Σελίδα 11 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 91011121321 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 151 έως 165 από 356
  1. 08-11-11 15:49 #151
    Προεπιλογή
    Η Super Daily 2 και αλλες, που εχει μονο β-καροτενιο;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 08-11-11 16:04 #152
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Roid Rage Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Super Daily 2 και αλλες, που εχει μονο β-καροτενιο;
    Αυτό σημαίνει ότι θεωρητικά το σώμα παίρνει όση χρειάζεται. Δηλαδή, δεν του «επιβάλλεται» κάποια ποσότητα.

    Το β-καροτένιο, για την ακρίβεια, είναι προ-βιταμίνη. Αυτό σημαίνει ότι εισέρχεται στον οργανισμό μας ως «ανενεργή» μορφή, η οποία στην συνέχεια μετατρέπεται σε «νορμάλ» βιταμίνη Α, ανάλογα με τις ανάγκες.

    Να σημειώσω ότι και εδώ υπάρχει ένα σχετικό debate, βάσει του οποίου κάποιοι ειδικοί και κάποιες εταιρείες κατά καιρούς έχουν ισχυριστεί ότι το β-καροτένιο έχει το πρόβλημα της μη-απορρόφησης σε κάποιες περιπτώσεις (ανάλογα με τον άνθρωπο).

    Επίσης, έχει γραφτεί ότι αυξημένες ποσότητες β-καροτένιου ενδεχομένως αυξάνουν τις πιθανότητες εμφάνισης καρκίνου στον λάρυγγα στους καπνιστές.

    Ωστόσο, κάτι που να είναι 100% σίγουρο δεν υπάρχει προς το παρόν.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 08-11-11 16:07 #153
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη ελμερ

    Εγγραφή
    08-11-2010
    Περ.
    περιστερι
    Μηνύματα
    4.032
    Προεπιλογή
    lao την πολυβιταμινη once daily multivitamin της natrol την εχεις δει΄? (την πηρα απο το βοτανο,τα φωτα σου please)
    Στηριξου πανω μου να πεσουμε μαζι
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 08-11-11 16:13 #154
    Προεπιλογή
    Γενικα εγω παιρνω εναλλαξ τη Super daily 2 και την Alive! και δεν εχω καταληξει ποια ειναι καλυτερη ωστε να παρω πιο στανταρ να μην το σκεφτομαι. Απλα η Alive υστερει σε D, η οποια ξεχωριστα ομως ειναι πολυ φτηνη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 08-11-11 16:31 #155
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ελμερ Εμφάνιση μηνυμάτων
    lao την πολυβιταμινη once daily multivitamin της natrol την εχεις δει΄? (την πηρα απο το βοτανο,τα φωτα σου please)
    Αφού σου είπα, καλή για αργίες, διακοπές, εθνικές επετείους κτλ κτλ κτλ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Roid Rage Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικα εγω παιρνω εναλλαξ τη Super daily 2 και την Alive! και δεν εχω καταληξει ποια ειναι καλυτερη ωστε να παρω πιο στανταρ να μην το σκεφτομαι. Απλα η Alive υστερει σε D, η οποια ξεχωριστα ομως ειναι πολυ φτηνη.
    Μια χαρούλα είναι και η δύο. Η κάθε μία έχει τα δικά της συν και πλην.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 08-11-11 16:32 #156
    plucky underdog
    Το avatar του χρήστη average_joe

    Εγγραφή
    21-08-2011
    Περ.
    comfort zone,out.
    Μηνύματα
    1.426
    Προεπιλογή
    και αφου σημερα ειπα να κανω μεταφορες

    παρτε αλλα δυο ποστ που παρουσιαζουν ενδιαφερον και φοβαμαι πως δεν τους εχει δοθει η δεουσα προσοχη.
    πιστευω οτι ειναι το καταλληλο θεμα για να υπαρχουν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aepiskeptis Εμφάνιση μηνυμάτων
    η απορροφηση μπορει να αυξηθει αν το συμπληρωμα καταναλωθει με τροφιμο που εχει την βιταμινη, το μεταλλο κτλ.

    ωστοσο, τα μορια στη φυση ειναι αριστεροστροφα και τα ενζυμα στο στομαχι διασπουν αυτα. τα χημικα μορια ειναι δεξια κ αριστεροστροφα, εικονα καθρεφτη, συνεπως το 50% παει στην τουαλετα εκ κατασκευης, αν ειναι κ τσιπηδες κ εχουν φτιαξει κακης ποιοτητας συμπληρωμα παει κ περισσοτερο, το 50% ειναι ταριφα παντως.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aepiskeptis Εμφάνιση μηνυμάτων
    μια που πιασαμε συζητηση για πολυβιταμινες

    Five tips to finding a better multi-vitamin/mineral supplement
    By Charles Poliquin

    http://www.charlespoliquin.com/

    It is a real challenge for the average consumer to go a health food store and select a quality multi-vitamin/mineral supplement. Here are five tips that can help you to get your money’s worth.

    Tip 1: What type of magnesium does it have?

    This consideration eliminates virtually 80% of the choices out there. Inclusion of magnesium oxide is a dead give-away indicator of a poor supplement. If it has magnesium oxide as the source of magnesium, avoid that brand.
    Magnesium oxide is the cheapest form of magnesium available. You might assume that a company that includes this ingredient cares only about the bottom line. It is possible that they don’t give a hoot about your health. Magnesium oxide is at best only 5% absorbable compared to other forms that are like magnesium citrate (25%) and aspartate (58%).
    Here is a simple tip - if the magnesium is good, it should a word attached to it that ends in “ate” (e.g. magnesium taurate, magnesium fumarate, magnesium glycinate etc…)

    Tip 2: All minerals should be chelated.

    Chelation means that they are bound to an amino acid, which facilitates absorption. The gold standard in the industry is Albion chelates (check for it on the label.)
    Albion minerals are mainly chelated to the amino acid glycine, due to its low molecular weight. It helps to slow the degeneration of muscle tissue, aiding the synthesis of creatine. Glycine is involved in enery production, formation of amino acids for the immune system, CNS function, and prostate health.

    Tip 3: Check for the levels of manganese.

    Your daily dose should not give you more than 5-7 mg of manganese. The margin for error for minerals is far smaller than it is for vitamins.
    High dosages of manganese are neuro-toxic. That is why giving soy-based formulas to infants has been linked to the increased incidence of Attention Deficit Disorder (ADD.)
    Soy infant formulas have 80 times the concentration of manganese of human breast milk. Many store brands of MVM give 20 mg or more per day.

    Tip 4: Gamma tocopherol should be the primary fraction of vitamin E supplied.

    Many individuals and even researchers are unaware that natural Vitamin E is a family of four tocopherols and four tocotrienols, which occur in various ratios in different foods. Since humans and animals do not synthesize their own vitamin E, they primarily acquire tocopherols from plants, which are the only living things capable of making vitamin E. Gamma-Tocopherol is often the most prevalent form of vitamin E in plant foods and seeds.

    Tip 5: Balanced in iodine and selenium content.

    Both trace minerals must be present in the correct order for thyroid health to occur.
    Imbalanced intake of iodine and selenium should be avoided as this may impair thyroid function.

    τωρα προσωπικα πιστευω οτι οι βιταμινες μπορουν να "κατηγοριοποιηθουν" σε "ζωντανες", "νεκρες" και τεχνητες. "νεκρες" λεω αυτες που υπηρχαν καποτε στα τροφιμα, αλλα εχουν οξειδωθει ή/κ καταστραφει ειτε λογω θερμικης επεργασιας ακα μαγειρεμα, ειτε αποθηκευσης ακα 10χρονια στο ψυγειο ειτε επειδη το κοβεις σημερα το τρως αυριο. τεχνητες ειναι οι χημικα κατασκευασμενες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 08-11-11 16:34 #157
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη ελμερ

    Εγγραφή
    08-11-2010
    Περ.
    περιστερι
    Μηνύματα
    4.032
    Προεπιλογή
    [QUOTE=Lao;467769]Αφού σου είπα, καλή για αργίες, διακοπές, εθνικές επετείους κτλ κτλ κτλ





    δηλ μετρια ε?
    Στηριξου πανω μου να πεσουμε μαζι
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 08-11-11 16:42 #158
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο average_joe Εμφάνιση μηνυμάτων
    και αφου σημερα ειπα να κανω μεταφορες

    παρτε αλλα δυο ποστ που παρουσιαζουν ενδιαφερον και φοβαμαι πως δεν τους εχει δοθει η δεουσα προσοχη.
    πιστευω οτι ειναι το καταλληλο θεμα για να υπαρχουν.
    Το 2ο από τα quotes που έκανες, λέει πολλά σωστά πράγματα.

    Π.χ., αν θυμάσαι, σε πολλές περιπτώσεις τονίζω ότι η τάδε multi έχει μαγνήσιο ως oxide ή το ότι τονίζω πάρα πολύ το καλό που έχει η Anavite που έχει μέταλλα ΚΑΙ chelated αλλά ΚΑΙ σε αρκετά καλές ποσότητες.

    Γενικά, στατιστικά αν θες, εκεί που «πονάνε» ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ multies, είναι το μαγνήσιο, η D και η Ε. Για τον λόγο αυτό, έχω κατ'επανάληψη πει ότι τέλεια multi δεν έχω δει ακόμα και εδώ που τα λέμε αυτό είναι λογικό μιας και ένα τέτοιο προϊόν και πανάκριβο θα ήταν αλλά και το serving θα ήταν 50 ταμπλέτες.

    Το θέμα είναι να ξυπνάμε και σαν καταναλωτές να κάνουμε σωστές επιλογές ώστε και τα λεφτά μας να πιάνουν τόπο αλλά και να κάνουμε καλό στην υγεία μας. Για αυτό και άνοιξα το παρόν θέμα.

    (Α, για να μην δέχομαι 7534857 ΠΜ την μέρα για το ποια multi να πάρει ο εκάστοτε φίλος που με ρωτάει, είχα φτάσει να απαντάω σε 5 και 6 άτομα την μέρα, που λέει ο λόγος... )
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lao : 08-11-11 στις 16:48
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 08-11-11 16:43 #159
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ελμερ Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλ μετρια ε?
    Νομίζω ότι το έχω καταστήσει αρκετά σαφές ως τώρα...
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 08-11-11 17:43 #160
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη ελμερ

    Εγγραφή
    08-11-2010
    Περ.
    περιστερι
    Μηνύματα
    4.032
    Προεπιλογή
    οκ...
    Στηριξου πανω μου να πεσουμε μαζι
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 09-11-11 05:30 #161
    Προεπιλογή
    Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους για την ανταπόκριση! .. Απλά να διευκρινίσω το εξής όσον αφορά το δικό μου πλάνο: Λαμβάνω ξεχωριστά 2 τabs την ημέρα ω-3 + την πολυβιταμίνη της SCITEC που προανέφερα. Έχω ακόμα αρκετή από δαύτη οπότε μόλις τελειώσω να διαλέξω μεταξύ MULTI MAX (MDY) και ADAM (NOW) ή κάποια άλλη?? Πριν χρόνια ο προπονητής κολύμβησης με πρότεινε κάποια της solgar την οποία δεν θυμάμαι κ δεν χρησιμοποιώ πλέον. Συγνώμη αν κουράζω αλλά δεν θέλω να κάνω κάποια γκάφα και όπως πολύ σωστά προαναφέρθηκε δεν παίζεις με αυτά αν δεν γνωρίζεις καλά
    Όταν φτάσεις στο σημείο να θέλεις να τα παρατήσεις, είναι η στιγμή που πρέπει να προχωρήσεις...
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 09-11-11 13:25 #162
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΑΡΧΕΛΑΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους για την ανταπόκριση! .. Απλά να διευκρινίσω το εξής όσον αφορά το δικό μου πλάνο: Λαμβάνω ξεχωριστά 2 τabs την ημέρα ω-3 + την πολυβιταμίνη της SCITEC που προανέφερα. Έχω ακόμα αρκετή από δαύτη οπότε μόλις τελειώσω να διαλέξω μεταξύ MULTI MAX (MDY) και ADAM (NOW) ή κάποια άλλη?? Πριν χρόνια ο προπονητής κολύμβησης με πρότεινε κάποια της solgar την οποία δεν θυμάμαι κ δεν χρησιμοποιώ πλέον. Συγνώμη αν κουράζω αλλά δεν θέλω να κάνω κάποια γκάφα και όπως πολύ σωστά προαναφέρθηκε δεν παίζεις με αυτά αν δεν γνωρίζεις καλά
    Αρχέλαε, αν διαβάσεις το παρόν θέμα, θα σου λυθούν αρκετές απορίες.

    By the way, θέλω να παρακαλέσω όλα τα παιδιά να μην ποστάρουν εδώ γενικές ερωτήσεις για πολυβιταμίνες του στυλ «ποια να πάρω», «ποια είναι καλή» κτλ.

    Εάν κάποιος θέλει να ρωτήσει κάτι τέτοιο, υπάρχει το επισημασμένο θέμα.

    Το παρόν, το άνοιξα για να κάνουμε συγκεντρωτικά mini-reviews διάφορων προϊόντων, οπότε ας το κρατήσουμε κάπως καθαρό. Εϊναι κρίμα να βγει όλη η συζήτηση εκτός θέματος και το thread να κλειδωθεί, να μεταφερθεί ή να συγχωνευθεί με το επισημασμένο.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 09-11-11 14:04 #163
    Smile
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lao Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχέλαε, αν διαβάσεις το παρόν θέμα, θα σου λυθούν αρκετές απορίες.

    By the way, θέλω να παρακαλέσω όλα τα παιδιά να μην ποστάρουν εδώ γενικές ερωτήσεις για πολυβιταμίνες του στυλ «ποια να πάρω», «ποια είναι καλή» κτλ.

    Εάν κάποιος θέλει να ρωτήσει κάτι τέτοιο, υπάρχει το επισημασμένο θέμα.

    Το παρόν, το άνοιξα για να κάνουμε συγκεντρωτικά mini-reviews διάφορων προϊόντων, οπότε ας το κρατήσουμε κάπως καθαρό. Εϊναι κρίμα να βγει όλη η συζήτηση εκτός θέματος και το thread να κλειδωθεί, να μεταφερθεί ή να συγχωνευθεί με το επισημασμένο.
    Φίλε μου ειλικρινά διάβασα όλα όσα αναφέρθηκαν αλλά ομολογώ ότι μπερδεύτηκα σε κάποια σημεία μιας και υπάρχουν τόσες εταιρίες και τόσες διαφορές σε συστατικά που δεν γνωρίζω γιαυτό και εύλογα νομίζω ρωτάω.. Κατατοπίστηκα εν μέρη και ευχαριστώ θερμά γι αυτό .. Συγνώμη κ πάλι για την επέκταση μου.
    Όταν φτάσεις στο σημείο να θέλεις να τα παρατήσεις, είναι η στιγμή που πρέπει να προχωρήσεις...
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 09-11-11 14:19 #164
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΑΡΧΕΛΑΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου ειλικρινά διάβασα όλα όσα αναφέρθηκαν αλλά ομολογώ ότι μπερδεύτηκα σε κάποια σημεία μιας και υπάρχουν τόσες εταιρίες και τόσες διαφορές σε συστατικά που δεν γνωρίζω γιαυτό και εύλογα νομίζω ρωτάω.. Κατατοπίστηκα εν μέρη και ευχαριστώ θερμά γι αυτό .. Συγνώμη κ πάλι για την επέκταση μου.
    Εάν διαβάσεις προσεκτικά όλα τα reviews, θα δεις ότι σε κάθε προϊόν, αναφέρω κάποια συν, κάποια πλην και κάνω επίσης και μια σύνοψη εκφράζοντας την προσωπική γνώμη μου.

    Κάτι καλύτερο δεν μπορώ να κάνω, πιστεύω.

    Μην ζητάς συγγνώμη, το δικό σου post στάθηκε απλά η αφορμή για να γράψω την παράκλησή μου να κρατήσουμε το θέμα κάπως καθαρό.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 09-11-11 14:37 #165
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lao Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν διαβάσεις προσεκτικά όλα τα reviews, θα δεις ότι σε κάθε προϊόν, αναφέρω κάποια συν, κάποια πλην και κάνω επίσης και μια σύνοψη εκφράζοντας την προσωπική γνώμη μου.

    Κάτι καλύτερο δεν μπορώ να κάνω, πιστεύω.

    Μην ζητάς συγγνώμη, το δικό σου post στάθηκε απλά η αφορμή για να γράψω την παράκλησή μου να κρατήσουμε το θέμα κάπως καθαρό.

    Έγινε φίλε μου Θα τα ξαναπάρω απ την αρχή σημειώνοντας μάλλον για να καταλήξω κάπου εύστοχα.. Ευχαριστώ και πάλι το εκτιμώ!
    Όταν φτάσεις στο σημείο να θέλεις να τα παρατήσεις, είναι η στιγμή που πρέπει να προχωρήσεις...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 11 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 91011121321 ... ΤελευταίαΤελευταία