Σελίδα 13 από 31 ΠρώτηΠρώτη ... 3111213141523 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 181 έως 195 από 453
  1. 04-09-11 11:56 #181
    Το avatar του χρήστη Dinosaure

    Εγγραφή
    08-06-2011
    Περ.
    Δυτ. Ελλάδα
    Μηνύματα
    281
    Προεπιλογή
    Ουπς......!!!!! Ξεχάστηκα, κι άρχισα να αναφέρομαι σε όλους τους συνομηλίκους μου..... Κικέρωνα, Σαίξπηρ....!!!!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-09-11 00:19 #182
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    μπράβο ρε δεινόσαυρε , μόλις πιάνεις δουλεια μας τραβάς το ενδιαφέρον με το υλικό που ξεθαβεις , όπως όλα τα αρχαία ανακαλύπτονται απο την σκαπάνη του αρχαιολόγου .
    για μας που ζήσαμε την εποχή των δεινοσαύρων αυτο το υλικό είναι ανεκτίμητο , αλλα και για τούς νεότερους πιστεύω.

    οι φώτο με τον αργυράκη πολυ καλές και ακόμη εκεί βρισκόταν πρίν την τόπ φόρμα που είχε αργότερα , παρ όλα αυτα ξεχωρίζει και φαίνετε η ποιότητα και το ταλέντο του σαν αθλητής , πού όποτε πετύχαινε φόρμα τέλεια έπαιζε χωρίς αντίπαλο , οι συγκρίσεις ήταν μια τυπική διαδικασία και διακρίνω στην φωτο πολυ καλλούς αθλητες με επίπεδο και περισσότερους μυς απο τον στρατή , απλα ο στράτος είχε το αβαντάζ του καλουπιού του
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 05-09-11 06:01 #183
    Το avatar του χρήστη Dinosaure

    Εγγραφή
    08-06-2011
    Περ.
    Δυτ. Ελλάδα
    Μηνύματα
    281
    Προεπιλογή
    Φίλτατε...φταίει ο συνδυασμός... Για σκέψου να είναι κάποιος αρχαιολόγος και, ταυτόχρονα, αρχαιολογικό εύρημα - δεινόσαυρος, όπως συμβαίνει με τον υποφαινόμενο........!!!
    Χαίρομαι που σε "βλέπω" ξανά. Καιρό είχα, κι αναρωτιόμουν..... Επίσης, έχω χάσει το Muscleboss. Εύχομαι να είναι καλά.... Ας δώσει με ευκαιρία ένα σημείο ζωής....
    Καλό χειμώνα να έχουμε, παιδιά......
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 05-09-11 10:54 #184
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TakisV Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνημμένο Αρχείο 30777
    Απο Πανελληνιο πρωταθλημα ΠΣΑΣΔ 2001 PRESIDENT

    Συνημμένο Αρχείο 30778
    ο 3ος απ τα δεξια ηταν ο δικος μου αθλητης Ανδριακοπουλος Νικος (μπλε μαγιο)
    Συνημμένο Αρχείο 30779
    Mαλτεζος Χρηστος
    Συνημμένο Αρχείο 30780



    Επειδη γενικα απ τα δειγματα γραφης σου δειχνεις οτι εισαι "απιστος Θωμας" γνωριζεις τι εννοω, δεν νομιζω οτι χρειαζεται να στο εξηγησω, σου επιβεβαιωνω λοιπον μια και ημουν και εγω σ αυτον τον αγωνα με αθλητη που κατεβαζα τοτε, οτι ο Χρηστος Μαλτεζος απ την Πατρα(στου οποιου το γυμναστηριο γυμναζεσαι) ειχε παρει την πρωτη θεση στην κατηγορια του το 2001 για το πανελληνιο πρωταθλημα της ΠΣΑΣΔ ενα προσωρινο παντρεμα ΠΕΣΔ-ΝΑΒΒΑ αν θυμαμε καλα και ακριβως στην απο πανω κατηγορια την +90 την ειχε κερδισει ο Στρατος Αργυρακης.
    Διαβαζοντας την ερωτηση σου λοιπον καταλαβα-υπεθεσα οτι επειδη ο Χρηστος σου ειπε οτι το 2001 ειχε παρει το Ελλας οποτε σκεφτηκες να ρωτησεις μηπως και σου λεει ψεματα!!! Σωστα? Αποκλειεται για αλλους λογους να σε ενδιαφερει η συγκεκριμενη εποχη γιατι τοτε θα ησουν 5-6 χρονων.
    Ζητω ταπεινα συγνωμη απ τους διαχειρηστες για το off topic αλλα δεν γινοταν να μην απαντησω στον συγκεκριμενο νεαρο γιατι ενω του εχω απαντησει σε πανω απο 100 email αφιλοκερδος σε οτι με ρωτουσε σχετικα με διατροφη, γυμναστικη, γυμναστηρια κλπ, ειδα να ρωταει και να ποσταρει τα ιδια ακριβως ερωτηματα για να δει εαν θα του τα επιβεβαιωσουν τα μελη του φορουμ!!! Θεωρω λοιπον αυτην την τακτικη τελειως λανθασμενη γιατι αφου δεν εχει εμπιστοσυνη σε κανεναν απ οτι φαινεται, γιατι μπαινει στην διαδικασια να στελνει email να ρωταει και αφου του εχει απαντηθει η εκαστοτε απορια, καπακι να την ποσταρει και στο φορουμ?
    Αν περιμενα στα 39 μου να περασω εξετασεις απο εναν 16χρονο αλοιμονο μου.
    Αρα οταν δεν υπαρχει εμπιστοσυνη ειναι προτιμοτερο να ποσταρουμε τις αποριες μας στο φορουμ και οχι να ενοχλουμε ατομα με email
    ή π.μ. Αν και το μεγαλυτερο μερος ερωτησεων-αποριων που εχουν σχεση με διατροφη,συμπληρωματα,προγραμματα γυμναστικης κλπ εχουν απαντηθει και καλο θα ειναι οι αρχαριοι να ανατρεχουν στα αναλογα θεματα και να διαβαζουν...πριν ποσταρουν ιδιο ερωτημα.

    Ζητω και παλι συγνωμη. Δεν εχω σκοπο να μπω σε καμια αντιπαραθεση απλα εκρινα σωστο να αναφερω αυτο το περιστατικο για ευννοητους λογους
    Αν καταπατησα τους κανονες του φορουμ παρακαλω να διαγραφτει το ποστ μου.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dinosaure Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαχαχαχαχα...... Αυτοί οι πιτσιρικάδες..... Πλάκα έχουνε.
    Είναι κάτι τυπάκια στην περιοχή μου, που ρωτάνε τα πάντα. Τόσο για το άθλημα, όσο και για αυτόν, στον οποίο απευθύνονται. Και ... όντως δεν πιστεύουν και δεν αποδέχονται τίποτε....
    Τόσο όσον αφορά στις γενικές γνώσεις προπόνησης - διατροφής - συμπληρωμάτων - προετοιμασίας αγώνων, όσο και στις πληροφορίες που αφορούν στο συγκεκριμένο πρόσωπο....
    Τους δείχνεις - αφού το ζητήσουνε οι ίδιοι - διπλώματα, μετάλλια, περιοδικά, φωτογραφίες.... και συνεχίζουν να σε κοιτάνε με τη δυσπιστία στο βλέμμα... Και αμφισβητούν τις γνώσεις, που προέκυψαν από τόσες διαδοχικές γενιές, αλλά και από τον προσωπικό μας αγώνα, με κόπο, ιδρώτα, αίμα, έξοδα τεράστια.... Και, τελικά, ό,τι και να τους λες, του κεφαλιού τους κάνουνε....
    Και περιμένουν να πάνε και μπροστά..... Χαχαχαχα...
    Θυμάμαι, το σεβασμό και την προσήλωση που πλησιάζαμε εμείς τους δασκάλους μας στο άθλημα, την ευγνωμοσύνη μας για την κάθε λέξη τους, για την κάθε στιγμή που ανάλωναν ασχολούμενοι με εμάς......
    Ο tempora, o mores... για να θυμηθώ τον μέγα Κικέρωνα...

    Μην παρεξηγηθώ, παιδιά.... Δεν μπαίνω στα "δικά" σας.... Απλά. τα σχόλια που αναρτήθηκαν, συνειρμικά με οδήγησαν σε προσωπικά μου βιώματα, του "τότε" και του "τώρα"........

    Και το δικό μου σχόλιο, φυσικά, στη διάθεση των διαχειριστών για την παραμονή ή την απομάκρυνσή του - διαγραφή του....

    Η διατύπωση της άποψης σας είναι τόσο ευγενική και καλοπροαίρετη που μόνο καλοδεχούμενη μπορεί να είναι! Ευχαριστούμε!!!
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 05-09-11 14:14 #185
    Το avatar του χρήστη Dinosaure

    Εγγραφή
    08-06-2011
    Περ.
    Δυτ. Ελλάδα
    Μηνύματα
    281
    Προεπιλογή

    Νεώτεροι φίλοι μου, έχετε δει ποτέ το mupet show;;; Εκεί, με τα δύο γερόντια που μονίμως τα λένε και πάντα γκρινιάζουνε;;;
    "Αυτοί οι σημερινοί νέοι........ Εμείς, στην εποχή μας.......".......
    Οπότε, να μην μας παρεξηγείτε.... Όπως και πραγματικά δεν το κάνετε... Είναι της ....ηλικίας μας αυτά..... ;Oπως, και της δικής σας τα "άλλα", αυτά που εμείς οι μεγαλύτεροι περιγράφουμε....
    Πάντα, σε όλες τις εποχές, έτσι γίνεται.......
    Ε, όταν μας ακούτε, όλο και κάτι θα μαθαίνετε... εμείς όλο και θα γκρινιάζουμε, αφού δε μπορούμε να κάνουμε πράγματα που κάναμε κάποτε...
    Και ...... η ζωή θα συνεχίζεται...!!!!!!!!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 05-09-11 14:36 #186
    Το avatar του χρήστη Dinosaure

    Εγγραφή
    08-06-2011
    Περ.
    Δυτ. Ελλάδα
    Μηνύματα
    281
    Προεπιλογή
    Ορίστε.... Αυτή είναι η ζωή, φίλοι μου... Μια σκυταλοδρομία. Η μια γενιά, δίνει τη σκυτάλη στα χέρια της επόμενης.... Και, ακολούθως, εγκαταλείπει το στίβο...
    Γιάννης Κούκος...και υιός!!! Στο ημιυπόγειο σιδεράδικο του Γιάννη, Μιχαήλ Βόδα και Ελοποίας. Πίσω, στο 1994...

    Όνομα: Εικόνα.jpg Εμφανίσεις: 2107 Μέγεθος: 147,6 KB

    Περάσαμε κάτι χρόνια κι εκεί μέσα.....σε ακόμα -σημαντικά- παλιότερες εποχές από αυτή της φωτό, φυσικά......
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dinosaure : 05-09-11 στις 14:40
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 06-09-11 01:24 #187
    Bodybuilding.gr
    Το avatar του χρήστη Muscleboss

    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περ.
    All over the World
    Μηνύματα
    10.916
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TakisV Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνημμένο Αρχείο 30777
    Απο Πανελληνιο πρωταθλημα ΠΣΑΣΔ 2001 PRESIDENT

    Συνημμένο Αρχείο 30778
    ο 3ος απ τα δεξια ηταν ο δικος μου αθλητης Ανδριακοπουλος Νικος (μπλε μαγιο)
    Συνημμένο Αρχείο 30779
    Mαλτεζος Χρηστος
    Συνημμένο Αρχείο 30780



    Επειδη γενικα απ τα δειγματα γραφης σου δειχνεις οτι εισαι "απιστος Θωμας" γνωριζεις τι εννοω, δεν νομιζω οτι χρειαζεται να στο εξηγησω, σου επιβεβαιωνω λοιπον μια και ημουν και εγω σ αυτον τον αγωνα με αθλητη που κατεβαζα τοτε, οτι ο Χρηστος Μαλτεζος απ την Πατρα(στου οποιου το γυμναστηριο γυμναζεσαι) ειχε παρει την πρωτη θεση στην κατηγορια του το 2001 για το πανελληνιο πρωταθλημα της ΠΣΑΣΔ ενα προσωρινο παντρεμα ΠΕΣΔ-ΝΑΒΒΑ αν θυμαμε καλα και ακριβως στην απο πανω κατηγορια την +90 την ειχε κερδισει ο Στρατος Αργυρακης.
    Διαβαζοντας την ερωτηση σου λοιπον καταλαβα-υπεθεσα οτι επειδη ο Χρηστος σου ειπε οτι το 2001 ειχε παρει το Ελλας οποτε σκεφτηκες να ρωτησεις μηπως και σου λεει ψεματα!!! Σωστα? Αποκλειεται για αλλους λογους να σε ενδιαφερει η συγκεκριμενη εποχη γιατι τοτε θα ησουν 5-6 χρονων.
    Ζητω ταπεινα συγνωμη απ τους διαχειρηστες για το off topic αλλα δεν γινοταν να μην απαντησω στον συγκεκριμενο νεαρο γιατι ενω του εχω απαντησει σε πανω απο 100 email αφιλοκερδος σε οτι με ρωτουσε σχετικα με διατροφη, γυμναστικη, γυμναστηρια κλπ, ειδα να ρωταει και να ποσταρει τα ιδια ακριβως ερωτηματα για να δει εαν θα του τα επιβεβαιωσουν τα μελη του φορουμ!!! Θεωρω λοιπον αυτην την τακτικη τελειως λανθασμενη γιατι αφου δεν εχει εμπιστοσυνη σε κανεναν απ οτι φαινεται, γιατι μπαινει στην διαδικασια να στελνει email να ρωταει και αφου του εχει απαντηθει η εκαστοτε απορια, καπακι να την ποσταρει και στο φορουμ?
    Αν περιμενα στα 39 μου να περασω εξετασεις απο εναν 16χρονο αλοιμονο μου.
    Αρα οταν δεν υπαρχει εμπιστοσυνη ειναι προτιμοτερο να ποσταρουμε τις αποριες μας στο φορουμ και οχι να ενοχλουμε ατομα με email
    ή π.μ. Αν και το μεγαλυτερο μερος ερωτησεων-αποριων που εχουν σχεση με διατροφη,συμπληρωματα,προγραμματα γυμναστικης κλπ εχουν απαντηθει και καλο θα ειναι οι αρχαριοι να ανατρεχουν στα αναλογα θεματα και να διαβαζουν...πριν ποσταρουν ιδιο ερωτημα.

    Ζητω και παλι συγνωμη. Δεν εχω σκοπο να μπω σε καμια αντιπαραθεση απλα εκρινα σωστο να αναφερω αυτο το περιστατικο για ευννοητους λογους
    Αν καταπατησα τους κανονες του φορουμ παρακαλω να διαγραφτει το ποστ μου.
    Τάκη ευχαριστούμε για το ποστ και το φωτογραφικό υλικό
    Δεν είχα δει αυτες τις φωτογραφίες από εκείνο τον αγώνα και έχουν πραγματικά ενδιαφέρον.

    ΜΒ
    Παναγιώτης Βίτσας
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 06-09-11 16:29 #188
    Respected Gym Owner
    Το avatar του χρήστη TakisV

    Εγγραφή
    23-08-2008
    Περ.
    Patra
    Μηνύματα
    148
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπράβο ρε δεινόσαυρε , μόλις πιάνεις δουλεια μας τραβάς το ενδιαφέρον με το υλικό που ξεθαβεις , όπως όλα τα αρχαία ανακαλύπτονται απο την σκαπάνη του αρχαιολόγου .
    για μας που ζήσαμε την εποχή των δεινοσαύρων αυτο το υλικό είναι ανεκτίμητο , αλλα και για τούς νεότερους πιστεύω.

    οι φώτο με τον αργυράκη πολυ καλές και ακόμη εκεί βρισκόταν πρίν την τόπ φόρμα που είχε αργότερα , παρ όλα αυτα ξεχωρίζει και φαίνετε η ποιότητα και το ταλέντο του σαν αθλητής , πού όποτε πετύχαινε φόρμα τέλεια έπαιζε χωρίς αντίπαλο , οι συγκρίσεις ήταν μια τυπική διαδικασία και διακρίνω στην φωτο πολυ καλλούς αθλητες με επίπεδο και περισσότερους μυς απο τον στρατή , απλα ο στράτος είχε το αβαντάζ του καλουπιού του
    Oντως αξιζουν πολλα μπραβο στο δεινοσαυρο γιατι με το ανεκτιμητο υλικο του μας ταξιδευει σε αλλες εποχες πολυ νοσταλγηκες με αθλητες προτυπα για καποιους απο εμας, αθλητες που τους βλεπαμε στις σελιδες του τοτε περιοδικου ΑΘΛΗΤΗ τις οποιες χαζευαμε και περναμε δυναμη για να κανουμε προπονηση.

    Επισης πολλα μπραβο αξιζουν και σε εσενα Ηλια που παντα τα ποστ σου διακρινονται απο ειλικρινια και αντικειμενικοτητα...επειδη μετα απο τοση εμπειρια στους αγωνες το ματι σου κοβει πολυ, οντως στον αγωνα αυτον ειχαμε θεμα με τις θεσεις και ηταν η αιτια που επαψα να ασχολουμε με το αγωνιστικο bodybuilding, οντως ο Στρατος ειχε το αβανταζ του καλουπιου αλλα και η ποιοτητα των μυων του οταν παταγε τις ποζες ηταν παρα πολυ καλη και δικαιως πηρε την πρωτη θεση.

    Το θεμα ειναι οτι εκεινο που παντα με ενοχλουσε στους αγωνες ειδικα το διαστημα που ημουν κριτης στην ΝΑΒΒΑ ηταν οτι τα αποτελεσματα δεν ηταν παντα αξιοκρατικα παρολο που καποιοι αθλητες ειχαν καταβαλει μεγαλη προσπαθεια για να φτασουν στην καλυτερη φυσικη κατασταση.Φυσικα αυτο το φαινομενο το βλεπουμε σε αγωνες παγκοσμιου επιπεδου και οχι μονο.Οποτε θα μου πεις τι ψαχνεις να βρεις τωρα αφου τα ξερεις...
    Το κακο ειναι σε ολο αυτο οτι καποιες φορες βρισκουμε και τον μπελας μας εμεις που κατεβαζουμε καποιους αθλητες λες και βγαζω εγω τα αποτελεσματα.
    Εγω το μονο λαθος που εκανα το 1999 στο ΕΛΛΑΣ στο Βολο ηταν οτι εβαλα τον αθλητη μου σε λαθος κατηγορια στην +90 και ενω ηταν για 3αδα στην κατηγορια των 85 κιλων κατεληξε στην 5η θεση γιατι επαιξε σε λαθος κατηγορια, επειδη καποιος μου ειπε να τον βαλω στην +90 επειδη θα πηγεναι καλυτερα.Ο αθλητης μου την ημερα του αγωνα ζυγιζε 85,5 κιλα και να φανταστεις οτι 2 βδομαδες πιο πριν ειχε κερδισει 1η θεση στην κατηγορια των 85 κιλων και το γενικο τιτλο στο ΜR PELOPONNISOS. Επισης ο συγκεκριμενος αγωνας στο Βολο ηταν επεισοδιακος γιατι μας πεταξανε και κατι κυπελα στην μουρη και ο ενας ηταν γνωστος αθλητης, γι αυτο και εγω επαψα να συμμετεχω σαν κριτης αλλα και σαν προπονητης αγωνιστηκων αθλητων γιατι δεν ταιριαζε στον χαρακτηρα μου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 06-09-11 16:42 #189
    Respected Gym Owner
    Το avatar του χρήστη TakisV

    Εγγραφή
    23-08-2008
    Περ.
    Patra
    Μηνύματα
    148
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Muscleboss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τάκη ευχαριστούμε για το ποστ και το φωτογραφικό υλικό
    Δεν είχα δει αυτες τις φωτογραφίες από εκείνο τον αγώνα και έχουν πραγματικά ενδιαφέρον.

    ΜΒ
    Εγω ευχαριστω Παναγιωτη για την φιλοξενια σας γιατι μεσα απο αυτο το φορουμ αναπολω ομορφες στιγμες μιας αλλης εποχης.Στιγμες που μου φερνουν πραγματικα ανατριχιλα!!! Καποιοι νεοτεροι μπορει να με χαρακτηρισουν γραφικο ή δεν ξερω και εγω τι! Αλλα οι παλιοσειρες καταλαβαινουν πολυ καλα τι νοιωθω.
    Πρεπει να αρχισω και εγω να σκαλιζω το φωτογραφικο μου αρχειο γιατι ολο και κατι θα ξετρυπωσω αν και ο δεινοσαυρος μας εχει στειλει αδιαβαστους με ολες αυτες τις σπανιες φωτογραφιες.
    Να ειστε ολοι παντα καλα και να συνεχισετε την αψογη λειτουργια του φορουμ μας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 06-09-11 17:14 #190
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dinosaure Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέτοιες καταστάσεις, παρατηρούνται συνήθως από ολικές καταστροφές τενόντων, που έχουν ως αποτέλεσμα να συσπάται η μυική ομάδα στο ένα άκρο της, εκεί που ακόμα υπάρχει ο τένοντας που τη συγκρατεί επάνω στο οστό, αφού ο τένοντας που ασκεί την αντίθετη τάση και κρατάει τεντωμένο το μυ, έχει ολικά αποκοπεί.
    Είναι κάτι που έχουμε δει σε αρκετούς μεγάλους αθλητές, του διεθνούς στερεώματος.
    Στον ένα τρικέφαλο του Samir Banout, μετά από γροθιά που έριξε σε καβγά οπότε, ο τρικέφαλός του, δεν άντεξε την απότομη έκταση και κόπηκε ο τένοντας "μαζεύοντας" τον τρικέφαλο προς τον ώμο...
    Στο θωρακικό του Johnny Fuller, όπου υπήρχε ένα κενό στον κατά τα άλλα συμπαγή μυ, σαν σκίσιμο...
    Στον ένα δικέφαλο του Tom Platz...
    Φυσικά, μιλάμε για κορυφαίους πρωταθλητές που, με την κατάλληλη ιατρική φροντίδα, εν μέρη αποκαταστάθηκαν, ακόμα και σε εκείνη την εποχή που η ιατρική δεν είχε τις δυνατότητες να αποκαθιστά τέτοια προβλήματα στο βαθμό που σήμερα το κάνει.
    Η αιτία που προκαλούνται αυτές οι ζημιές, δεν είναι απλά τα πολλά κιλά στην προπόνηση. Συνήθως, προαπαιτείται και κάποια ασβεστοποίηση των τενόντων, που μειώνει σημαντικά την ελαστικότητά τους. Αυτή, με τη σειρά της, οφείλεται συχνά σε κατάχρηση ουσιών που αυξάνουν υπερβολικά τα επίπεδα τεστοστερόνης στον οργανισμό, με μια από τις πολλές συνέπειές της την υπερβολική κατακράτηση ασβεστίου.......
    Ωστόσο, στην περίπτωση της φωτογραφίας, το πιθανότερο είναι να πρόκειται για γενετικό πρόβλημα, αφού είναι εξαιρετικά απίθανο να επήλθε ακριβώς η ίδια καταστροφή και στους δύο δικεφάλους με το μηχανισμό που παραπάνω περιγράφηκε....
    Όσο για τον αθλητή στα δεξιά ... είναι προφανές πως υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο δεξιό μάτι, πρόβλημα που πιθανότατα έχει να κάνει με τους μύες του βλεφάρου...
    Μπραβο για την ενημερωση ,εγω νομιζα οτι κυρια αιτια αυτων των τραυματισμων ηταν τα πολλα κιλα η καποιο αμεσο κτυπημα επανω στον τενοντα .Το ειχα δει αυτο οταν ενας κτυπησε τον φιλο μου στο χερι με τον αγκονατου στο μπασκετ κ του κοπηκε (μαζεψε) ,δεν ξερω ,ο δικεφαλος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 06-09-11 17:39 #191
    Το avatar του χρήστη Dinosaure

    Εγγραφή
    08-06-2011
    Περ.
    Δυτ. Ελλάδα
    Μηνύματα
    281
    Προεπιλογή
    Αιτία, αγαπητέ ΧΡΗΣΤΟΣ1961, είναι οτιδήποτε προκαλεί ολική ρήξη τένοντα.... Περιέγραψα το μηχανισμό που το προκαλεί στους αθλητές του κόσμου των βαρών... Φυσικά, εννοείται πως, αν με κάποιο τρόπο -πχ-σε εργατικό ατύχημα ή σε τροχαίο - συμβεί άμεσο κτύπημα στον τένοντα, που προκαλέσει ολική ρήξη, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο ακριβώς......
    Πάντως, για τους χειρουργούς ορθοπεδικούς, αυτά πια είναι χειρουργεία ρουτίνας.... Μεγάλη προσοχή μετά, στην αποκατάσταση, χρειάζεται... Σε επίπεδο ξεκούρασης - προοδευτικής επιβάρυνσης, φυσικοθεραπείας κλπ... Και, βεβαίως, στην επιλογή γιατρού......!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 06-09-11 17:42 #192
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TakisV Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oντως αξιζουν πολλα μπραβο στο δεινοσαυρο γιατι με το ανεκτιμητο υλικο του μας ταξιδευει σε αλλες εποχες πολυ νοσταλγηκες με αθλητες προτυπα για καποιους απο εμας, αθλητες που τους βλεπαμε στις σελιδες του τοτε περιοδικου ΑΘΛΗΤΗ τις οποιες χαζευαμε και περναμε δυναμη για να κανουμε προπονηση.

    Επισης πολλα μπραβο αξιζουν και σε εσενα Ηλια που παντα τα ποστ σου διακρινονται απο ειλικρινια και αντικειμενικοτητα...επειδη μετα απο τοση εμπειρια στους αγωνες το ματι σου κοβει πολυ, οντως στον αγωνα αυτον ειχαμε θεμα με τις θεσεις και ηταν η αιτια που επαψα να ασχολουμε με το αγωνιστικο bodybuilding, οντως ο Στρατος ειχε το αβανταζ του καλουπιου αλλα και η ποιοτητα των μυων του οταν παταγε τις ποζες ηταν παρα πολυ καλη και δικαιως πηρε την πρωτη θεση.

    Το θεμα ειναι οτι εκεινο που παντα με ενοχλουσε στους αγωνες ειδικα το διαστημα που ημουν κριτης στην ΝΑΒΒΑ ηταν οτι τα αποτελεσματα δεν ηταν παντα αξιοκρατικα παρολο που καποιοι αθλητες ειχαν καταβαλει μεγαλη προσπαθεια για να φτασουν στην καλυτερη φυσικη κατασταση.Φυσικα αυτο το φαινομενο το βλεπουμε σε αγωνες παγκοσμιου επιπεδου και οχι μονο.Οποτε θα μου πεις τι ψαχνεις να βρεις τωρα αφου τα ξερεις...
    Το κακο ειναι σε ολο αυτο οτι καποιες φορες βρισκουμε και τον μπελας μας εμεις που κατεβαζουμε καποιους αθλητες λες και βγαζω εγω τα αποτελεσματα.
    Εγω το μονο λαθος που εκανα το 1999 στο ΕΛΛΑΣ στο Βολο ηταν οτι εβαλα τον αθλητη μου σε λαθος κατηγορια στην +90 και ενω ηταν για 3αδα στην κατηγορια των 85 κιλων κατεληξε στην 5η θεση γιατι επαιξε σε λαθος κατηγορια, επειδη καποιος μου ειπε να τον βαλω στην +90 επειδη θα πηγεναι καλυτερα.Ο αθλητης μου την ημερα του αγωνα ζυγιζε 85,5 κιλα και να φανταστεις οτι 2 βδομαδες πιο πριν ειχε κερδισει 1η θεση στην κατηγορια των 85 κιλων και το γενικο τιτλο στο ΜR PELOPONNISOS. Επισης ο συγκεκριμενος αγωνας στο Βολο ηταν επεισοδιακος γιατι μας πεταξανε και κατι κυπελα στην μουρη και ο ενας ηταν γνωστος αθλητης, γι αυτο και εγω επαψα να συμμετεχω σαν κριτης αλλα και σαν προπονητης αγωνιστηκων αθλητων γιατι δεν ταιριαζε στον χαρακτηρα μου.
    ξέρω πολλες φορές γίνονται λάθη και απο την απειρία μερικών κριτών , αλλα εκείνο που μου την δίνει είναι το στημένο δηλαδή να μου πεί κάποιος βάλε αυτόν η εκείνον , αυτο δεν μου έτυχε η να δώ αλλοίωση αποτελέσματος με δόλο , αλλα λάθη που να βγάζουν μάτια είδα πολλα και γω μια φορα βγήκα δεύτερος ενω αν πέρναμε σημείο σημείο κέρδιζα , αλλα τα έβαλα με τον εαυτό μου γιατι είχα ενα σημείο που δεν ήταν όπως πρέπει επειδη είχα λίγα νερα στην πλάτη , λόγω του ότι κατέβηκα 119 κιλα και λέω καλα να πάθω ας πρόσεχα .

    αλλα όταν βλέπω αθλητή να πετάει κύπελο η μετάλειο με το ζόρι κρατιέμαι να μην τον αρπάξω , το θεωρώ μεγάλη ξεφτίλα , κατ αρχήν δεν είναι αντικειμενικό να μιλάει κάποιος για τον εαυτό του και σ αυτο παίζουν ρόλο άσχετοι και παπαγαλάκια που κάνουν ζημια φουσκώνοντας τα μυαλά τους .

    και γω όταν κατέβαινα σε αγώνες οι δικοί μου όλοι για πρώτο με είχαν αλλα εγω ήξερα τι να πιστέψω και πατούσα στην γή .

    και μια φορα στην πάτρα σε ενα αγώνα με τον στρατή , σιώτη , μαυροδήμο , εγω δεν καθησα κριτης στην κατηγορία του στρατή επειδη ήταν δικός μου και βλέπω τούς κριτες να ξεφυσάνε , λέω τι έγινε ρε παιδια που είναι το πρόβλημα πανεύκολα αποτελέσματα και το πρόβλημα ήταν με τα ονόματα λένε καλα το όνομα θα το βγάλουμε δεύτερο , λέω όχι δεύτερο αλλα και τρίτο αν πρέπει , αλλιώς να μην κάνουμε αγώνες να στελνουμε κατευθείαν τα κύπελα στο σπίτι , θέλω να πω δεν είναι πολλες φορές κατι στημένο αλλα επηρεάζονται οι κριτες απο ονόματα , ενω στο εξωτερικό δεν καταλαβαίνουν τίποτε πέφτει τσεκούρι , στούς επαγγελματίες βέβαια γίνονται και αδικίες λόγω συμφερόντων εταιριών , αλλα σε μας τωρα το μόνο που εισπράτει ο αθλήτής είναι ηθική ικανοποίηση , μην την στερήσουμε κι αυτή
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 06-09-11 18:20 #193
    Το avatar του χρήστη Dinosaure

    Εγγραφή
    08-06-2011
    Περ.
    Δυτ. Ελλάδα
    Μηνύματα
    281
    Προεπιλογή
    ¨Εχουνε γίνει και χειρότερα, καλοί μου φίλοι....
    Κατέβηκε φίλος σε αγώνα και ήταν το βάρος του στο μέσο μιας κατηγορίας, ας πούμε 85 kgr. Ο ... πρόεδρος της Ομοσπονδίας της εποχής εκείνης, αποφάσισε να του επιβάλει να συμμετάσχει στην αμέσως προηγούμενη κατηγορία, επειδή στη δική του δεν υπήρχε άλλος αθλητής.... Πράγμα, που του το ανακοίνωσε.....στα αποδυτήρια των αγώνων, την ώρα που του βάζαμε λάδι....
    "Ρε παιδιά", τόλμησε να φέρει αντίρρηση, "ο κανονισμός της IFBB λέει τέτοια πράγματα;; Εγώ κοίταξα να πάρω όγκο... Τώρα, πώς θα σταθώ μέσα στους γραμμωμένους; Τι φταίω εγώ αν δεν κατεβήκανε άλλοι;;;"
    "Εδώ, δεν είναι IFBB. Είναι δική μας Ομοσπονδία και κάνουμε ό,τι θέλουμε...", τον αποστόμωσε ο ...κ. πρόεδρος...
    Έξω, όμως, στην αίθουσα, φαρδιά - πλατειά τα πανό με το σήμα της IFBB και οι φωτογραφίες του Weider, για να έχουν οι αγώνες μας "βαρύτητα" - που μεταφράζεται σε "βάρος" για τις τσέπες μας...
    Και, κάτι κοπελίτσες, που συχνότατα δεν είχανε και καμία σχέση με το άθλημα, μια χαρά τις κατεβάζανε οι ίδιοι πρόεδροι μόνες τους, ελλείψει ανταγωνισμού, για να έχει και μια χαριτωμένη πινελιά η βραδιά, πάντα για το καλό της τσέπης μας.....
    Κάτι αυτά......κάτι τα άλλα τα ευτράπελα, με τα περιοδικά.... Το απίστευτο "θάψιμο" κάποιων αθλητών, το ανέκδοτο με τα ονόματα...
    Εκείνος ο φίλος, ο Βασίλης ο Ζαχείλας, πρέπει να έχει πάθει ... κρίση ταυτότητας... Ξέρετε, εκείνο το "ποιός είμαι, από πού έρχομαι, πού πάω;;;;"
    Ζαχείλας, Ζαχείνας, Τζαχείλας, Τζαχείνας..... Οι τύποι, είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ... Ακόμα και μέσα στο ίδιο τεύχος, έχω δει με περισσότερους από ένα τρόπο γραμμένο το επίθετό του.... Καλά, για το δικό μου, δεν το συζητάω... Δικαιολογούνται όμως...είναι και δύσκολο
    Άσε εκείνη η ντροπή -εκφράζω πάντα την προσωπική μου άποψη, εννοείται...-της χρηματικής συμμετοχής των αθλητών...
    Των ανθρώπων, που προσφέρουν και θυσιάζουν τα πάντα, από χρόνο και υγεία, μέχρι χρήμα και ιδρώτα.... Αυτών, που αποτελούν τη ζωντανή διαφήμιση, το μοχλό κίνησης του αθλήματος, το μηχανισμό προβολής του... Και γεμίζουν οι αίθουσες των ξενοδοχείων, και τρέχει ο κόσμος στα γυμναστήρια "για να γίνει σαν τον ¨τάδε¨", και αγοράζουν οι πελάτες τα συμπληρώματα διατροφής, και δουλεύει στα κόκκινα η ... άσπρη και η μαύρη αγορά, και οι εισαγωγείς προϊόντων, και οι....παραεισαγωγείς "προϊόντων" από Ιταλία και από όπου αλλού δει...και...άντε μην πω άλλα, γιατί διαβάζει και πολύς κόσμος...
    Και, αντί να τους κάνουν άγαλμα και να τους πληρώνουν, να καλούνται αυτοί οι άνθρωποι, οι ανταγωνιστικοί αθλητές, να πληρώνουν τη συμμετοχή τους στους αγώνες...Και, φυσικά, το ποσό δεν έχει καμιά σημασία... Ο συμβολισμός της πράξης έχει το μεγάλο πρόβλημα....
    Και τόσα, τόσα άλλα............
    Ας έχουν χάρη μερικοί, που αγαπάμε το άθλημα. Αλλιώς, θα κλείναμε πολλά "μαγαζάκια", όλων των ειδών... Δεν ξέρω μήπως, για το καλό του αθλήματος, τελικά είναι καλύτερο να το κάνουμε.....
    Ας κλείσω ξανά το στόμα μου.....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dinosaure : 06-09-11 στις 18:26
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 06-09-11 19:31 #194
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    η πληρωμή συμμετοχής των αθλητών δεν είναι κάτι καινούριο , αλλα κάτι που υπάρχει και σε αναγνωρισμενες ομοσπονδίες ολυμπιακών αθλημάτων , όπως το ταε κβοντο , που το γνωρίζω απο πρώτο χέρι .

    αλλα σε μη αναγνωρισμένο ολυμπιακό άθλημα η μη επαγγελματική κατηγορία , το θεωρω και γω τραβηγμένο να πληρώνουν οι ίδιοι οι αθλητές , αν όμως έχει να προσφέρει η ομοσπονδία και ο τίτλος , τότε μπορεί να ζητηθεί ένα συμβολικό ποσό συμμετοχής , στην ναββα πήγε να γίνει κάτι τέτοιο αλλα δεν συνεχίστηκε , γιατι θεωρήθηκε άδικο για τούς αθλητές
    μην ξεχνάμε μπορούν να έχουν απαιτήσεις οι ομοσπονδίες απο τούς αθλητές , αλλα έχουν και υποχρεώσεις , όπως το ίδιο ισχύει και για τούς αθλητές και ποτε δεν φταίει μόνο η μια πλευρά , ακόμη και η παθητική στάση βαραίνει τους αθλητές .

    απο την άλλη όταν ενας αθλητής ανήκει κάπου και ΄στηρίζει μια ομοσπονδία , είναι λογικό να έχει όχι εύνοια σε βάρος άλλων αλλα κάποια διαφορετική αντιμετώπιση και όχι θεωρώντας τον δεδομένο να μην τον υπολογίζουν και να είναι πάντα ο ρηγμένος .

    πλάνο και όραμα χρειάζετε για να ακολουθηθεί και όχι να είμαστε ενα σκορποχώρι και να αλλάζουν και να διαφοροποιούνται όλα ανα πάσα στιγμή και επίσης δεδομένο πρέπει να θεωρείτε οι αθλητές να πηγαίνουν σε αγώνες του εξωτερικού με έξοδα της διοργανώτριας ομοσπονδίας , γιατι είναι και αυτο ενα σημαντικό έξοδο και πρέπει να καλύπτετε απο τα έσοδα αν υπάρχουν των ομοσπονδιών .
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 06-09-11 23:38 #195
    Respected Gym Owner
    Το avatar του χρήστη TakisV

    Εγγραφή
    23-08-2008
    Περ.
    Patra
    Μηνύματα
    148
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    ξέρω πολλες φορές γίνονται λάθη και απο την απειρία μερικών κριτών , αλλα εκείνο που μου την δίνει είναι το στημένο δηλαδή να μου πεί κάποιος βάλε αυτόν η εκείνον , αυτο δεν μου έτυχε η να δώ αλλοίωση αποτελέσματος με δόλο , αλλα λάθη που να βγάζουν μάτια είδα πολλα και γω μια φορα βγήκα δεύτερος ενω αν πέρναμε σημείο σημείο κέρδιζα , αλλα τα έβαλα με τον εαυτό μου γιατι είχα ενα σημείο που δεν ήταν όπως πρέπει επειδη είχα λίγα νερα στην πλάτη , λόγω του ότι κατέβηκα 119 κιλα και λέω καλα να πάθω ας πρόσεχα .

    αλλα όταν βλέπω αθλητή να πετάει κύπελο η μετάλειο με το ζόρι κρατιέμαι να μην τον αρπάξω , το θεωρώ μεγάλη ξεφτίλα , κατ αρχήν δεν είναι αντικειμενικό να μιλάει κάποιος για τον εαυτό του και σ αυτο παίζουν ρόλο άσχετοι και παπαγαλάκια που κάνουν ζημια φουσκώνοντας τα μυαλά τους .

    και γω όταν κατέβαινα σε αγώνες οι δικοί μου όλοι για πρώτο με είχαν αλλα εγω ήξερα τι να πιστέψω και πατούσα στην γή .

    και μια φορα στην πάτρα σε ενα αγώνα με τον στρατή , σιώτη , μαυροδήμο , εγω δεν καθησα κριτης στην κατηγορία του στρατή επειδη ήταν δικός μου και βλέπω τούς κριτες να ξεφυσάνε , λέω τι έγινε ρε παιδια που είναι το πρόβλημα πανεύκολα αποτελέσματα και το πρόβλημα ήταν με τα ονόματα λένε καλα το όνομα θα το βγάλουμε δεύτερο , λέω όχι δεύτερο αλλα και τρίτο αν πρέπει , αλλιώς να μην κάνουμε αγώνες να στελνουμε κατευθείαν τα κύπελα στο σπίτι , θέλω να πω δεν είναι πολλες φορές κατι στημένο αλλα επηρεάζονται οι κριτες απο ονόματα , ενω στο εξωτερικό δεν καταλαβαίνουν τίποτε πέφτει τσεκούρι , στούς επαγγελματίες βέβαια γίνονται και αδικίες λόγω συμφερόντων εταιριών , αλλα σε μας τωρα το μόνο που εισπράτει ο αθλήτής είναι ηθική ικανοποίηση , μην την στερήσουμε κι αυτή
    Συμφωνουμε σε ολα αν και ημουν σιγουρος γι αυτο γιατι παρακολουθω καιρο πως και τι γραφεις...αυτο λοιπον με πειραξε και εμενα το στημενο Ηλια μου και δεν εκανα φασαρια στο Βολο γιατι μου το ζητησε ο Ζαχειλας επειδη ειχε διοργανωσει αυτος τους αγωνες και το σεβαστηκα απολυτα.
    Δεν γινεται ρε φιλε ο αθλητης σου να ειναι στο οριο της κατηγοριας σφαγμενος και να σου χτυπαει την πλατη ο νταλαβεριτζης της ομοσπονδιας και να σου λεει, οτι κοιτα Τακη επειδη εισαι καλο παιδι και δεν σε εχω βοηθησει ποτε μεχρι ωρας βαλτον στην βαρια κατηγορια για να την κερδισει και να παρει το over all,εκει δεν θα εχει ανταγωνισμο ενω στην 85 εχει πολλους καλους... και εγω σαν καλοπροαιρετος, ευκολοπιστος και ενθουσιασμενος που 2 βδομαδες πριν ειχαμε σαρωσει τις πρωτειες το εκανα γιατι μου ημουν αθωος χωρις ιχνος πονηριας και γιατι πιστευα στον αθλητη μου.Δυστηχως δεν εβαλα την λογικη και κινηθηκα μονο με το συναισθημα.
    Τελικα και ο πιο χαζος δεν θα το ρισκαρε αυτο με την κατηγορια γιατι αποκλειεται να τον χτυπαγαν σε αυτην την κατασταση και στο οριο 85.5-86 κιλα.
    Οταν ομως το καταλαβα ηταν αργα πλεον αλλα μου απαντηθηκαν τα ερωτηματα οταν ειδα ποια ηταν η 3αδα στα 85 κιλα.
    Ο 1ος και ο 2ος ηταν αθλητες αυτουνου μου μου χτυπαγε την πλατη και με συμβουλευε σε ποια κατηγορια να βαλω τον αθλητη μου.
    Οταν φυσικα ανεβηκε η +90 και με δυνατα ονομα του χωρου ειδα οτι ο δικος μου με 85.5 κιλα ηταν αδυνατον να συγκριθει με τα θηρια, εξου και η 5η θεση χαχαχα!!! Ας προσεχα και αν δεν ηξερα ας ρωταγα, κριμα ομως γιατι για να κατεβασω τον αθλητη μου κομματια επαιζα με την υγεια του και ηταν για πολλες ωρες χωρις νερο.
    Αυτο Ηλια μου δεν το συγχωρεσα ποτε στον εαυτο που γιατι ο αθλητης μου ειχε δωσει τα παντα για αυτον τον αγωνα και εγω του στερησα ενα ονειρο... γιατι ακουσα το χ ή τον ψ και δεν εκανα αυτο που ηξερα!!!
    Αυτο ειναι ενα μελανο σημειο της ζωη μου που ακομα και μετα απο τοσα χρονια οταν το σκεπτομαι με ποναει.
    Αυτος ηταν ο βασικος λογος που ξενερωσα με τους αγωνες και ειλικρινα συχαθηκα καποια ατομα...

    Και το 2001 που κατεβασα αλλον αθλητη μετα απο πολλα παρακαλετα του, ηξερα και του ειπα οτι θα πρεπει να ημαστε παρα πολυ καλοι για να κερδισουμε την βαρια κατηγορια.
    Ο αθλητης κατεβαλε προσπαθεια στην διαρκεια της προετοιμασιας αλλα δεν τον βοηθουσε ιδιαιτερα το καλουπι και το δερμα του, παντως και σε αυτον τον αγωνα ετυχε να εχω μαγνητοφωνημενο γνωστο κριτη που λεει πιαδια ο Πατρινος ειναι για 3αδα θα φαμε ξυλο!!!
    Φαντασου οτι στο NOVOTEL ειχα ανεβασει 2 λεωφορια πελατες Πατρινους απ το γυμναστηριο μου να δουν τον αγωνα και ειχαμε δυνατη κερκιδα.Το βιντεο που ακουγεται η χαρακτηριστηκη φωνη του κριτη το τραβαγε μια πιτσιρικα που καθοταν μπροστα απ το τραπεζι των κριτων για να τραβαει τον αγωνα!!! Κουφο ετσι?
    Φυσικα ο αθλητης δεν ηταν για 1ος αλλα ουτε για 4ος.
    Αυτα λοιπον για την ιστορια περι αγωνων στην Ελλαδα και ουδεμια σχεση εχουν με αγωνες του εξωτερικου γιατι ειχα την τιμη να ειμαι συνοδος του κουμπαρου μου Βαγγελη Φυτρου στο UNIVERSE στην Αγγλια και ειδα την τεραστια διαφορα!!!
    Επειδη εχω να δω απο κοντα αγωνα απο το Ελλας του 2001 ευχομαι και ελπιζω να εχουν αλλαξει πολλα πραγματα και να μην προβληματιζονται οι κριτες με τα μεγαλα ονοματα αλλα να κρινουν με αυτο που βλεπουν γιατι ειναι κριμα να αδικητε αθλητης που εχει φτυσει αιμα να βγει σε τελεια κατασταση!!!Καποτε στο REX το 1998 νομιζω, εβγαλαν 1ο αθλητη που ηταν για 3ος 4ος επειδη λεει προετοιμαζοταν για το εσωτερικο σε 2 εβδομαδες και δεν ειχε προλαβει να γραμμωσει και τον δικο μου αθλητη τον εβγαλαν 2ο και ας ηταν γραμμωμενος....ασε εχω ακουσει τα απιθανα στους αγωνες.
    Παντως δεν σας κρυβω οτι οι αγωνες μου εχουν λειψει αλλα εχω υποσχεθει οτι στην Ελλαδα αγωνες δεν προκυτε να παρακολουθησω για ευννοητους λογους...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TakisV : 06-09-11 στις 23:43
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 13 από 31 ΠρώτηΠρώτη ... 3111213141523 ... ΤελευταίαΤελευταία