Σελίδα 12 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 21011121314 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 166 έως 180 από 330
  1. 18-03-12 04:09 #166
    Το avatar του χρήστη Γιάννηςς

    Εγγραφή
    27-12-2011
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    826
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giannis64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγινε μια μεταφωρα εδω Γλυκογόνο.

    γιαννη κοψε το πολυ διαβασμα..
    Χεχ,θελω να σπουδάσω το αντικείμενο αυτό και με ενδιαφέρει πολύ,γι αυτό διαβάζω και τόσο.Αλλά οκ τελικά οσο περισσότερο διαβάζω ξεμπερδεύουν μερικά σιγά σιγά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 29-03-12 15:25 #167
    Το avatar του χρήστη xgiwrgos

    Εγγραφή
    31-08-2010
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    116
    Προεπιλογή
    Να ρωτήσω κάτι, μετά τα βάρη που λογικά θα έχει πέσει το γλυκογόνο κατα πολύ θα ήταν καλύτερα αναερόβια ή αερόβια?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 29-03-12 19:20 #168
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    μα τα βαρη ειναι η αναεροβια ασκηση
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 29-03-12 21:19 #169
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο COBRA_STYLE Εμφάνιση μηνυμάτων
    μα τα βαρη ειναι η αναεροβια ασκηση
    γιατι οταν κανεις βαρη δεν παιρνεις ανασα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 29-03-12 21:22 #170
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γιάννηςς Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν συζήτησα σήμερ αμε τον χημικό στο σχολείο επί του θέματος(χημικό και βιολόγο τους έχω τρελλάνει!).Μου είπε περίπου τα ίδια με εδώ.Ότι ο οργανισμός στρέφεται πρώτα σαν πηγή ενέργειας στο γλυκογόνο.Αφού το χρησημοποιείει κατά 80% περίπου,για να μην πεσει σε υπογλυκαιμικό σοκ αρχίζει ουσιαστικά να χρησιμοποιεί ως πηγή ενέργειας το λίπος.Για τον μυικό ιστό μου είπε οτι δεν είναι τόσο εύκολο να καταβολιστεί!Αντίθετα κάνει το παν ο οργανισμός για να τον προστατέψει!Ο οργανισμός όπως μου είπε αρχίζει να καταβολίζει μυικό ιστό αν έχεις να φάς πολλές ώρες!Ουσιαστικά μιλάμε για μέρες!24-48 ώρες και μετά.Ο οργανισμός μπαίνει σε μια κατάσταση που αρχίζει να καταβολίζει μυικό ιστό και λίπος όσο το δυνατόν λιγότερο γίνεται για να συντηρήσει το σώμα.Έτσι λυθηκε η βασική απορία μου.Κατα τη διάρκεια της άσκησης,ακόμα και 4ωρη να είναι δεν χρειάζεται να φας υδατάνθρακα.Ο οργανισμός εφόσον έχει εξαντληθεί το γλυκογόνο θ ακαταναλώνει λίπος μέχρι κάποια στιγμή.Επίσης μου είπε οτι με το γλυκογόνο παίζουν διάφορα!Ο οργανισμός προκειμένου να ανεβάσει το γλυκογόνο μπορεί να αρχίσει να διασπά πρωτεϊνες και λίπος προκειμένου να αποθηκεύσει γλυκογόνο.Βέβαια αυτό έρχετε σε αντίθεση με το παραπάνω που είπα για τον καταβολισμό του μυικού ιστού αλλά απο οτι κατάλαβα μάλλον ισχύει για περιόδους αφαγείας για μερες.Αυτό που τον ρώτησα και δεν ήξερε την απάντηση ήταν για το συμπλήρωμα πρωτεϊνης μετά τα βάρη.Δδλ δεν ήξερε ακριβώς πως και τι συμβαίνει να μου απαντήσει καθώς είναι και χημικός.
    Και βασικά να η ερώτηση: Στις 4ωρες προπονήσεις,συνήθως την πρώτη ή τη δεύτερη ώρα είναι που κάνω βάρη.Μετά τα βάρη να πάρω πρωτεϊνη και ας ξαναανέβει το γλυκογόνο,ή να περιμένω να τελειώσει συνολικά η προπόνηση και να πάρω την πρωτεϊνη και αργότερα σπίτι τον υδατ;Έχει μεγάλη διαφορά ως προς την πρωτεϊνοσύνθεση ή την λιποδιάληση στην άλλη περίπτωση;

    Επίσης,


    Α.Ο = Αυξητική ορμόνη;Τι είναι αυτό;Εχει καμία σχέση με ινσουλίνη-κορτιζόλη;
    αρα το πρωι με αδειο στομαχι αν κανεις αεροβια θα φτασεις ταχυτερα στην ζωνη καυσεως λιπους...εγω αεροβια μονο πρωι με αδειο στομαχι
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 29-03-12 22:47 #171
    Το avatar του χρήστη Γιάννηςς

    Εγγραφή
    27-12-2011
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    826
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vaggan Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατι οταν κανεις βαρη δεν παιρνεις ανασα?
    Tα βαρη είναι αναερόβια ασκηση γιατί το κυτταρο δεν μπορει να χρησιμοποιησει οξυγονο για να παραγει μεσω της οξειδωσης ενεργεια λογω των έντονων συσπασεων και ετσι χρησιμοποιει γαλακτικο οξυ και φοσφοκρεατινη.Γι αυτο και νιωθουμε το καψιμο οταν κανουμε βαρη νομιζω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 29-03-12 23:03 #172
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vaggan Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατι οταν κανεις βαρη δεν παιρνεις ανασα?
    τα βαρη ειναι αναεροβια ασκηση.. στην αναεροβια μπορεις να παρεις ανασα, αλλιως σκας..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γιάννηςς Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tα βαρη είναι αναερόβια ασκηση γιατί το κυτταρο δεν μπορει να χρησιμοποιησει οξυγονο για να παραγει μεσω της οξειδωσης ενεργεια λογω των έντονων συσπασεων και ετσι χρησιμοποιει γαλακτικο οξυ και φοσφοκρεατινη.Γι αυτο και νιωθουμε το καψιμο οταν κανουμε βαρη νομιζω.
    κοπυ πειστ? καλοοο! αλλα δεν το καταλαβες τι γραφει. ετσι?


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γιάννηςς Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tα βαρη είναι αναερόβια ασκηση ,Γι αυτο και νιωθουμε το καψιμο οταν κανουμε βαρη νομιζω.
    καμια σχεση λεμεεε!!

    εντιτ. τα οφ θα μεταφερθουν. τωρα που? δεν ξερω. θα δουμε..
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 29-03-12 23:10 #173
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Πως να χωσω το αεριβιο μεσα στο προγραμμα μου? Ποσα λεπτα και με τι ενταση ? Βαρη θα'χω 6 φορες την εβδομαδα με 1 μερα ξεκουρασης και παιζω 2 με 4 φορες την εβδομαδα καθε μυικη ομαδα εξαρταται απτον μυ
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 29-03-12 23:17 #174
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    re συ!!! πραγμματη σπας @@ μερικες φορες. σορυ για τον τονο γραφης, αλλα τον τιτλο του θεματος δεν τον διαβαζεις? το θεμα απο την αρχη το διαβασες? που θα χωρεσεις την αεροβια? ε τι να σου που να την χωρεσεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 29-03-12 23:21 #175
    Το avatar του χρήστη Γιάννηςς

    Εγγραφή
    27-12-2011
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    826
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giannis64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα βαρη ειναι αναεροβια ασκηση.. στην αναεροβια μπορεις να παρεις ανασα, αλλιως σκας..



    κοπυ πειστ? καλοοο! αλλα δεν το καταλαβες τι γραφει. ετσι?




    καμια σχεση λεμεεε!!

    εντιτ. τα οφ θα μεταφερθουν. τωρα που? δεν ξερω. θα δουμε..
    Οχι δεν ειναι κοπυ πειστ,εγω το εγραψα,οσο για το αν εχω κατλααβει τι γραφει,οχι πολυ εκειδικευμενα...να ξερω πως ακριβως συμβαινει κτλπ.
    Παντος ξερω οτι επειδη δεν μπορει να παραχθει ενεργεια μεσω της οξυδωσης,την διασπαση δηλαδη των ουσιων για παραγωγη ενεργειας χρησιμοποιειτε το γαλακτικο οξυ και η φοσφοκρεατινη για να δωσει αμεσα ενεργεια.Το γαλακτικο οξυ μαλιστα μου ειπε ο χημικος ειναι και τοξικο για το σωμα μας.Και η βιολογος μου ειπε οτι το καψιμο οφειλεται στη συσσορευση των ιοντων υδρογωνου στο μυ κατα την διαρκεια που χρησιμοποιειτε γι ανα παραγει ενεργαι το γαλακτικο οξυ..τωρα δεν ξερω αν ειμαι λαθος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 29-03-12 23:30 #176
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Νταξει ρε γιαννη,μη δερνεις

    Το'χω διαβασει το τοπικ, δες απο ποτε εχω συμμετοχη σε τουτο δω το τοπικ (το πρωτο μου ποστ εδω)
    Και επειτα το μονο που κυριολεκτικα που μου εμεινε ηταν σχετικα με τους παλμους και με τη σειρα με την οποια ο οργανισμος παιρνει ενεργεια
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 29-03-12 23:31 #177
    Ripped Princess
    Το avatar του χρήστη marvin

    Εγγραφή
    23-09-2010
    Περ.
    Αθηνα
    Μηνύματα
    4.526
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γιάννηςς Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι δεν ειναι κοπυ πειστ,εγω το εγραψα,οσο για το αν εχω κατλααβει τι γραφει,οχι πολυ εκειδικευμενα...να ξερω πως ακριβως συμβαινει κτλπ.
    Παντος ξερω οτι επειδη δεν μπορει να παραχθει ενεργεια μεσω της οξυδωσης,την διασπαση δηλαδη των ουσιων για παραγωγη ενεργειας χρησιμοποιειτε το γαλακτικο οξυ και η φοσφοκρεατινη για να δωσει αμεσα ενεργεια.Το γαλακτικο οξυ μαλιστα μου ειπε ο χημικος ειναι και τοξικο για το σωμα μας.Και η βιολογος μου ειπε οτι το καψιμο οφειλεται στη συσσορευση των ιοντων υδρογωνου στο μυ κατα την διαρκεια που χρησιμοποιειτε γι ανα παραγει ενεργαι το γαλακτικο οξυ..τωρα δεν ξερω αν ειμαι λαθος.
    Μετα απο ολο αυτο σκεφτομαι να κοψω το αεροβιο.....,πολυπλοκο το βρισκω!!
    Το πεισμα, η θεληση φαινονται απο την εξελιξη. Αν θες κατι, μπορεις να το καταφερεις, το θεμα ειναι να σφιξεις τα δοντια και να το πιστεψεις. Ολοι πειναμε, ολοι εχουμε αναγκες,ανθρωποι ειμαστε, η μαγκια ειναι να μπορεσεις να ελεγξεις τον εγκεφαλο σου και να ξεπερασεις τα ορια σου. Τιποτα δεν χαριζεται, πρεπει να θυσιασεις πραγματα για να τα καταφερεις!
    Nastya
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 29-03-12 23:40 #178
    Το avatar του χρήστη Γιάννηςς

    Εγγραφή
    27-12-2011
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    826
    Προεπιλογή
    Mα δεν λεω οτι μου κατέβει πραγματικά.Τσαμπα πρήζω τους καθηγητες ολη την ωρα;
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 29-03-12 23:41 #179
    Ripped Princess
    Το avatar του χρήστη marvin

    Εγγραφή
    23-09-2010
    Περ.
    Αθηνα
    Μηνύματα
    4.526
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γιάννηςς Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mα δεν λεω οτι μου κατέβει πραγματικά.Τσαμπα πρήζω τους καθηγητες ολη την ωρα;
    Οχι βρε Γιαννη ..δεν λεω αυτο απλα ευχαριστησου αυτο που κανεις...καντο πραξη...και μετα το ψαχνεις τοοοοσο πολυ!!!!
    Το πεισμα, η θεληση φαινονται απο την εξελιξη. Αν θες κατι, μπορεις να το καταφερεις, το θεμα ειναι να σφιξεις τα δοντια και να το πιστεψεις. Ολοι πειναμε, ολοι εχουμε αναγκες,ανθρωποι ειμαστε, η μαγκια ειναι να μπορεσεις να ελεγξεις τον εγκεφαλο σου και να ξεπερασεις τα ορια σου. Τιποτα δεν χαριζεται, πρεπει να θυσιασεις πραγματα για να τα καταφερεις!
    Nastya
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 29-03-12 23:45 #180
    Το avatar του χρήστη Γιάννηςς

    Εγγραφή
    27-12-2011
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    826
    Προεπιλογή
    Ναι το ευχαριστιεμαι,απλως με τρωει η περιεργεια για ολα αυτα.Με ενδιαφερουν...αυτο θελω να σπουδασω.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 12 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 21011121314 ... ΤελευταίαΤελευταία