Σελίδα 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 155
  1. 07-10-10 12:48 #16
    Προεπιλογή
    Αφου δεν εχεις προβλημα με low carb, θα σου προτεινα να διαβασεις, και να εφαρμοσεις την ultimate diet V2.0 toy Lyle Mcdonald!!

    Exei και high carb μεσα στην εβδομαδα!

    Αν δεν το βρεις το βιβλιο πες μου!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 07-10-10 15:59 #17
    Το avatar του χρήστη jimmy007

    Εγγραφή
    20-09-2010
    Περ.
    Athens,Greece
    Μηνύματα
    1.522
    Προεπιλογή
    Καταρχάς οι πρωτείνες είναι οι πιο δύσκολα μεταβολίσιμες για τον οργανισμό πηγές ενέργειας γιατί η καύση τους προυποθέτει τη χρήση μεγάλου ποσού ενέργειας απο τον οργανισμό για να πραγματοποιηθεί(παρόλο που είναι εξώθερμη αντίδραση). Επομένως η συσσώρευση μεγάλης ποσότητας πρωτεινών στο στομάχι τραβάει πολύ αίμα. Για αυτό το λόγο αποφέυγουμε κιόλας τη λήψη πρωτεινών αμέσως πριν το γυμναστήριο(τις προηγούμενες 1-2 ώρες). Δεν ισχύει το ίδιο βέβαια για τα αμινοξέα. Τώρα όσο αφορά το αν γίνονται λίπος, αυτό είναι αρκετά δύσκολο γιατί οι περισσότερες μεταβολίζονται αργά. Βέβαια αν ένας οργανισμός χρειάζεται καθημερινά 2.000 θερμίδες και πάρει 3.000 φυσικά και θα αποθηκεύσει λίπος.Βέβαια να λάβεις περισσότερες από 1.000-1.200 θερμίδες απο πρωτείνες για ερασιτέχνες τουλάχιστον είναι επιβλαβές για το ήπαρ και τα νεφρά. Δεν λέω ότι θα πάθεις κύρωση του ήπατος η νεφρική ανεπάρκεια σε 1-2 χρόνια αλλά τα όργανα αυτά επιβαρύνονται ανάλογα πάντα με τις ιδιαιτερότητες του κάθε οργανισμού.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 07-10-10 18:21 #18
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jimmy007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχάς οι πρωτείνες είναι οι πιο δύσκολα μεταβολίσιμες για τον οργανισμό πηγές ενέργειας γιατί η καύση τους προυποθέτει τη χρήση μεγάλου ποσού ενέργειας απο τον οργανισμό για να πραγματοποιηθεί(παρόλο που είναι εξώθερμη αντίδραση). Επομένως η συσσώρευση μεγάλης ποσότητας πρωτεινών στο στομάχι τραβάει πολύ αίμα. Για αυτό το λόγο αποφέυγουμε κιόλας τη λήψη πρωτεινών αμέσως πριν το γυμναστήριο(τις προηγούμενες 1-2 ώρες). Δεν ισχύει το ίδιο βέβαια για τα αμινοξέα. Τώρα όσο αφορά το αν γίνονται λίπος, αυτό είναι αρκετά δύσκολο γιατί οι περισσότερες μεταβολίζονται αργά. Βέβαια αν ένας οργανισμός χρειάζεται καθημερινά 2.000 θερμίδες και πάρει 3.000 φυσικά και θα αποθηκεύσει λίπος.Βέβαια να λάβεις περισσότερες από 1.000-1.200 θερμίδες απο πρωτείνες για ερασιτέχνες τουλάχιστον είναι επιβλαβές για το ήπαρ και τα νεφρά. Δεν λέω ότι θα πάθεις κύρωση του ήπατος η νεφρική ανεπάρκεια σε 1-2 χρόνια αλλά τα όργανα αυτά επιβαρύνονται ανάλογα πάντα με τις ιδιαιτερότητες του κάθε οργανισμού.
    νταξ πρεπει να σαι χαζος για να τρως τοσο παραπανω πρωτεινη

    +100 για το αλλο
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 07-10-10 19:09 #19
    Banned
    Εγγραφή
    17-12-2008
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    875
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jimmy007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχάς οι πρωτείνες είναι οι πιο δύσκολα μεταβολίσιμες για τον οργανισμό πηγές ενέργειας γιατί η καύση τους προυποθέτει τη χρήση μεγάλου ποσού ενέργειας απο τον οργανισμό για να πραγματοποιηθεί(παρόλο που είναι εξώθερμη αντίδραση). Επομένως η συσσώρευση μεγάλης ποσότητας πρωτεινών στο στομάχι τραβάει πολύ αίμα. Για αυτό το λόγο αποφέυγουμε κιόλας τη λήψη πρωτεινών αμέσως πριν το γυμναστήριο(τις προηγούμενες 1-2 ώρες). Δεν ισχύει το ίδιο βέβαια για τα αμινοξέα. Τώρα όσο αφορά το αν γίνονται λίπος, αυτό είναι αρκετά δύσκολο γιατί οι περισσότερες μεταβολίζονται αργά. Βέβαια αν ένας οργανισμός χρειάζεται καθημερινά 2.000 θερμίδες και πάρει 3.000 φυσικά και θα αποθηκεύσει λίπος.Βέβαια να λάβεις περισσότερες από 1.000-1.200 θερμίδες απο πρωτείνες για ερασιτέχνες τουλάχιστον είναι επιβλαβές για το ήπαρ και τα νεφρά. Δεν λέω ότι θα πάθεις κύρωση του ήπατος η νεφρική ανεπάρκεια σε 1-2 χρόνια αλλά τα όργανα αυτά επιβαρύνονται ανάλογα πάντα με τις ιδιαιτερότητες του κάθε οργανισμού.
    Συγχαρητήρια εξαιρετικό ποστ , φαίνεται ότι έχεις μελετήσει και ότι δεν "παπαγαλίζεις". Edit Τώρα πήρε το μάτι μου τα επισημασμένα. Γιατί στα αμινοξέα δεν τραβιέται αίμα στο στομάχι; Έχω υπόψιν μου έρευνες με εντερική διατροφή με αμινοξέα που και εκεί τραβιέται αίμα στα σπλάχνα.Όπως και να έχει πολλά μπράβο που διαβάζεις.

    Η πρωτείνη όντως είναι λίγο πιο δύσκολο να γίνει λίπος αλλά η εμμονή με την πολλή αυξημένη πρόσληψη πρωτείνης είναι ίσως η πιο μεγάλη φούσκα στο bodybuilding. Η υπερβολή σε αυτό το θέμα δεν κάνει τους μυς μεγαλύτερους. Εκεί μετρά η προπόνηση και όχι η διατροφή.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andrikos : 07-10-10 στις 19:17
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 07-10-10 20:15 #20
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andrikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πρωτείνη όντως είναι λίγο πιο δύσκολο να γίνει λίπος αλλά η εμμονή με την πολλή αυξημένη πρόσληψη πρωτείνης είναι ίσως η πιο μεγάλη φούσκα στο bodybuilding. Η υπερβολή σε αυτό το θέμα δεν κάνει τους μυς μεγαλύτερους. Εκεί μετρά η προπόνηση και όχι η διατροφή.
    Δλδ ανα κιλο μυικης μαζας ποσο πρωτεινη μπορει να αφομοιωσει ενας νατουραλ που κανει σκληρες προπονησεις?

    Και αν καποιος που ειναι ειτε σε γραμμωση αλλα κυριως σε bulking και θελει να μειωσει την προσληψη πρωτεινης,οι θερμιδες θα συμπληρωθουν απο λιπαρα,υδατ,η και τα δυο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 07-10-10 20:49 #21
    Banned
    Εγγραφή
    17-12-2008
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    875
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Eddie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δλδ ανα κιλο μυικης μαζας ποσο πρωτεινη μπορει να αφομοιωσει ενας νατουραλ που κανει σκληρες προπονησεις?

    Και αν καποιος που ειναι ειτε σε γραμμωση αλλα κυριως σε bulking και θελει να μειωσει την προσληψη πρωτεινης,οι θερμιδες θα συμπληρωθουν απο λιπαρα,υδατ,η και τα δυο?
    Με το "αφομοιώσει" μάλλον εννοείς να χρησιμοποιήσει για μυς οπότε απαντώ σε αυτό. Όπως γράφεις και πιο κάτω αυτο εξαρτάται πολύ από τις θερμίδες που παίρνει. Για παράδειγμα αν είναι σε υπερθερμιδική διατροφή και με 1γρ/κιλό καλύπτεται , ενώ αν είναι σε γράμμωση δεν νομίζω ότι πάνω από 2,2 γρ θα κάνουν κάτι καλύτερο από περισσότερη ποσότητα όσον αφορά την μυική ανάπτυξη. Τώρα αν κάποιος θέλει να μειώσει από κάπου δεν μπορώ να απαντήσω αν πρέπει από το ένα ή από το αλλο γιατί δεν υπάρχει αρχικό σημείο αναφοράς στα λιπαρά ή τον υδατάνθρακα.Πάντως δεν βρίσκω λόγο για πάνω από 30% λιπαρών.
    Ένας από τους κορυφαίους ερευνητές στο θέμα αυτό είναι ο Κέβιν Τίπτον , σου εγγυώμαι ότι στις ερωτήσεις σου δεν θα έχει στεγανή και απόλυτη απάντηση , ("θα κάνει την Πυθία " που λέει και ο Beefmeup χεχε) γιατί το θέμα είναι πολύ σύνθετο με πολλές μεταβλητές που πρέπει να είναι σχεδόν ίσες για να μελετηθεί σε μαζικό επίπεδο ώστε να υπάρχει μία (ή 3-4 εκδοχές στη ίδια) απάντηση για όλους.
    Και επιμένω ότι όλα αυτά είναι με την βασική προϋπόθεση ότι κάποιος ξέρει τι κάνει στο γυμναστήριο ,αν κάποιος παίζει 70 κιλά στα καθίσματα δεν έχει ιδιαίτερο πρακτικό νόημα να κοιτάζει τόσο εξεζητημένα θέματα. Εσύ καλά κάνεις και ασχολείσαι γιατί προφανώς δεν ανήκεις εκεί.

    Ο GRF ασχολείται πολύ με αυτό το θέμα , θα ήθελα να ακούσω την άποψή του.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andrikos : 07-10-10 στις 20:57
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 07-10-10 23:57 #22
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andrikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το "αφομοιώσει" μάλλον εννοείς να χρησιμοποιήσει για μυς οπότε απαντώ σε αυτό. Όπως γράφεις και πιο κάτω αυτο εξαρτάται πολύ από τις θερμίδες που παίρνει. Για παράδειγμα αν είναι σε υπερθερμιδική διατροφή και με 1γρ/κιλό καλύπτεται , ενώ αν είναι σε γράμμωση δεν νομίζω ότι πάνω από 2,2 γρ θα κάνουν κάτι καλύτερο από περισσότερη ποσότητα όσον αφορά την μυική ανάπτυξη. Τώρα αν κάποιος θέλει να μειώσει από κάπου δεν μπορώ να απαντήσω αν πρέπει από το ένα ή από το αλλο γιατί δεν υπάρχει αρχικό σημείο αναφοράς στα λιπαρά ή τον υδατάνθρακα.Πάντως δεν βρίσκω λόγο για πάνω από 30% λιπαρών.
    Ένας από τους κορυφαίους ερευνητές στο θέμα αυτό είναι ο Κέβιν Τίπτον , σου εγγυώμαι ότι στις ερωτήσεις σου δεν θα έχει στεγανή και απόλυτη απάντηση , ("θα κάνει την Πυθία " που λέει και ο Beefmeup χεχε) γιατί το θέμα είναι πολύ σύνθετο με πολλές μεταβλητές που πρέπει να είναι σχεδόν ίσες για να μελετηθεί σε μαζικό επίπεδο ώστε να υπάρχει μία (ή 3-4 εκδοχές στη ίδια) απάντηση για όλους.
    Και επιμένω ότι όλα αυτά είναι με την βασική προϋπόθεση ότι κάποιος ξέρει τι κάνει στο γυμναστήριο ,αν κάποιος παίζει 70 κιλά στα καθίσματα δεν έχει ιδιαίτερο πρακτικό νόημα να κοιτάζει τόσο εξεζητημένα θέματα. Εσύ καλά κάνεις και ασχολείσαι γιατί προφανώς δεν ανήκεις εκεί.
    Οι ποσοτητες που αναφερεις ειναι πολυ λιγες σε σχεση με αυτα που πιστευα και που ακολουθω μεχρι τωρα,ειμαι περιεργος να δω τι εξελιξη θα εχω εαν μειωσω τοσο πολυ την πρωτεινη..

    Ευχαριστω για την απαντηση
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 08-10-10 00:33 #23
    Το avatar του χρήστη jimmy007

    Εγγραφή
    20-09-2010
    Περ.
    Athens,Greece
    Μηνύματα
    1.522
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andrikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγχαρητήρια εξαιρετικό ποστ , φαίνεται ότι έχεις μελετήσει και ότι δεν "παπαγαλίζεις". Edit Τώρα πήρε το μάτι μου τα επισημασμένα. Γιατί στα αμινοξέα δεν τραβιέται αίμα στο στομάχι; Έχω υπόψιν μου έρευνες με εντερική διατροφή με αμινοξέα που και εκεί τραβιέται αίμα στα σπλάχνα.Όπως και να έχει πολλά μπράβο που διαβάζεις.

    Η πρωτείνη όντως είναι λίγο πιο δύσκολο να γίνει λίπος αλλά η εμμονή με την πολλή αυξημένη πρόσληψη πρωτείνης είναι ίσως η πιο μεγάλη φούσκα στο bodybuilding. Η υπερβολή σε αυτό το θέμα δεν κάνει τους μυς μεγαλύτερους. Εκεί μετρά η προπόνηση και όχι η διατροφή.
    Βασικά μιλάω για ποσότητα 5 gr.Η ποσότητα αυτή δεν προκαλεί υπολογσίσιμη συσσώρευση αίματος. Επίσης, τα αμινοξέα είναι πιο απλή χημική ένωση από τις πρωτείνες που αποτελούν αλυσίδα ή αλυσίδες αμινοξέων που συνδεόνται διαδοχικά με πεπτιδικό δεσμό. Τα αμινοξέα(τουλάχιστον τα 20 βασικά) που λαμβάνουμε σε αντίθεση τις πρωτείνες που υφίστανται διάσπαση, χρησιμοποιούνται ως έχουν..
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 08-10-10 00:40 #24
    Προεπιλογή
    Ρε σεις, με κολλατε λιγο με την μειωση προσληψης πρωτεινης στην υππερτροφια.
    Δεν μου καθεται καλα, μπορειτε να με βοηθησετε να το καταλαβω?

    Εγω πιστευα οτι στη γραμμωση παιρνει σαφεστατα περισσοτερες πρωτεινες αλλα αυτο αφορα τοσο το ποσοστο οσο και την "καλυψη" των θερμιδων που χανεις απο υ/α
    Κοινως, αν επαιρνε πχ 2γρ ανα μυικο κιλο στο ογκο, τωρα πας για 2.5(τα νουμερα τυχαια, για να βγαινουν στρογγυλα) και αυτο σε συνδυασμο με οτι κοβεις αρκετα τους υ/α αυξανει αρκετα ποσοστιαια τις θερμιδες που λαμβανεις μεσα στη μερα απο πρωτεινες

    Ετσι οπως το λετε, καταλαβαινει καποιος οτι στον ογκο πρεπει να κοψει πρωτεινες σαν στοχο ενω εγω ειχα καταλαβει οτι κοβεις απλα τις "εξτρα" πρωτεινες που επαιρνες στην γραμμωση για να καλυψεις μερος των μειωμενων υδατανθρακων και ουσιαστικα η αυξηση προσληψης υδατανθρακων δημιουργει την "εντυπωση" οτι κοβεις πρωτεινες

    Ή να το πω πιο απλα, νομιζα κοβεις λιγο πρωτεινες στον ογκο αλλα σου φαινεται οτι εκοψες "αρκετες" γιατι αυξανεις σημαντικα τους υδατανθρακες αλλα εσεις αποτι βλεπω λετε για μειωση της ταξης του 50% της απολυτης τιμης
    "πρωτεινη ανα γραμμαριο μυικης μαζας"

    Καταλαβα κατι λαθος?
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 08-10-10 00:59 #25
    Banned
    Εγγραφή
    17-12-2008
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    875
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jimmy007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά μιλάω για ποσότητα 5 gr.Η ποσότητα αυτή δεν προκαλεί υπολογσίσιμη συσσώρευση αίματος. Επίσης, τα αμινοξέα είναι πιο απλή χημική ένωση από τις πρωτείνες που αποτελούν αλυσίδα ή αλυσίδες αμινοξέων που συνδεόνται διαδοχικά με πεπτιδικό δεσμό. Τα αμινοξέα(τουλάχιστον τα 20 βασικά) που λαμβάνουμε σε αντίθεση τις πρωτείνες που υφίστανται διάσπαση, χρησιμοποιούνται ως έχουν..
    Με την προϋπόθεση ότι η πισίνα αμινοξέων στο αίμα είναι άδεια αυτό μου στέκει καλύτερα αλλά ποιός κάνει προπόνηση σε αυτήν την κατάσταση;
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 08-10-10 01:02 #26

    Εγγραφή
    18-07-2009
    Μηνύματα
    3.435
    Προεπιλογή
    αρα ποση ωρα πρεπει να ειναι καποιος νηστικος πριν την προπ ωστε να ειναι αδεια η πισινα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 08-10-10 01:08 #27
    Το avatar του χρήστη jimmy007

    Εγγραφή
    20-09-2010
    Περ.
    Athens,Greece
    Μηνύματα
    1.522
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο savage Εμφάνιση μηνυμάτων
    αρα ποση ωρα πρεπει να ειναι καποιος νηστικος πριν την προπ ωστε να ειναι αδεια η πισινα?
    Η πισίνα δεν αδειάζει ποτέ πλήρως γιατί αν εξαντληθούν τα αμινοξέα στο αίμα αποκλείεται να επιβιώσει οποιοδήποτε κύτταρο...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 05-07-11 17:36 #28
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή Η περισσια πρωτεινης στο σωμα...
    κατα καιρους κ μετα απο διαφορες συζητησεις που εχω με κοσμο,γενναται αυτη η απορεια..
    δλδ τι ακριβως γινεται με την περισσια πρωτεινης στο ανθρωπινο σωμα?
    εχω ψαξει παλι κατα καιρους σε διαφορα φορουμ χωρις να βρω ιδιεταιρες αναφορες..
    που σημαινει οτι η ειναι κατι απλο κ το θεωρουν δεδομενο,η απλα δεν ασχολουνται για καποιο λογο..
    οσες αναφορες εχω δει επι του θεματος,ειναι αντικρουομενες..
    αν κατα πολυ(η λιγο)ξεφευγουμε απο τις αναγκες που μας αναλογουν τι γινεται αυτη η παραπανω ποσοτητα πρωτεινης?
    γινεται λιπος?
    αποβαλεται απο το σωμα?
    κ γιατι?
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 05-07-11 17:41 #29
    Προεπιλογή
    πολυ καλο το θμεα!

    αν δεν κάνω λαθος το ειχα δει σε ενα παπαροπεριοδικο για γυναίκες βιτα μητα σητα καπως ετσι το 60% της παραπανισιας πρωτεινης παει τουαλετα και το αλλο 40% μας μενει αλλα που και σαν τι δεν θυμάμαι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 05-07-11 18:11 #30
    Προεπιλογή
    Απ'οσο ξέρω, ο άνθρωπος μπορεί να απορροφήσει μέχρι 35gr ανά γεύμα, προϋποθέτοντας πάντα διαφορά χώνεψης από γεύμα σε γεύμα. Το υπόλοιπο γίνεται και λίπος (=αποθηκευμένη ενέργεια προς μελλοντική χρήση) και ένα μέρος του αποβάλλεται κανονικά από τον οργανισμό!
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία