Σελίδα 2 από 16 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 233
  1. 28-02-08 21:19 #16

    Εγγραφή
    02-02-2008
    Περ.
    xrysoupoli
    Μηνύματα
    190
    Προεπιλογή
    Αργυρακη εσυ γιατι δεν γραφεις? τι θες να αρχησω να σε τρεχω στο gym χε χε
    THEN WE WILL FIGHT IN SHADE
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 28-02-08 21:24 #17

    Εγγραφή
    02-02-2008
    Περ.
    xrysoupoli
    Μηνύματα
    190
    Προεπιλογή
    συγνωμη παιδια αλλα επειδη το θεμα με καιει αμμεσα θεωρω πιο εμπερηστατομενη την αποψη του muscleboss αλλωστε το να γυμναζεσαι εξυπνα ειναι το καλυτερο
    THEN WE WILL FIGHT IN SHADE
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 28-02-08 21:33 #18
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    βασικά δεν έχω δει κάπου να επιβεβαιώνεται επιστημονικά αυτό που αναφέρει ο Boss, αλλά και εγώ θα τις απέφευγα αυτές τις ασκήσεις σε παιδί 14-15 χρονών, άλλωστε δεν χρειάζονται σ'αυτη την ηλικία, αναπτύσσεται και με ποιο απλές και ακίνδυνες ασκήσεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 28-02-08 21:36 #19
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο KATERINI 144
    άλλωστε δεν χρειάζονται σ'αυτη την ηλικία, αναπτύσσεται και με ποιο απλές και ακίνδυνες ασκήσεις.
    σωστό κ αυτό λόγω ανάπτυξης κ αυξητικής
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 28-02-08 23:36 #20
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Muscleboss
    ruhl: άρσεις προσωπικά θα τις απέφευγα, καλύτερα να τις κάνει κάποιος νέος ( <18 ) με λίγα κιλά απλά για ενδυνάμωση μέσης και λιγότερο πλάτης.

    nicko: μιλάω με βάση σημαντική εμπειρία, μη με αμφισβητείς τόσο εύκολα. η καταπίεση της σπονδιλικής στήλης από την άσκηση του σκουάτ επηρεάζει το ύψος του εφήβου.

    ΜΒ
    boss δεν σε αμφισβήτησα και ούτε καν ανάφερα το skouot εγώ αλλα τις άρση θανάτου. αλλα προσωπικά από δική μου πήρα διαφωνώ μαζί σου στο θέμα ότι τα βάρι μειώνουν το ύψος και εγώ απότα 15 μου ξεκίνησα και μια χαρά ψίλωσα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 29-02-08 23:47 #21
    Προεπιλογή
    Ολες οι ασκησεις που επιβαρυνουν Κ-Α-Θ-Ε-Τ-Α τη σπονδυλικη στυλη.κ ποια επιβαρυνει περισσοτερο,ακομα με τελεια τεχνικη?σωστα,τα squat Για στρατιωτικες πιεσεις κ λοιπα εχω ακουσει πως ολες οι ασκησεις που επιβαρυνουν τους περιστροφεις των ομων καλο ειναι να αποφευγονται.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 01-03-08 06:13 #22
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.810
    Προεπιλογή
    στο θέμα της ανάπτυξης με έχει διδάξει πολλα η εμπειρια μου και μπορω να πω με σιγουρια κατ αρχην πως η γυμναστικη βοηθαει στην ανάπτυξη του εφηβου αρκει να γινετε σωστη προπονητική ειδικα στο bodybuilding που και η λέξη σημαινει σωματοδόμηση δεν είναι τυχαίο το οτι έρχονται στο γυμναστήριο ακόμη και άτομα που θέλουν να περασουν σε σωματα ασφαλείας με σκοπο να κερδισουν υψος και σε πολλά άτομα αυτό πραγματοποιήτε
    αίσθητα υπο προυποθέσεις όμως που τωρα δεν είναι στο θέμα να αναλύσω αλλά για τους εφήβους . πρώτον θα αναφέρω τα πλεονεκτήματα στην εφηβική ηλικία υπάρχει το μοναδικό πλεονέκτημα που το σώμα παράγει αυξητική ορμόνη και οι ορμόνες γενικότερα βρίσκονται σε υψηλά επίπεδα γιατί τό σώμα αναπτύσετε και απλα μένει να εκμεταλευτούμε αυτές τις ορμόνες ο τρόπος είναι η γυμναστικη ειδικά με βάρη γιατί δίνει τό ερέθισμα στην μυική ανάπτυξη αλλά και στην σκελετική και μόνο σ αυτήν την ηλικία μπορεί να αναπτυχθει ο σκελετός . Αρα που κολάει οτι τα βάρη κονταινουν; αυτο βγήκε απο το οτι οι περισσοτεροι αρσηβαρίστες είναι κοντοι ,απλά ευνοούνται περισσότερο οι κοντοι σ αυτό το άθλημα.

    υπάρχουν τώρα τα αρνητικά που είναι σοβαρά αλλά με σωστη ενημέρωση αναστρέψιμα .
    επειδη ακριβώς το σώμα βρίσκεται στήν ανάπτυξη ο υπερβολικός όγκος προπόνησης μπορεί ενώ το σωμα βρίσκεται σε αναβολική φάση να βρεθεί σε καταβολισμό αυτό μπορεί να ενισχυθει και απο ελειπή διατροφή , αυτός ο καταβολισμός μπορεί να έχει αρνητικές συνέπειες στην ανάπτυξη , σε αντίθεση στους ενήληκες ο καταβολισμός απο την υπερπροπόνηση μπορεί να διμιουργήσει στασιμότητα η και μείωση του μυικού ιστού αλλά οχι στην αναπτυξη πχ να κονταινει.
    αυτό αν καταλάβατε τι σημαινει οτι κάθε μορφή ασκησης βάρη πολεμικες τέχνες κτλ. αν υπερβαινουμε τα όρια για μεγάλο χρονικό διάστημα και με ελειπη διατροφη τότε ναι μπορεί να έχουμε συνεπειες στην ανάπτυξη ακόμη και στασιμότητα .
    όπως κάποιοι προπονητές ειδικά στις πολεμικές τέχνες ξεπερνούν τα όρια σε μικρά παιδιά με υπερβολικές προπονήσεις κακή διατροφη ακόμη και δίαιτες αυστηρές να μήν ανεβούν κατηγορία (ξεχνούν οτι τα παιδιά βαραίνουν επειδή μεγαλώνουν και οχι γιατί χοντραινουν)
    για το μεταλιο, οχι γιατί αγαπούν τα παιδιά, αλλά να φανούν αυτοί σαν καλοί προπονητές.
    Αρα το θέμα της ανάπτυξης δεν αφορά μόνο το bodybuilding.

    Tώρα στο θέμα της προπόνησης δεν υπαρχουν κακές ασκήσεις αλλά κακή επιλογή ασκήσεων και κακή εκτέλεση τι ενοώ ο έφηβος μπορεί νακάνει τις περισότερες ασκήσεις αλλά ποτέ πάνω απο το 50 % της δύναμης και ποτέ στα όρια για μεγάλο χρονικό διαστημα και πολλά σετ . ως αναφορα το βάρος σε ασκήσεις ξαπλωμένος η με χωρίς επιβάρυνση της μέσης μπορεί να είναι στο όριο η πρός τα πάνω και σε ασκήσεις με κατακόρυφη επιβάρυνση τησ μέσης πιο κάτω που σημαίνει οι επαναλήψεις καθοριζουν το βάρος που θα προσθέσουμε
    που αυτό μεταφράζετε 10 - 15 επαναλήψεις με πολυ σωστη εκτέλεση και όχι στα όρια σε κάθε σέτ γιατι φτάνοντας οριακά μπορει να κλεψει όπως λέμε για να βγάλει την επανάληψη και η κακή εκτέλεση μη μπορώντας να σηκώσει το βάρος να αποβεί μοιραία κάτι που μπορεί ακομη και μεγάλος να πάθει.
    ενα άλλο που θέλει προσοχή στην προπόνηση να αποφεύγετε ασκήσεις πού επιβαρυνούν
    την μέση ενώ συγχρόνως γίνετε καμψη πχ αρση θανάτου και όμως στην άρση βαρών γίνετε αλλά με σωστη υποδομη. σε αντίθεση οι έλξεις πλάτης οπως το μονόζυγο με σωστη εκτέλεση είναι ιδιαίτερα ευεργετικές για την σκελετική ανάπτυξη.
    Βασικός παράγοντας στην σωστή προπονητική είναι το σωστό ζέσταμα και η αποθεραπεία με διατάσεις , καρδιαγγιακες και ασκήσεις που βοηθάν στην νευρομυική συναρμογή .
    χωρίς διστροφή όμως δεν γίνετε τίποτε είναι σαν να θέλουμε να χτίσουμε τοίχο χρειάζετε τούβλα και τσιμέντο ετσι και το σώμα χρειάζετε υλικά για να χτιστεί . τώρα με ρωτάν τι είναι καλύτερα, πρωτείνη, βιταμίνες, υδατάνθρακες και εγω απαντάω για να κανουμε χαρμάνι τι είναι καλυτερα τσιμέντο , αμμο η νερό όλα χρειάζονται και είναι βασικα για την αναπτυξη των παιδιών.
    επίσης στην εκτέλεση των ασκήσεων δεν γινετε με μια απλή περιγραφή αλλά με σωστη επιβλεψη κάποιου προπονητή ειδικά στις συνθετες ασκήσεις με υψηλό βαθμο επικινδυνότητας.
    ο αθλητισμός και το bodybuilding ειδικότερα είναι μια υγιής δραστηριότητα οταν ομως πρόκειτε για πρωταθλητισμό εκει ο σκοπός είναι η νίκη και η υγεία έρχετε δεύτερη κακώς αλλά συμβαίνει και συμβαίνει σε όλα τα αθλήματα.
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 01-03-08 12:14 #23
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Παιδια να ρωτησω κι εγω κατι σαν εφηβος.Το ερωτημα μου ειναι,μπορει το μονοζυγο ας πουμε ή και αλλες ασκησεις να μου δημιουργησουν ασυμμετρια στον σκελετο και μετα το τελος της εφηβειας να μην ειναι αναστρεψιμο αυτο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 01-03-08 14:13 #24
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    πως γινεται αυτο ρε βασιλη? και εγω εκανα βαρη απο μικρος αλλα τιποτα τετοιο στο σκελετο δεν εγινε οσο προσεξα τουλαχιστον
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 01-03-08 17:49 #25
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.810
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billys15
    Παιδια να ρωτησω κι εγω κατι σαν εφηβος.Το ερωτημα μου ειναι,μπορει το μονοζυγο ας πουμε ή και αλλες ασκησεις να μου δημιουργησουν ασυμμετρια στον σκελετο και μετα το τελος της εφηβειας να μην ειναι αναστρεψιμο αυτο?
    Το μονόζυγο είναι μια άσκηση που εκ των πραγμάτων σηκώνεις κατ ευθείαν το βαρος του σώματος δεν έχουμε την δυνατότητα σταδιακής αύξησης (εκτός αν αφαιρέσουμε κανένα πόδι να μειώσουμε το βάρος πλάκα κάνω βεβαια) οπότε χρειάζετε κάποιο ζέσταμα και ειδικα στις κλειδώσεις ειναι πχ σαν να βάζουμε στην τροχαλία αν είμαστε 80 κιλά κατευθείαν 80 κιλά χωρίς να προηγηθεί καθόλου ζέσταμα, το πιθανότερο που μπορεί να πάθουμε είναι κάποια μυική θλάση η τραυματισμός στις κλειδώσεις που εμπλεκονται στην άσκηση ειδικότερα στους τένοντες και στους συνδεσμους γιατί επειδή δεν αιματονονται τόσο γρήγορα όπως οι μυς τραυματίζονται ευκολότερα .
    αυτό το πρόβλημα εξαλείφεται κάνοντας την άσκηση στήν τροχαλία και κανοντας ζέσταμα ενώ ανεβάζουμε το βάρος σταδιακά γιατί έχουμε αυτό το πλεονέκτημα στήν τροχαλία. τώρα ως αναφορά το θέμα της συμετρίας δεν υπαρχει περίπτωση να διμιουργηθεί καποιο
    πρόβλημα αντίθετα λόγω της βαρύτητας ανοίγει ο σκελετός ειδικά στους εφηβους αλλά ανάλογα πάντα με της προδιαγραφές και τις δυνατότητες του καθένα .
    οταν τηρούμε τους βασικούς κανόνες προπονητικής τότε ούτε πρόβλημα ασυμετρίας μπορεί να υπάρξει ούτε και τραυματισμών.
    πέρα απο τόν σκελετό ομως η συμετρία του σώματος περισότερο έχει να κάνει με τους μύς αν κάποια μυική ομάδα πχ υστερεί σε σχεση με μια άλλη τότε προσαρμόζοντας κατάληλα το πρόγραμμα μπορούμε να αναπτύξουμε το σημείο που υστερεί όπως πχ αν κάποιος εχει φαρδιά λεκάνη τότε δίνοντας ευρος στους όμους και την πλάτη κάνουμε την μέση και την περιφέρεια να δείχνουν λεπτότερα.
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 02-03-08 08:49 #26
    Προεπιλογή
    Stavro! αν θες ο γιος σου να κανει ενα γερο σωμα που ειναι βασικο πραγμα μη τον αρχισεις στα κιλα με τη μια,ας προτιμησει ασκησεις που ειναι ελευθερες αλλα με λιγα κιλα,για να δεσει μυικα, και σιγα σιγα θα πιεζει κ περισσοτερα.

    Αυτο που λεει ο muscleboss για το squat&Deadlift ισως ισχυει, οι γιατροι αν τους ρωτησεις για squat & deadlift θα σου πουν οτι αυτες οι ασκησεις ειναι θανατος,ενας αθλιατρος παλι θα σου πει αυτες οι ασκησεις ειναι οι μονες που κανουν πραγματικα δουλεια αλλα εχουν κ κινδυνους.
    Το ιδιο θα σου πουν κ διαφοροι για υψος κλπ, εγω πιστευω οτι αληθεια πανω σε θεμα υψους δεν υπαρχει, τι ειναι πιο σιγουρο;κανεις δεν ξερει και πραγματικα πιστευω οτι ο καθενας πρεπει να ακουει τον εαυτο του,μεγαλοι body builders του χωρου παντα αυτο λενε και κανεις δεν το κανει.

    μαθε να πιεζεις τον εαυτο σου ,μαθε να μη κλεβεις ο ιδιος τον εαυτο σου ,μαθε να βλεπεις οταν εισαι λαθος << βασικα πραγματα θα μου πεις αλλα εκει ειναι κ η ουσια ,παντως για τον γιο πρεπει να δεις αν οντως γουσταρει και δεν το κανει πανω στην ''εφηβεια'' του ,να μη τον πιεζεις

    εγω προσωπικα γουσταρω ασκησεις σε σουπερ σετ ρυθμους,μαρεσει να νιωθω καπως πρισμενος κ να ψιλο υποφερω μαζοχισμος,επισης πιστευω οτι αν δεν γυμναστω ετσι διαφορες δεν θα δω,και πραγματικα εγω δεν ειχα καν shape καποτε, πηγαινω gym εντελως οποτε λα'χει , αλλα εχω κανει πολυ πραγμα,το πιο κυριο ,σχημα.

    Πραγματικα δεν υπαρχουν γιατροσοφια η σοφιες,η καντο ετσι κ αλλιως, δεν θελω να ανεραισω την επιστημονικη πλευρα του body building η οποια βεβαιως ζει κ βασιλευει το θεμα ομως ειναι ποσοι πραγματικα καταλαβαινουν τι σημαινει τεχνικη και τι το νοημα για να νιωσεις οτι πραγματικα γυμναζεσαι κ οχι απλως να ακους καποιες υποδειξεις και να νομιζεις οτι κατι κανεις (τροπος ζωης καπως αυτο ομως ετσι; )

    αυτα.....

    to sum up?

    υψος; μυθος θα ελεγα αλλα καλο θα ηταν να εισαι better safe than sorry ,εφοσον προκειται για το παιδι σου,ασε που squat & deadlift σε τετοια ηλικια,απο κανενα ενθουσιασμο μπορει να παθει τπτ (χτυπα ξυλο)
    το βασικο ειναι η δυναμη κ η υγεια,και αυτο επιτυγχανεται μονο αν δεσεις ολο το μυικο σου συστημα και αυτο δεν γινεται με οργανα κ βλακιες, συγκριτικα; οργανα vs ποδοσφαιρο ,ποδοσφαιρο ,τα ελευθερα βαρη ομως > ολα ! παντως ο καλυτερος τροπος για να αρχισει ο γιος σου πιστευω οτι ειναι η κολυμβηση και το γυμναστηριο σαν bonus μεχρι τα 18 του.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 21-03-08 12:15 #27

    Εγγραφή
    02-02-2008
    Περ.
    xrysoupoli
    Μηνύματα
    190
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Muscleboss

    μια σωστή σκελετική κατασκευή αν ξεκινήει από αυτη την ηλικία μπορέι να κάνει θάυματα. συμπληρώματα πρωτείνης φυσικά και δε βλάπτουν και αν χρησιμοποιείς και εσύ μη φοβάσαι να του δώσεις.

    αν ακόμη θέλει το κάτι παραπάνω από φυσικά συμπληρώματα ας χρησιμοποιήσει αμινοξέα ορνιθίνης/αργινίνης που θα έχουν πολύ καλή επίδραση στη σκελετική και μυική του ανάπτυξη.

    ΜΒ
    χθες πηγα σε ενα καταστημα με συμπληρωματα και ζητησα τα παραπανω αμινοξεα ο πωλητης μου ειπε οτι ειχε μονο δυο κουτια τα οποια ηταν παραγγελια απο καποιο γιατρο και προριζωταν για τον ανηλικο γιο του που ξεκιναει αθλητισμο.

    ε μετα απο αυτο τα σεβη μου ευχαριστω πολυ φιλε[/quote]
    THEN WE WILL FIGHT IN SHADE
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 21-03-08 12:42 #28
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stavro

    χθες πηγα σε ενα καταστημα με συμπληρωματα και ζητησα τα παραπανω αμινοξεα ο πωλητης μου ειπε οτι ειχε μονο δυο κουτια τα οποια ηταν παραγγελια απο καποιο γιατρο και προριζωταν για τον ανηλικο γιο του που ξεκιναει αθλητισμο.

    ε μετα απο αυτο τα σεβη μου ευχαριστω πολυ φιλε
    [/quote]


    AXXAAXxaxa ελεος ρε τους ατιμους οτηδηποτε λενε για να σου πουλησουν τα αμινο

    να σε ρωτησω οταν μπηκες μεσα του ειπες ειναι για τον γιο σου? η απλος ζητησες αμινοξεα?
    αμα ειναι το πρωτο πολυ

    και καλυτερα απο ελλαδα μην ψωνιζεις 300 και 400% πανω απο τις τιμες του εξωτερικου αντε Βοςς ανοιξε το μαγαζι
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 21-03-08 13:00 #29

    Εγγραφή
    02-02-2008
    Περ.
    xrysoupoli
    Μηνύματα
    190
    Προεπιλογή
    γιαυτο ρε ξυπνιε ρε ξυπνιε δεν μου πουλησε το προιιον αντε ηρεμησε αγορι μου
    THEN WE WILL FIGHT IN SHADE
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 21-03-08 13:25 #30
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    δεν το διευκρινησες οτι δεν πηρες τιποτα

    αλλα δεν μου απαντησες ο καταστηματαρχης μονος του σου ειπε τα απο πανω η του ειπες οτι εχεις γιο κτλ κτλ
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 16 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία