Θέμα: Βιταμίνη D

Σελίδα 11 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 91011121321 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 151 έως 165 από 331
  1. 14-04-12 00:08 #151
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο margarita02 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά είναι ακριβό έ; Ναι αλλά αν σκεφτείς πως μπορείς να το γράψεις και ότι έχει μέσα 1200IU; Δε συμφέρει λες; Απλά δεν έχουμε όλοι την επιλογή να παραγγέλνουμε απ' έξω. Προτείνεις κάποιο πιό οικονομικό;
    Προτείνω να κάνεις ό,τι κάνουμε εδώ μέσα αρκετοί από εμάς... Να αγαπήσεις πιο πολύ την τσέπη σου και να αρχίσεις να αγοράζεις απ'έξω.

    Ενδεικτικά θα σου πω ότι με έναν πρόχειρο υπολογισμό, πληρώνεις 10 φορές πάνω(!)
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 14-04-12 00:15 #152
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lao Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προτείνω να κάνεις ό,τι κάνουμε εδώ μέσα αρκετοί από εμάς... Να αγαπήσεις πιο πολύ την τσέπη σου και να αρχίσεις να αγοράζεις απ'έξω.

    Ενδεικτικά θα σου πω ότι με έναν πρόχειρο υπολογισμό, πληρώνεις 10 φορές πάνω(!)
    Ωχ! Θα το προσπαθήσω, αν και όσες φορές το έκανα το έκανα σε ομαδική παραγγελία-δεν έχω πιστωτική-εκτός και αν με εξυπηρετήσει κάποιος γνωστός με τη δική του. Πρέπει να το κάνω και αυτό.Απλά να εμπαλακώ και στη διαδικασία. Δε γίνεται να μας εκμεταλλεύονται μια ζωή. Ευχαριστώ. Και από μάρκες φαντάζομαι χαμός. Πού να βγάλω και άκρη;
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 14-04-12 00:15 #153
    Banned
    Εγγραφή
    08-11-2010
    Περ.
    εβριγουερ
    Μηνύματα
    6.038
    Προεπιλογή
    γτ δεν την ειδε?
    δλδ τοσο καιρο δεν παρηγκειλες ουτε δ ουτε πολυβιταμινη?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 14-04-12 00:23 #154
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο margarita02 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωχ! Θα το προσπαθήσω, αν και όσες φορές το έκανα το έκανα σε ομαδική παραγγελία-δεν έχω πιστωτική-εκτός και αν με εξυπηρετήσει κάποιος γνωστός με τη δική του. Πρέπει να το κάνω και αυτό.Απλά να εμπαλακώ και στη διαδικασία. Δε γίνεται να μας εκμεταλλεύονται μια ζωή. Ευχαριστώ. Και από μάρκες φαντάζομαι χαμός. Πού να βγάλω και άκρη;
    Υπάρχουν 345934859312 προϊόντα D3 των 1.200 IU.

    Ψάξου.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 16-04-12 18:21 #155
    Το avatar του χρήστη jimmy007

    Εγγραφή
    20-09-2010
    Περ.
    Athens,Greece
    Μηνύματα
    1.522
    Προεπιλογή
    Παραθέτω απόσπασμα βιβλίου Φυσιολογίας(Boron):

    Οι περισσότερες αποθήκες βιταμίνης D βρίσκονται στο σωματικό λίπος. Τα αποθέματα του σώματος σε βιταμίνη D είναι μεγάλα και μόλις 1-2% της σωματικής βιταμίνης D ανταλλάσεται καθημερινά. Κατά συνέπεια, απαιτούνται πολλά χρόνια χαμηλής διαιτητικής πρόσληψης καθώς και ελλατωμένης ενδογενούς σύνθεσης πριν αδειάσουν οι ενδογενείς πηγές και αναπτυχθεί ανεπάρκεια.

    Επίσης πηγές D3: μουρουνέλαιο,ήπαρ ψαριών,αυγά,εμπλουτισμένο γάλα
    πηγές D2:κυρίως λαχανικά

    Οπότε κατά τη γνώμη μου,με βάση την παραπάνω τεκμηρίωση η λήψη βιταμίνης D από συμπλήρωμα είναι άχρηστη,πιθανώς και επικίνδυνη όπως συμβαίνει και με άλλες βιταμίνες(π.χ. η υπερβολική λήψη βιταμίνης A κατηγορείται για έξαρση κάποιων μορφών καρκίνου).

    Και Lao,by the way, πιστεύω ότι κάποιος που δεν παραθέτει πηγές και κατακρίνει τις δικές σου, δεν αξίζει να ασχολείσαι μαζί του.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimmy007 : 16-04-12 στις 18:28
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 16-04-12 18:34 #156
    Το avatar του χρήστη xgiwrgos

    Εγγραφή
    31-08-2010
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    116
    Προεπιλογή
    Λέω να την προσθέσω και εγώ στα συμπληρώματα μου την D..
    Η μεγαλύτερη απόλαυση στην ζωή είναι να κάνεις αυτό που λένε οι άλλοι ότι δεν Μπορείς . . . ! ! !
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 16-04-12 19:11 #157
    Banned
    Εγγραφή
    08-11-2010
    Περ.
    εβριγουερ
    Μηνύματα
    6.038
    Προεπιλογή
    πως εξηγηται τοτε η βελτιωση της υγειας καποιου που απο την στιγμη που ξεκινησε την ληψη της d?
    και δεν ειναι placebo
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 17-04-12 00:00 #158
    Το avatar του χρήστη jimmy007

    Εγγραφή
    20-09-2010
    Περ.
    Athens,Greece
    Μηνύματα
    1.522
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο exkaliber Εμφάνιση μηνυμάτων
    πως εξηγηται τοτε η βελτιωση της υγειας καποιου που απο την στιγμη που ξεκινησε την ληψη της d?
    και δεν ειναι placebo
    Έρευνα για αυτό που λες έχεις?
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 17-04-12 00:21 #159
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jimmy007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παραθέτω απόσπασμα βιβλίου Φυσιολογίας(Boron):

    Οι περισσότερες αποθήκες βιταμίνης D βρίσκονται στο σωματικό λίπος. Τα αποθέματα του σώματος σε βιταμίνη D είναι μεγάλα και μόλις 1-2% της σωματικής βιταμίνης D ανταλλάσεται καθημερινά. Κατά συνέπεια, απαιτούνται πολλά χρόνια χαμηλής διαιτητικής πρόσληψης καθώς και ελλατωμένης ενδογενούς σύνθεσης πριν αδειάσουν οι ενδογενείς πηγές και αναπτυχθεί ανεπάρκεια.

    Επίσης πηγές D3: μουρουνέλαιο,ήπαρ ψαριών,αυγά,εμπλουτισμένο γάλα
    πηγές D2:κυρίως λαχανικά

    Οπότε κατά τη γνώμη μου,με βάση την παραπάνω τεκμηρίωση η λήψη βιταμίνης D από συμπλήρωμα είναι άχρηστη,πιθανώς και επικίνδυνη όπως συμβαίνει και με άλλες βιταμίνες(π.χ. η υπερβολική λήψη βιταμίνης A κατηγορείται για έξαρση κάποιων μορφών καρκίνου).

    Και Lao,by the way, πιστεύω ότι κάποιος που δεν παραθέτει πηγές και κατακρίνει τις δικές σου, δεν αξίζει να ασχολείσαι μαζί του.
    jimmy007, το απόσπασμα που παραθέτεις, περιγράφει τον μηχανισμό αποθήκευσης και κατανάλωσης της D, ο οποίος είναι γνωστός και δεν είναι υπό αμφισβήτηση.

    Αυτό που είναι όμως υπό αμφισβήτηση, είναι ότι στην πραγματικότητα δεν συνθέτουμε τόση D όση νομίζουμε. Αυτό είναι αυτό με το οποίο ασχολούμαστε.

    Το βιβλίο στο οποίο αναφέρθηκες λοιπόν, παίρνει ως δεδομένο ότι υπάρχει επάρκεια ενώ στην πραγματικότητα πολύς κόσμος ίσως να μην έχει επάρκεια.

    Εκεί ακριβώς είναι το όλο θέμα μας.

    P.S. Όπως έχω ξαναπεί, πιστεύω ότι πολλοί θα αντιμετώπιζαν μια έκπληξη αν έκαναν το D test. H Marvin το έκανε πάντως.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lao : 17-04-12 στις 00:29
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 17-04-12 16:53 #160
    Banned
    Εγγραφή
    08-11-2010
    Περ.
    εβριγουερ
    Μηνύματα
    6.038
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jimmy007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έρευνα για αυτό που λες έχεις?



    καλυτερα να ελεγες δεν ξερω

    εχω παραδειγματα ανθρωπων που πηραν δ για πρωτη φορα
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 17-04-12 23:09 #161
    Προεπιλογή
    Παιδιά βιταμίνη d πήρα πρόσφατα εγώ και εξακολουθώ να παίρνω λόγω έλλειψης και είδα τεράστια διαφορά μέσα στην πρώτη κιόλας εβδομάδα. Έκλεισαν οι πληγές στα χέρια μου οι οποίες δημιουργήθηκαν λόγω εκζέματος με το κρύο που το βγάζω το χειμώνα, το οποίο βελτιώθηκε κατα πολύ και αυτό, νιώθω πιο δυνατή και πιο ευλίγιστη. Η βιτ. d δεν έχει να κάνει μόνο με την απώλεια ασβεστίου από τα οστά αλλά με ένα σωρό άλλα πράγματα. Υπάρχουν ήδη πιο πάνω σε μια έρευνα εκ μέρους του Keirox. Αποθηκεύεται στο λίπος του οργανισμού με αποτέλεσμα άνθρωποι που έχουν υψηλά ποσοστά λίπους να παρουσιάζουν ανεπάρκεια καθώς αυτή δεν μπορεί να διοχετευτεί στο αίμα και να αξιοποιηθεί. Από τη διατροφή και μόνο είναι δύσκολο να την πάρει κανείς. Ποιος τρώει εντόσθια, συκώτια, μεγάλα ψάρια, κρόκους κτλ. και πόσα από αυτά να φάει; Θα έχει άλλα προβλήματα μετά.

    Προσωπικά είδα διαφορά και μακάρι να την είχα πάρει από μικρή. Τώρα καταλαβαίνω ότι μου έλλειπε. Εάν κάποιος έχει ενδοιασμούς ας κάνει το τεστ. Σε εμάς τις γυναίκες πάντως είναι απαραίτητη. Ο γιατρός μου είπε πως σε όλες μας λείπει απλά δεν το ξέρουμε. Το όλες μπορεί να είναι υπερβολή αλλά σίγουρα λείπει σε πολλές που το αγνοούν. Στους ηλικιωμένους που τη δίνουν είναι πλέον αργά. Εάν μπορείς κάτι να το προλάβεις με μόνο μια απλή βιταμίνη γιατί όχι;
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 17-04-12 23:43 #162
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο margarita02 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά είναι ακριβό έ; Ναι αλλά αν σκεφτείς πως μπορείς να το γράψεις και ότι έχει μέσα 1200IU; Δε συμφέρει λες; Απλά δεν έχουμε όλοι την επιλογή να παραγγέλνουμε απ' έξω. Προτείνεις κάποιο πιό οικονομικό;
    Πανάκριβο είναι αν υποθέσεις ότι εγώ έδωσα 3-4 ευρώ και πήρα 5000iu για ένα χρόνο

    εσύ με 1200iu την ημέρα με τα ίδια λεφτά θα έβγαζες 5 χρόνια!
    eat clen, Tren HARD, or die mirin!
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 18-04-12 00:00 #163
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Keirox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πανάκριβο είναι αν υποθέσεις ότι εγώ έδωσα 3-4 ευρώ και πήρα 5000iu για ένα χρόνο

    εσύ με 1200iu την ημέρα με τα ίδια λεφτά θα έβγαζες 5 χρόνια!
    Ναι πανάκριβο είναι. Πρόσφατα και εγώ το ανακάλυψα. Όλο πληρώνουμε εδώ στην Ελλάδα. Δε μας συμφέρει πια ούτε να αναπνέουμε. Πού να δεις σε άλλα συμπληρώματα τί γίνεται αν σκεφτείς κιόλας ότι η d είναι και από τις φθηνές. Αλήθεια εσύ τί πήρες; Από αγγλία; Περιλαμβάνεται στα φάρμακα ή στα συμπληρώμτα;
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 18-04-12 00:17 #164
    Το avatar του χρήστη jimmy007

    Εγγραφή
    20-09-2010
    Περ.
    Athens,Greece
    Μηνύματα
    1.522
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο exkaliber Εμφάνιση μηνυμάτων


    καλυτερα να ελεγες δεν ξερω

    εχω παραδειγματα ανθρωπων που πηραν δ για πρωτη φορα
    Καταλαβαίνεις ότι αυτό που λες έχει μηδενική επιστημονική αποδεικτική ισχύ?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lao Εμφάνιση μηνυμάτων
    jimmy007, το απόσπασμα που παραθέτεις, περιγράφει τον μηχανισμό αποθήκευσης και κατανάλωσης της D, ο οποίος είναι γνωστός και δεν είναι υπό αμφισβήτηση.

    Αυτό που είναι όμως υπό αμφισβήτηση, είναι ότι στην πραγματικότητα δεν συνθέτουμε τόση D όση νομίζουμε. Αυτό είναι αυτό με το οποίο ασχολούμαστε.

    Το βιβλίο στο οποίο αναφέρθηκες λοιπόν, παίρνει ως δεδομένο ότι υπάρχει επάρκεια ενώ στην πραγματικότητα πολύς κόσμος ίσως να μην έχει επάρκεια.

    Εκεί ακριβώς είναι το όλο θέμα μας.

    P.S. Όπως έχω ξαναπεί, πιστεύω ότι πολλοί θα αντιμετώπιζαν μια έκπληξη αν έκαναν το D test. H Marvin το έκανε πάντως.

    Αυτές οι 2 προτάσεις μιλάνε για την ποσότητα,δεν αναφέρονται σε μηχανισμό:
    Τα αποθέματα του σώματος σε βιταμίνη D είναι μεγάλα και μόλις 1-2% της σωματικής βιταμίνης D ανταλλάσεται καθημερινά. Κατά συνέπεια, απαιτούνται πολλά χρόνια χαμηλής διαιτητικής πρόσληψης καθώς και ελλατωμένης ενδογενούς σύνθεσης πριν αδειάσουν οι ενδογενείς πηγές και αναπτυχθεί ανεπάρκεια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 18-04-12 00:27 #165
    Banned
    Εγγραφή
    08-11-2010
    Περ.
    εβριγουερ
    Μηνύματα
    6.038
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jimmy007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλαβαίνεις ότι αυτό που λες έχει μηδενική επιστημονική αποδεικτική ισχύ?





    Καταλαβαίνεις ότι αυτό που λες έχει μηδενική πρακτικη αξια ?



    εκανα το πειραμα που αναφερω στην προηγουμενη σελιδα,νομιζω
    με ατομα που ειχαν ενοχλησεις στα κοκαλα
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 11 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 91011121321 ... ΤελευταίαΤελευταία