Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 74
  1. 22-07-11 22:32 #1
    Το avatar του χρήστη ggeorge

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    Αθηνα
    Μηνύματα
    510
    Προεπιλογή Ζύγισμα κρέατος
    Καλησπέρα
    Κάθομαι και σκέφτομαι περί ζυγίσματος κρεάτων και νομίζω ότι κάνουμε κάτι λάθος…

    Είναι δυνατόν δυο ιδία κρέατα να έχουν διαφορετικά διατροφικά στοιχεία; Προφανώς όχι…

    Όμως εμείς τα ζυγίζουμε μετά το μαγείρεμα…

    Πχ το ένα το ψήνουμε και το άλλο το βάζουμε στην κατσαρόλα…

    Μετά δεν θα ζυγίζουν το ίδιο, αλλά θα έχουν διαφορετικό βάρους γιατί πχ το ένα ρούφησε νερό κλπ….

    Γιατί λοιπόν να τα ζυγίζουμε μετά;

    Έτσι το ένα από το άλλο θα θεωρήσουμε ότι έχει διαφορετικά διατροφικά στοιχειά. Και φυσικά δεν έχουν διαφορετικά γιατί εξαρχής ήταν το ίδιο κρέας (δυο ιδία κομμάτια)

    Τι κάνω λάθος; Εγώ νομίζω τίποτα. Θεωρώ ότι πρέπει η ζύγιση να γίνεται με άψητο – αμαγείρευτο το κρέας και οι λίστες να αφορούν και αυτές αμαγείρευτο
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 22-07-11 23:16 #2
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ggeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα
    Κάθομαι και σκέφτομαι περί ζυγίσματος κρεάτων και νομίζω ότι κάνουμε κάτι λάθος…

    Είναι δυνατόν δυο ιδία κρέατα να έχουν διαφορετικά διατροφικά στοιχεία; Προφανώς όχι…

    Όμως εμείς τα ζυγίζουμε μετά το μαγείρεμα…

    Πχ το ένα το ψήνουμε και το άλλο το βάζουμε στην κατσαρόλα…

    Μετά δεν θα ζυγίζουν το ίδιο, αλλά θα έχουν διαφορετικό βάρους γιατί πχ το ένα ρούφησε νερό κλπ….

    Γιατί λοιπόν να τα ζυγίζουμε μετά;

    Έτσι το ένα από το άλλο θα θεωρήσουμε ότι έχει διαφορετικά διατροφικά στοιχειά. Και φυσικά δεν έχουν διαφορετικά γιατί εξαρχής ήταν το ίδιο κρέας (δυο ιδία κομμάτια)

    Τι κάνω λάθος; Εγώ νομίζω τίποτα. Θεωρώ ότι πρέπει η ζύγιση να γίνεται με άψητο – αμαγείρευτο το κρέας και οι λίστες να αφορούν και αυτές αμαγείρευτο
    μεγαλε τπτ δε κανεις λαθος απλα το ζυγισμα αναφερεται σε ψητα συνηθως αλλιως επισημενεται οτι ειναι βραστο πχ.εγω ωμα τα ζυγιζω να τελειωνει το θεμα.κ οταν τελε τα ζυγιζω..με το ματι.πχ παιρνω 1 κιλο.το 1-10ο ειναι τα 100 γραμμαρια ποσα θελω 300 οκ 3 τετοια κομματια κ τελειωσε η υποθεση
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 22-07-11 23:38 #3
    Το avatar του χρήστη ggeorge

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    Αθηνα
    Μηνύματα
    510
    Προεπιλογή
    μπραβο
    Και εγω κατι τετοιο εκανα αλλα φοβήθηκα μηπως απο ωμο σε ψητο η διαφορά είναι πολυ μεγαλη και τρωω διαφορετική τελειως ποσοτητα (το λιγοτερο με φοβιζει)

    Ακομα δεν εχω κανει κατι ψητο (τελευταια βδομαδα τα κανω βραστα σε πολλα μικρά κομματακια) και δεν εχω υπολογισει αν χανει η κερδιζει και γενικα τι διαφορα εχει απο το ωμο...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 22-07-11 23:42 #4
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ggeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπραβο
    Και εγω κατι τετοιο εκανα αλλα φοβήθηκα μηπως απο ωμο σε ψητο η διαφορά είναι πολυ μεγαλη και τρωω διαφορετική τελειως ποσοτητα (το λιγοτερο με φοβιζει)

    Ακομα δεν εχω κανει κατι ψητο (τελευταια βδομαδα τα κανω βραστα σε πολλα μικρά κομματακια) και δεν εχω υπολογισει αν χανει η κερδιζει και γενικα τι διαφορα εχει απο το ωμο...
    ψηλε να θυμασαι.κοτοπουλο ωμο στα 100 γρ θερμιδες 105 λιπος 1-3 γρ πρωτεινες 22 νομιζω
    γαλοπουλα ωμη στα 100 γρ θερμιδες 120-130 λιπος 1-3 γρ πρωτεινες 24-25 γρ νομιζω παλι
    τα διαβαζα προσφατα πανω σε ετικετες κρεατων
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 22-07-11 23:45 #5
    Το avatar του χρήστη ggeorge

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    Αθηνα
    Μηνύματα
    510
    Προεπιλογή
    ωραίος...
    Αυτο με βολευει πολυ
    Αν εχουμε και αλλα για ωμο κρεας θα με βολευε...
    Πχ μοσχαρι νουα


    Να υποθεσω οτι το κοτόπουλο που εγραψες πανω κατω είναι το ιδιο και για φίλέτο στηθους ;


    να σαι καλα φίλε
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 22-07-11 23:56 #6
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ggeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωραίος...
    Αυτο με βολευει πολυ
    Αν εχουμε και αλλα για ωμο κρεας θα με βολευε...
    Πχ μοσχαρι νουα


    Να υποθεσω οτι το κοτόπουλο που εγραψες πανω κατω είναι το ιδιο και για φίλέτο στηθους ;


    να σαι καλα φίλε
    το μοσχαρι παει παραπανω κατσε να σου πω ακριβως.εχω application στο κινητο απλα ζητα οτι κρεας θες.
    κοιτα το κοτοπουλο φιλετο με το κοτοπουλο στηθος ειναι το ιδιο πανω κατω.το κοτοπουλο μονο σε μπουτι κ φτερουγα εχει "κακο"κρεας π ειναι σκουρο κ εχει λιπαρα.ολο το υπολοιπο δεν εχει τπτ λευκοτατο κρεατακι με πρωτεινη ειναι.καλυτερα αγοραζε στηθος μη ψαρωνεις με τα φιλετα απλα τη πετσα εχουν βγαλει κ το λιπος το οποιο αφαιρεις κ εσυ πριν το μαγειρεψεις.στο φουρνο δε στεγνωνει τελειως δε μενει ιχνος λιπους πανω τ
    μοσχαρι τωρα.ωμοπλατη μπριζολα στεγνη απο λιπος(εννοει το γυρω γυρω) στα 100 γραμμαρια ωμη.
    θερμιδες 140-155 πρωτεινες 20.67-26,8 λιπαρα 5,7-5,88(προφανως ενδομυικο)
    κ η καθαρη απο οτι λεει στα 100 εχει 117 θερμιδες πρωτεινη 23,07 λιπαρα 2,69(το νουα η το στρογγυλο δλδ η το κιλοτο κτλπ)
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 23-07-11 00:15 #7
    Το avatar του χρήστη ggeorge

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    Αθηνα
    Μηνύματα
    510
    Προεπιλογή
    αψογος...
    να σαι καλα
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 23-07-11 00:21 #8
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ggeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    αψογος...
    να σαι καλα
    anytime κ για καθε μα καθε τροφιμο ακομα κ απο καταστημα ειμαι εγκυκλοπαιδεια των nutrition facts
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 08-09-11 14:52 #9
    plucky underdog
    Το avatar του χρήστη average_joe

    Εγγραφή
    21-08-2011
    Περ.
    comfort zone,out.
    Μηνύματα
    1.426
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Irriversible Εμφάνιση μηνυμάτων
    1)Αν ενα τροφημο, για πραδειγμα το κοτοπουλο, γραφει οτι σε 100γρ προιοντος περιεχει 50γρ πρωτεινης και εγω ψησω 100γρ κοτοπουλου θα εξακολουθει να περιεχει 50γρ πρωτεινης ή υπαρχουν απωλειες?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο average_joe Εμφάνιση μηνυμάτων
    εξακολουθει.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Eddie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη λες οτι το κοτοπουλο αψητο με ψημμενο στα ιδια γραμμαρια εχει την ιδια πρωτεινη?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο average_joe Εμφάνιση μηνυμάτων
    ^^^
    λεω το εξης (υποθετικο σεναριο):
    ζυγιζεις 100γρ κοτοπουλο ωμο που εχει 30γρ πρωτεινης.
    αυτο το κομματι το ψηνεις και αφου χασει τα νερα του και μαγειρευτει εχει τελικο βαρος 80γρ.
    σε αυτα τα 80γρ εχει 30γρ πρωτεινη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Eddie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mαλλον το υποθετικο σου σεναριο ειναι λαθος.Απ οσο εχω δει,τα μεγαλα site με θερμιδες γραφουν διαφορετικη θρεπτικη αξια αναμεσα σε ωμο και ψημενο.Αλλωστε οι περισσοτεροι λενε να μετραμε τα κρεατα παντα ψημενα (αν και αυτο δε λεει κατι..)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο average_joe Εμφάνιση μηνυμάτων
    το εχω υποψην αυτο που λες.
    απλα παντα κατι με χαλαγε στο συγκεκριμενο σεναριο καθως σαν μακροστοιχειο η ποσοτητα της πρωτεινη δεν αλλαζει ακομα και σε φαινομενα οπως μετουσιωση (υψηλες θερμοκρασιες)
    κοιτα εδω (και εδω) οι αποψεις διιστανται. δεν μπορω να αποδειξω κατι.
    απλα θα στο παω δια της ατοπου και τα συμπερασματα δικα σου.
    τσεκαρε 3 λινκς
    http://nutritiondata.self.com/facts/...roducts/4111/2 100 ωμο- 21γρ
    http://nutritiondata.self.com/facts/...roducts/4112/2 100 ψημενο- 27γρ
    http://nutritiondata.self.com/facts/...roducts/4112/2 85 ψημενο- 23γρ

    αν το παμε με τη δικη μου λογικη τα 100γρ ψημενο εχουν μαζεψει οποτε ειναι πανω απο 100γρ ωμο (η πρωτεινη αυτο δειχνει)
    επισης τα 85 γρ ψημενο εχουν 23γρ πρωτ το οποιο ειναι περιπου ιση με 100γρ ωμου (21γρ).
    αναλογως με τη δικια σου λογικη θα μου κανεις μια παρομοια αναλυση που θα συμφωνει με αυτα που λες.

    Αλλα... ξερεις κατι???

    ειμαι σιγουρος πως δεν εχει σημασια. εμαθες με τον ενα τροπο εγω με τον αλλο. το θεμα ειναι οτι το σωμα σου αναπτυσσεται και παρομοια θα πω για το δικο μου.
    οι διαφορες καποια γρ. πραγματικα θα ηθελα να μου απαντηθει αυτο αλλα
    so what???


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Eddie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε οχι και so what,γιατι αν ισχυει η δικη σου εκδοχη θα με γλυτωσεις απο πολλα χρηματα

    Καθε μεσημερι το κοτοπουλο 340γρ μετα το γκριλ γινεται 200γρ..οποτε καταλαβαινεις οτι με τη λογικη σου καταναλωνω 23-24γρ πρωτεινη επιπλεον σε καθε γευμα κοτας.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο average_joe Εμφάνιση μηνυμάτων
    μιας και εισαι λεουρας εδω μεσα , σου προτεινω να ρωτησεις καποιο απο τα παιδια που εχεις παρε δωσε να το δει να μας δωσουν πιο εμπεριστατωμενη απαντηση.
    θα την δω αυριο!!!
    μιας και βρηκα αναλογο θεμα πεταξα τα quotes εδω μεσα γιατι στο αλλο θεμα η πληροφορια χανεται.

    και αφου το θεμα εχει παρει οικονομικες διαστασεις (καλα και συ @eddie τρελλη φυρα εχεις!!!) θα ηθελα να δω και αλλες αποψεις καθως ειμαι ιδιαιτερα διαλλακτικος αφου η αποψη μου γνωριζω οτι αποκλινει απο τα γνωστα...
    @eddie που εισαι??? round 2
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 08-09-11 15:51 #10
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    120γρ περιπου στηθος κοτα ωμο δινει περιπου 25γρ πρωτεινη.
    140γρ απο το ιδιο μαγειρεμενο δινει περιπου 43γρ πρωτεινη.

    τα μακρος πανε με το αρχικο βαρος του κρεατος(ωμο)..οταν ομως το ψησεις χανει πολλα υγρα κ μειωνεται το βαρος του(δεν αλλαζουν τα μακρος,ομως).
    που σημαινει οτι 120γρ ψημενο μπορει να ειναι 200γρ ωμο..εκει αν φας 120γρ ψημενο θα παρεις τα μακρος απο 200γρ ωμο κρεας.
    αν δλδ ψησεις 120γρ κοτα,ουσιαστικα θα φας 80γρ ψημενο που παλι θα εχει 25γρ πρωτεινη.
    τα κρεατικα τα υπολογιζουμε ψημενα οσον αφορα τα μακρος κ οχι ωμα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 08-09-11 15:53 #11
    Το avatar του χρήστη rey1989

    Εγγραφή
    14-04-2011
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.023
    Προεπιλογή
    απορία!
    εγω που λέω οτι τρώω 150gr κότα στο μεσημεριανό μου την ζυγίζω και είναι 150 πριν το ψήσιμο. Δηλαδή κάνω λαλακία?
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 08-09-11 15:57 #12
    Το avatar του χρήστη jannous44

    Εγγραφή
    11-12-2010
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.477
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    120γρ περιπου στηθος κοτα ωμο δινει περιπου 25γρ πρωτεινη.
    140γρ απο το ιδιο μαγειρεμενο δινει περιπου 43γρ πρωτεινη.
    η κοτα 24% πρωτεινη δεν εχει?
    Arnold Schwarzenegger - "The body is very important but the mind is more important than the body...because that's what then creates the will. The will that you need to go to the gym every day. The will that makes you go into the forced reps. The will that makes you go beyond when you're doing 500lb squats and you can't do another rep and your body is shaking. It's the will that makes you go down one more time and struggle up".
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 08-09-11 15:57 #13
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    περιπου 30γρ πρωτεινη σου δινει αυτο..λογικα θα σου βγαινει καπου στα 100γρ ψημενο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jannous44 Εμφάνιση μηνυμάτων
    η κοτα 24% πρωτεινη δεν εχει?
    αυτο δεν το καταλαβα
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 08-09-11 16:53 #14
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Ρε συ διονυση δηλαδη ημαρτον..ημουν που ημουν μπερδεμενος τωρα με πεθανες!!

    Αν καταλαβα καλα,200 γρ ωμο κρεας εχει την ιδια πρωτεινη με 120-130γρ ψημενο κρεας.Αφου ειναι ετσι,γιατι λεμε (οπως κι εσυ) οτι το κρεας το ζυγιζουμε ψημενο,αφου τα μακρος ειναι ιδια?

    Δηλαδη εγω που ψηνω 340γρ κοτα τρωω 70γρ πρωτεινη ολο αυτο το διαστημα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 08-09-11 16:59 #15
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Eddie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε συ διονυση δηλαδη ημαρτον..ημουν που ημουν μπερδεμενος τωρα με πεθανες!!

    Αν καταλαβα καλα,200 γρ ωμο κρεας εχει την ιδια πρωτεινη με 120-130γρ ψημενο κρεας
    .Αφου ειναι ετσι,γιατι λεμε (οπως κι εσυ) οτι το κρεας το ζυγιζουμε ψημενο,αφου τα μακρος ειναι ιδια?


    ναι.
    το ζυγισεις ψημενο για να μην μπλεκεις με τα υγρα κλπ..δεν ξερεις ποσα θα χασει στο ψησιμο,οποτε καλυτερα να το ζυγησεις ψημενο για να χεις το κεφαλι σου ησυχο.
    με την ιδια λογικη ζυγιζεις κ το ρυζι αβραστο για να μην μπλεκεις με τα νερα,μιας κ οσο το βραζεις τοσο περισοτερα νερα θα κραταει αρα κ τοσο θα αυξανετε το βαρος του,οποτε δεν μπορεις να υπολογισεις τα μακρος επ ακριβως απο την αρχικη ποσοτητα ρυζιου..
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία