Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 33
  1. 30-06-11 23:55 #16
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο marvin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου εχει τυχει σε φυσιοκοθεραπεια να μου κανουν αυτο το σπασιμο που μαλλον εννοεις και ειπα πως θα παρω τον λαιμο στο χερι και θα φυγω.....
    Βεβαια οφειλω να αναφερω πως μετα τα ''βασανιστηρια'' ..ενιωσα πολυ καλυτερα!!!!!!
    αχαχαχαχαχαχαχα είναι λίγο φοβιστικό αλλά απολύτως ασφαλές αν ξέρεις να το κάνεις.
    Πάντως με τα thrust ενεργοποιείς το Κατιόν Σύστημα Αναλγησίας οπότε μειώνεις τον πόνο.
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 30-06-11 23:58 #17
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Χρήστος Κ. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε θέλω να σε πιέσω αλλά βοήθησε μας λίγο με περισσότερες λεπτομέρειες. Τι είδους διατάσεις κτλ...
    Όνομα: Image578.gif Εμφανίσεις: 2829 Μέγεθος: 83,0 KB
    Όνομα: scapular-protraction.jpg Εμφανίσεις: 2932 Μέγεθος: 16,5 KB
    Όνομα: 3495141323_16dc2cdd9d.jpg Εμφανίσεις: 2825 Μέγεθος: 94,0 KB
    Όνομα: thumbnail.aspx...jpg Εμφανίσεις: 2553 Μέγεθος: 3,2 KB
    Όνομα: thumbnail.aspx1.jpg Εμφανίσεις: 2550 Μέγεθος: 4,7 KB
    Όνομα: Image60.gif Εμφανίσεις: 2660 Μέγεθος: 46,5 KB
    Όνομα: thumbnail.aspx.jpg Εμφανίσεις: 2586 Μέγεθος: 4,6 KB
    Όνομα: Image59v2.gif Εμφανίσεις: 2743 Μέγεθος: 25,4 KB

    και παραλλαγές τους...βασικά αυτές είναι οι βασικές...
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 01-07-11 00:02 #18
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    http://www.youtube.com/watch?v=SSfAc...feature=relmfu

    απλό είναι παιδιά....
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 01-07-11 00:12 #19
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    ενα θα πω...ξεκινηστε πιλατες με καλο δασκαλο...μονο αυτο!!!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 01-07-11 00:26 #20
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gym Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενα θα πω...ξεκινηστε πιλατες με καλο δασκαλο...μονο αυτο!!!!!
    Μου`χουν έρθει τέτοιοι μπόλικοι..και αρκετά τσακισμένοι...για να μην πω για το άλλο το vibration ...πώς λέγεται δεν ξέρω...οι περισσότεροι δεν έχουν ιδέα .Καλά έκανες και τόνισες τον καλό δάσκαλο.Το πιλάτες κάνει καλή ευλυγισία.
    Κυρίως τσακισμένες μέσες αλλά και γόνατα,ώμους...
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 01-07-11 00:29 #21
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nive Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου`χουν έρθει τέτοιοι μπόλικοι..και αρκετά τσακισμένοι...για να μην πω για το άλλο το vibration ...πώς λέγεται δεν ξέρω...οι περισσότεροι δεν έχουν ιδέα .Καλά έκανες και τόνισες τον καλό δάσκαλο.Το πιλάτες κάνει καλή ευλυγισία.
    καλα η δονηση ασε...ειναι απιστευτο πως το πιστευουν κ ποσο μα ποσο πουλαει...ευκολες λυσεις...εαν ειναι καλα εκπαιδευμενος ο δασκαλος,τοτε θα δει μεγαλες διαφορες...συνεργαζομαι ε φυσικοθεραπευτες και ακολουθω τις θεραπειες που ειναι βγαλμενες βασισμενες πανω σε τετοιες ασκησεις πιλατες κ γενικα ορθοσωμιας για να μην λεμε μονο το πιλατες σαν ονομα....
    απλα στην ελλαδα και με ενα ντι βι ντι γινεται η αλλη δασκαλα ,μπαινει στην αιθουσα,ποναει ο αλλος κ νομιζει οτι κανει γυμναστικη...τι να πεις...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 01-07-11 00:47 #22
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gym Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλα η δονηση ασε...ειναι απιστευτο πως το πιστευουν κ ποσο μα ποσο πουλαει...ευκολες λυσεις...εαν ειναι καλα εκπαιδευμενος ο δασκαλος,τοτε θα δει μεγαλες διαφορες...συνεργαζομαι ε φυσικοθεραπευτες και ακολουθω τις θεραπειες που ειναι βγαλμενες βασισμενες πανω σε τετοιες ασκησεις πιλατες κ γενικα ορθοσωμιας για να μην λεμε μονο το πιλατες σαν ονομα....
    απλα στην ελλαδα και με ενα ντι βι ντι γινεται η αλλη δασκαλα ,μπαινει στην αιθουσα,ποναει ο αλλος κ νομιζει οτι κανει γυμναστικη...τι να πεις...
    Τα είπες όλα...
    Τεχνικές pnf,bobath....κλπ για ενδυνάμωση πχ του κορμού να δεις τι μαγικά κάνουν.Αν γνωρίζουν οι συνάδελφοι ζήτα τους να στις δείξουν,θα πάθεις πλάκα πώς δουλεύουν και πόσο safe είναι!!!
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 02-07-11 19:11 #23
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nive Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα είπες όλα...
    Τεχνικές pnf,bobath....κλπ για ενδυνάμωση πχ του κορμού να δεις τι μαγικά κάνουν.Αν γνωρίζουν οι συνάδελφοι ζήτα τους να στις δείξουν,θα πάθεις πλάκα πώς δουλεύουν και πόσο safe είναι!!!
    Πολύ καλ΄ς όπως πάντα και κατατοπιστικότατος! Που εξασκείς το επάγγελμα να σε επισκεφθούμε για μια θεραπεία από κοντά?
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 03-07-11 21:06 #24
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Χρήστος Κ. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ καλ΄ς όπως πάντα και κατατοπιστικότατος! Που εξασκείς το επάγγελμα να σε επισκεφθούμε για μια θεραπεία από κοντά?
    Χρήστο σ`ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
    Προς το παρόν είμαι καθηγητής σε Ιδιωτικό Εκπαιδευτήριο στον τομέα Υγείας και δουλεύω σαν ελεύθερος επαγγελματίας.Έχω δικά μου μηχανήματα (φορητά) και πάω κατ`οίκον.
    Έχω αποφοιτήσει από το 2008 και από τότε τα`χω βάλει κάτω να δω πόσα έχω δώσει σε σεμινάρια (για νέες τεχνικές και εναλλακτικά προγράμματα θεραπείας) και μ`έπιασε η καρδιά μου.Βλεπεις στην σχολή μας μάθανε τα βασικά και φυσικά αυτά που έκαναν πριν από 20 χρόνια...και από`κει και κάτω παίρνεις μόνος σου κατευθύνσεις.Εγώ διάλεξα τον τομέα του manual αλλά τώρα πιο δουλεύω και βελόνες-kinesio taping-trgger points...και τεχνικές νευρομυικής ανατροφοδότητσης φυσικά!Αλλά επένδυση είναι φίλε μου,οι γνώσεις ποτέ δεν λαμβάνονται χωρίς σκοπό αλλά και τσάμπα φυσικά!
    Βέβαια το`χω μετανοιώσει που δεν έφυγα Αγγλία όταν μου`γινε η πρόταση...αλλά προχωράμε!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nive : 03-07-11 στις 21:09
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 04-07-11 17:28 #25
    Προεπιλογή
    Μια από τα ίδια...έχω 3 δισκοκήλες και υποφέρω χροοοονια από αυχενικό σύνδρομο. Ποτέ όμως δεν έχω κάνει κάτι, παρά μόνο έχω μάθει να θεωρώ τον πονοκέφαλο σαν κομμάτι της καθημερινότητάς μου. Σε στιγμές που απλά δεν υποφέρεται το παλεύω με ένα ντεπόν.
    Να πώ ότι μετά από προπόνηση ώμων αλλά και στήθους, το ίδιο βράδυ αλλά και κυρίως την επόμενη μέρα οι πόνοι είναι αφόρητοι.
    Τέσπα...πολύ καλυτέρευση είδα πέρυσι που πήγαινα κολυμβητήριο το οποίο σκέφτομαι να αρχίσω και φέτος....
    Υ.Γ. όταν πάντως με τρίβει η γυναίκα μου στην πλάτη, ακούγεται σαν να έχω μέσα σπασμένα κομμάτια από γυαλί...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 04-07-11 23:55 #26
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GOMI Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια από τα ίδια...έχω 3 δισκοκήλες και υποφέρω χροοοονια από αυχενικό σύνδρομο. Ποτέ όμως δεν έχω κάνει κάτι, παρά μόνο έχω μάθει να θεωρώ τον πονοκέφαλο σαν κομμάτι της καθημερινότητάς μου. Σε στιγμές που απλά δεν υποφέρεται το παλεύω με ένα ντεπόν.
    Να πώ ότι μετά από προπόνηση ώμων αλλά και στήθους, το ίδιο βράδυ αλλά και κυρίως την επόμενη μέρα οι πόνοι είναι αφόρητοι.
    Τέσπα...πολύ καλυτέρευση είδα πέρυσι που πήγαινα κολυμβητήριο το οποίο σκέφτομαι να αρχίσω και φέτος....
    Υ.Γ. όταν πάντως με τρίβει η γυναίκα μου στην πλάτη, ακούγεται σαν να έχω μέσα σπασμένα κομμάτια από γυαλί...
    Φίλε μην τ`αφήσεις άλλο...γιατί είσαι μάλλον μικρός και τα χειρότερα δεν έχουν έρθει ακόμη!
    Τελείως φιλικά.
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 05-07-11 00:02 #27
    Προεπιλογή
    Nive...36 είμαι...τις κήλες τις έχω από τα 18..το αυχενικό λίγο αργότερα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 05-07-11 23:49 #28
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Φίλε μου μην το θεωρείς το αυχενικό κάτι αυτούσιο και μεμονομένο.
    Αυχενικό ``σύνδρομο`` αναφέρεται ως οποιαδήποτε ΜΟΝΙΜΗ Ή ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ενόχληση της περιοχής του αυχένα,η οποία ως άμεσα αποτελέσματα έχει έντονο πόνο,την δυσκαμψία,την έλλειψη ή την μειωμένη κίνητικότητα κάποιων δομών του αυχένα,τους πονοκεφάλους,τις εμβοές,τους ιλλίγγους και άλλα πολλά.
    Αν κάποιος έχει κήλες πχ ή ευθειασμό αυτό είναι απτό παράδειγμα μόνιμης βλάβης η οποία αλιώνει την φυσιολογία-ανατομική της περιοχής μ`αποτέλεσμα αυτό να`χει αντίκρισμα στην καθημερινότητα,γι`αυτό και αναφέρεται από πολλούς αυχενικό.Αν βέβαια έχει κήλες θα`χεις και κάποια άλλα θεματάκια,όπως μουδιάσματα,εντοπισμένος πόνος με πορεία,αδυναμίες,μυρμηγκίασματα,βελονιάσματα ανάλογα σε ποιο ύψος είναι η βλάβη,σε ανάλογη περιοχή θα εκτείνονται τα συμπτώματα.
    Μπορώ να σου αναφέρω δεκάδες παραδείγματα,απλά θέλω να καταλάβεις την φιλοσοφία.
    Κάτι ανάλογο είναι και η οσφυαλγία,θωρακαλγία....αλλά όχι η ισχιαλγία.
    Φιλικά Νίκος.
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 06-07-11 00:59 #29
    Προεπιλογή
    Δεν αντιλέγω σε όσα προανέφερες, αλλά δεν μπορείς να φανταστείς τι έχω ξοδέψει όλα αυτά τα χρόνια σε γιατρούς και σε φάρμακα για την μέση και δεν ξέρω αν μπορώ να ξανα αρχίσω τα ίδια για τον αυχένα. θα το παλέψω φέτος με κολύμβι και θα δώ αν έχω κάποια μικρή βελτίωση.
    Επ ευκαιρίας, το σιάτσου ενδυκνείεται για τέτοιες παθήσεις? Η μπορεί να τα κάνει χειρότερα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 06-07-11 22:56 #30
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GOMI Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν αντιλέγω σε όσα προανέφερες, αλλά δεν μπορείς να φανταστείς τι έχω ξοδέψει όλα αυτά τα χρόνια σε γιατρούς και σε φάρμακα για την μέση και δεν ξέρω αν μπορώ να ξανα αρχίσω τα ίδια για τον αυχένα. θα το παλέψω φέτος με κολύμβι και θα δώ αν έχω κάποια μικρή βελτίωση.
    Επ ευκαιρίας, το σιάτσου ενδυκνείεται για τέτοιες παθήσεις? Η μπορεί να τα κάνει χειρότερα?
    Φίλε μου θα σου πω κάτι,το σιάτσου τι είναι??? Μασάζ!!!! Πώς θα φτιάξεις νευρική συνδρομή (κήλη) με μάλλαξη μαλακών μορίων.Βασικά το σιάτσου είναι πίεση συγκεκριμένων σημείων και περιτονιών τα οποία είναι επώδυνα και χαρτογραφημένα στο σώμα.Εμείς οι φυσικοθεραπευτές τα λέμε αλλιώς και αν έχεις ασχοληθεί (εγώ έχω κάνει σεμινάρια) ξέρεις πού αντανακλά το κάθε σημείο και φυσικά αν ο πόνος προέρχεται από αλλού.π.χ. αν πονάς στην μέση και το πρόβλημα δεν είναι από την μέση αλλά από άλλο επώδυνο σημείο που θέλει απλά κάποιες τεχνικές!Εμένα μου`χουν έρθει αρκετές περιπτώσεις με ταλαιπωρημένους ασθενείς που την πάτησαν από ερασιτέχνες με σιάτσου κλπ.Φυσικά τίποτα δεν είναι άχρηστο,θα ``μαλακώσεις`` αλλά μέχρι εκεί και εννοείται πως πρέπει να βρεις καλό μασατζή!

    Τις έλξεις τις έχεις δοκιμάσει??
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nive : 06-07-11 στις 22:59
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία