Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 32
  1. 16-05-12 23:24 #16
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Oκ gym ευχαριστω.

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 06-06-12 13:21 #17
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sTeLaKoS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες μας αν θέλεις πως το έπαθες, σε τι άσκηση;

    Έχω πάθει τράβηγμα 2 φορές στο παρελθόν, και τις 2 από κακή εκτέλεση στρατιωτικών πιέσεων.
    Τη πρώτη φορά, πέρυσι, γύρισα το κεφάλι μου να κοιτάξω δίπλα την ώρα της πίεσης () και ήταν αρκετά σοβαρό, σε σημείο να πάω στο νοσοκομείο την επομένη το πρωί γιατί από τον πόνο δε μπορούσα να κρατήσω το κεφάλι όρθιο.
    Βγάλαμε ακτινογραφία αλλά δεν υπήρχε κάποια βλάβη, μου έκανε παυσίπονη ένεση, μου έδωσε μυοχαλαρωτικά, μαλακό κολάρο και πήγα σπίτι. Σε μερικές μέρες πέρασε, 10 μέρες αργότερα μπήκα ξανά σε προπονήσεις.
    Τη 2η φορά προσφάτως ένιωσα την ίδια ενόχληση, πάλι στην ίδια άσκηση ενώ είχα κάνει ζέσταμα και τα κιλά δεν ήτανε πολλά. Ευτυχώς σε πολύ μικρότερο βαθμό. Συνέχισα τη προπόνηση μου με άλλες ασκήσεις και μέχρι να πάω σπίτι είχε περάσει εντελώς. Προφανώς λόγο του πρώτου τραυματισμού υπάρχει ευαισθησία.

    Έκτοτε μετά από παρότρυνση του προπονητή kick-box του γυμναστηρίου, έχω βάλει στο πρόγραμμα μου 2-3 σετ της παρακάτω άσκησης.


    http://www.exrx.net/WeightExercises/...CBNeckExt.html

    Καλησπέρα αδερφέ. Λοιπόν το έπαθα μετά από προπόνηση σε άσκηση ώμων με εμπρόσθιες εκτάσεις αλτήρων. Το αστείο είναι ότι ενώ εκτέλεσα κανονικά και τα 3 σετ ένιωθα ένα ελαφρύ κάψιμο στους τραπέζιους κ μετά από ώρα σκύβωντας απλά να ανοίξω τα κορδόνια ένιωσα έντονο τράβήγμα κ στους 2 τραπέζιους ταυτόχρονα. Ο πόνος ήταν στιγμιαίος αλλά άκρως δυνατός σαν τράβηγμα με τεντωμένο σχοινί (δεν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα) Εντέλει πήγα στον αθλίατρο και προπονητή μου εδώ κ χρόνια και με είπε ότι έπαθα θλάση κάποιου επιπέδου και στου δυο τραπέζιους λόγω της έντονης μάλλον άσκησης η οποία απλά εκδηλώθηκε σε μια άσχετη στιγμή. Ϊσως από υπερβολική κούραση κ απ την δουλειά, ίσως μια λάθος κίνηση.. Το θέμα είναι ότι με έδωσε γλουταμίνη προσωρινά κ με είπε να κάνω και ακτίνες προληπτικά στις οποίες δεν βγήκε κάποιο πρόβλημα σε σπονδυλική στήλη. Για κάποιες μέρες καθηλώθηκα με αλοιφές, γλουταμίνες και τέλος ακόμα κ μυοχαλαρωτικά, όπου εντέλει συνήλθα εντελώς μετά από 7 περίπου ημέρες. Παρόλα αυτά το περίεργο είναι ότι ενώ κάνω άνετα όλες τις ασκήσεις για πλάτη και τραπέζιους, περιόρισα τις ασκήσεις των ώμων σε 2 (πλάγιες εκτάσεις αλτήρων, εμπρόσθιες πιεσεις αλτήρων καθιστός) βγάζοντας τις εμπρόσθιες εκτάσεις όρθιος απ το πλάνο μιας και απ ότι με είπε και ο προπ. τρώνε μεγαλύτερη πίεση στην εμπρόσθια μοίρα και ειδικά σε ασκήσεις όπως βυθίσεις και πιέσεις σε πάγκο για στήθος. Προφανώς δεν έδωσα τις απαιτούμενες μέρες ανάρρωσης και όταν ήρθε η στιγμή απλά με ξέσκισε.. Τώρα προσέχω περισσότερο και ομολογώ βάση αυτών που με είπε, οδεύω καλύτερα αν και κάπου κάπου τρώω στο άσχετο καμιά ενόχληση ακόμα κ όταν πίνω καφέ
    Όταν φτάσεις στο σημείο να θέλεις να τα παρατήσεις, είναι η στιγμή που πρέπει να προχωρήσεις...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 24-09-13 15:23 #18
    Προεπιλογή
    Ηρθε και η δικη μου σειρα να ακουσω το "κρακ" στον αυχενα!!Το ειχα παθει προπερσυ το "αυχενικο" σε ελαφρια μορφη λογω χειμωνα και επειδη ειχα
    κανει κακο ζεσταμα..αλλα αυτη τη φορα ειναι τραγικη η κατασταση!!Μετα απο 5 λεπτα ποδηλατο και 2 σετ με 30κιλα σε ισιο παγκο ζεσταμα,ανεβασα σε
    70 κιλα για το πρωτο μου σετ,οπου ειχα μια ελαχιστη ενοχληση.
    Εχοντας "καει" ξανα εκανα καποιες διατασεις αυχενα και συνεχισα στο 2ο σετ στα 80κιλα και στην 11η επαναληψη ηρθε ο τραυματισμος!
    Εννοειται οτι εφυγα απο το γυμναστηριο αμεσως..εβαλα ηλεκτρικο μαξιλαρι στον αυχενα,voltaren και Fenoclof μυοχαλαρωτικο χαπι αλλα μετα απο 24 ωρες
    παω ακομα σαν λυκος...
    Το λαθος μου ηταν οτι στην μεγιστη προσπαθεια πιεσα το κεφαλι προς τα πισω ασυναισθητα φυσικα..
    Γι'αυτο προσοχη και συγκεντρωση την ωρα της ασκησης πεδες!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 20-12-15 21:39 #19
    Προεπιλογή
    Ξεθαβω αυτο το παλιο ποστ, για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα.

    Η κοπελα μου εχει αυχενικο, οπως διεγνωσε ορθοπεδικος, εδω και περιπου τρια χρονια.

    Γενικα, επειδη εργαζεται ως βοηθος οδοντιατρου και συνεχως κραταει αρκετη ωρα τα εργαλεια κατα την διαδικασια χειρουργειου, εχει τρομερους πονους στον αυχενα/ ανω πλατη.

    Το θεμα ειναι , οτι αρκετα συχνα που το παθαινει , βαζει αλοιφες και προσωρινα περναει αλλα το προβλημα υπαρχει.

    Η ορθοπεδικος της ειπε οτι πρεπει να γυμναζεται.

    Αυτο που θελω να μαθω ειναι αν υπαρχουν συγκεκριμενα μερη, τμηματα, κτλ που να μπορει καποιος να απευθυνθει για να βελτιωσει / περιορισει το προβλημα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 20-12-15 23:31 #20
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    το αυχενικο δεν ειναι ενα απλα προβλημα που μπορει να πει καποιος την γνωμη του για το τι να κανει καποιος..
    αφου ο ορθοπεδικος συνεστησε ασκηση αυτος θα επρεπε να πει τι ασκησεις πρεπει να κανει κ τι δεν πρεπει οπως επισης κ αν χρειαζεται ειδικες ασκησεις
    διατασεις κτλ..
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 20-12-15 23:31 #21
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Θεραπευτικη γυμναστικη θελει.
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 22-12-15 00:26 #22
    Προεπιλογή
    Φιλε Liveris τα αυτονοητα μ λες..
    Το προβλημα μου ειναι π θα βρει τμηματα, η συγκεκριμενα ας πουμε γυμναστηρια που να εχουν καταρτισμενο προσωπικο/γυμναστες...για να χειριζονται τετοια ατομα
    Ο ιατρος εδωσε καποιες ασκησεις, περισσοτερο διατατικες...
    Της ειπε πρεπει να δυναμωσεις τους μυς αλλα δεννειπε κατι συγκεκριμενο...για αυτο ψαχνω να βρω καταλληλα γυμναστηρια ας τα θεσω ετσι που να ξερουν να μας κατατοπισουν και οχι να οχι απλα να επισκεφθει ενα γυμναστηριο και να ρωτησει τον γυμναστη που πιθανοτατα να ειναι ασχετος..

    Nive που απευθυνεσαι για τετοιου ειδουε γυμναστικη?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη procop : 22-12-15 στις 00:31
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 22-12-15 09:59 #23
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Σε φυσικοθεραπευτη ή γυμναστη με ειδικευση (μεταπτυχιακο) στην θεραπευτικη γυμναστικη.
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 22-12-15 22:24 #24
    Προεπιλογή
    Nive ευχαριστω.. αυτο ψαχνω αλλα δεν βρισκω κατι..
    Μηπως γνωριζεις εσυ?

    Επισης, υπαρχει και η εναλλακτικη το κολυμπι που εκει ισως τα πραγματα να ειναι πιο απλα..κσι λιγοτερο επικινδυνο να γινει χειροτερο..
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 23-12-15 00:48 #25
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Eχεις πμ. Για το κολυμπι αν αναφεροσουν στην μεση θα συμφωνουσα αλλα στο κολυμπι οχι.
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 23-12-15 02:10 #26
    Προεπιλογή
    +1 με τον Νίβ για το κολύμπι . Για την μέση ναι, αλλά για αυχένα δε θα σου κάνει κάτι ή μπορεί να σου κάνει και χειρότερη ζημιά αν παίρνεις λάθος στάση σώματος και δεν μπαινοβγάζεις σωστά για αναπνοές.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bocanegra180 : 23-12-15 στις 02:13
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 23-12-15 09:48 #27
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    * διορθωση
    ....στον αυχενα οχι!!
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 07-06-16 05:37 #28
    Προεπιλογή
    Ανά διαστήματα με πιάνει αυχενικό με πολύ ισχυρούς πονοκεφάλους στο πίσω μέρος του κεφαλιού χαμηλά.
    Παίρνω παυσίπονα με παρακεταμόλη, αλλά βλέπω ότι σταδιακά δεν "πιάνουν" τόσο πολύ πλέον.
    Υπάρχει κάτι που να ενδείκνυται για αυχενικό; πχ μυοχαλαρωτικό, αντιφλεγμονώδες κλπ;
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 04-02-19 18:04 #29
    Προεπιλογή
    ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΑΓΚΕΣ,ΟΙ ΚΑΜΨΕΙΣ(ΚΛΑΣΙΚΕΣ ΣΤΗΘΟΥΣ)ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ ΤΟΝ ΑΥΧΕΝΑ?ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ,ΠΟΣΟ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 05-02-19 14:10 #30
    Προεπιλογή
    Μάλλον εννοείς πιέσεις στήθους στον ίσιο πάγκο,ναι επηρεάζουν και τον αυχένα, αλλά εξαρτάται και σε τι κατάσταση είναι ο αυχενας αν υπάρχει πρόβλημα τότε η επιβάρυνση είναι μεγαλύτερη, γιατί όταν εκτελούμε την άσκηση δεν ανεβοκατεβαινουν μόνο τα χέρια αλλά συμμετέχει όλο το σώμα,όσο αφορά τον άνω κορμό κοιλιακοί, πλάτη, ώμοι, στήθος, τραπεζοειδεις,και χέρια είναι σφιγμένα σε όλη την διάρκεια της ασκήσεις δλδ και στην θετική φάση και στην αρνητική, οπότε είναι λογικό ότι όλη αυτή η ένταση περνάει και στον αυχένα,αν έχεις ήδη κάποιο πρόβλημα ο μόνος αρμόδιος που μπορεί να σε κατατοπίσει για το πόση επιβάρυνση δέχεται ο αυχενας σου είναι μόνο ο γιατρός

    Υ.Γ. γράφε με μικρούς χαρακτήρες είναι κανόνας του forum.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία