Σελίδα 1 από 32 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 468
  1. 18-06-11 21:06 #1
    Το avatar του χρήστη ggeorge

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    Αθηνα
    Μηνύματα
    510
    Προεπιλογή Λίστα προιόντων και καταστήματα αγοράς
    Καλησπερα σας

    Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί τα έχω βρει σκούρα με την προμήθεια της τροφής μου

    Τι θα λέγατε να συγκεντρώσουμε εδώ τα είδη που αγοράζουμε και το μαγαζί που τα παίρνουμε;

    Το ξέρω ότι όλες οι πληροφορίες αυτές υπάρχουν στο φόρουμ, αλλά δεν τις βρήκα κάπου μαζεμένες σε ένα θέμα

    Τι εννοω…

    Αγοραζω από Lidl
    τυρί cottage 2,2 %
    Ψωμί του τοστ μαύρο
    Χοιρινή ωμοπλάτη βραστή
    Μήλα και μπανάνες

    Από Βασιλόπουλο
    τυρί φέτα Milner 10% λιπαρά
    Γαλοπούλα βραστή για το τοστ
    Τυρί Τρικαλινό για τοστ
    Ψάρια κατεψυγμένα
    Fitness για το πρωινό
    Topfruit Άλειμμα φρούτου με 0% λιπαρά (κάτι σαν μαρμελάδα)
    Ψωμί σικάλεως (πρώτη φορα το πηρα από εκει)
    Αυγά
    Τα πρώτα που παίρνω από τον Βασιλόπουλο (τυριά μαρμελάδες και αλλα που ξεχνάω) δεν τα έχει το Lidl

    Το θέμα είναι ότι δε ξέρω αν τα παίρνω σε καλές τιμές…
    Αν μπορείτε προτείνετε μαγαζιά για τις τροφές σας…
    Πχ σήμερα μου κακοφάνηκε που έδωσα τόσα χρήματα για αυγά… (2-2,5 ευρω τα 6 αν θυμάμαι; )

    Εχετε κανει ερευνα αγορας; Για πειτε μαγαζια…

    Ελπίζω να μην εκανα καποιο λάθος με το θεμα. Εβαλα διαφορα στην αναζήτηση και δε βρηκα κατι συγκεντρωμενο...
    Αν υπαρχει συγχωρεστε με. Εκανα ποδια σημερα και δεν την παλευω...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ggeorge : 18-06-11 στις 21:08
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 18-06-11 21:39 #2
    Προεπιλογή
    Μπράβο για το θρεντ το σκεπτομουν και εγώ τώρα που έχουν σφίξει οι κώλοι οικονομικά!!

    Λοιπόν ότι μπορείς να αγοράσεις από λαική ψώνισε το, είμαι κάθετος σε αυτό. Και από άποψη τιμής και από άποψη ποιότητας. Φέτος με έπιασε η προκοπή να πάω και απορώ πως δεν πήγαινα τόσα χρόνια. Ασε τα κατεψυγμένα και πάρε φρέσκα ψαράκια από λαική. Αρκει να αναγνωρίζεις λίγο τα σάπια. Σαρδέλα-γαύρος μια χαρά ψαράκια και σούπερ οικονομικά. Προφανώς προτείνω και μεγαλύτερα τύπου τονάκια-τσιπούρες, που τα βρίσκεις πολύ καλα.Δυστυχώς τα αυγά τα χωριατικα είναι ακριβά αφού τα βρίσκω 80 λεπτά το ζευγάρι...
    Με 10ε εχεις γεμίσει φρούτα και λαχανικά για μια εβδομάδα!

    Βρώμη κουάκερ(πάντα το σακουλάκι!!) από οπουδήποτε, αλλά τώρα μπάνισα την βρώμη fytro που πρέπει να είναι καινούρια. Πιο οικονομική και μου φαίνεται για κάποιο λόγο πιο γευστική (μάλλον επειδή είχα σιχαθεί τον μπάρμπα περισσότερο..)

    Κοτατζ μόνο από λιντλ, γιατί τα άλλα ειναι απλησίαστα!

    Οσον αφορά τον τόνο, είναι πολύ ασύμφορος. ΟΜΩΣ τις προάλλες στο καρφουρ μπάνισα εισαγόμενο τόνο απο ταυλάνδη 1,2 κιλα καθαρό βάρος (στραγγιστο δλδ) τόνο σε νερό στην απίστευτη τιμή των 10ε. Ομως εφόσον ανοιχτεί κρατάει μια εβδομάδα και δεν λεει να τρως από 2-3 φορές, οπότε έμενα πήγε χαμμένος..Βέβαια δεν ξέρω αν διατηρείται στην κατάψυξη αυτό το πράγμα. Αν ξέρει κάποιος ας με διαφωτίσει.

    Με τα αυγά έχω πρόβλημα..Δεν θέλω να δίνω πάνω από 2 ε στην 10αδα και δυστυχώς όλα είναι σάπια που βρίσκω από σούπερ μάρκετ. Πρέπει να περιμένω να στέλνει η γιαγιά από το χωριο να ευχαριστηθώ αυγό...

    Ψωμί του τόστ καρφουρ μου αρέσει περισσότερο σε γέυση-τιμή. Ομοίως γαλλοπούλα και τυρί..10 φέτες γαλλοπούλα στο 2,5ευρο μου βγαίνει και λίγο παραπάνω το φίνα/τρικαλινό..Και πάντα μου τα κόβουν, όχι έτοιμες συσκευασίες!

    Από κρεατικά δεν έχω άποψη, μου στέλνει η μάνα μου..

    Αυτά τα ολίγα από μένα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 18-06-11 21:59 #3

    Εγγραφή
    06-02-2011
    Περ.
    Κατερινη city
    Μηνύματα
    235
    Προεπιλογή
    αποψη μου

    μην παιρνετε τονους απο ταιλανδη, ιαπωνια κτλπ

    τοσα και τοσα γιναν με την ραδιενεργεια... παρτε απο αλλο μερος...
    Αν δεν υφίσταται ανισότητα, παραβίαση, κυριαρχία, δύναμη, υποταγή... Δεν υπάρχει σεξουαλικός ερεθισμός...
    Νίκος
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 18-06-11 22:04 #4
    Ripped Princess
    Το avatar του χρήστη marvin

    Εγγραφή
    23-09-2010
    Περ.
    Αθηνα
    Μηνύματα
    4.526
    Προεπιλογή
    Αυγα ψωνιζω απο συγκεκριμενο αυγουλα στην λαικη μου.Υπαρχουν διαφορες τιμες ξεκινονταος απο ο,12λεπτα το ενα.Ποτε δν ειχα παραπονο και ποτε δεν βρηκα χαλασμενο αυγο και το λεω αυτο αφου παιρνω 80-90 αυγα την εβδομαδα.
    Το πεισμα, η θεληση φαινονται απο την εξελιξη. Αν θες κατι, μπορεις να το καταφερεις, το θεμα ειναι να σφιξεις τα δοντια και να το πιστεψεις. Ολοι πειναμε, ολοι εχουμε αναγκες,ανθρωποι ειμαστε, η μαγκια ειναι να μπορεσεις να ελεγξεις τον εγκεφαλο σου και να ξεπερασεις τα ορια σου. Τιποτα δεν χαριζεται, πρεπει να θυσιασεις πραγματα για να τα καταφερεις!
    Nastya
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 18-06-11 23:13 #5
    Προεπιλογή
    Oσοι μπορειτε και εχετε προσβαση στο makro προτιμηστε το. Ειδικα για κρεας και κοτοπουλο ειnai must. αν θυμαμαι καλα για 10κιλο ψαρονεφρι κατεψυγμενο ειχε τιμη γυρω στα 5,50 ευρω/κιλο χωρις ΦΠΑ. Εχει και πολυ καλες συσκευασιες σε στηθος κοτοπουλο. Απο εκει και περα και τα προιοντα ιδιωτικης ετικετας απο ολα τα σ/μ ειναι καλα και ποιοτικα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 18-06-11 23:19 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο leonidas13 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Βρώμη κουάκερ(πάντα το σακουλάκι!!) από οπουδήποτε, αλλά τώρα μπάνισα την βρώμη fytro που πρέπει να είναι καινούρια. Πιο οικονομική και μου φαίνεται για κάποιο λόγο πιο γευστική (μάλλον επειδή είχα σιχαθεί τον μπάρμπα περισσότερο..) Είναι πολύ ακριβή, εγώ παίρνω από τον μασούτη τα 500γρ. 1,40ευρό.

    Οσον αφορά τον τόνο, είναι πολύ ασύμφορος. ΟΜΩΣ τις προάλλες στο καρφουρ μπάνισα εισαγόμενο τόνο απο ταυλάνδη 1,2 κιλα καθαρό βάρος (στραγγιστο δλδ) τόνο σε νερό στην απίστευτη τιμή των 10ε. Ομως εφόσον ανοιχτεί κρατάει μια εβδομάδα και δεν λεει να τρως από 2-3 φορές, οπότε έμενα πήγε χαμμένος..Βέβαια δεν ξέρω αν διατηρείται στην κατάψυξη αυτό το πράγμα. Αν ξέρει κάποιος ας με διαφωτίσει. Πήρα σήμερα από Μασούτη συσκευασία που έχει μέσα 3 τόνους τον 160γρ. 3 ευρό.
    ,
    No money no
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 18-06-11 23:21 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο psilos85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oσοι μπορειτε και εχετε προσβαση στο makro προτιμηστε το. Ειδικα για κρεας και κοτοπουλο ειnai must. αν θυμαμαι καλα για 10κιλο ψαρονεφρι κατεψυγμενο ειχε τιμη γυρω στα 5,50 ευρω/κιλο χωρις ΦΠΑ. Εχει και πολυ καλες συσκευασιες σε στηθος κοτοπουλο. Απο εκει και περα και τα προιοντα ιδιωτικης ετικετας απο ολα τα σ/μ ειναι καλα και ποιοτικα.
    Μακριά από κρέατα του Μακρο.

    Επαιρνα στήθος κοτόπουλο 3,5 ευρό το κιλό, δεν τρωγότανε με τίποτα.
    No money no
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 18-06-11 23:22 #8
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ggeorge Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αγοραζω από Lidl
    τυρί cottage 2,2 %
    Ψωμί του τοστ μαύρο
    Χοιρινή ωμοπλάτη βραστή
    Μήλα και μπανάνες

    Από Βασιλόπουλο
    τυρί φέτα Milner 10% λιπαρά
    Γαλοπούλα βραστή για το τοστ
    Τυρί Τρικαλινό για τοστ
    Ψάρια κατεψυγμένα
    Fitness για το πρωινό
    Topfruit Άλειμμα φρούτου με 0% λιπαρά (κάτι σαν μαρμελάδα)
    Ψωμί σικάλεως (πρώτη φορα το πηρα από εκει)
    Αυγά
    Τα πρώτα που παίρνω από τον Βασιλόπουλο (τυριά μαρμελάδες και αλλα που ξεχνάω) δεν τα έχει το Lidl


    Πχ σήμερα μου κακοφάνηκε που έδωσα τόσα χρήματα για αυγά… (2-2,5 ευρω τα 6 αν θυμάμαι; )

    Εχετε κανει ερευνα αγορας; Για πειτε μαγαζια…
    Στο λιντλ, η 10δα τα Large έχουνε 1,60€ νομίζω. Τα Medium 1,30€ ή κάπως έτσι.
    Παίρνω τα L 2 χρόνια συνεχόμενα και είμαι ευχαριστημένος
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 19-06-11 00:26 #9

    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    51
    Προεπιλογή
    Ωραίο θέμα αδερφέ ...Εγω Αγοραζω Μηλα μπανανες Ντοματες και μαρουλια απο την λαική (Στη γειτονιά μου γινεται το σαββατο και με εξυπηρετεί απιστευτα) ...απο τα Lidl Αγοραζω τυρί cottage . τονο σε κονσερβα (τον ειχε προσφορα 1.11 ευρω ) . 10αδα αυγα(1.26).. μουσλι (2ευρω το κιλο) ... απο τον Σκλαβενιτη Γαλοπούλα φιλετο( 7.60 το κιλο φαρμακειο) .. κοτοπουλο φιλετο (7.60 το κιλο φαρμακειο και αυτο ) Μοσχάρι Κιλότο(9.60 το κιλο) και Ψάρια κατεψυγμένα ..ψωμι παιρνω πολυσπορο απο τον φουρνο ..Να σημειώσω οτι αρκετες φορες κατεβαίνω στην αγωρα στην ομονοια οπου εχει καλυτερες τιμες παράδειγμα προχθες βρηκα Στήθος κοτόπουλο 4.5 ευρω το κιλο
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 19-06-11 00:44 #10
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    παιδια μουσλι απο λιντλ 2 ευρω το κιλο.και τα σπαει.αυγα απο σκλαβενιτη τα 30(ναι τα 30) μωλις 3,70 και μαλιστα ειναι ελεφθερας βοσκης.εκανα τεστ και βγηκε κοτοπουλακι.οχι αστεια.ολοφρεσκα.το κοτατζ στα λιντλ ειναι οντως 2,2 στα σιγουρα?γιατι δε λεει.τα φθηνοτερα γιαουρτια ειναι τα νουνου κλασικ 4 κεσεδια 2,50 ευρα 2% λιπαρα κιολας.απο γαλα παιρνω το αγνο 1,22 το λιτρο πληρες 1,5% και 0% ιδια τιμη.κοτοπουλο εγω πλεον παραγγελνω απο τη ταβερνα διπλα απο το σπιτι μ κ τα παιρνω τζαμπα(στα 100 κοτοπουλα π παιρνει παιρνω τα 2 και καμια φορα δε πληρωνω κιολας).γενικα γαλοπουλα παιρνω απο σκλαβενιτη κ τα σπαει πολυ καλη κ με 8 ευρω το κιλο(νορμαλ τιμη) φρουτα εννοειται απο λαικη οπως κ ψαρια.οσο για το μελι.πολυ απλα απο καταστημα που πουλαει αποκληστικα και μονο τετοια μαραφετια(ταχινι μελι φυστικοβουτηρο)βιολογικα και πιο φθηνα απο οτι των σουπερμαρκετ
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 19-06-11 00:46 #11
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ggeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σας

    Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί τα έχω βρει σκούρα με την προμήθεια της τροφής μου

    Τι θα λέγατε να συγκεντρώσουμε εδώ τα είδη που αγοράζουμε και το μαγαζί που τα παίρνουμε;

    Το ξέρω ότι όλες οι πληροφορίες αυτές υπάρχουν στο φόρουμ, αλλά δεν τις βρήκα κάπου μαζεμένες σε ένα θέμα

    Τι εννοω…

    Αγοραζω από Lidl
    τυρί cottage 2,2 %
    Ψωμί του τοστ μαύρο
    Χοιρινή ωμοπλάτη βραστή
    Μήλα και μπανάνες

    Από Βασιλόπουλο
    τυρί φέτα Milner 10% λιπαρά
    Γαλοπούλα βραστή για το τοστ
    Τυρί Τρικαλινό για τοστ
    Ψάρια κατεψυγμένα
    Fitness για το πρωινό
    Topfruit Άλειμμα φρούτου με 0% λιπαρά (κάτι σαν μαρμελάδα)
    Ψωμί σικάλεως (πρώτη φορα το πηρα από εκει)
    Αυγά
    Τα πρώτα που παίρνω από τον Βασιλόπουλο (τυριά μαρμελάδες και αλλα που ξεχνάω) δεν τα έχει το Lidl

    Το θέμα είναι ότι δε ξέρω αν τα παίρνω σε καλές τιμές…
    Αν μπορείτε προτείνετε μαγαζιά για τις τροφές σας…
    Πχ σήμερα μου κακοφάνηκε που έδωσα τόσα χρήματα για αυγά… (2-2,5 ευρω τα 6 αν θυμάμαι; )

    Εχετε κανει ερευνα αγορας; Για πειτε μαγαζια…

    Ελπίζω να μην εκανα καποιο λάθος με το θεμα. Εβαλα διαφορα στην αναζήτηση και δε βρηκα κατι συγκεντρωμενο...
    Αν υπαρχει συγχωρεστε με. Εκανα ποδια σημερα και δεν την παλευω...
    αυτο τι λεει καλο?απο θερμιδες τι εχει?μπας και αρχησω να το ξεσκιζω με τρελανε μονο η ονομασια.μεταξυ μας παιρνε τυρι αρλα 5% πολυ καλο και οι 6-7 φετες μωλις 1,65
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 19-06-11 01:49 #12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Kaloutsikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ,
    Σίγουρα η fytro είναι πιο φτηνή από τον μπάρμπα, τσεκαρισμένο!
    Μασούτη δυστυχώς δεν έχουμε στην Πάτρα..
    Τον τόνο μάλλον θα τον καταργήσω γιατί πολλά ακούγονται και θα τον έχω για λύση ανάγκης..Τόσο φτηνά δεν τον έχω πετύχει πουθενά πάντως!
    Πιθανολογώ πως ακόμα και σε γνωστές αλυσίδες σούπερ μάρκετ υπάρχουν διαφορετικές προμήθειες σε αναλώσιμα τύπου αυγά,οπωροκηπευτικά..Βρήκα κάτι πολύ γευστικά αυγά στα ντία για παράδειγμα και καλή τιμή και πάω πάλι σε 2ο κατάστημα ντία και βρίσκω διαφορετικά αυγά-σάπια..
    30 αυγά τα παίρνεις έτσι ελαφρά την καρδία? Δεν εμπιστεύομαι και τόσο αυγά από μάρκετ (έφαγα χωριάτικο αυγό και μετά από μάρκετ και σιχάθηκα τη ζωή μου, αλλά τι να κάνεις..) αν είναι 30 θα μένουν κιόλας μερικές μέρες παραπάνω (άσχετα με την ημερομηνία λήξης) και τα ψιλοσιχαίνομαι. Εκτός αν τα καταναλώνεις μπαμ μπαμ...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 19-06-11 02:09 #13
    Προεπιλογή
    Λιντλ:

    -Φιλετο στηθος κοτοπουλο 600γρ νομιζω κανει καπου 4,49(δεν θυμαμαι καλα)
    -κατι μπριζολακια χοιρινα φιλετο(οκ εχουν λιγο λιπος γυρω γυρω αλλα το βγαζω με μαχαιρι αν δν βαριεμαι)
    -Φιλετα σολομου travnic einai πιο φθηνα απο μια αλλη μαρκα σολομου που εχει
    -Γαριδες/φιλετο μπακαλιαρο επισης απο κει αγοραζω

    *Για τονο εχω παρατηρησει πως η κονσερβα γκεισα εχει μεγαλυτερη ποσοστητα(σε καθαρο βαρος) απ τον ριο μαρε.Αγοραζω και ιδιωτικης ετικετας ΑΒ τονο αλλα παρατηρω πως δεν ειναι γευστηκα/ποιοτηκα(?) το ιδιο.

    **Αυγα μεσαια 0.83 την εξαδα αλλα να απρω το πολυ 2 εξαδες την βδομαδα

    ***Γαλα φαρμα 2€ το 1.5λιτρο.βεβαια δεν ξερω αν ειναι καλο σε σχεση με αλλα,θα ηθελα γνωμες γι αυτο οπως επισης και για γιαουρτια,αγοραζω τα Ολυμπος κυριως αλλα οχι τρελλες ποσοτητες.

    ΝΕΡΟ ΖΑΓΟΡΙ 1.40 η 6αδα
    Μεχρι και βενζινη εισπνεω σε περιοδους χαρμανας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 19-06-11 02:25 #14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο leonidas13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα η fytro είναι πιο φτηνή από τον μπάρμπα, τσεκαρισμένο!
    Μασούτη δυστυχώς δεν έχουμε στην Πάτρα..
    Τον τόνο μάλλον θα τον καταργήσω γιατί πολλά ακούγονται και θα τον έχω για λύση ανάγκης..Τόσο φτηνά δεν τον έχω πετύχει πουθενά πάντως!
    Πιθανολογώ πως ακόμα και σε γνωστές αλυσίδες σούπερ μάρκετ υπάρχουν διαφορετικές προμήθειες σε αναλώσιμα τύπου αυγά,οπωροκηπευτικά..Βρήκα κάτι πολύ γευστικά αυγά στα ντία για παράδειγμα και καλή τιμή και πάω πάλι σε 2ο κατάστημα ντία και βρίσκω διαφορετικά αυγά-σάπια..
    30 αυγά τα παίρνεις έτσι ελαφρά την καρδία? Δεν εμπιστεύομαι και τόσο αυγά από μάρκετ (έφαγα χωριάτικο αυγό και μετά από μάρκετ και σιχάθηκα τη ζωή μου, αλλά τι να κάνεις..) αν είναι 30 θα μένουν κιόλας μερικές μέρες παραπάνω (άσχετα με την ημερομηνία λήξης) και τα ψιλοσιχαίνομαι. Εκτός αν τα καταναλώνεις μπαμ μπαμ...
    Tα Fytro αν θυμάμαι καλά έχουν 2,80 τα 500γρ.
    ποιος είναι ο Μπάρμπας?
    No money no
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 19-06-11 02:42 #15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Kaloutsikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tα Fytro αν θυμάμαι καλά έχουν 2,80 τα 500γρ.
    ποιος είναι ο Μπάρμπας?
    2,2 τα παίρνω τα φυτρο! Μπάρμπα εννοώ τον ασπρομάλλη κάπελα στα quaker
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 32 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία