Καλησπέρα, το όνομα μου είναι Παναγιώτης και πρόσφατα έγινα 17. Ξεκίνησα να γυμνάζομαι συστηματικά στα 15 μου αλλά στο γυμναστήριο κλέινω μόλις 1 χρόνο. Είμαι 66 κιλά (65.750 πιο συγκεκριμένα) και 1,79 ύψος. Εκείνο που θέλω είναι να φτιάξω ένα γραμμωμένο-δυνατό σώμα και η διατήρηση των κιλών μου σε φυσιολογικό επίπεδο ανάλογα με το ύψος μου. Κάνω 4-5 φόρες βάρη και 1 φορά αερόβια (45' τρέξιμο) κάθε βδομάδα.
Στα 17 μου λοιπόν, δεν μπορώ να πω πως ξέρω πολλά, αλλά σίγουρα έχω μπει σε καλό δρόμο ως αναφορά τις συνήθειες που έχω υιοθετήσει. Προσπαθώ να κάνω μια καλή διατροφή, πλούσια σε πρωτείνες και υδατάνθρακες με όσο το δυνατόν καλύτερα λίπη.

Έχω διαβάσει μερικά άρθρα σχετικά με διατροφές όγκου και γράμμωσης άλλα δεν ξέρω τι ακριβώς να ακολουθήσω εξαιτίας της ηλικίας μου. Θα ήθελα να με βοηθήσετε, γράφοντας μου ένα πλάνο γευμάτων όγκου, ένα πλάνο γευμάτων γράμμωσης( καλοκαιράκι είναι!) και να μου πείτε την γνώμη σας για την διατροφή που ακολουθώ μέχρι και σήμερα.

Η διατροφή μου :

Πρωινό : 4-5 ασπράδια με 2 κ.σ κουάκερ στο τηγάνι και από πάνω μέλι

Δεκατιανό : 1 total 0% μαζί με μπανάνα ή μήλο

Μεσημεριανό : Κοτόπουλο με μαύρο ρύζι / Μοσχάρι-Κόκκινο κρέας με μακαρόνια ολικής / Ψάρι / Όσπρια ( Φασόλια - Φακές ) * Όλα,εκτός από τα όσπρια, συνοδευμένα με σαλάτα

Απογευματινό : 1 φρούτο ( όχι μπανάνα )

Βραδινό : Ότι και στο μεσημεριανό χωρίς ρύζι και μακαρόνια ( μειώνω τους σύνθετους υδατάνθρακες ) + σαλάτα

Επίσης, αμέσως μετά από την προπόνηση μου ( πρωί ή απόγευμα ) παίρνω 2 κ.σ whey protein isolate διαλυμένη σε νερό

*4-4.5 L νερό/μέρα