Σελίδα 3 από 24 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 356
  1. 19-09-11 13:24 #31
    Προεπιλογή
    Μετά από ολιγοήμερη αποχή λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων, συνεχίζουμε με την...

    Adam (NOW Foods)

    Μία πολύ γνωστή πολυβιταμίνη, η Adam προτιμάται από πολύ κόσμο και όχι άδικα μιας και έχει ένα από τα καλύτερα money for value της αγοράς. Με άλλα λόγια, και έχει ένα πολύ αξιοπρεπές προφίλ συστατικών και η τιμή της είναι προσιτή για πολύ κόσμο, πάντα σε συνάρτηση με τα servings.

    Έχει σημασία να σημειώσουμε ότι η Adam βγαίνει σε 3 εκδόσεις:

    - Ταμπλέτες
    - Vcaps (κάψουλες)
    - Softgels

    Το προφίλ είναι ίδιο στις ταμπλέτες και στις κάψουλες, ενώ στα softgels έχει ορισμένες διαφορές, λογικά λόγω κατασκευής. Για τον λόγο αυτό, θα γράψω χωριστά + και - για τα δύο πρώτα και χωριστά για τα softgels. Επίσης, να αναφέρω ότι κάθε έκδοση βγαίνει σε διάφορα μεγέθη και, φυσικά, το ό,τι πρόκειται για ένα προϊόν που απευθύνεται στους άντρες (για τις γυναίκες υπάρχει η Eve).

    Έχουμε και λέμε...

    (Α) Ταμπλέτες και Vcaps (κάψουλες)

    Συν

    - Καλή ποσότητα βιταμίνης Ε
    - Αξιοπρεπής πόσότητα βιταμινών Β
    - Β12 ως Methylcobalamin
    - Βιταμίνη Κ
    - Καλές πηγές μετάλλων
    - Μέρος του μαγνησίου chelated
    - ZMA
    - Γενικά, αρκετά πλήρες προφίλ σε ό,τι αφορά τα παρελκόμενα

    Πλην

    - B και C θα μπορούσαν να είναι σε μεγαλύτερες ποσότητες
    - Βιταμίνη D2
    - Τα 400 IU της D είναι λίγα
    - Μαγνήσιο 25% της ΣΗΔ
    - Χαλκός 25% της ΣΗΔ
    - Μέρος του μαγνησίου σε μορφή oxide
    - Η ποσότητα ZMA είναι μικρή

    (B) Softgels

    Συν

    - Θεωρητικά, καλύτερη απορρόφηση συστατικών
    - Βιταμίνη A σε δύο μορφές
    - Βιταμίνη D3
    - 1.000 IU D3
    - Αξιοπρεπείς ποσότητες βιταμινών Β
    - Μέρος της B12 ως Methylcobalamin
    - Βιταμίνη Κ
    - Καλές πηγές μετάλλων
    - Γενικά, αρκετά πλήρες προφίλ σε ό,τι αφορά τα παρελκόμενα

    Πλην

    - B και C θα μπορούσαν να είναι σε μεγαλύτερες ποσότητες
    - Μόλις 6% μαγνήσιο
    - Χαλκός 25% της ΣΗΔ


    Γενικά, η Adam είναι μια από τις καλύτερες all-around επιλογές. Έχει ορισμένα μειονεκτήματα, αλλά αυτό ισχύει για όλα τα προϊόντα και, στο κάτω-κάτω, μπορούμε να αναπληρώσουμε τις ελλείψεις εύκολα. Όπως και να'χει, για μένα είναι πάνω-κάτω στα ίδια «κυβικά» με την Opti-Men και για τον λόγο αυτό συχνά κάνω εναλλαγή από την μία στην άλλη, όταν είμαι σε φάση που θέλω να χρησιμοποιώ μια «νορμάλ» πολυβιταμίνη.

    Από κει και πέρα, το ποια έκδοση προτιμάει ο καθένας είναι θέμα γούστου και αναγκών.

    Το καλύτερο value for money έχει το κουτί με τα 180 softgels καθώς βγάζει για 3 μήνες και το κόστος ανά serving είναι το μικρότερο. Βέβαια, στα softgels προτείνω επιπλέον μαγνήσιο και C ώστε να μην υπάρχουν ελλείψεις.

    Από την άλλη, αν κάποιος πάρει ταμπλέτες ή Vcaps, προτείνω επιπλέον D τον χειμώνα καθώς και τα 400 IU είναι λίγα αλλά και η μορφή της D είναι Ergocalciferol καθώς και επιλέον C και μαγνήσιο.

    Σε κάθε περίπτωση, επαναλαμβάνω ότι για μένα η Adam είναι μια από τις καλύτερες επιλογές, αρκεί - όπως είπαμε - να έχουμε στο μυαλό μας τις ελλείψεις της.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 19-09-11 14:09 #32
    Προεπιλογή
    την πηρα πριν κατι μερες και περνω 2 την μερα vcaps καλα ειναι?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 19-09-11 14:22 #33
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο john john Εμφάνιση μηνυμάτων
    την πηρα πριν κατι μερες και περνω 2 την μερα vcaps καλα ειναι?
    Φίλε john john, το serving της συγκεκριμένης έκδοσης είναι 3 την μέρα.

    Από κει και πέρα, το έγραψα ήδη, τα vcaps έχουν 400 ΙU D2 και εσύ παίρνεις 270 περίπου, άρα για μένα μόνο και μόνο για αυτό δεν είναι καλά. Αλλά, it's just me.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 19-09-11 15:16 #34
    Προεπιλογή
    τρεφομαι καλα και γενικα δεν κανω κουραστικη δουλεια..οποτε για αυτο το λεω..μην παει χαμενη η 3δοση..ευχαριστω
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 19-09-11 15:21 #35
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο john john Εμφάνιση μηνυμάτων
    τρεφομαι καλα και γενικα δεν κανω κουραστικη δουλεια..οποτε για αυτο το λεω..μην παει χαμενη η 3δοση..ευχαριστω
    Όσο καλά και να τρέφεσαι, βιταμίνη D, για παράδειγμα, δεν παίρνεις όση χρειάζεσαι και ειδικά κατά την διάρκεια του χειμώνα. Εκτός και αν τρως κάθε μέρα σολωμούς, μπακαλιάρους κτλ.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 19-09-11 15:32 #36
    Προεπιλογή
    κατανοητό ευχαριστω για τις χρήσιμες απαντησεις..
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 19-09-11 18:08 #37
    Το avatar του χρήστη Druid

    Εγγραφή
    06-09-2011
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    64
    Προεπιλογή
    Για κάποιον που θέλει να μην ξοδεύει πολλά λεφτά σε βιταμίνες, ποια θα ήταν η καλύτερη επιλογή ( ίσως από ένα φαρμακείο ) σε κάποια μάρκα με χαμηλές τιμές με βάση τα συν και πλην ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 19-09-11 18:21 #38
    Προεπιλογή
    πολλα περιμενω την αποψη σου για τη reflex που την εχω ταβανι
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 19-09-11 19:53 #39
    Προεπιλογή VITAL SILVER the original specialized swiss formula 50+!!!

    εγω τσακαλια μου αυτη τη πολυβιταμινη χρησιμοποιω(vital silver)
    και ειμαι υπερ ευχαριστημενως!!!μια με το πρωhttp://www.pharmacy4u.gr/vital-vital...ps-p-6264.htmlινο και μια πριν τον υπνο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 19-09-11 20:01 #40
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Druid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για κάποιον που θέλει να μην ξοδεύει πολλά λεφτά σε βιταμίνες, ποια θα ήταν η καλύτερη επιλογή ( ίσως από ένα φαρμακείο ) σε κάποια μάρκα με χαμηλές τιμές με βάση τα συν και πλην ?
    Δεν συγκρίνονται οι τιμές με τις μούφες των φαρμακείων. Με την reflex πχ (που περιμένω και εγώ μια κριτική απο τον μάστερ Lao) με 15 ευρώ βγάζεις 45 μέρες
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 19-09-11 20:20 #41
    Προεπιλογή
    Εγω θέλω να ρωτήσω γιατί την optimen είναι δύσκολο να την βρεις Ελλάδα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 20-09-11 12:11 #42
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο agisilaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω τσακαλια μου αυτη τη πολυβιταμινη χρησιμοποιω(vital silver)
    και ειμαι υπερ ευχαριστημενως!!!μια με το πρωhttp://www.pharmacy4u.gr/vital-vital...ps-p-6264.htmlινο και μια πριν τον υπνο!
    Είσαι άνω των 50;

    Εκτός αυτού, είναι too underdosed... Φαρμακευτική, τι περιμένεις;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aqua_bill Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολλα περιμενω την αποψη σου για τη reflex που την εχω ταβανι
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Jumaru Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν συγκρίνονται οι τιμές με τις μούφες των φαρμακείων. Με την reflex πχ (που περιμένω και εγώ μια κριτική απο τον μάστερ Lao) με 15 ευρώ βγάζεις 45 μέρες
    Έχω ένα θέμα με την Nexgen, τα συστατικά αναγράφονται κάπως... παράξενα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο flash Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω θέλω να ρωτήσω γιατί την optimen είναι δύσκολο να την βρεις Ελλάδα?
    Λογικά, δεν θα πουλούσε.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lao : 20-09-11 στις 12:13
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 20-09-11 12:54 #43
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lao Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ένα θέμα με την Nexgen, τα συστατικά αναγράφονται κάπως... παράξενα.
    Λοιπόν, επειδή δεν θέλω να χαλάω χατήρια , ορίστε μια γνώμη για την...

    Nexgen Evolution (Reflex)

    Καταρχήν, πρέπει να τονίσω ότι πρακτική εμπειρία από αυτό το προϊόν δεν έχω, μιας και δεν το έχω πάρει. Όπως είναι ευνόητο λοιπόν, ό,τι γράψω θα το γράψω με κριτήριο το label.

    Το 2ο που θέλω να επισημάνω, είναι ότι κάποια πράγματα αναγράφονται διαφορετικά από την πεπατημένη. Για παράδειγμα, λέει ότι έχει βιταμίνη D στα 25 μg, ενώ το σύνηθες είναι η ποσότητα να μετριέται με IU (International Units = Διεθνείς Μονάδες). Το ίδιο ισχύει και με την Α, την Ε (έτσι όπως τα γράφουν, δεν κατάλαβα καν αν έχει κιόλας) κτλ.

    Μετά από έρευνα που έκανα, ανακάλυψα ότι τα συστατικά που βλέπετε στην Nexgen ακολουθούν το ευρωπαϊκό πρότυπο για τις ΣΗΔ, το οποίο σε κάποια πράγματα διαφέρει από το αμερικάνικο το οποίο και έχει επικρατήσει παγκοσμίως.

    Γενικά, το ευρωπαϊκό πρότυπο είναι πιο «light».

    Για παράδειγμα, η Nexgen λέει ότι έχει 150 μg βιοτίνη, ποσότητα που σημαίνει 300% της ΣΗΔ, πράγμα που όταν το είδα είπα «εύγε». Δυστυχώς όμως, ανακάλυψα ότι είναι 300% βάσει του ευρωπαικού στάνταρ, το οποίο είναι το... 1/6 σε σχέση με το αμερικάνικο (!). Έτσι, αν η Rexflex ακολουθούσε το πρότυπο που ακολουθούν οι περισσότερες άλλες εταιρείες, θα έπρεπε να λέει «Βιοτίνη 150 mcg, 50%».

    Όλα αυτά τα γράφω γιατί καλό είναι σαν καταναλωτές να ξέρουμε να διαβάζουμε τί παίρνουμε. ΟΚ, η κάθε εταιρεία μπορεί να ακολουθεί όποιο πρότυπο θέλει, αλλά και εμείς πρέπει να έχουμε έναν μπούσουλα.

    Με βάση τα παραπάνω λοιπόν, θα προσπαθήσω να κάνω αναγωγές με βάσει τα ποσοτικά στάνταρντς που έχουμε συνηθίσει. Θα παρακαλέσω να μου συγχωρεθούν τυχόν... ατοπήματα.

    Έχουμε και λέμε:

    Συν

    - 3 ταμπλέτες την μέρα, άρα ευελιξία χρήσης

    - Βιταμίνη D3 (νομίζω ότι είναι 1.000 IU = 25 μg). Αν είναι έτσι, για χειμώνα είναι πολύ καλά.

    - Αξιοπρεπείς ποσότητες βιταμινών Β

    - Β12 ως Methylcobalamin

    - Βιταμίνη Κ

    - Τα μέταλλα είναι chelated

    - Προβιοτικά, Q10 κτλ

    Πλην

    - Ανεπαρκής ποσότητα βιταμίνης Α

    - Ανεπαρκής ποσότητα βιταμίνης C

    - Η ποσότητα των Β θα μπορούσε να είναι και καλύτερη

    - Το label δεν αναφέρει τι γίνεται με την Ε

    - Ανεπαρκής ποσότητα βιοτίνης

    - Ύπαρξη σιδήρου

    - Κάποια μέταλλα είναι underdosed

    - Κάποια μέταλλα απουσιάζουν (ιώδιο, φώσφορος)

    Γενικά, από εμένα η Nexgen τρώει ένα μικρό... «άκυρο» Sorry για όσους την έχουν... «ταβανάτη», αλλά ενώ διαβάζοντας κάποιος το label και νομίζει ότι οι ποσότητες είναι καλές, αν κάνει αναγωγές με το αμερικάνικο πρότυπο το οποίο και χρησιμοποιείται παγκοσμίως, οι ποσότητες είναι μέτριες.

    Προσωπικά δεν θα την προτιμούσα. Παρόλο που έχει κάποια καλά στοιχεία θεωρώ ότι σε σχέση με την Adam και την Opti-Men είναι ένα σκαλί πιο κάτω. Φυσικά, ούτε λόγος για Anavite η οποία για μένα είναι top class.

    Βεβαίως, εγώ απλά λέω την γνώμη μου. Όποιος άλλος θέλει, είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτος να γράψει και μια 2η.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lao : 20-09-11 στις 13:06
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 20-09-11 13:47 #44
    Προεπιλογή
    Μιας και τώρα τελευταία έχει σουξέ, ας πούμε μερικά πράγματα για την...

    Super 2 Daily (Carlson Labs)

    Καταρχήν, πρέπει να επισημάνω ότι αυτή την multi μπορείτε να την βρείτε σε δύο εκδόσεις, μια που είναι η παλιά και άλλη μια που είναι η νέα.

    Περισσότερα, εδώ:

    http://forum.bodybuilding.gr/showthr...arlson-Labs%29

    Ήρθα σε επαφή για 1η φορά με αυτή την πολυβιταμίνη όταν έψαχνα για κάτι που θα μπορούσε να διαρκέσει για αρκετό καιρό, να με καλύπτει καλά σε ό,τι αφορά τα βασικά και να βγαίνει σε μορφή softgels.

    Μετά από λίγο ψάξιμο λοιπόν... voila, ανακάλυψα την S2 της Carlson. Μόλις είδα το προφίλ είδα ότι, στα χαρτιά τουλάχιστον, ήταν ό,τι ακριβώς έψαχνα, οπότε αμέσως έκανα την παραγγελία μου. Έμεινα ευχαριστημένος, η εταιρεία είναι ποιοτική, έχει καλές κριτικές και γενικά ακολουθεί μια φιλοσοφία βάσει της οποίας χρησιμοποιεί πολύ τα ιχθυέλαια στα προϊόντα της.

    Όσα γράφω παρακάτω, αφορούν το νέο label.

    ΣΥΝ

    - Βγαίνει σε μορφή softgels (θεωρητικά, καλύτερη απορρόφηση)

    - 600 mg C, ως calcium ascorbate. Εύγε από μένα

    - 1.600 IU D3. Απλά είσαι καλυμμένος για τον χειμώνα και δεν ασχολείσαι να πάρεις επιπρόσθετη D3. Ίσως η δόση να είναι μεγάλη, αλλά έτσι και αλλιώς το ασφαλές όριο είναι 2.000 IU ημερησίως, ενώ πολλοί ισχυρίζονται ότι θα έπρεπε να είναι μεγαλύτερο.

    - Καλή ποσότητα βιταμίνης Ε

    - Αξιοπρεπείς ποσότητες βιταμινών Β

    - Αρκετά καλές ποσότητες μετάλλων

    - Τα μέταλλα είναι από αρκετά καλά υλικά

    - 800 mg ιχθυέλαιο στο οποίο αντιστοιχεί μια μικρή ποσότητα Ω3. Δεν είναι κάτι σημαντικό, αλλά εάν κάποιος δεν παίρνει καθόλου Ω3, από το τίποτα καλό είναι και αυτό.

    ΠΛΗΝ

    - Οι Β θα μπορούσαν να είναι σε καλύτερες ποσότητες.

    - Μαγνήσιο 25% και σε μορφή oxide.

    - Γενικά, λείπουν διάφορα καλοδεχούμενα «καλούδια», όπως ginseng, Q10 κτλ, τα οποία αν υπήρχαν θα την ανέβαζαν ένα σκαλί παραπάνω.

    Γενικά, όταν παίρνουμε την S2, στην ουσία καλύπτουμε σε μεγάλο βαθμό τα βασικά και επίσης παίρνουμε και ένα softgel Ω3 ημερησίως.

    Για κάποιον που θέλει κάτι απλό μεν, αξιοπρεπέστατο δε και να κρατάει και για 2-3 μήνες, είναι μια πολύ καλή all-around επιλογή. Είναι πιο ακριβή από την αντίστοιχη της NOW (Adam, 180 softgels), αλλά δεν χρειάζεται να πάρουμε επιπρόσθετη C, τουλάχιστον στον βαθμό που χρειάζεται με την Adam.

    Γενικά, αν κάποιος είναι μεταξύ S2 και Adam, εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να δώσω μια απάντηση. Είναι θέμα γούστου, αναγκών, στακαρισμάτων κτλ.

    Σε κάθε περίπτωση, η S2 είναι ένα προϊόν που καλύπτει μια χαρά τα βασικά και, κατά την γνώμη μου, ειδικά για τον χειμώνα, περίοδος κατά την οποία δεν συνθέτουμε D λόγω έλλειψης επαφής του σώματός μας με το ηλιακό φως, τα 1.600 IU D3 είναι σοβαρή υπόθεση.

    Thumb up από εμένα.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 20-09-11 14:13 #45
    Προεπιλογή
    ρε LAO μας κάνεις την καρδιά περιβόλι.εχω απελπιστεί δλδ δεν υπάρχει πολυβιταμινη που να τα έχει όλα?διαβαζω τα σχολιας σου και σε εμπιστεύομαι 100% σε οτι λες άλλα μέχρι στιγμής δεν έχεις κάποια ολοκρηρομενενη.την φιλάς για το τέλος?δεν υπάρχει και ισως να περνάμε 2 διαφορετικές και να τις κάναμε re-mix?
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 24 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία