Σελίδα 2 από 22 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 330
  1. 29-08-11 10:23 #16
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ggeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    μια ερωτηση

    Αυτο που με προβληματίζει (και τελικα δεν τρεχω μετα την προπόνηση) είναι οτι δεν περνω την πρωτεινη και τον υδατανθρακα αμεσως. Αν τρεχω μιση ωριτσα το αποτελεσμα είναι να φαω 45 περιπου λεπτα μετα τα βαρη. Αυτο δε σημαινει οτι χανουμε την καλυτερη ωρα; Η δεν υπαρχει τετοιο πρόβλημα; Ισως το τρεξιμο να το βλεπει ο οργανισμός σαν συνεχεια των βαρων. Βεβαια δε γυμναζουμε το μερος του σωματος που γυμνασαμε με τα βαρη...

    Μηπως κερδιζεις απο τη μειωση του γλυκογονου αλλα χανεις απο την απορρόφηση της τροφης; Θα μου πεις οτι οταν τρεχεις κυριως θελεις να χασεις λιπος και οχι να παρεις μυς. Σε περιπτωση ομως που θες απλα να συντηρηθεις οσον αφορα την αυξηση λίπους; Καλυτερα να τρεχεις πχ 3 ωρες μετα το γυμναστηριο; (Πρωτεινη whey, δεξτροζη, και μετα απο μιση ωρα φαγητο. Χωνευεις μετα απο κανενα τριωρο και βγαινεις για τρεξιμο... )
    Aφου μετα τα βαρη ειναι πολυ χαμηλο το γλυκογονο δε χρειαζεται να τρεχεις μιση ωρα παντως. Λογικα πρεπει κατευθειαν να ξεκιναει να καιγεται λιπος οποτε και 10-15 λεπτα φτανουν για να καψεις καποιο λιπος. Αν το κανεις αλλη στιγμη θες πανω απο 20 λεπτα γιατι θελει τουλαχιστον 20 λεπτα για να τελειωσει το γλυκογονο απ την ωρα που θα αρχισεις να τρεχεις αν δεν εκανες βαρη πριν.

    Εγω παντως παιρνω κανονικα τη whey μετα τα βαρη και κατευθειαν ξεκιναω τρεξιμο για 10 λεπτα. Σε 10 λεπτα δε προλαβαινει να χωνευτει οποτε να μου ανεβασει το γλυκογονο

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 29-08-11 10:35 #17
    Το avatar του χρήστη ggeorge

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    Αθηνα
    Μηνύματα
    510
    Προεπιλογή
    να σου πω την αληθεια με τη whey δεν εχω προβλημα καθως δε με βαραινει. Αλλα επειδη παιρνω και δεξτρόξη με φουσκωνει αρκετα. Νομιζω οτι δε θα μπορω να τρεξω
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 29-08-11 10:39 #18
    Το avatar του χρήστη Madd_Chadd

    Εγγραφή
    26-09-2010
    Περ.
    serres
    Μηνύματα
    3.844
    Προεπιλογή
    Αυτο Γιαννη ηταν ενα πολυ ωραιο και λεπτομερες αρθρο!
    If you eat like a girl you look like a girl!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 29-08-11 17:03 #19
    Το avatar του χρήστη al1975

    Εγγραφή
    28-10-2010
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    116
    Προεπιλογή


    Θα συμφωνήσω 100%

    Εγώ τρέχω 20 λεπτά το πρωί 7:30 ,μετά ντουζάκι και στην δουλειά φουλ ενέργεια.

    Το προτείνω ανεπιφύλλακτα.

    Τις πρώτες φορές θα σας κακοφανεί πρωι-πρωί τρέξιμο και με άδειο στομάχι, αλλά εκτός οτι θα το συνηθίσετε γρήγορα τα αποτελέσματα θα σας δικαιώσουν!!!
    If the bar is not bending...then you re just pretending!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 29-08-11 17:11 #20
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    εκανα ενα εντιτ, και προσθεσα καποια πραγματα (με κοκκινα γραμματα) , που ισως θα δωσουν και καποιες περετερο απαντησεις σε καποια αλλα ερωτηματα που εχουν αναφερθει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 29-08-11 17:25 #21
    Ripped Princess
    Το avatar του χρήστη marvin

    Εγγραφή
    23-09-2010
    Περ.
    Αθηνα
    Μηνύματα
    4.526
    Προεπιλογή
    Συμφωνω απολυτα με το αρθρο σου Γιαννη.Το βρηκα απλο και κατανοητο!!!!
    Το πεισμα, η θεληση φαινονται απο την εξελιξη. Αν θες κατι, μπορεις να το καταφερεις, το θεμα ειναι να σφιξεις τα δοντια και να το πιστεψεις. Ολοι πειναμε, ολοι εχουμε αναγκες,ανθρωποι ειμαστε, η μαγκια ειναι να μπορεσεις να ελεγξεις τον εγκεφαλο σου και να ξεπερασεις τα ορια σου. Τιποτα δεν χαριζεται, πρεπει να θυσιασεις πραγματα για να τα καταφερεις!
    Nastya
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 29-08-11 21:35 #22
    Προεπιλογή
    Ωραίο σ' ευχαριστούμε!
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 30-08-11 08:08 #23
    Το avatar του χρήστη ggeorge

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    Αθηνα
    Μηνύματα
    510
    Προεπιλογή
    μπράβο giannis64
    Ευχαριστω για την απαντηση
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 30-08-11 15:50 #24
    Το avatar του χρήστη BODYMPAL

    Εγγραφή
    05-04-2011
    Περ.
    XANIA KΡHTH!
    Μηνύματα
    208
    Προεπιλογή
    μπράβο gianni και απο εμένα!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 30-08-11 16:15 #25
    Προεπιλογή
    Πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σου φιλε!!!!Αυτο το θεμα σκεφτομουν εδω και μερες και ειχα αποριες!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 30-08-11 18:08 #26
    Το avatar του χρήστη steg

    Εγγραφή
    22-08-2010
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    515
    Προεπιλογή
    Το κείμενό σου έχει βασικά λάθη όσον αφορά το γλυκογόνο. Τάχουμε ξαναπεί και σε άλλο νήμα:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giannis64
    Έτσι η διάσπαση του μυϊκού γλυκογόνου είναι κομμάτι δύσκολο.
    Καθόλου δύσκολο δεν είναι. Ο ρόλος του μυικού γλυκογόνου είναι να καίγεται τοπικά στην πρώτη επείγουσα ζήτηση, δηλαδή σε μία έντονη αναερόβια (δηλαδή χωρίς οξυγόνο και έξω από τα μιτοχόνδρια) δραστηριότητα του 1-1.5 λεπτού.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giannis64
    Αλλά και σε περιπτώσεις όπου αυτό θα γίνει, ο οργανισμός σε καμία των περιπτώσεων δεν θα κάνει διαχωρισμό, από ποιο μυϊκό σημείο (μυϊκή ομάδα) θα δημιουργήσει την διάσπαση του μυϊκού γλυκογόνου η την διάσπαση του λίπους σε τριγλυκεριδια.Αν κάτι τέτοιο μπορούσε να συμβεί, σίγουρα θα ήμασταν ευτυχισμένοι, διότι θα μπορούσαμε να πετηχουμε τοπική γράμμωση.
    Η γλυκόζη που έχει αποθηκευτεί στους μύες ως γλυκογόνο είναι ΗΔΗ διαχωρισμένη, δηλαδή ξέρουμε ακριβώς πού θα καεί. Απαξ και έγινε γλυκογόνο π.χ. στου μύες του στήθους, θα καεί όλη εκεί, όταν κάνουμε πιέσεις πάγκου. Δεν μπορεί να πάει να καεί σε άλλη μυική ομάδα, τελεία και παύλα! Αυτό συμβαίνει γιατί απλά δεν υπάρχει κανένα μεταβολικό μονοπάτι από το οποίο η γλυκόζη των μυών θα μπορούσε να βγει έξω από τα μυικά κύτταρα και να πάει στο αίμα ή σε άλλα μυικά κύτταρα. Αν το γλυκογόνο μίας μυικής ομάδας αδειάσει, για να συνεχιστούν οι καύσεις θα αρχίσει να μπαίνει γλυκόζη από το αίμα. Αλλά αυτή η γλυκόζη θα είναι από το ηπατικό γλυκογόνο και όχι από το γλυκογόνο κάποιας άλλης μυικής ομάδας!

    Αυτός ο μη διαχωρισμός που λες ισχύει ΜΟΝΟ για το λίπος και ΟΧΙ για το γλυκογόνο. Αλλά μιλάμε για το υποδόριο και το σπλαχνικό λίπος και όχι για το, ούτως ή άλλως αμελητέο, ενδομυικό λίπος. Αυτό που καίγεται με τυχαία "σειρά" στην αερόβια άσκηση είναι το υποδόριο και το σπλαχνικό λίπος. Γι' αυτό, στην τελευταία πρόταση υπάρχει μία σαφής σύγχυση ως προς την αιτία της γράμμωσης. Η γράμμωση δεν έχει καμία σχέση με το κάψιμο του μυικού γλυκογόνου. Γραμμώνουμε επειδή χάνουμε υποδόριο λίπος αργά και συστηματικά και όχι επειδή καίμε μυικό γλυκογόνο για τις προσωρινές ανάγκες μίας προπόνησης. Μπορεί να είμαστε τιγκαρισμένοι στο μυικό γλυκογόνο και πάλι να έχουμε κοψίματα, αν το λίπος με συστηματική αερόβια έχει κατέβει π.χ. στο 8%. Συνεπώς, ναι σίγουρα ΔΕΝ μπορούμε να πετύχουμε τοπική γράμμωση, αλλά αυτό συμβαίνει λόγω της ακανόνιστης καύσης του υποδόριου λίπους και ΟΧΙ του μυικού γλυκογόνου που όπως είπα παραπάνω ξέρουμε ακριβώς πού και πότε θα καεί.

    Οσο για το θέμα του αν εξαντλείται το συνολικό γλυκογόνο (ηπατικό και μυικό) κατά τη διάρκεια μίας προπόνησης, και αυτό τόχουμε ξαναπεί: ΔΕΝ ΕΞΑΝΤΛΕΙΤΑΙ. Αν συνέβαινε αυτό, θα παθαίναμε υπογλυκαιμικό σοκ (αυτό που οι αμερικάνοι λένε "hitting the wall" ή bonking) και δεν θα μπορούσαμε να κάνουμε βήμα, όχι να τρέξουμε διάδρομο! Οπότε, αφού υπάρχει ακόμα αρκετό γλυκογόνο, γιατί το σώμα καίει λίπος όταν ξεκινάμε αερόβια μετά τα βάρη και δεν στρέφεται στο γλυκογόνο, που υποτίθεται ότι είναι πιο εύκαιρη πηγή ενέργειας; Γιατί απλά το αν θα κάψουμε περισσότερο λίπος ή περισσότερο γλυκογόνο στην αερόβια εξαρτάται ΚΥΡΙΩΣ από την ένταση της αερόβιας [(220 - ηλικία)x65%] και όχι από το πόσο γλυκογόνο έχει μείνει στο σώμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη steg : 30-08-11 στις 18:11
    100 γρ. μπέικον = 541 θερμίδες (377 από λίπος)
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 30-08-11 18:37 #27
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο steg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κείμενό σου έχει βασικά λάθη όσον αφορά το γλυκογόνο. Τάχουμε ξαναπεί και σε άλλο νήμα:



    Καθόλου δύσκολο δεν είναι. Ο ρόλος του μυικού γλυκογόνου είναι να καίγεται τοπικά στην πρώτη επείγουσα ζήτηση, δηλαδή σε μία έντονη αναερόβια (δηλαδή χωρίς οξυγόνο και έξω από τα μιτοχόνδρια) δραστηριότητα του 1-1.5 λεπτού.



    Η γλυκόζη που έχει αποθηκευτεί στους μύες ως γλυκογόνο είναι ΗΔΗ διαχωρισμένη, δηλαδή ξέρουμε ακριβώς πού θα καεί.

    μαλλο μονο εσυ το ξερεις

    .Απαξ και έγινε γλυκογόνο π.χ. στου μύες του στήθους, θα καεί όλη εκεί, όταν κάνουμε πιέσεις πάγκου. Δεν μπορεί να πάει να καεί σε άλλη μυική ομάδα, τελεία και παύλα!

    αν εχεις δει κανεναν να εχει κανει με προπονηση με βαρη τοπιοκη λιποδιαλυση, να μου τον γνωρισεις, θελω να με αναλαβει περσοναλ..

    Αυτό συμβαίνει γιατί απλά δεν υπάρχει κανένα μεταβολικό μονοπάτι από το οποίο η γλυκόζη των μυών θα μπορούσε να βγει έξω από τα μυικά κύτταρα και να πάει στο αίμα ή σε άλλα μυικά κύτταρα. Αν το γλυκογόνο μίας μυικής ομάδας αδειάσει, για να συνεχιστούν οι καύσεις θα αρχίσει να μπαίνει γλυκόζη από το αίμα. Αλλά αυτή η γλυκόζη θα είναι από το ηπατικό γλυκογόνο και όχι από το γλυκογόνο κάποιας άλλης μυικής ομάδας!

    Αυτός ο μη διαχωρισμός που λες ισχύει ΜΟΝΟ για το λίπος και ΟΧΙ για το γλυκογόνο. Αλλά μιλάμε για το υποδόριο και το σπλαχνικό λίπος και όχι για το, ούτως ή άλλως αμελητέο, ενδομυικό λίπος.

    δηλαβη αδειαζει το γλυκογονο απο το στηθος? και μετα τι αδειαζει. ο μυικος ιστος (κυταρα)?

    Αυτό που καίγεται με τυχαία "σειρά" στην αερόβια άσκηση είναι το υποδόριο και το σπλαχνικό λίπος. Γι' αυτό, στην τελευταία πρόταση υπάρχει μία σαφής σύγχυση ως προς την αιτία της γράμμωσης. Η γράμμωση δεν έχει καμία σχέση με το κάψιμο του μυικού γλυκογόνου. Γραμμώνουμε επειδή χάνουμε υποδόριο λίπος αργά και συστηματικά και όχι επειδή καίμε μυικό γλυκογόνο για τις προσωρινές ανάγκες μίας προπόνησης.

    εσυ ειπες πιο πανω πως αδειαζει το μυικο γλυκογονο απο την μυικη ομαδα που γυμναζουμε στα βαρη..
    τωρα τι λες?

    Μπορεί να είμαστε τιγκαρισμένοι στο μυικό γλυκογόνο και πάλι να έχουμε κοψίματα, αν το λίπος με συστηματική αερόβια έχει κατέβει π.χ. στο 8%.
    Συνεπώς, ναι σίγουρα ΔΕΝ μπορούμε να πετύχουμε τοπική γράμμωση, αλλά αυτό συμβαίνει λόγω της ακανόνιστης καύσης του υποδόριου λίπους και ΟΧΙ του μυικού γλυκογόνου που όπως είπα παραπάνω ξέρουμε ακριβώς πού και πότε θα καεί.

    πως θα γινει αυτο αν δεν μειωθει το πρωτο καυσιμο που εχουμε (γλυκογονο)



    Οσο για το θέμα του αν εξαντλείται το συνολικό γλυκογόνο (ηπατικό και μυικό) κατά τη διάρκεια μίας προπόνησης, και αυτό τόχουμε ξαναπεί: ΔΕΝ ΕΞΑΝΤΛΕΙΤΑΙ. Αν συνέβαινε αυτό, θα παθαίναμε υπογλυκαιμικό σοκ (αυτό που οι αμερικάνοι λένε "hitting the wall" ή bonking) και δεν θα μπορούσαμε να κάνουμε βήμα, όχι να τρέξουμε διάδρομο! Οπότε, αφού υπάρχει ακόμα αρκετό γλυκογόνο, γιατί το σώμα καίει λίπος όταν ξεκινάμε αερόβια μετά τα βάρη και δεν στρέφεται στο γλυκογόνο, που υποτίθεται ότι είναι πιο εύκαιρη πηγή ενέργειας; Γιατί απλά το αν θα κάψουμε περισσότερο λίπος ή περισσότερο γλυκογόνο στην αερόβια εξαρτάται ΚΥΡΙΩΣ από την ένταση της αερόβιας [(220 - ηλικία)x65%] και όχι από το πόσο γλυκογόνο έχει μείνει στο σώμα.
    φαινεται πως τζαμπα διαβασες το ποστ μου. ειπα πως δεν αδειαζει ποτε τελειως το γλυκογονο αποπου και αν ειναι αυτο, 2 ειπα πως πρωτη πηγη ειναι το γλυκογονο (υπατικο) μετα λιπος (απο λιποαποθηκες) και μετα μυικος ιστος (μυικο γλυκογονο).

    και σε αλλο τοπικ ειχες αυτην την αποψη και σου ειχασ πει πως μαλλον τα εχεις μπερδεψει μεσα στο μυαλο σου. αλλα τελος παντων σεβαστη η αποψη σου. εγω ομως δεν σημφωνω, οπως εχεις και εσυ καθε δικαιωμα να μην σημφωνεις με την δικη μου. ο χρονος και η εμπειριες θα διξουν ποιος εχει δικιο.

    αλλα και παλι ανεφερα για να προλαβω καποιους επιστημονες πως τα εχω γραψει οσο πιο απλα μπορω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 30-08-11 19:22 #28
    Το avatar του χρήστη jimmy007

    Εγγραφή
    20-09-2010
    Περ.
    Athens,Greece
    Μηνύματα
    1.522
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giannis64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οχι. δεν εχει καμια σχεση η θερμοκρασια που θα προκαλεσουν τα ρουχα, αλλα ουτε και η ποσοτητα υδρωτα που θα χασουμε μιας και θε ειναι αποκληστικα απο υγρα. τα οποια θα ξαναπροσλαβουμε με την καταναλωση νερου.
    Όχι υπάρχει κάποια διαφορά ανάλογα με την θερμοκρασία. Αν η θερμοκρασία μας είναι αρκετά υψηλή,η λιποδιάλυση είναι μικρότερη από αυτή που θα ήταν σε χαμηλότερη θερμοκρασία.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο steg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κείμενό σου έχει βασικά λάθη όσον αφορά το γλυκογόνο. Τάχουμε ξαναπεί και σε άλλο νήμα:





    Η γλυκόζη που έχει αποθηκευτεί στους μύες ως γλυκογόνο είναι ΗΔΗ διαχωρισμένη, δηλαδή ξέρουμε ακριβώς πού θα καεί. Απαξ και έγινε γλυκογόνο π.χ. στου μύες του στήθους, θα καεί όλη εκεί, όταν κάνουμε πιέσεις πάγκου. Δεν μπορεί να πάει να καεί σε άλλη μυική ομάδα, τελεία και παύλα! Αυτό συμβαίνει γιατί απλά δεν υπάρχει κανένα μεταβολικό μονοπάτι από το οποίο η γλυκόζη των μυών θα μπορούσε να βγει έξω από τα μυικά κύτταρα και να πάει στο αίμα ή σε άλλα μυικά κύτταρα. Αν το γλυκογόνο μίας μυικής ομάδας αδειάσει, για να συνεχιστούν οι καύσεις θα αρχίσει να μπαίνει γλυκόζη από το αίμα. Αλλά αυτή η γλυκόζη θα είναι από το ηπατικό γλυκογόνο και όχι από το γλυκογόνο κάποιας άλλης μυικής ομάδας!


    Μάλλον ξεχνάς ότι το γλυκογόνο μπορεί να διασπαστεί και να ξαναγίνει γλυκόζη. Η κυτταρική μεμβράνη των μυικών κυττάρων επιτρέπει την διεύλευση της γλυκόζης μέσω πρωτεινών-υποδοχέων(αν δεν κάνω λάθος). Ότι μπαίνει μπορεί και να βγει....

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giannis64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    φαινεται πως τζαμπα διαβασες το ποστ μου. ειπα πως δεν αδειαζει ποτε τελειως το γλυκογονο αποπου και αν ειναι αυτο, 2 ειπα πως πρωτη πηγη ειναι το γλυκογονο (υπατικο) μετα λιπος (απο λιποαποθηκες) και μετα μυικος ιστος (μυικο γλυκογονο).

    και σε αλλο τοπικ ειχες αυτην την αποψη και σου ειχασ πει πως μαλλον τα εχεις μπερδεψει μεσα στο μυαλο σου. αλλα τελος παντων σεβαστη η αποψη σου. εγω ομως δεν σημφωνω, οπως εχεις και εσυ καθε δικαιωμα να μην σημφωνεις με την δικη μου. ο χρονος και η εμπειριες θα διξουν ποιος εχει δικιο.

    αλλα και παλι ανεφερα για να προλαβω καποιους επιστημονες πως τα εχω γραψει οσο πιο απλα μπορω.
    Ναι Γιάννη σεβαστό το ότι θες να γράψεις ένα απλό και κατανοητό κείμενο και νομίζω ότι το πέτυχες αυτό. Απλά 2 παρατηρήσεις θέλω να κάνω για την προτεραιότητα στις πηγές ενέργειας. Η σειρά είναι αυτή που λες αλλά για να κάψεις λίπος δεν χρειάζεται να τελειώσει το γλυκογόνο καθώς επίσης για να κάψεις μυικό ιστό πρέπει να τελειώσει το λίπος και το γλυκογόνο.
    Επίσης, ο οργανισμός χρησιμοποιεί τα αμινοξέα(που λαμβάνουμε από τις πρωτείνες της διατροφής εκτός και αν έχουμε έλλειμα πρωτεινών λόγω κακής διατροφής οπότε στρέφεται στον μυικό ιστό) πάντα σε ένα πολύ μικρό ποσοστό,μικρότερο του 10%(συνήθως κάπου στο 2-5% αν θυμάμαι καλά).
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 30-08-11 20:21 #29
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jimmy007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι υπάρχει κάποια διαφορά ανάλογα με την θερμοκρασία. Αν η θερμοκρασία μας είναι αρκετά υψηλή,η λιποδιάλυση είναι μικρότερη από αυτή που θα ήταν σε χαμηλότερη θερμοκρασία.




    Μάλλον ξεχνάς ότι το γλυκογόνο μπορεί να διασπαστεί και να ξαναγίνει γλυκόζη. Η κυτταρική μεμβράνη των μυικών κυττάρων επιτρέπει την διεύλευση της γλυκόζης μέσω πρωτεινών-υποδοχέων(αν δεν κάνω λάθος). Ότι μπαίνει μπορεί και να βγει....



    Ναι Γιάννη σεβαστό το ότι θες να γράψεις ένα απλό και κατανοητό κείμενο και νομίζω ότι το πέτυχες αυτό. Απλά 2 παρατηρήσεις θέλω να κάνω για την προτεραιότητα στις πηγές ενέργειας. Η σειρά είναι αυτή που λες αλλά για να κάψεις λίπος δεν χρειάζεται να τελειώσει το γλυκογόνο

    δεν ειπα εγω το αντιθετο. αυτο εγραψα και εγω.

    καθώς επίσης για να κάψεις μυικό ιστό πρέπει να τελειώσει το λίπος και το γλυκογόνο.

    αυτο εγραψα και εγω..


    Επίσης, ο οργανισμός χρησιμοποιεί τα αμινοξέα(που λαμβάνουμε από τις πρωτείνες της διατροφής εκτός και αν έχουμε έλλειμα πρωτεινών λόγω κακής διατροφής οπότε στρέφεται στον μυικό ιστό) πάντα σε ένα πολύ μικρό ποσοστό,μικρότερο του 10%(συνήθως κάπου στο 2-5% αν θυμάμαι καλά).
    ρε συ τζιμη. σε παρακαλω. μην το αναλυσουμε το θεμα σε επιστημινικη βαση. δεν θα ηθελα καθολου το ποστ αυτο να φτασει σε τετοιο σημεια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 30-08-11 22:15 #30
    Το avatar του χρήστη steg

    Εγγραφή
    22-08-2010
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    515
    Προεπιλογή
    Δεν έχω μπερδέψει τίποτα φίλε Γιάννη, απλά θέλω να διορθώσω κάποια λάθη περί γλυκογόνου. Δεν κάνω τον έξυπνο, ούτε πουλάω πνεύμα, ούτε νομίζω είμαι επιθετικός ή εριστικός. Ενήλικες είμαστε όλοι εδώ, νομίζω ότι μπορούμε να κάνουμε μια πολιτισμένη συζήτηση.
    Η απάντησή σου δείχνει ότι δεν διάβασες προσεκτικά τη δική μου. Λες:

    αν εχεις δει κανεναν να εχει κανει με προπονηση με βαρη τοπιοκη λιποδιαλυση, να μου τον γνωρισεις, θελω να με αναλαβει περσοναλ..
    Δηλαδή πάλι επιμένεις να μιλάς για ΛΙΠΟ-διάλυση, ενώ εγώ μίλησα για καύση γλυκογόνου. Να το ξαναπώ: όταν καίμε μυικό γλυκογόνο, δηλαδή όταν προπονούμαστε με βάρη, ΔΕΝ κάνουμε λιποδιάλυση. Απορώ γιατί επιμένεις να μπερδεύεις το λίπος (και τη αερόβια λιποδιάλυση) με το γλυκογόνο (και την αναερόβια καύση του για άμεση μονόλεπτης διάρκειας ενέργεια).

    Μετά λες:

    δηλαβη αδειαζει το γλυκογονο απο το στηθος? και μετα τι αδειαζει. ο μυικος ιστος (κυταρα)?
    Ναι φίλε μου, ακριβώς αυτό. Αδειάζει το αποθηκευμένο στα μυικά κύτταρα του στήθους γλυκογόνο, όταν παίζεις πάγκο. Δεν αδειάζει το αποθηκευμένο στα κύτταρα των ποδιών ούτε το αποθηκευμένο στα κύτταρα των δικεφάλων. Αυτό το γλυκογόνο θα καεί όταν παίξεις πόδια και δικέφαλα, αντίστοιχα. Αν το σώμα έπαιρνε γλυκογόνο από τα κύτταρα των ποδιών για να το κάψει στο στήθος θα ήταν σαν να είχες δύο δεξαμενές γεμάτες νερό, να έπιανε φωτιά κοντά στην πρώτη και εσύ για να τη σβήσεις να έτρεχες να φέρεις νερό από τη δεύτερη. Οσο για "το τι αδειάζει μετά", το είπαμε ήδη αλλά δεν το πρόσεξες: τίποτα δεν θα αδειάσει μετά, απλά θα μπει στα κύτταρα του στήθους (ηπατική) γλυκόζη από το αίμα, για να συνεχίσεις να παίζεις στον πάγκο. Πουθενά δεν είπα ότι θα αρχίσει να καίγεται μυικός ιστός όταν και αν τελειώσει το τοπικό γλυκογόνο.
    Αυτό είναι και μία απάντηση στον jimmy: η γλυκόζη των μυικών κυττάρων ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να βγει από τα κύτταρα γιατί δεν υπάρχει το απαραίτητο γι' αυτή τη δουλειά ένζυμο (αυτό το ένζυμο υπάρχει μόνο στο συκώτι). Αρα δεν είναι θέμα κυτταρικής μεμβράνης. Αν ο καλός θεούλης ήθελε η γλυκόζη των μυών να ταξιδεύει από τη μία μυική ομάδα στην άλλη ελεύθερα και τυχαία, θα εφοδίαζε τα μυικά κύτταρα μ' αυτό το ένζυμο. Αφού όμως δεν υπάρχει, η γλυκόζη που μπαίνει σε ένα μυικό κύτταρο δεν μπορεί να ξαναβγεί. Ή θα καεί αμέσως ή θα γίνει γλυκογόνο για να καεί αργότερα.

    Παρακάτω φίλε Γιάννη πάλι αναρωτιέσαι:

    εσυ ειπες πιο πανω πως αδειαζει το μυικο γλυκογονο απο την μυικη ομαδα που γυμναζουμε στα βαρη..
    τωρα τι λες?
    Είπα ότι γραμμώνουμε επειδή χάνουμε υποδόριο λίπος και όχι επειδή καίμε μυικό γλυκογόνο. Πού είναι η αντίφαση; Πάλι δηλαδή μπερδεύεις το αποθηκευμένο στα υποδόρια και σπλαχνικά λιποκύτταρα ΛΙΠΟΣ (που όταν το καίμε, γραμμώνουμε) με το αποθηκευμένο στα μυικά κύτταρα γλυκογόνο (που όταν το καίμε, κάνουμε ωραίες προπονήσεις)... Εντάξει, και τα δύο είναι πηγές ενέργειας, αλλά από κει και πέρα αρχίζουν οι διαφορές.

    Μετά λες:

    πως θα γινει αυτο αν δεν μειωθει το πρωτο καυσιμο που εχουμε (γλυκογονο)
    Δεν υπάρχει πρώτης και δεύτερης προτεραιότητας καύσιμο στην αερόβια. Οταν κάνεις αερόβια, το σώμα δεν λέει "α, έχω ακόμα γλυκογόνο να κάψω, ας αφήσω το λίπος στην ησυχία του", αλλά "αχά, αυτός τρέχει στο 65% του μέγιστου καρδιακού παλμού του, ας βάλω στο μίγμα καυσίμου και λίπος (εκτός από γλυκογόνο)" ή "αυτός τρέχει σαν παλαβός στο 95%, δεν προλαβαίνω να καίω λίπος, πρέπει να κάψω γλυκογόνο (αναερόβια)".
    100 γρ. μπέικον = 541 θερμίδες (377 από λίπος)
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 22 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία