Θέμα: Βιταμίνη D

Σελίδα 21 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 111920212223 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 301 έως 315 από 331
  1. 30-03-14 22:10 #301
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Αυτο που παιζει με αυτες τις 2 ειναι οτι η mk4 σε οποια συμπληρωματα υπαρχει ειναι ΣΥΝΘΕΤΙΚΗ που την κανει να εχει πολυ μικρη ημιζωη και θελει να την παιρνεις πολλες φορες μεσα στη μερα(ακους Αντρεα?Χαχαχα)...ενω με την mk7 δεν υπαρχει αυτο το θεμα.
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 30-03-14 22:13 #302
    Προεπιλογή
    Ναι αλλα λεει "MK-4 (but not MK-7 or vitamin K1) prevented bone loss and/or fractures in the following circumstances:..."
    Που αμα δεις αναφερεται σε οστεοπωρωση, ανορεξια, Alzheimer, Parkinson και γενικα θραυσεις και καταγματα που ωφειλονται σε αυτες τις περιπτωσεις που αναφερει, δεν νομιζω να ειναι καθολικο και για υγειη ατομα. Και η δοση 45 mcg ανα μερα δεν ειναι λιγη? σχεδον μιση ακομα και απο το rda ειναι... θα μου πεις η δοση αυτη ειναι για θεραπεια αλλα και παλι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 30-03-14 22:20 #303
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    H πηγη αυτη απο ο,τι φαινεται ειναι "λιγο" κουκουρουκου,γτ η mk7 οντως εχει αυτες τις ιδιοτητες επισης αμα ψαξεις κι αλλου.

    Ισα ισα,οι θεραπευτικες δοσεις ειναι μεγαλυτερες απο τις νορμαλ ή προληψης ή δεν ξερω κ γω πώς τις λενε...οποτε λιγο ο,τι να ναι η πηγη αυτη.
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 30-03-14 22:39 #304
    Προεπιλογή
    Απο το wiki ειναι, προφανως και σε καποια σημεια θα λεει οτι να ναι, απλα σαν κατι γενικο το εβαλα μιας και δεν μπορει να τα σκοτωσει τελειως ολα (λεμε τωρα... )
    Αυτο με τις δοσεις οπως ειπα και εμενα μου εκανε εντυπωση και συμφωνω για την mk7

    Tωρα απο το site του Mercolla:

    "The form of vitamin K that has the most relevance for health benefits is MK7" (ακυρο αλλα ειπα να το βαλω και αυτο γιατι συνεχιζει γενικα για την k2 και οχι για τη mk7)

    "A number of Japanese trials have shown that vitamin K2 completely reverses bone loss and in some cases even increases bone mass in people with osteoporosis.
    The pooled evidence of seven Japanese trials show that vitamin K2 supplementation produces a 60 percent reduction in vertebral fractures and an 80 percent reduction in hip and other non-vertebral fractures.

    "Δηλαδη συμφωνα με τον Mercolla και η mk7 εχει αυτες τις ιδιοτητες που πιο πανω το wiki λεει μονο για την mk4...

    Αυτο το κατω εχει να κανει με την κ1 αλλα αφου το βρηκα ειπα να το βαλω και αυτο

    "Researchers in the Netherlands showed that vitamin K2 is three times more effective than vitamin K1 in raising osteocalcin, which controls the building of bone."
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 30-03-14 22:49 #305
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Εμ,να τον ακουτε τον Cobra

    Aλλα ας μη το τραβαμε αλλο με την K2 εφοσον το θεμα ειναι η D.
    Απλα το σημαντικο ειναι να εχουμε κατα νου,οτι αυτες οι 2 πρεπει να πηγαινουν πακετο,για το λογο οτι με το να παιρνεις D και μπολικο ασβεστιο(που εχει η διατροφη μας σημερα) χωρις επαρκη Κ2,κινδυνευεις με προσκολληση του υπερβολικου ασβεστιου στα αγγεια και σε διαφορους μαλακους ιστους.Το πρωτο προκαλει σοβαρα προβληματα στην καρδια κτλ ως γνωστον.
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 31-03-14 00:40 #306
    Προεπιλογή
    Νομίζω εδώ τα λέει όλα http://www.longecity.org/forum/topic...-use-in-japan/

    Οι Ιάπωνες την ΜΚ 4 χρεισιμοποιούσαν στις έρευνές τους. Υπάρχει όμως γενικότερα μια σύγχηση καθώς οι έρευνες για την ΜΚ 7 γίνονται όπως φαίνετε κατά παραγγελία.

    Μάλλον για να προσθέσω κάτι ακόμα. Στην Ιαπωνία η ΜΚ 4 έχει εγκριθεί για τη θεραπεία της οστεοπόρωσης. Τη δίνουν δηλ. αντί για φάρμακο με πολύ καλά ποσοστά επιτυχίας και χωρίς παρενέργειες.

    Οι δόσεις που δίνονται είναι πολύ μεγαλύτερες από αυτές των 100mcg. Αλλά εκεί επιβλέπει γιατρός και ξέρει τί δίνει και τί αποτελέσματα έχει. Εδώ τί κάνουμε.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη margarita02 : 31-03-14 στις 00:49
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 31-03-14 01:11 #307
    Προεπιλογή
    [QUOTE=margarita02;782747]Νομίζω εδώ τα λέει όλα http://www.longecity.org/forum/topic...-use-in-japan/

    Βρε margarita αυτο ειναι απο φορυμ, και ουτε βιβλιογραφια εχει ποσταρει ο topic starter ουτε ξερουμε απο που κραταει η σκουφια του, απλα επειδη λεει οτι ειναι Ιαπωνας βιοχημικος?...

    Παντως αν εχεις κατι που να αποδεικνυει αυτα που λεει περι mk7 και της παραγωγης-"πλασαρισματως" της στην αγορα θα ηταν πολυ ενδιαφερων...

    btw ελπιζω να μην σπαμαρουμε το thread οπως λεει ο cobra μιας και αυτα εχουν μια (εμεση) σχεση με τη D...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 31-03-14 01:17 #308
    Προεπιλογή
    Ναι το ξέρω. Αλλά εάν κάνεις μία αναζήτηση για την Ιαπωνική έρευνα που έγινε για την οστεοπόρωση και την Κ2 θα την βρεις μόνος σου. Εμένα δεν μου χρειάζεται την έχω διαβάσει.

    Με την αναζήτηση αυτό βρήκα πρώτο αυτό έβαλα. Σε μερικά για να δω την έρευνα μου ζητάει εγγραφή και σε μερικά άλλα την έχουν κατεβάσει. Δεν έχω άλλο χρόνο να διαθέσω οπότε εάν την βρεις πρώτος βάλτην εδώ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 31-03-14 01:31 #309
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο B!LLAKO$ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο το wiki ειναι, προφανως και σε καποια σημεια θα λεει οτι να ναι, απλα σαν κατι γενικο το εβαλα μιας και δεν μπορει να τα σκοτωσει τελειως ολα (λεμε τωρα... )
    Αυτο με τις δοσεις οπως ειπα και εμενα μου εκανε εντυπωση και συμφωνω για την mk7

    Tωρα απο το site του Mercolla:

    "The form of vitamin K that has the most relevance for health benefits is MK7" (ακυρο αλλα ειπα να το βαλω και αυτο γιατι συνεχιζει γενικα για την k2 και οχι για τη mk7)

    "A number of Japanese trials have shown that vitamin K2 completely reverses bone loss and in some cases even increases bone mass in people with osteoporosis.
    The pooled evidence of seven Japanese trials show that vitamin K2 supplementation produces a 60 percent reduction in vertebral fractures and an 80 percent reduction in hip and other non-vertebral fractures.

    "Δηλαδη συμφωνα με τον Mercolla και η mk7 εχει αυτες τις ιδιοτητες που πιο πανω το wiki λεει μονο για την mk4...

    Αυτο το κατω εχει να κανει με την κ1 αλλα αφου το βρηκα ειπα να το βαλω και αυτο

    "Researchers in the Netherlands showed that vitamin K2 is three times more effective than vitamin K1 in raising osteocalcin, which controls the building of bone."
    Από το site του Mercolla που αναφέρεται στις Japanese trials εάν πας κάτω κάτω έχει sources. To πατάς και εκεί θα σου βγάλει τα Papers. Στην Μκ 4 αναφέρονται και στην D3.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 31-03-14 12:15 #310
    Προεπιλογή
    Σχετικά με Κ1, Κ2, ΜΚ4, ΜΚ7 κτλ κτλ κτλ, δε νομίζω να χρειάζεται τόση ανάλυση. Ο καθένας λέει τα δικά του, και πολλές φορές ανάλογα με το τι τον συμφέρει να λέει.

    Μας αρκεί να ξέρουμε τις ιδιότητες της Κ.

    Το ότι γενικά η Κ2 (ανεξάρτητα από το αν είναι ΜΚ4, ΜΚ7 ή συνδιασμός) έχει θεωρητικά καλύτερη βιοδιαθεσιμότητα από την Κ1 είναι κάτι στο οποίο συμφωνούν οι περισσότεροι ερευνητές, αλλά μέχρι να έχουμε κάτι πιο σίγουρο, ας μείνουμε εκεί.

    Επανερχόμαστε στην D.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 14-04-14 23:36 #311

    Εγγραφή
    20-03-2014
    Περ.
    Χαϊδάρι - ΑΘ
    Μηνύματα
    97
    Προεπιλογή Απ: Βιταμίνη D
    Τελικά, επειδή δεν κατάλαβα, σε τι αναλογία πρεπει να ειναι D/Μαγνήσιο/Κ???

    Δηλαδη πχ με 1.000 mg D ποσο μαγνησιο και ποση Κ πρεπει να παιρνουμε???

    MoBiLe SPeaKiNG...
    ___________
    Γιώργος Μ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 22-05-14 10:41 #312

    Εγγραφή
    20-03-2014
    Περ.
    Χαϊδάρι - ΑΘ
    Μηνύματα
    97
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Zorba_The_Freak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά, επειδή δεν κατάλαβα, σε τι αναλογία πρεπει να ειναι D/Μαγνήσιο/Κ???

    Δηλαδη πχ με 1.000 mg D ποσο μαγνησιο και ποση Κ πρεπει να παιρνουμε???

    MoBiLe SPeaKiNG...
    Γνωριζει κάποιος???
    ___________
    Γιώργος Μ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 22-05-14 15:01 #313
    Προεπιλογή
    Γύρω στα 400 μαγνήσιο και στα 100mg βιτ K. Εάν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 28-06-14 13:26 #314
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Zorba_The_Freak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά, επειδή δεν κατάλαβα, σε τι αναλογία πρεπει να ειναι D/Μαγνήσιο/Κ???

    Δηλαδη πχ με 1.000 mg D ποσο μαγνησιο και ποση Κ πρεπει να παιρνουμε???

    MoBiLe SPeaKiNG...
    με 1000 mg D προλαβαινεις δεν προλαβαινεις για πλυση στομαχου
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 28-06-14 19:27 #315

    Εγγραφή
    20-03-2014
    Περ.
    Χαϊδάρι - ΑΘ
    Μηνύματα
    97
    Προεπιλογή
    Σωστο... IU εννοειται...

    MoBiLe SPeaKiNG...
    ___________
    Γιώργος Μ.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 21 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 111920212223 ΤελευταίαΤελευταία