Λοιπόν, επειδή λαμβάνω καθημερινά PMs από φίλους οι οποίοι με ρωτάνε ποια πολυβιταμίνη να πάρουν, αποφάσισα να φτιάξω έναν μίνι-οδηγό ο οποίος θα ασχολείται με συγκεκριμένες, επώνυμες πολυβιταμίνες και θα αναφέρει τα συν και τα πλην τους, ελπίζοντας να βοηθήσει τους ενδιαφερόμενους.

ΠΡΟΣΟΧΗ, όσα γράφω έχουν σαν βάση τις δικές μου απόψεις, την δική μου εμπειρία, τις δικές μου - λιγοστές - γνώσεις, με λίγα λόγια είναι απλά η γνώμη μου. Ο καθένας διαβάζει λοιπόν, συμφωνεί ή διαφωνεί, και αποφασίζει αναλόγως. Δεν διεκδικώ κανένα αλάθητο, ούτε ισχυρίζομαι ότι έχω εξειδικευμένες γνώσεις.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΠΡΟΣ ΟΜΑΔΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ: αποφάσισα να ανοίξω ξεχωριστό, συγκεντρωτικό θέμα και να μην ποστάρω στο επισημασμένο σχετικά με τις πολυβιταμίνες γιατί εκεί θα χανόταν το post. Βεβαίως, αν κρίνετε ότι το παρόν θέμα περιττεύει, it's OK with me.

Έχουμε και λέμε:

Animal Pak (Universal)

Το... δοξασμένο Animal Pak, βρίσκεται στην αγορά από την δεκαετία του 80. Μέσα στα χρόνια αυτά, έχουν γίνει διάφορες αλλαγές στην φόρμουλα. Με βάση την ισχύουσα, θεωρώ ότι έχει τα εξής συν και πλην:

ΣΥΝ

- Ξεχωριστά χάπια για κάθε τι, πράγμα το οποίο βοηθάει στην απορρόφηση από το σώμα μας.

- Σύμφωνα με την εταιρεία, τα χάπια είναι time-released, δηλαδή το κάθε packet είναι σχεδιασμένο έτσι ώστε το κάθε διατροφικό στοιχείο να απελευθερώνεται πριν ή μετά από κάποιο άλλο ή άλλα. Σημαντικό θέμα αυτό, καθώς πολλές φορές ορισμένα στοιχεία είναι ανταγωνιστικά μεταξύ τους.

- Παρουσία γαϊδουράγκαθου (milk thistle) για προστασία του συκωτιού.

- Καλές ποσότητες ginseng.

- Γενικά, τα complexes έχουν μια συγκεκριμένη λογική, αποσκοπούν σε κάτι και δεν βάζουν πράγματα απλά για να τα βάλουν.

- Ικανοποιητικές ποσότητες σε κάποιες βιταμίνες Β

- 500 mg. C στο ένα packet.

- Η βιταμίνη D είναι σε μορφή D3.

- H βιταμίνη Ε αποτελείται από μίξη τοκοφερόλων.

ΠΛΗΝ

- Πολύ χαμηλή ποσότητα Β12. Ακόμα και με 2 packets, είναι μόλις 185% της ΣΗΔ.

- Στο ένα packet, μόλις 50% βιοτίνη

- Στο ένα packet, μόλις 50% φολικό οξύ.

- Στο ένα packet, μόλις 85% βιταμίνη D.

- Πάρα πολύ ασβέστιο, ειδικά στα 2 packets.

- Στο ένα packet, μόλις 50% ιώδιο.

- Ακόμα και με 2 packets, χαμηλές ποσότητες σε χρώμιο, σελήνιο, χαλκό.

- Μαγνήσιο και ψευδάργυρος σε μορφή οξειδίου.

ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:

Προσωπικά, πλέον θεωρώ ότι για να κάνει κανείς σοβαρή δουλειά με το Pak, πρέπει να παίρνει 2 packets την μέρα. Στο ένα, υπάρχουν αρκετές και σοβαρές ελλείψεις οι οποίες δεν υπάρχουν σε πολύ πιο «απλές» πολυβιταμίνες.

Από κει και πέρα, ξέρω ότι πολύς κόσμος θεωρεί ότι το Pak έχει τεράστιες δόσεις από το Χ και το Ψ, ότι τα 2 packets είναι για «βουνά» 150 κιλών ή για αθλητές αγωνιστικού επιπέδου. Στην πραγματικότητα, ακόμα και με 2 packets οι δοσολογίες δεν είναι τόσο υψηλές, ίσα-ίσα που, όπως είπα και πριν - σε αρκετές περιπτώσεις είναι χαμηλές.

Πιστεύω ότι όταν πρωτοβγήκε το Pak έκανε επιτυχία γιατί για την εποχή του ήταν κάτι καινούργιο. Ήταν το 1ο προϊόν αυτού του είδους, τα πράγματα τότε ήταν πολύ πιο απλά σε σχέση με σήμερα και ο ανταγωνισμός πολύ μικρότερος. Μέσα στα χρόνια λοιπόν, και με την βοήθεια του marketing, το Pak απέκτησε μια... μυθική φήμη, έγινε σημείο αναφοράς.

Ωστόσο, αν κοιτάξει κανείς τα πράγματα ρεαλιστικά και αντικειμενικά, είναι αδύνατον να κοιτάξει το label και να μην δει τις ελλείψεις του. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν λέω ότι δεν είναι καλό προϊόν, ούτε προτρέπω τον οποιονδήποτε να μην το ξαναπάρει. Έτσι και αλλιώς, το τι δουλεύει στον καθένα και τί όχι, είναι υποκειμενικό. Μπορεί π.χ. κάποιος να τρώει αρκετά καλά και το Pak παρόλες τις ελλείψεις του να του δώσει το Χ πράγμα που του λείπει και να τον πιάσει.

Προσωπικά δεν μπαίνω σε αυτή την κουβέντα λοιπόν, απλά καταγράφω τι θεωρώ εγώ ότι μου αρέσει και τί όχι.

Αυτά προς το παρόν. Μόλις θα έχω χρόνο, θα κάνω παρόμοια posts και για άλλα προϊόντα.