Σελίδα 6 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 76 έως 90 από 110
  1. 17-04-13 14:49 #76
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    μια ερωτηση ακομα πανω στο θεμα.τα λευκα τυρια επιτρεπονται?φετες ανθοτυρα κτλπ.δεν μιλαμε για ποσοτητες στο θεο 100-200 γρ πχ. μιλαμε για 40-50 γρ χοντρικα δλδ 2-3 γρ υδατανθρακα απλα ολα ειναι σακχαρα
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 17-02-14 16:42 #77
    Το avatar του χρήστη tzouas

    Εγγραφή
    18-07-2011
    Περ.
    Timisoara,Romania
    Μηνύματα
    188
    Προεπιλογή
    Σημερα ξεκινησα και εγω πρωτη μερα...καλα ειμαι μεχρι στιγμης...μονο μια ερωτηση. Μαρουλι μπορω αφθονο? Υπολογιζω κανονικα υδατανθρακες να μη ξεπερασω τα 30 γρ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 17-02-14 17:14 #78
    Το avatar του χρήστη ArgoSixna

    Εγγραφή
    06-12-2010
    Περ.
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    3.312
    Προεπιλογή
    ε κοιτα και 100-200 γρ λαχανο /μαρουλι να εχεις σε καθε γευμα μικρο το κακο . 5-10υδ ειναι
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 17-02-14 18:20 #79
    Το avatar του χρήστη tzouas

    Εγγραφή
    18-07-2011
    Περ.
    Timisoara,Romania
    Μηνύματα
    188
    Προεπιλογή
    Ενταξει κομπλε τοτε...και κατι ακομα δεν εχω παραγγειλει ketostix και μεχρι να μου ερθουν θα αργησουν θα το καταλαβω και χωρις αν μπω σε κετοση?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 17-02-14 18:42 #80
    Το avatar του χρήστη ArgoSixna

    Εγγραφή
    06-12-2010
    Περ.
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    3.312
    Προεπιλογή
    θα το καταλαβεις και χωρις κετοστιξ , δεν θα σου πω να μην παρεις ελπιζω ομως να μην ειναι ακριβα
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 17-02-14 22:41 #81
    Το avatar του χρήστη tzouas

    Εγγραφή
    18-07-2011
    Περ.
    Timisoara,Romania
    Μηνύματα
    188
    Προεπιλογή
    οχι ενταξει ενα 15αρι κανουν απλα θα αργησουν 10-15 μερες...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 20-06-15 16:41 #82
    Προεπιλογή
    Ξεθαβω...8. μερα σε κετο διαιτα, εκανα το τεστ με κετοστιξ και τιποτα κανονικα σε 2-3 μερες δεν μπαινει ο οργανισμος σε κετοση?
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 20-06-15 19:04 #83
    Το avatar του χρήστη ArgoSixna

    Εγγραφή
    06-12-2010
    Περ.
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    3.312
    Προεπιλογή
    ποσα γρ πρωτεινη εχεις και με τι σωματικο βαρος?
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 20-06-15 21:17 #84
    Προεπιλογή
    Γυρω στα 260 γρ στα 103 κιλα. Ειχα ξεκινησει με υποθερμιδικη πριν 6 εβδομαδες στα 108 κ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 20-06-15 23:45 #85
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    δεν γραφεις ακριβως τα υπολοιπα ,αλλα η πρωτεινη δεν πρεπει να ξεπερνα το 30% των θερμιδων στην κετωση..
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 21-06-15 02:00 #86
    Το avatar του χρήστη ArgoSixna

    Εγγραφή
    06-12-2010
    Περ.
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    3.312
    Προεπιλογή
    Δεν προκειται να μπεις ποτε σε κετωση με τοση πρωτεινη .

    Λιπαρα εχεις αρκετα ? αλλιως παλι δεν θα σε αφησει να μπεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 21-06-15 16:36 #87
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν γραφεις ακριβως τα υπολοιπα ,αλλα η πρωτεινη δεν πρεπει να ξεπερνα το 30% των θερμιδων στην κετωση..
    Εχω διαβασει για 30% αλλα και για 45% πρωτεινη. Τους υδατανθρακες τους εχω πολυ χαμηλα (<30 γρ), ενω τα λιπαρα ειναι σιγουρα πανω απο 100 γρ. αλλα δεν ξερω ακριβως.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ArgoSixna Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν προκειται να μπεις ποτε σε κετωση με τοση πρωτεινη .

    Λιπαρα εχεις αρκετα ? αλλιως παλι δεν θα σε αφησει να μπεις
    Μαλλον δεν ειναι αρκετα. Το λαδι π.χ. το βαζω στο περιπου και τον λιναροσπορο τον αλεθω εκεινη τη στιγμη πανω στη σαλατα. Νομιζα πως ειμαι καλυμμενος αλλα μαλλον δεν...Σε κετωση σιγουρα δεν ειμαι, μιας και δεν υπαρχουν καθολου κετοσωματα στα ουρα. Αδικοχαμενες τοσες μερες χωρις τα αγαπημενα μου φρουτα

    Απο σημερα θα δοκιμασω το εξης: ~25 γρ υδ. /180 γρ πρ. /186 γρ λιπ. = 2500 θερμιδες

    thnx guys!
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 21-06-15 18:51 #88
    plucky underdog
    Το avatar του χρήστη average_joe

    Εγγραφή
    21-08-2011
    Περ.
    comfort zone,out.
    Μηνύματα
    1.426
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mens sana Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεθαβω...8. μερα σε κετο διαιτα, εκανα το τεστ με κετοστιξ και τιποτα :unsure: κανονικα σε 2-3 μερες δεν μπαινει ο οργανισμος σε κετοση?
    ναι αλλα δεν ειναι αυτοσκοπος για να χασεις λιπος να μπεις σε βαθια κετο απο τη στιγμη που θα σαι υποθερμιδικα.
    οι κετονες πολλες φορες χαρακτηριζονται σαν side effect της low carb διαιτας.
    σημειωση: οποιαδηποτε διαιτα με λιγοτερους απο 100γρ υδατ την ημερα ειναι κετο.
    επιπλεον τα κετοστιξ δεν αποτελουν επαρκη δεικτη καθως μετρανε την παρουσια τους στα ουρα και οχι στο αιμα.
    ακομα και αν πινεις αρκετο νερο την ημερα, εχει σαν αποτελεσμα να αραιωνονται πολυ οποτε στο δειγμα που παιρνεις οι κετονες να εμφανιζονται λιγοτερο απο το επιθυμητο για να μπεις σε κετο phase.
    οποτε τζαμπα ανησυχεις.
    επισης η πρωτεινη δεν χρειαζεται να ναι χαμηλα για να μπεις σε κετο, αυτο εχει επικρατησει απο παλιοτερες μελετες οπου απαιτουσαν deep keto και η πρωτεινη σε πεταγε εξω καθως αυτη η μεθοδολογια χρησιμοποιουνταν για να καταπολεμησει την επιληψια, οχι για να χασει κιλα καποιος ασκουμενος.
    επισης οτι απαιτειται μεγαλος αριθμος λιπαρων που αναφερθηκε δεν...

    ανακεφαλαιωνω.
    με τα μακρος που αναφερεις εισαι σιγουρα σε κετο ακομα και αν τα κετοστιξ δεν το δειχνουν.
    η πρωτεινη δεν χρειαζεται να ναι πανω απο 180γρ. επαρκει για το protein sparing εφε.
    τα λιπαρα δεν χρειαζονται να ναι στον θεο (185γρ) για να μπεις σε κετο, ισα ισα καλυπτεις την αναγκη σε πρωτεινη και απο εκει και περα τα λιπαρα μπορει να ναι σε συμβατικοτερα νουμερα απο αυτα που γραφεις, ασε που θα χανεις κιλα πιο γρηγορα.
    κανεις εβδμαδιαιο carb up οπωσδηποτε, η ημερα αυτη θα ναι υπερθερμιδικη, medium protein, low fat (το τελευταιο καπου στο 15% των θερμιδων της ημερας).
    αν κανεις αυτη τη διαιτα επειδη πιστευεις οτι ειναι ανωτερη απο τις αλλες, κανεις λαθος. η καλυτερη διαιτα ειναι αυτη στην οποια συμμορφωνεσαι. το θετικοτερο σημειο της ειναι η ρυθμιση της λεπτινης μεσω του carb up. εχει και μερικα αρνητικα αλλα δεν ειναι αυτα που εχουν αναφερθει κατα καιρους στο φορουμ (not even close:green:).

    διαβαζεις
    Ketosis and The Ketogenic Ratio – Q&A
    Ketogenic Diets: High-fat or High-Protein – Q&A
    and you are good to go.
    "Pressure. It changes everything.
    Some people, you squeeze them, they focus. Others fold.
    Can you summon your talent at will?
    Can you deliver on a deadline?
    Can you sleep at night?"
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 21-06-15 19:21 #89
    Το avatar του χρήστη ArgoSixna

    Εγγραφή
    06-12-2010
    Περ.
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    3.312
    Προεπιλογή
    Αρκετοι μπαινουνε σε κετωση και με ~50γρ υδατανθρακα , συνηθως πριν την προπονηση. Αλλοι λενε οτι και με 100γρ δεν τους πετουσε απο κετωση.

    θα σου προτινα να κανεις μια υποθερμιδικη διατροφη τυπου παλέο και να αφησεις την κετο
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 24-06-15 22:24 #90
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο average_joe Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι αλλα δεν ειναι αυτοσκοπος για να χασεις λιπος να μπεις σε βαθια κετο απο τη στιγμη που θα σαι υποθερμιδικα.οι κετονες πολλες φορες χαρακτηριζονται σαν side effect της low carb διαιτας.
    σημειωση: οποιαδηποτε διαιτα με λιγοτερους απο 100γρ υδατ την ημερα ειναι κετο.
    επιπλεον τα κετοστιξ δεν αποτελουν επαρκη δεικτη καθως μετρανε την παρουσια τους στα ουρα και οχι στο αιμα.
    ακομα και αν πινεις αρκετο νερο την ημερα, εχει σαν αποτελεσμα να αραιωνονται πολυ οποτε στο δειγμα που παιρνεις οι κετονες να εμφανιζονται λιγοτερο απο το επιθυμητο για να μπεις σε κετο phase.
    οποτε τζαμπα ανησυχεις.
    επισης η πρωτεινη δεν χρειαζεται να ναι χαμηλα για να μπεις σε κετο, αυτο εχει επικρατησει απο παλιοτερες μελετες οπου απαιτουσαν deep keto και η πρωτεινη σε πεταγε εξω καθως αυτη η μεθοδολογια χρησιμοποιουνταν για να καταπολεμησει την επιληψια, οχι για να χασει κιλα καποιος ασκουμενος.
    επισης οτι απαιτειται μεγαλος αριθμος λιπαρων που αναφερθηκε δεν...

    ανακεφαλαιωνω.
    με τα μακρος που αναφερεις εισαι σιγουρα σε κετο ακομα και αν τα κετοστιξ δεν το δειχνουν.
    η πρωτεινη δεν χρειαζεται να ναι πανω απο 180γρ. επαρκει για το protein sparing εφε.
    τα λιπαρα δεν χρειαζονται να ναι στον θεο (185γρ) για να μπεις σε κετο, ισα ισα καλυπτεις την αναγκη σε πρωτεινη και απο εκει και περα τα λιπαρα μπορει να ναι σε συμβατικοτερα νουμερα απο αυτα που γραφεις, ασε που θα χανεις κιλα πιο γρηγορα.
    κανεις εβδμαδιαιο carb up οπωσδηποτε, η ημερα αυτη θα ναι υπερθερμιδικη, medium protein, low fat (το τελευταιο καπου στο 15% των θερμιδων της ημερας).
    αν κανεις αυτη τη διαιτα επειδη πιστευεις οτι ειναι ανωτερη απο τις αλλες, κανεις λαθος. η καλυτερη διαιτα ειναι αυτη στην οποια συμμορφωνεσαι. το θετικοτερο σημειο της ειναι η ρυθμιση της λεπτινης μεσω του carb up. εχει και μερικα αρνητικα αλλα δεν ειναι αυτα που εχουν αναφερθει κατα καιρους στο φορουμ (not even close).
    http://www.bodybuilding.gr/forum/ima...on_mrgreen.gif
    διαβαζεις
    Ketosis and The Ketogenic Ratio – Q&A
    Ketogenic Diets: High-fat or High-Protein – Q&A
    and you are good to go
    .
    Κι εγω αυτο παρατηρησα, οποτε θα το γυρισω παλι σε απλη low carb υποθερμιδικη.

    Δλδ πιστευεις οτι με 80-90 γρ μπαινεις σε κετωση? Καπως πολλα μου ακουγονται.

    Ναι σιγουρα, τα κετοστιξ μετρανε την ποσοτητα των κετοσωματων στα ουρα και οχι στο αιμα, αλλα αν βρισκεται καποιος σε πραγματικη κετωση δεν θα επρεπε να παραγει τετοια ποσοτητα ωστε να αποβαλλει κι ενα μερος με τα ουρα. Υστερα μην ξεχνας πως τα κετοστιξ τα χρησιμοποιουσαν μεχρι πριν καποια χρονια οι διαβητικοι, οποτε πρεπει να ειναι αξιοπιστα (μπορει απλα εμενα να μου πουλησαν ληγμενα )

    Τα διαβασα τα αρθρα του Lyle McDonald...but I'm still not good to go. Στα σχολια ζηταει καποιος την γνωμη του για την αναλογια 65% fat/ 30% protein/ 5% carbs και η απαντηση του ειναι: Percentages are a useless way of setting up diets. ???

    Επισης μου γραφεις πως 180 γρ πρωτεινη ειναι αρκετα, αλλα τα 185 γρ λιπαρα σου φαινονται παρα πολλα. Δεδομενου οτι χρειαζομαι περιπου 2500 θερμιδες, τι αναλογιες μου προτεινεις? Ευχαριστω!
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 6 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ΤελευταίαΤελευταία