Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 27 από 27
  1. 16-03-14 23:24 #16
    Το avatar του χρήστη GeorgeToumpa

    Εγγραφή
    30-05-2009
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    211
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα σας,

    γνωρίζει κανείς κάποια σχολή για παγκράτιο στην Θεσσαλονίκη (κατα προτίμηση ανατολική); Έψαξα αρκετά στο ίντερνετ βρήκα κανα 2 αλλά έχουν κλείσει..
    Φιλικά, Γιώργος
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 17-03-14 19:56 #17
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GeorgeToumpa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας,

    γνωρίζει κανείς κάποια σχολή για παγκράτιο στην Θεσσαλονίκη (κατα προτίμηση ανατολική); Έψαξα αρκετά στο ίντερνετ βρήκα κανα 2 αλλά έχουν κλείσει..
    βρηκα κατι site http://www.mart-art.gr/frontend/articles.php?cid=147
    http://www.kwstasbesteam.com
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 18-03-14 10:30 #18
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Τον Κώστα kwstasbesteam τον είχα δάσκαλο στο κικ πριν χρόνια. Αυτός ήδη από τότε ασχολούνταν με το παγκράτιο για καιρό. Πολύ καλός και πολύ δυνατές προπονήσεις.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 19-03-14 10:33 #19
    Το avatar του χρήστη GeorgeToumpa

    Εγγραφή
    30-05-2009
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    211
    Προεπιλογή
    Τον kwstasbesteam προσπαθώ να βρω κι εγώ, δεν λέει που βρίσκεται.
    Φιλικά, Γιώργος
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 19-03-14 12:08 #20
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GeorgeToumpa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον kwstasbesteam προσπαθώ να βρω κι εγώ, δεν λέει που βρίσκεται.
    στειλτου μηνυμα https://www.facebook.com/kwstas.besteam
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 21-03-14 00:26 #21
    Το avatar του χρήστη GeorgeToumpa

    Εγγραφή
    30-05-2009
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    211
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ironjimis Εμφάνιση μηνυμάτων
    στειλτου μηνυμα https://www.facebook.com/kwstas.besteam
    Από προχθές του έστειλα και δεν μου απάντησε μέχρι στιγμής..
    Θα αρχίσω να ψάχνω για τίποτα άλλο μου φαίνεται, δεν βλέπω φως στο τούνελ με το παγκράτιο..
    Φιλικά, Γιώργος
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 21-03-14 01:02 #22
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GeorgeToumpa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από προχθές του έστειλα και δεν μου απάντησε μέχρι στιγμής..
    Θα αρχίσω να ψάχνω για τίποτα άλλο μου φαίνεται, δεν βλέπω φως στο τούνελ με το παγκράτιο..
    καντον φιλο. αν δεν τον εχεις φιλο και του στειλεις μηνυμα το μηνυμα παει στα αλλα και εκει δεν κοιτανε και πολυ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 24-03-14 18:06 #23

    Εγγραφή
    09-12-2008
    Περ.
    Γκυζι
    Μηνύματα
    110
    Προεπιλογή
    Δεν θελω να φανώ κακος αλλα το μοντερνο Παγκράτιο ΔΕΝ εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με το αρχαιο Παγκράτιον .

    Ο τροπος εκμαθησης του αρχαιου Παγκρατιου χαθηκε γυρο στα 394 μ.Χ και ΔΕΝ υπάρχει τροπος αναβίωσης του οτι παραμυθια και αν διαβασετε ή ακούσετε.

    Το μοντερνο Παγκράτιο ειναι ενα καλος τροπος για να οικονομισουν κάποιοι και ειναι ΜΜΑ βασισμένο σε Jiu Jitsu και Καρατε .-

    Καλη η "προσπαθεια" αναβίωσης αλλα να μην το πασάρουν σαν το αρχαιο Παγκρατιο για μαρκετιστικους λογους ,γιατι αυτο ειναι για μενα απάτη!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Keysersoze27 : 24-03-14 στις 18:10
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 27-03-14 17:11 #24
    Προεπιλογή
    Πως μου είχε ξεφύγει αυτό το θέμα... Βέβαια είναι του 2008, οπότε είναι μια εξήγηση.

    Καταρχήν, ο αρθρογράφος που αναφέρεται στο 1ο post του οποίου το κείμενο παρατίθεται, γράφει ορισμένα πράγματα τα οποία τον εκθέτουν ως μάλλον άσχετο με τις ΠΤ ή, αν το κάνει για πωλησιακούς λόγους, επικίνδυνο.

    Δεν έχω τον χρόνο να αναλύσω όλο το κείμενο, θέλω να σταθώ όμως ιδιαίτερα σε μια παράγραφο που... βγάζει μάτι.

    Για να δούμε:

    Μια σύνδεση της ελληνιστικής παιδείας και του αθλητισμού και της αρχικής ανάπτυξης αγώνων σαν το καράτε στην Ινδία και Κίνα μπορεί επίσης να βρεθεί στο βουδισμό. Ο Ινδός βασιλιάς Ασώκας, σύμμαχος του Μ. Αλεξάνδου, διέσωσε το βουδισμό σε όλη την Ινδία – ένα βουδισμό έντονα επηρεασμένο από τον ελληνικό πολιτισμό. Το βασίλειο Γκανταχαράν του Ασώκα πράγματι έδρασε σαν «ελληνικό φίλτρο», που έφερε η ελληνική επιρροή όχι μόνο στην Ινδία αλλά σε ολόκληρη την Ασία με τα φτερά του βουδισμού. Όπως οι Ινδοί βουδιστές εισήγαγαν αγάλματα ελληνικής μορφής, ονομαζόμενα Γκαντχαράν, στην Κίνα, ήταν ένας βουδιστής μοναχός, ονόματι Μποντχιντχάρμα, που εισήγαγε το βουδισμό Ζεν και μια αρχική μορφή του καράτε στην Κίνα γύρω στο 520 μ0.
    O Bodhidharma, καμία «αρχική μορφή του καράτε» δεν εισήγαγε στην Κίνα, και πως θα μπορούσε άλλωστε μιας και το Karate είναι Ιαπωνικό σύστημα, και μάλιστα μεταγενέστερο του Da Mo (η ιαπωνική ονομασία του Bodhidharma).

    Όντως πήγε στην Κίνα γύρω στα 520 μ.Χ. και αυτό που έκανε στο μοναστήρι του Μικρού Δάσους (Shaolin), ήταν να διδάξει στους μοναχούς αφενός το Ζεν και αφετέρου ένα σύνολο 18 κινήσεων καθώς και 2 μεθόδους καθαρισμού μυών, τενόντων, κοιλοτήτων κτλ. Σκοπός του, η φυσική ενδυνάμωση των μοναχών, οι οποίοι όντας αρκετά ισχνοί και αδύναμοι δεν μπορούσαν να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις της διδασκαλίας.

    Από αυτές τις αρχικές 18 κινήσεις προήλθαν, όλα τα συστήματα του Kung Fu, όπως τα ξέρουμε. Το Karate (πιο σωστό είναι να λέμε Kara-Te, δηλαδή «άδειο χέρι») είναι καθαρά ιαπωνικό και ουδεμία σχέση έχει με τον Da Mo.

    Τώρα, ο Bodhidharma, αν θυμάμαι καλά, ήταν ο 26ος Πατριάρχης μετά τον Βούδα (δεν τον λες και... μοναχό!), ο οποίος Βούδας θεωρείται ως ο συνεχιστής και εκφραστής του Ζεν, το οποίο Ζεν είναι ΒΑΘΥΤΑΤΑ επηρεασμένο από τον Ταοϊσμό. Και πατέρας του Ταοϊσμού, είναι ο Lao Tzu (ελληνιστί Λάο Τσε - εξού και το nick μου).

    Όπως πολλά πράγματα τα οποία είναι παρερμηνευμένα στην Δύση, το ίδιο ισχύει και με τον Ταοϊσμό και το Ζεν (το οποίο είναι ουσιαστικά πρακτική εφαρμογή του πρώτου). Θα πρέπει να γίνει αντιληπτό ότι το Ζεν ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ, ΟΥΤΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑ, ΟΥΤΕ ΚΑΤΙ «ΣΥΜΒΑΤΙΚΟ».

    Προσωπικά, δυσκολεύομαι αρκετά να αντιληφθώ γιατί το Ζεν είναι επηρεασμένο από την ελληνική φιλοσοφία. Και έχω ασχοληθεί αρκετά και με τα δύο.

    Θα ήθελα επίσης να προσθέσω, ότι αναφορές για «άοπλη πάλη», έχουν βρεθεί σε αρκετές περιοχές του κόσμου. Στην Κίνα π.χ., υπάρχουν αναφορές ήδη από το 2.000-2.500 π.Χ.

    Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί πρέπει να πιστεύουμε ότι κάτι τέτοιο είναι ελληνική εφεύρεση, εκτός και αν νομίζουμε ότι μόνο στην - τότε - Ελλάδα (όπως την ονομάζουμε σήμερα) είχαν σκεφτεί οι άνθρωποι ότι μπορούν να παλέψουν χωρίς όπλα.

    Και θεωρώ τουλάχιστον γραφικό και επικίνδυνο να θεωρούμε ότι όσα έχουν γίνει σε όλο τον πλανήτη έχουν ως απαρχή την ελληνική σκέψη, φιλοσοφία και πρακτική. Βέβαια, είμαι σίγουρος - και το έχω δει και από πρώτο χέρι συνομιλώντας με άτομα που πρεσβεύουν τέτοιες ιδέες - ότι εδώ καλά-καλά πολύς κόσμος δεν αντιλαμβάνεται και δεν γνωρίζει τι είναι μια «Πολεμική Τέχνη»... εκεί θα κολλήσουμε;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lao : 27-03-14 στις 17:15
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 25-03-21 00:37 #25
    Προεπιλογή
    Δεν υπάρχει γνήσιο αρχαίο κείμενο που να κάνει αναφορά στις προπονήσεις των παγκρατιστών,
    υπάρχουν "επιγραμματικές" αναφορές σε αγώνες και λαβές, έτσι, κανείς δεν γνωρίζει την όλη τεχνοτροπία του
    Ήταν πιο σκληρό από τη πυγμή και τη πάλη
    Στην oδύσσεια, ο Οδυσσέας κάνει έναν υπαινιγμό για πάλη με χέρια και με πόδια
    που ..παραπέμπει.. σε ανατολίτικες πολεμικές τέχνες
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 09-06-21 11:12 #26
    Το avatar του χρήστη Mad strength ripper

    Εγγραφή
    01-06-2021
    Περ.
    Athens petroupoli
    Μηνύματα
    36
    Προεπιλογή
    Όλα τα συστήματα καράτε κουνφου αϊκίντο κλπ προήλθαν από το παγκράτιο διαδόθηκε μέσω των εκστρατειών της μακεδονικής δυναστείας του Φιλίππου !!
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 11-06-21 01:16 #27
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    έχουμε μάθει αρκετα απο την αρχαιότητα αλλα στην ουσία δεν ξέρουμε τίποτε , η μάλλον ελάχιστες αλήθειες , γιατι ακόμη και να βρίσκουμε και συνέχεια βρίσκουμε η ερμηνεία είναι η ουσία και πως ερμηνεύουμε τα ευρήματα
    Εδω χάνουμε τα αρχεία του υπολογιστη μας και χάνουμε τα πάντα και απο την αρχαιότητα με παντελή έλλειψη τεχνολογίας βρίσκουμε ευρήματα και βγάζουμε συμπεράσματα , απο τα σημερινα δικά μας πράγματα να δούμε τι θα βρίσκουν μετα απο 2-3000 χρόνια , ίσως κάποια πλαστικά
    πάντως και οι ανατολικοί λαοί κινέζοι ιάπωνες έχουν αρχαίο πολιτισμό και τέχνες και σίγουρα οι εκστρατείες του Μεγάλου Αλεξάνδρου έχουν αφήσει ανεξίτηλες επιρροές , άρα διόλου απίθανο να διέδωσαν σ αυτους τους λαούς κάποια πολεμική τεχνη , αλλα δεν γνωρίζω αν προήλθαν απο τους Ελληνες , η απλα έβαλαν στοιχεία στις δικές τους ήδη ανεπτυγμένες πολεμικές τεχνες
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12