά το Movatec και έκανε εγχείρηση...εγώ ευτυχώς την γλίτωσα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 07-06-11 09:37 #24
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ1985 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα...είμαι νέο μέλος και θέλω να ρωτήσω σε όποιον έχει εμπειρία η γνωρίζει, τι μπορεί να πάθει κάποιος αν έχει εσωτερικές αιμοροιδες και κάνει βάρη στο γυμναστήριο???
    Σας παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος για το οτιδήποτε ας μου απαντήσει

    Έλα φίλος, εδώ παθών. Η λύση τελικά για εμένα ήταν στη διατροφή.. Περιορισμός αλκοόλ , ξηροί καρποί όσο λιγότερο γίνεται (βασικά μόνο 10 αμύγδαλα και αυτά εδω και λίγο καιρό λόγω γυμναστηρίου) Από θέμα γυμναστικής δεν είχα ποτέ μου πρόβλημα εκτός απο μια φορά που είχα τραβήξει ένα ζόρι στο wc και μετά απο λίγη ώρα πήγα για πόδια (σκουότ) και ένιωσα τον ελεεινό πόνο σα να σε σκαλίζουν εσωτερικά με ένα μαχαιράκι..
    Απο τότε που πίνω πολλά νερά και αποφεύγω μλκιες όμως δεν έχω κανένα πρόβλημα. Δεν ξέρω και σε τι βαθμό έχεις εσύ. Πέρυσι πάντως τέτοια εποχή ενας φίλος τις αφαίρεσε με λέιζερ και απο τότε εξυμνεί την μέθοδο αυτή. Είχε πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα και τώρα ειναι απολύτως καλά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 08-06-11 00:31 #25
    Προεπιλογή
    λογικά θα έχω 1 βαθμού, ο γιατρός μου δεν μίλησε για κάτι τέτοιο... για να σου δώσω να καταλάβεις, βγάζω αίμα μόνο κατά την διάρκεια της κένωσης (πόνο καθόλου), πρώτη φορά μου εφμανίστηκε πριν ένα χρόνο περίπου (στον στρατό) και ως τώρα μου έχεις εμφανιστεί 4-5 φορές... την πρώτη φορά που πήγα στον γιατρό μου έδωσε μια αλίφη και μου είπε να κόψω το ποτό, σοκολάτες,ξηρούς καρπούς κ.τ.λ. για 2 μήνες περίπου, με το που πέρασαν οι 2 μήνες από βλακεία μου (έτρωγα ασταμάτητα γλυκά και έκανα βάρη) έτρεξε περισσότερο αίμα από κάθε φορά...ξαναπήγα στον γιατρό (για δεύτερη φορά) μου έδωσε κάτι υπόθετα και μου είπε να ελατώσω τα βάρη...έκανα αυτό που μου είπε και μετά από 3 μήνες βρήκα μόνο λίγο αίμα στο χαρτί.!
    Όσο για τον σίδηρο δεν έχω κάνει εξετάσεις
    Αν χειροτερέψει το πρόβλημα και χρειαστεί εγχείρηση μετά θα πρέπει να σταματήσω τα βάρη???


    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 08-06-11 08:06 #26
    Προεπιλογή
    Για 4-5 μέρες μετά την εγχείρηση θα είσαι δύσκολα αλλά μετά ούτε θα θυμάσαι τι είχες οπότε βάρη στο φουλ. Αν σε παίρνει κάντο να ηρεμήσεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 08-06-11 11:57 #27
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Έκανε πρόσφατα η μητέρα μου. Όχι,αλκοόλ,όχι καυτερά (τσίλι...) πολλά υγρα,σούπα μία φορά την εβδομάδα σίγουρα,όχδι σκληρά φαγητά (ξηροί καρποί,κριτσίνια,παξιμάδια..),μειωμένα λαχανικά,πολύ λάδι στο φαΐ και όχι καθιστική ζωή.
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 08-06-11 14:04 #28
    Προεπιλογή
    σας ευχαριστω για τις απαντήσεις σας..με βοηθήσατε πάρα πολύ!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 08-06-11 16:48 #29
    Προεπιλογή Αιμορροϊδες και οι κατάλληλες ασκήσεις γυμναστικής
    Γεια σας παιδιά, είμαι νέος στο φόρουμ. Εδώ και 2 εβδομάδες έχω βγάλει αιμορροϊδες και ο γιατρός μου έδωσε υπόθετα ως θεραπεία και μου σύστησε τα γνωστά όσων αφορά τις τροφές και την άσκηση(διάδρομο και κολύμπι). Άλλο είναι το θέμα μου τώρα. Θέλω να κάνω γυμναστική στο γυμναστήριο (ασκήσεις για πλάτη, στήθος και τα λοιπά) και μου είπε να μην κάνω ασκήσεις, μέχρι να μου φύγουν οι αιμορροϊδες, που ζορίζουν και πιέζουν την κοιλιακή περιοχή γιατί η πίεση από κει θα μεταφερθεί στην καταπονημένη περιοχή. Γιαυτό ρωτώ εσάς που ξέρετε πολύ περισσότερα από μένα σε αυτό το θέμα, τι ασκήσεις επιτρέπεται και ενδείκνυνται για την περίπτωση μου. Ο γιατρός μου είπε πως θα μου φύγουν αν ακολουθήσω τις οδηγίες του σε 2-3 βδομάδες, και δεν θέλω να κάθομαι και να μην γυμνάζομαι έστω και λίγο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 09-06-11 10:35 #30
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mavrospete Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας παιδιά, είμαι νέος στο φόρουμ. Εδώ και 2 εβδομάδες έχω βγάλει αιμορροϊδες και ο γιατρός μου έδωσε υπόθετα ως θεραπεία και μου σύστησε τα γνωστά όσων αφορά τις τροφές και την άσκηση(διάδρομο και κολύμπι). Άλλο είναι το θέμα μου τώρα. Θέλω να κάνω γυμναστική στο γυμναστήριο (ασκήσεις για πλάτη, στήθος και τα λοιπά) και μου είπε να μην κάνω ασκήσεις, μέχρι να μου φύγουν οι αιμορροϊδες, που ζορίζουν και πιέζουν την κοιλιακή περιοχή γιατί η πίεση από κει θα μεταφερθεί στην καταπονημένη περιοχή. Γιαυτό ρωτώ εσάς που ξέρετε πολύ περισσότερα από μένα σε αυτό το θέμα, τι ασκήσεις επιτρέπεται και ενδείκνυνται για την περίπτωση μου. Ο γιατρός μου είπε πως θα μου φύγουν αν ακολουθήσω τις οδηγίες του σε 2-3 βδομάδες, και δεν θέλω να κάθομαι και να μην γυμνάζομαι έστω και λίγο.

    Και εμένα για το ίδιο πρόβλημα μου είχαν πει να κόψω τους κοιλιακούς και έχω παρατηρήσει ότι όποτε κάνω κοιλιακούς καθυστερώ να ενεργηθώ. Πρόβλημα βέβαια δεν έιχα ποτέ ξανα απο τότε που άρχισα να πίνω αρκετό νερό. Καλύτερα κάνε ότι σου είπε. Ρίξτο λίγο στη συντηρήση μέχρι να στρώσεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία