Σελίδα 20 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 101819202122 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 286 έως 300 από 356
  1. 20-08-14 01:11 #286
    Προεπιλογή
    bump.

    Διαβαζοντας και διαβαζοντας κατεληξα πως η πιο οικονομικη και συναμα καλυτερη πολυβιταμινη(χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος και απολυτος) με επιτελους σωστες ποσοτητες βιταμηνων και σε καλες μορφες ειναι η Nature's Way, Alive!

    Όνομα: multi.jpg Εμφανίσεις: 1471 Μέγεθος: 94,9 KB

    Τοσο καιρο επερνα την και "καλα" καλυτερη anavite.

    Και συμπληρωνα τις χιλιαδες ελλειψης της anavite σε Ε,D,C,calcium,b complex,χρωμιο.

    Η συγκεκριμενη δεν παρουσιαζει καμια ελλειψη,αντιθετως για μενα εχει τις ποσοτητες που χρειαζονται για εναν αθλητη . Ολες οι βιταμινες εκτος απο μαγνησιο ειναι σε καλες μορφες. Δεν βλεπω κατι αρνητικο,εσεις;

    Εχει μεσα q10 (οποτε θα γλιτωσω και απο εκει λεφτα αφεροντας αναλογα λεφτα απο τις καψουλες των q10 μου).

    Μεχρι και digestive enzymes εχει!

    Το μονο που πρεπει να κανω ειναι να παρω β αλανινη και καρνιτινε για να συμπληρωσω τις ελλειψης αυτης,που ειχε η αναβιτε.


    Lao,για κανε ενα review (εψαξα και δεν εκανες,απλως ελεγες πως ειναι μια μετρια multi). Ισως να την εχουν βελτιωσει απο τοτε που σχολιαζες. Επισης λεω να παιρνω 6 caps αντι για 3 αφου μελετισω λιγο ακομα την τοξικοτητα των μικρος και την απορροφηση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 20-08-14 15:56 #287
    Προεπιλογή
    Εγω προσωπικα παιρνω πολυβιταμινες (και σχεδον ολα τα συμπληρωματα που χρησιμοποιω) σε μορφη capsules η vegie caps και οχι σε ταμπλετες ( υπαρχουν βιντεο που μπορειτε να δειτε οτι καποιες ταμπλετες στο εντερο μπορει να ειναι για εβδομαδες) και κοιταω να μην εχουν magnesium stearate γιατι δημιουργει μεταλλαξεις στα κυταρα, φυσικα τοσα χρονια εχω πιει μια λιμνη αλλα απο τη στιγμη που το εμαθα τελος, τωρα πια το magnesium stearate καποιες εταιριες διαφημιζουν οτι το βαζουν σε φυτικη μορφη και οχι χημικη, οι ταμπλετες ομως συνηθως το εχουν
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pappous45 : 20-08-14 στις 16:03
    No pain no gain!!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 20-08-14 17:16 #288
    Προεπιλογή
    Μα δεν το εχει σε τετοια μορφη.

    Εγω ειμαι λιγο επιφυλακτικος με τις δοσεις που θελω να παρω .Αλλα βλεπω οτι απο τοξικοτητα δεν εχω θεμα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 20-08-14 17:21 #289
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο crucified Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα δεν το εχει σε τετοια μορφη.

    Εγω ειμαι λιγο επιφυλακτικος με τις δοσεις που θελω να παρω .Αλλα βλεπω οτι απο τοξικοτητα δεν εχω θεμα.
    Το εχει σε μορφη ομως φυτικη, ριξε μια ματια στα other Ingredients
    No pain no gain!!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 21-08-14 06:36 #290
    Προεπιλογή
    Σεληνιο σε μορφη L-selenomethionine στα 400 mcg (+ της διατροφης) ειναι επικυνδινο; Διαβαζω ερευνες και τιποτα το σιγουρο... οριζεται μαξ το 300 mcg αλλα λενε πως μπορεις να πας και τα 1,5 mg αφοβα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 21-09-14 12:59 #291
    Προεπιλογή
    ωραια ολα αυτα που λεει ο λαο για τις multi, αλλα πολλες απο αυτες δεν υπαρχουν στην Ευρωπη...
    πχ AOR και men's extreme sports δεν υπαρχει ουτε prozis ουτε predator...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 21-09-14 13:36 #292

    Εγγραφή
    20-03-2014
    Περ.
    Χαϊδάρι - ΑΘ
    Μηνύματα
    97
    Προεπιλογή
    Και που είναι το πρόβλημα??? Υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιες... Εγώ την men's extreme sports χρησιμοποιώ τωρα..
    ___________
    Γιώργος Μ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 29-03-15 13:43 #293
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    το θεμα εγινε sticky

    ο Lao εχει κανει πολυ καλη δουλεια κ σιγουρα αρκετοι θα βρειτε πληροφοριες που σαν ενδιαφερουν.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 30-03-15 16:35 #294
    Respected member
    Το avatar του χρήστη Sourlas

    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    332
    Προεπιλογή
    Τις εταιρίες Source Natural και ΑOR τις βρίσκουμε Ελλάδα?
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 01-04-15 23:00 #295
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    τις πρωτες μπορει κ να τις βρεις,υπαρχουν δλδ προιοντα γενικα αυτης της εταιριας αλλα οχι σε μαγαζια με συμπληρωματα.περισοτερο online shops φαρμακειων τις εχουν κ βγαινουν ακριβα.
    τις αλλες δεν τις εχω δει καπου..
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 02-04-15 14:41 #296
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    το θεμα εγινε sticky

    ο Lao εχει κανει πολυ καλη δουλεια κ σιγουρα αρκετοι θα βρειτε πληροφοριες που σαν ενδιαφερουν.
    O Lao είχε κάνει καλή δουλειά στο μέτρο που γνώριζε όσα γνώριζε, αλλά ο Lao πρέπει να κάνει αλλαγές σε κάποιες multies γιατί έχουν αλλάξει τα labels. Χρόνο δεν έχει και αυτό είναι το πρόβλημα, αλλά θα προσπαθήσει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Sourlas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τις εταιρίες Source Natural και ΑOR τις βρίσκουμε Ελλάδα?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    τις πρωτες μπορει κ να τις βρεις,υπαρχουν δλδ προιοντα γενικα αυτης της εταιριας αλλα οχι σε μαγαζια με συμπληρωματα.περισοτερο online shops φαρμακειων τις εχουν κ βγαινουν ακριβα.
    τις αλλες δεν τις εχω δει καπου..
    Όπως είπε ο beef, Source Naturals βρίσκει κανείς στην Ελλάδα, ναι, αλλά όχι σε καλές τιμές. AOR μόνο από βότανο.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 02-04-15 14:47 #297
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    σωπα καλε ,ο beef εχει εμπιστοσυνη στον lao..ολα θα γινουν στον χρονο τους
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 02-04-15 15:14 #298
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    σωπα καλε ,ο beef εχει εμπιστοσυνη στον lao..ολα θα γινουν στον χρονο τους
    Επειδή ο master beef σκλαβώνει τον Lao με τον τρόπο του ας κάνουμε ένα update στο γνωστό μας Animal Pak.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lao Εμφάνιση μηνυμάτων

    Animal Pak (Universal)

    Το... δοξασμένο Animal Pak, βρίσκεται στην αγορά από την δεκαετία του 80. Μέσα στα χρόνια αυτά, έχουν γίνει διάφορες αλλαγές στην φόρμουλα. Με βάση την ισχύουσα, θεωρώ ότι έχει τα εξής συν και πλην:

    ΣΥΝ

    - Ξεχωριστά χάπια για κάθε τι, πράγμα το οποίο βοηθάει στην απορρόφηση από το σώμα μας.

    - Σύμφωνα με την εταιρεία, τα χάπια είναι time-released, δηλαδή το κάθε packet είναι σχεδιασμένο έτσι ώστε το κάθε διατροφικό στοιχείο να απελευθερώνεται πριν ή μετά από κάποιο άλλο ή άλλα. Σημαντικό θέμα αυτό, καθώς πολλές φορές ορισμένα στοιχεία είναι ανταγωνιστικά μεταξύ τους.

    - Παρουσία γαϊδουράγκαθου (milk thistle) για προστασία του συκωτιού.

    - Καλές ποσότητες ginseng.

    - Γενικά, τα complexes έχουν μια συγκεκριμένη λογική, αποσκοπούν σε κάτι και δεν βάζουν πράγματα απλά για να τα βάλουν.

    - Ικανοποιητικές ποσότητες σε κάποιες βιταμίνες Β

    - 500 mg. C στο ένα packet.

    - Η βιταμίνη D είναι σε μορφή D3.

    - H βιταμίνη Ε αποτελείται από μίξη τοκοφερόλων.

    ΠΛΗΝ

    ***UPDATE***Πολύ χαμηλή ποσότητα Β12. Ακόμα και με 2 packets, είναι μόλις 185% της ΣΗΔ.

    --->Στα δύο packets, έχουμε πλέον 50mcg B12, δηλαδή 833% της ΣΗΔ, άρα στο ένα 416,5%.


    - Στο ένα packet, μόλις 50% βιοτίνη

    - Στο ένα packet, μόλις 50% φολικό οξύ.

    - Στο ένα packet, μόλις 85% βιταμίνη D.

    - Πάρα πολύ ασβέστιο, ειδικά στα 2 packets.

    - Στο ένα packet, μόλις 50% ιώδιο.

    - Ακόμα και με 2 packets, χαμηλές ποσότητες σε χρώμιο, σελήνιο, χαλκό.

    - Μαγνήσιο και ψευδάργυρος σε μορφή οξειδίου.

    ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:

    Προσωπικά, πλέον θεωρώ ότι για να κάνει κανείς σοβαρή δουλειά με το Pak, πρέπει να παίρνει 2 packets την μέρα. Στο ένα, υπάρχουν αρκετές και σοβαρές ελλείψεις οι οποίες δεν υπάρχουν σε πολύ πιο «απλές» πολυβιταμίνες.

    Από κει και πέρα, ξέρω ότι πολύς κόσμος θεωρεί ότι το Pak έχει τεράστιες δόσεις από το Χ και το Ψ, ότι τα 2 packets είναι για «βουνά» 150 κιλών ή για αθλητές αγωνιστικού επιπέδου. Στην πραγματικότητα, ακόμα και με 2 packets οι δοσολογίες δεν είναι τόσο υψηλές, ίσα-ίσα που, όπως είπα και πριν - σε αρκετές περιπτώσεις είναι χαμηλές.

    Πιστεύω ότι όταν πρωτοβγήκε το Pak έκανε επιτυχία γιατί για την εποχή του ήταν κάτι καινούργιο. Ήταν το 1ο προϊόν αυτού του είδους, τα πράγματα τότε ήταν πολύ πιο απλά σε σχέση με σήμερα και ο ανταγωνισμός πολύ μικρότερος. Μέσα στα χρόνια λοιπόν, και με την βοήθεια του marketing, το Pak απέκτησε μια... μυθική φήμη, έγινε σημείο αναφοράς.

    Ωστόσο, αν κοιτάξει κανείς τα πράγματα ρεαλιστικά και αντικειμενικά, είναι αδύνατον να κοιτάξει το label και να μην δει τις ελλείψεις του. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν λέω ότι δεν είναι καλό προϊόν, ούτε προτρέπω τον οποιονδήποτε να μην το ξαναπάρει. Έτσι και αλλιώς, το τι δουλεύει στον καθένα και τί όχι, είναι υποκειμενικό. Μπορεί π.χ. κάποιος να τρώει αρκετά καλά και το Pak παρόλες τις ελλείψεις του να του δώσει το Χ πράγμα που του λείπει και να τον πιάσει.

    Προσωπικά δεν μπαίνω σε αυτή την κουβέντα λοιπόν, απλά καταγράφω τι θεωρώ εγώ ότι μου αρέσει και τί όχι.

    Αυτά προς το παρόν. Μόλις θα έχω χρόνο, θα κάνω παρόμοια posts και για άλλα προϊόντα.
    Όσα είχα γράψει αρχικά εξακολουθούν να ισχύουν, απλά έχει αλλάξει η Β12 στην οποία ανέβηκε η δόση μεν, εξακολουθεί να είναι μικρή, δε.

    ΜΙΑ ΣΗΜΕΙΩΣΗ, κατά καιρούς έχω διαβάσει σε posts αρκετών φίλων ότι επειδή οι 11 ταμπλέτες τους φαίνονται πολλές, παίρνουν π.χ. τις μισές το πρωί και τις άλλες μισές το βράδυ ή ότι τις σπάνε κτλ κτλ κτλ.

    Το Pak είναι σχεδιασμένο ώστε να παίρνουμε και τις 11 ΜΑΖΙ, με στόχο στην πορεία το κάθε τι να απορροφηθεί στην ώρα του, χωρίς να ανταγωνίζεται κάτι άλλο. Εάν οι 11 ταμπλέτες μας φαίνονται πολλές, απλά ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΤΟ PAK. Δεν βρίσκω καμία λογική στο να παίρνουμε π.χ. την μία ταμπλέτα το πρωί, την άλλη το μεσημέρι και την άλλη το βράδυ, ιδιαίτερα όταν δεν ξέρουμε ποια ακριβώς κάνει τι, σε πόση ώρα διαλύεται στο στομάχι ή στο λεπτό μας έντερο κτλ.

    Το ξαναλέω λοιπόν: ή ακολουθούμε τις οδηγίες και παίρνουμε 1 packet κανονικά ή απλά παίρνουμε μια άλλλη multi.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lao : 02-04-15 στις 15:16
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 04-04-15 22:51 #299
    Προεπιλογή
    Φιλε LAO η solgar νομιζω δεν ειναι ακριβη.
    Εχει περιπου 25 ευρω οι 60 tablets. Τοσο εχει
    Και η ADAM αλλα με 1 χαπι της solgar παιρνεις
    Περιπου οτι με 2 της adam , δηλαδη ειναι στη
    Μιση τιμη ουσιαστικα.
    Εχω ομως την εξης απορια. Αν παιρνω μια ταμπλετα
    Καθε μεσημερι το σωμα μου θα εχει επαρκεια του συμπλεγματος Β μεχρι την επομενη μερα η θα τις αποβαλλω σε λιγες ωρες και μετα θα ειμαι παλι αδειος
    Απο Β .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη am13704 : 04-04-15 στις 22:55
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 08-04-15 14:34 #300
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο am13704 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε LAO η solgar νομιζω δεν ειναι ακριβη.
    Εχει περιπου 25 ευρω οι 60 tablets. Τοσο εχει
    Και η ADAM αλλα με 1 χαπι της solgar παιρνεις
    Περιπου οτι με 2 της adam , δηλαδη ειναι στη
    Μιση τιμη ουσιαστικα.
    Εχω ομως την εξης απορια. Αν παιρνω μια ταμπλετα
    Καθε μεσημερι το σωμα μου θα εχει επαρκεια του συμπλεγματος Β μεχρι την επομενη μερα η θα τις αποβαλλω σε λιγες ωρες και μετα θα ειμαι παλι αδειος
    Απο Β .
    Καλησπέρα φίλε μου και χρόνια πολλά.

    Σου παραθέτω τα Supp Facts των multies που ανέφερες.

    -----ADAM------


    Supplement Facts

    Serving Size: 2 Tablets
    Servings Per Container: 30
    Amount Per Serving % Daily Value*
    * Percent Daily Values are based on 2,000 calorie diet.
    † Daily Value not established.

    Vitamin A
    (75% as Beta-Carotene and 25% as Retinyl Palmitate) 10,000 IU 200%
    Vitamin C (from Calcium Ascorbate) 250 mg 417%
    Vitamin D (as Ergocalciferol) 1,000 IU 250%
    Vitamin E (as d-alpha Tocopheryl Succinate) 150 IU 500%
    Vitamin K (as Menaquinone K2 and
    Phytonadione K1) 80 mcg 100%

    Thiamin (Vitamin B-1) (from Thiamin HCl) 25 mg 1667%
    Riboflavin (Vitamin B-2) 25 mg 1471%
    Niacin (Vitamin B-3) (as Niacinamide
    and from Inositol Hexanicotinate) 35 mg 175%
    Vitamin B-6 (from Pyridoxine HCl and
    Pyridoxal-5-Phosphate (P-5-P)) 25 mg 1250%
    Folate (as Folic Acid) 400 mcg 100%
    Vitamin B-12 (as Methylcobalamin) 250 mcg 4167%
    Biotin 300 mcg 100%
    Pantothenic Acid (Vitamin B-5)
    (from D-Calcium Pantothenate) 50 mg 500%

    Calcium (from Calcium Ascorbate and
    Calcium Citrate) 50 mg 5%
    Iodine (from Potassium Iodide) 150 mcg 100%
    Magnesium (from Magnesium Citrate) 25 mg 6%
    Zinc (from Zinc Bisglycinate) (TRAACS®) 30 mg 200%
    Selenium (from L-Selenomethionine) 200 mcg 286%
    Copper (from Copper Bisglycinate)
    (TRAACS®) 0.5 mg 25%
    Manganese (from Manganese Bisglycinate)
    (TRAACS®) 2 mg 100%
    Chromium (from Chromium Picolinate) 200 mcg 167%
    Molybdenum (from Sodium Molybdate) 75 mcg 100%
    Potassium (from Potassium Chloride) 25 mg < 1%

    Saw Palmetto Extract (Berry)
    (Serenoa repens) (min. 45% Fatty Acids) 160 mg †
    Alpha Lipoic Acid 50 mg †
    Aloe Vera (Leaf) (200:1 Concentrate) 50 mg †
    Grape Seed Extract (Vitis vinifera)
    (Standardized for Polyphenols) 25 mg †
    Choline (from Choline Bitartrate) 25 mg †
    Inositol 25 mg †
    CoQ10 (Coenzyme Q10) 15 mg †
    Natural Trans-Resveratrol
    [from Japanese Knotweed Extract (Polygonum
    cuspidatum) (Root)] 10 mg †
    Lycopene (from Natural Tomato Extract) 3 mg †
    Lutein (from Marigold Flowers) 500 mcg


    -----Solgar VM2000-----



    Όπως βλέπεις, έχουμε δύο multies με serving size 2 tablets.

    Αν διαβάσεις προσεκτικά, θα δεις ότι δεν ισχύει ότι με 1 ταμπλέτα της Vm2000 παίρνεις ό,τι με 2 της ADAM, σε διάφορα στοιχεία όπως η Β12, η D, τα μέταλλα γενικώς κτλ. Έτσι και αλλιώς, μιλάμε για 2 διαφορετικές φόρμουλες στις οποίες ο κάθε κατασκευαστής δίνει βαρύτητα όπου θεωρεί ότι πρέπει να δώσει.

    Στο θέμα του κόστους τώρα, προφανώς αναφέρεσαι για τιμές από Ελλάδα, ένα θέμα για το οποίο πολλάκις εδώ μέσα έχουμε πει ότι είναι απλά αστείο μιας και είναι πολύ παραπάνω σε σχέση με το εξωτερικό από το οποίο και ψωνίζουμε.

    Τέλος, ό,τι είπα για το Pak, ισχύει και για κάθε άλλη multi. Αν η Solgar λέει να παίρνεις 2 ταμπλέτες (μην κοιτάς τι λέει η ετικέτα που βάζουν στα φαρμακεία εδώ που λέει να παίρνεις μία), τότε να παίρνεις 2. Αν θέλεις μια που να είναι «μία την μέρα», πάρε μια ανάλογη.

    Κλείνοντας, δεν ξέρω αν θα έχεις επάρκεια των Β με μία VM2000 την μέρα. Έχει να κάνει με την διατροφή σου, τον μεταβολισμό σου, πόσο καλά δουλεύει το στομάχι και το έντερό σου κτλ. Αυτά είναι πολύ υποκειμενικά θέματα.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 20 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 101819202122 ... ΤελευταίαΤελευταία