Σελίδα 4 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 46 έως 60 από 110
  1. 27-02-12 17:02 #46
    Το avatar του χρήστη rey1989

    Εγγραφή
    14-04-2011
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.023
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο COBRA_STYLE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι.Καφες και τσαι σκετα ομως.
    οπότε καφες και τσάι χωρις ζαχαρίνες
    οκ ευχαριστώ

    η πρώτη μέρα καλά πάει πάντως , αν και νιώθω περίεργα
    θα δω αυριο στην προπόνηση
    Though I walk through the Valley of the Shadow of Death, I fear no Evil, for I am the baddest Motherfucker in the Valley.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 27-02-12 17:08 #47
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Oχι βλακεια ειπα.Εννουσα χωρις ζαχαρη.Ξεχασα οτι εγραφες ζαχαρινη απο κατω.Με τη ζαχαρινη δεν εχεις προβλημα
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 27-02-12 17:19 #48
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Αν παιρνουμε καλιου αλατι , δε μπορει να καταλωνουμε ? Γιατι νομιζω ειχα διαβασει οτι δε κατακραταει νερα (ενω το ιωδιουχο κραταει)
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 28-02-12 17:27 #49
    Το avatar του χρήστη rey1989

    Εγγραφή
    14-04-2011
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.023
    Προεπιλογή
    προσοχή με τις ζαχαρίνες που έχουν ασπαρτάμη γιατι αποτι διάβασα ψάχνοντας, η ασπαρτάμη μπορεί να μας πετάξει απο την κετο.
    Οι ζαχαρίνες που έχω είναι χωρίς ασπαρτάμη και δεν είχα κάποιο πρόβλημα , εκανα και το τεστ σήμερα και ειμαι σε κετο κανονικά (το είχα καταλάβει και χωρίς το τέστ βέβαια).

    Και για όσους πίνουν κολα κολα λάιτ να ξέρετε πως περιέχει ασπαρτάμη και είναι πολύ πιθανόν να σας πετάξει απο κέτο.
    Though I walk through the Valley of the Shadow of Death, I fear no Evil, for I am the baddest Motherfucker in the Valley.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 28-02-12 17:56 #50
    Banned
    Εγγραφή
    17-12-2008
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    875
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο rey1989 Εμφάνιση μηνυμάτων
    προσοχή με τις ζαχαρίνες που έχουν ασπαρτάμη γιατι αποτι διάβασα ψάχνοντας, η ασπαρτάμη μπορεί να μας πετάξει απο την κετο.
    Οι ζαχαρίνες που έχω είναι χωρίς ασπαρτάμη και δεν είχα κάποιο πρόβλημα , εκανα και το τεστ σήμερα και ειμαι σε κετο κανονικά (το είχα καταλάβει και χωρίς το τέστ βέβαια).

    Και για όσους πίνουν κολα κολα λάιτ να ξέρετε πως περιέχει ασπαρτάμη και είναι πολύ πιθανόν να σας πετάξει απο κέτο.

    Η ασπαρτάμη είναι 2 αμινοξέα μαζί. Ως εκ τούτου δεν επηρεάζει την κέτοση. Οι υδατάνθρακες επηρεάζουν την κέτοση. Τα περισσότερα γλυκαντικά έχουν ασπαρτάμη αλλά κυρίως έχουν μαλτοδεξτρίνη που αυτή μπορεί να επηρεάσει την κέτοση αν υπάρχει και από αλλη πηγή υδατάνθρακας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 28-02-12 18:33 #51
    Το avatar του χρήστη ggeorge

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    Αθηνα
    Μηνύματα
    510
    Προεπιλογή
    Nα ρωτησω και εγω κατι που γραφεται στο αρθρο και εχει να κανει με την προπόνηση.
    Ο αρθρογραφος προτείνει 3 μερες αποτι καταλαβα προπονηση και μαλιστα οχι οπως την συνηθιζουμε στον ογκο. Μια μερα πανω μερος μια κατω και μια λιγο απολα...

    Να υποθεσω οτι αυτο γίνεται καθως με αυτη τη διετα δεν υπαρχει περιπτωση να παρουμε μυικα κιλα οποτε γιατι να ζοριζομαστε αδικα;

    Το ιδιο ισχυει γενικοτερα για περιοδους γραμμωσης; Δηλαδη προπονηση πιο χαλαρη; Εγω μεχρι τωρα στη γραμμωση τα εδινα ολα. Πιο πολυ απο τον ογκο. Ισως γιατί καθαριζα και πορωνομουνα

    Και κατι ακομα.
    Παρομοια διαιτα εχω εφαρμοσει πριν απο 10 χρόνια, αλλα οχι με τοσα πολλα λιπαρα.
    Πχ ετρωγα μονο κρεας αλλα οχι καθαρο. Πχ χοιρινο με αρκετο λιπακι.
    Σε καμια περιπτωση ομως δεν ημουνα στο 80-20 ή 75-25 που προτείνει το άρθρο.
    Τι προβλημα μπορει να παρουσιαστει με αυτο; Αποτελεσματα υπηρξαν και μαλιστα απιστευτα. Υπαρχει κινδυνος απωλειας μυικης μαζας;
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 29-02-12 06:23 #52
    Το avatar του χρήστη rey1989

    Εγγραφή
    14-04-2011
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.023
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andrikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ασπαρτάμη είναι 2 αμινοξέα μαζί. Ως εκ τούτου δεν επηρεάζει την κέτοση. Οι υδατάνθρακες επηρεάζουν την κέτοση. Τα περισσότερα γλυκαντικά έχουν ασπαρτάμη αλλά κυρίως έχουν μαλτοδεξτρίνη που αυτή μπορεί να επηρεάσει την κέτοση αν υπάρχει και από αλλη πηγή υδατάνθρακας.
    ευχαριστώ για την διόρθωση
    Though I walk through the Valley of the Shadow of Death, I fear no Evil, for I am the baddest Motherfucker in the Valley.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 01-03-12 23:30 #53

    Εγγραφή
    06-02-2011
    Περ.
    Κατερινη city
    Μηνύματα
    235
    Προεπιλογή
    λεω να ξεκινησω κετο. πως ξεκιναω ομως? θελω να πω εχω κανει ενα πλανο, κατευθειαν πχ αυριο το ξεκιναω ή μειωνω πρωτα σταδιακα τα carbs ωστε να μην ειναι τοσο αποτομο?
    Αν δεν υφίσταται ανισότητα, παραβίαση, κυριαρχία, δύναμη, υποταγή... Δεν υπάρχει σεξουαλικός ερεθισμός...
    Νίκος
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 02-03-12 16:35 #54
    Το avatar του χρήστη rey1989

    Εγγραφή
    14-04-2011
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.023
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο worfel Εμφάνιση μηνυμάτων
    λεω να ξεκινησω κετο. πως ξεκιναω ομως? θελω να πω εχω κανει ενα πλανο, κατευθειαν πχ αυριο το ξεκιναω ή μειωνω πρωτα σταδιακα τα carbs ωστε να μην ειναι τοσο αποτομο?
    εγω πάντως ξεκίνησα κανονικά όπως λέει στο manual της ckd και δεν είχα πρόβλημα.
    απλά ένιωθα σαν μαστούρης ενα πράγμα την πρώτη μέρα

    edit : πάντως να ξέρεις πως είναι σχετικά δύσκολη δίαιτα και θέλει γερά νεύρα (μετά την 3η μέρα το κατάλαβα) οπότε αν δεν είσαι πειθαρχημένος στο θέμα διατροφή και δεν εχεις δοκιμάσει πρώτα μια απλή διατροφή γράμμωσης πιο ήπιας μορφής δεν θα σου πρότεινα keto ακόμα.
    αν ξεκινήσεις καλή επιτυχία
    ----------------------

    Ερώτηση :
    ακολουθώ κανονικά την ckd με ακρίβεια γραμμαρίου και νιώθω/βλέπω πως δουλευει. Παρόλα αυτά όμως επειδή είχα πάρει κάποια κετοστιξ (όχι την μάρκα αυτή γιατι δεν την βρήκα αλλα μια άλλη που λέγεται keto-diabur test 5000

    Εχει στα αποτελέσματα

    1. αρνητικό
    2. 10+ κετόνες
    3. 50++ κετόνες
    4. 150++ κετόνες

    εμένα μου βγάζει χρώμα λίγο ποιο έντονο απο το 3 (50++)
    υπάρχει τρόπος να αυξήσω την αποβολή κετόνων ? η μήπως λόγο οτι πίνω πολυ νερό και πάω πολλές φορές τουαλέτα το τεστ δεν έπιασε full αποτέλεσμα ?η μηπως έχει να κάνει με το ποσοστό λίπους , όσο μεγαλύτερο τόσο περισσότερους κετόνες αποβάλεις και το 150+ αναφέρεται σε αποτελέσματα σε περιπτώσεις παχυσαρκίας ?

    ευχαριστώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rey1989 : 02-03-12 στις 16:49
    Though I walk through the Valley of the Shadow of Death, I fear no Evil, for I am the baddest Motherfucker in the Valley.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 04-03-12 23:20 #55
    Προεπιλογή
    Η κετο εχει γρηγοροτερα αποτελεσματα σε σχεση με μια "απλη" υποθερμιδικη διατροφη?
    Μεχρι και βενζινη εισπνεω σε περιοδους χαρμανας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 05-03-12 14:03 #56
    Το avatar του χρήστη rey1989

    Εγγραφή
    14-04-2011
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.023
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beatshooter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η κετο εχει γρηγοροτερα αποτελεσματα σε σχεση με μια "απλη" υποθερμιδικη διατροφη?
    πιστεύω (και απ ότι βλέπω τώρα που μπήκα στην δεύτερη εβδομάδα) ναι , όμως είναι δυο τελείως διαφορετικά πράγματα.

    για εμένα επειδή έχω κάνει και τα δύο αν δεν είσαι διατεθειμένος φτάσεις ισως και στα όρια σου καλύτερα μια υποθερμιδική γιατι η κέτο είναι για γερά νεύρα (μου το είπαν πριν αρχίσω και δεν το πίστευα , αλλα το διαπίστωσα
    Though I walk through the Valley of the Shadow of Death, I fear no Evil, for I am the baddest Motherfucker in the Valley.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 12-03-12 12:03 #57
    Το avatar του χρήστη rey1989

    Εγγραφή
    14-04-2011
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.023
    Προεπιλογή
    έχω μια απορία.
    ξεκίνησα την κέτο 78kg-78,5 κάπου εκεί περίπου.

    στον μήνα επάνω πχ θα είμαι 70kg. Δεν θα πρέπει να βγάλω καινούρια διατροφή σύμφωνα με εκείνα τα κιλά ? γιατί θα είναι 8-8,5 κιλά διαφορά άρα θα πέσουν οι θερμιδικές μου ανάγκες (?) η να μείνω στα ίδια μακρο? (αν και δεν το θεωρώ νορμάλ )
    Though I walk through the Valley of the Shadow of Death, I fear no Evil, for I am the baddest Motherfucker in the Valley.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 15-03-12 10:09 #58
    Το avatar του χρήστη ggeorge

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    Αθηνα
    Μηνύματα
    510
    Προεπιλογή
    Δυο ερωτησουλες. Ισως να εχουν απαντηθει αλλα δεν μπορω να τις βρω...

    Υπαρχει προβλημα να παιρνω λιγοτερα λιπαρα και περισσότερη πρωτείνη; Δυσκολευομαι λιγο να ανεβασω τοσο τα λιπαρα.

    Το ξερω οτι θα νιωθω πεσμενος κλπ. Η ερωτηση αφορά μονο στο αν υπαρχει προβλημα με τη διαιτα. Αν δουλευει δηλαδη με διαφορετικα ποσοστα λιπους - πρωτεινης και αν υπαρχει θεμα να χασεις μυικο ιστο με τα λιγοτερα λιπαρα.

    Η δευτερη ερωτηση αφορα την ποιοτητα των λιπαρων. Σε "κανονικες" διατροφες κοιταμε τα λιπαρα να είναι απαραίτητα καλα. Εδω υπαρχει προβλημα αν θα τρωω σαβουρα; Θελω δηλαδη να φαω μεγαλη ποσοτητα τυριου φετα. Μπριζόλες με λιπος ξιγκια κλπ; Μπορω; (οσο χρειαζεται απο τα ποσοστα που θα υπολογισω δηλαδη)

    Ευχαριστω...΄

    ΥΓ εγραψα ξανα παρομοια ερωτηση (ποσοστα λιπαρων ) αλλα δεν πηρα απαντηση, οποτε ξαναρωταω...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ggeorge : 15-03-12 στις 10:11
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 15-03-12 16:01 #59
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ggeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυο ερωτησουλες. Ισως να εχουν απαντηθει αλλα δεν μπορω να τις βρω...

    Υπαρχει προβλημα να παιρνω λιγοτερα λιπαρα και περισσότερη πρωτείνη; Δυσκολευομαι λιγο να ανεβασω τοσο τα λιπαρα.
    εξαρταται..
    η ανεβασμενη προσληψη πρωτεινης μπορει να σε βγαλει απο κετωση..οποτε οταν λες οτι θες να ανεβασεις,πρεπει να πας απο trial and error κ να κανεις τις μετρησεις σου για να δεις πως σε παει..
    ισως αν την χωρισεις σε μικροτες δοσεις μεσα στην μερα,να μην εχεις τετοιο θεμα..

    για τις πηγες που λες,καλο ειναι οσο μπορεις να τις περνεις απο καλα λιπαρα..αν τωρα δεν σου βγαινουν μπορεις να συμπληρωσεις κ απο τα αλλα,με μετρο ομως..
    αν δεν το κανεις ηδη,μπορεις να παρεις λιπαρα κ απο το αβοκαντο στις σαλατες σου,που ειναι σουπερ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 17-03-12 18:27 #60
    Το avatar του χρήστη ggeorge

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    Αθηνα
    Μηνύματα
    510
    Προεπιλογή
    να σαι καλα φίλε.
    Ευχαριστω για την απαντηση...

    Θα αγορασω και αυτα τα κετοστικ η οπωε λεγονται για τις δοκιμες...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 4 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία