Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 65
  1. 19-09-14 01:37 #31
    Bodybuilding.gr
    Το avatar του χρήστη Muscleboss

    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περ.
    All over the World
    Μηνύματα
    10.908
    Προεπιλογή
    Εγω θα ενδιαφεόμουν να μάθω περισσότερα από τον ίδιο. Τι είδους προπόνηση έκανε όλα αυτά τα χρόνια, πώς ήτν η διατροφή του, αν έχει θέματα ενοχλήσεων στην προπόνηση σε αυτη την ηλικία, κτλ. Ίσως κανονίσουμε κάποια συνέντευξη, νομίζω θα είχε ενδιαφέρον.
    Παναγιώτης Βίτσας
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 19-09-14 02:26 #32
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    πολυ σωστα Πάνο γιατι άλλη αξία εχει να μάθουμε απο αυτόν τον άνθρωπο καποια πράγματα παρα απο κάποιον που ήταν πρωταθλητης στο παουερ λίφτινκ και λογικο ακόμη και σε μεγάλη ηλικία να κάνει πχ πάγκο τα 100 κιλα όταν έκανε πχ τα 250 η 300
    η κάποιος που ήταν δροιμέας νέος να βγαζει πάλι μεγάλες αποστάσεις σε μεγάλη ηλικία με άνεση

    εγω ξέρω και τα έχουμε πεί με τον Στέργιο τι κάνειαλλα καλό θα ήταν μια συνέντευξη απο τον ίδιο θα είχε άλλη αξία και νομίζω είναι εφικτό να γίνει
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 12-12-14 12:45 #33
    Προεπιλογή
    Καλημερα παρτε λιγη δυναμη ...περιμενουμε νεα για την συνεντευξη .
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 12-12-14 17:19 #34
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    τωρα αμα πώ οτι βλέποντας αυτο το βίντεο με τον Στέργιο πορώθηκα πιο πολυ απο ότι αν έβλεπα ολύμπια να γυμνάζονται γιατι ξέρω πώς και με ποιές συνθήκες γυμνάζετε και επίσης ξέρω και την ηλικία του και είναι άξιος θαυμασμού και να είναι γερός να συνεχίζει για πολλα χρόνια ακόμη
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 28-03-15 14:58 #35
    Προεπιλογή
    160kg για 15 reps
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fetas : 28-03-15 στις 15:03
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 28-03-15 20:24 #36
    Officer
    Το avatar του χρήστη Metalhead|T|

    Εγγραφή
    26-04-2012
    Περ.
    ΤhE SeWErs
    Μηνύματα
    3.642
    Προεπιλογή
    Τι ακριβώς βλέπουμε εδώ ??
    Τάσος
    * Online Coaching /Personal Training Services - Ατομικά προγράμματα προπόνησης /Διατροφικά πλάνα Instagram : HardCoretrainingSupport
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 30-07-15 20:41 #37
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 30-07-15 20:45 #38
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 31-07-15 00:04 #39
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Metalhead|T| Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ακριβώς βλέπουμε εδώ ??
    Ροκανισματα τουλαχιστον με αυτα τα κιλα, το βλεπουμε!

    Στις αλλες δυο ασκησεις απο κατω σιγουρα δεν εκτελουνται κ με τον καλυτερο τροπο ,αλλα ειναι κ πολλα τα κιλα Αρη για την ηλικια του!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χρήστος Τριανταφύλλου : 31-07-15 στις 00:08
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 31-07-15 00:54 #40
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    αυτα τα κιλά όποιος γνωρίζει ακόμη και να τα κρατήσει και να κάνει ταλάντωση είναι ζόρι , όχι στην ηλικία του Στέργιου να εκτελεί άσκηση με αυτο το βάρος , είναι μεγάλη η επιβάρυνση όχι μόνο για τους μυς αλλα και για τον σκελετό .
    πολλοι θα θέλαν στην ηλικία του όχι μόνο να τα κάνουν , αλλα με συνέχεια συνέπεια και όρεξη όπως έχει ο Στέργιος , δεν είναι εύκολο πράμα αλλα για τον Στέργιο δεν είναι απίθανο γιατι έχει ενα στοιχείο σημαντικό και είναι η όρεξη και η αγάπη γι αυτο που κάνει και γι αυτο συνεχίζει και εύχομαι να συνεχίσει να το κάνει για πολλα χρόνια και να είναι υγιής
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 15-12-15 12:51 #41
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή Στέργιος Μουραμπετζής - Συνέντευξη Δεκέμβριος 2015
    Ο Στέργιος Μουραμπετζής είναι αθλητής από τα σπάργανα του αθλήματος, ασχολείται για πολλές δεκαετίες με γυμναστική και έχει διαγωνιστεί στους πρώτους αγώνες της σωματικής διάπλασης, καθώς ήδη διανύει την 6η δεκαετία της ζωής του.
    Είναι βετεράνος αθλητής σε διάφορα αθλήματα, στο άθλημα του bodybuilding αγωνίστηκε την δεκαετία του 1970.



    1. Κύριε Μουραμπετζή, χαρά μας να φιλοξενούμε έναν άνθρωπο που προπονείται τόσα χρόνια, έχωντας μάλιστα ακούσει τα καλύτερα λόγια για την προσωπικότητά σας !
    Πως ξεκινήσατε να ασχοληθείτε με την σωματοδομική ;Σε τι ηλικία ξεκινήσατε ;;Τι παραστάσεις είχατε;

    Κατ'αρχήν θέλω να σας ευχαριστήσω για την τιμή που μου κάνετε να μου πάρετε αυτή την συνέντευξη.Έτσι μου δίνεται η ευκαιρία να πω ορισμένα πράγματα για εκείνο τον παλιό καιρό που τα πράγματα ήταν τελείως διαφορετικά από σήμερα.
    Ξεκίνησα την προπόνηση με βάρη το 1963 σε ηλικία 13 ετών.
    Όταν λέω με βάρη μην φανταστείτε,μπάρες,αλτήρες όπως τα σημερινά.Η πρώτη μπάρα ήταν ένα ίσιο ξύλο και από τρία τούβλα δεμένα με πανί από κάθε μεριά.Αν δυναμώναμε λίγο δέναμε ένα τούβλο ακόμα.Εκείνο τον καιρό στην δεκαετία του ο κόσμος δεν ήξερε τα βάρη.Οι ας πούμε Bodybuilders έκαναν μονόζυγο.Σχεδόν σε κάθε αυλή υπήρχε και ένα μονόζυγο.
    Εμένα όμως με έτρωγε κάτι,ότι δεν έφτανε μόνο το μονόζυγο για να προπονηθείς.Κάποια στιγμή έπεσε στα χέρια μου ένα αμερικάνικο περιοδικό το Weider.Εκεί είδα για πρώτη φορά πραγματικούς Bodybuilders να κάνουν προπόνηση και άρχισα να καταλαβαίνω τι γινόταν.
    Μετά από μερικά χρόνια η τεχνολογία προχώρησε και ανακαλύψαμε τα βάρη από τσιμέντο.Πηγαίναμε στον μπακάλη της γειτονιάς και μας έδινε κουτιά από λακέρδα τα γεμίσαμε τσιμέντο και φτιάχναμε μπάρες και αλτήρες.Φυσικά οι προπονήσεις γινόταν πάντα στην αυλή.Εκεί κάναμε στρατιωτικές πιέσεις με την μπάρα κοντά μια ώρα και μετά πηγαίναμε στο γυμνάσιο της γειτονιάς και κάναμε έλγεις στο μονόζυγο και βυθίσεις στο δίζυγο.Φυσικά από διαίτα δεν είχαμε ιδέα.Αυτό ήταν το Bodybuilder την δεκαετία του 60.

    2. Πως ήταν να ασχολείται με την σωματοδομικη κάποιος την δεκαετία του ’60 και του ’70 στην επαρχία; Υπήρχαν γυμναστήρια;;

    Η δεκαετία του 60 διαφέρει από την δεκαετία του 70 .Το 1960 ο κόσμος δεν ήξερε τίποτα από Bodybuilders.Όσοι ασχολούνταν είχαν την ετικέτα του περίεργου.Υπήρχε η γνώμη ότι η γυμναστική ήταν ανθυγιεινή.Ότι θα αποκτήσεις αρρώστιες, δεν θα μεγάλωναν τα παιδιά.Εμένα η μάνα μου με μάλωνε συνέχεια ότι θα μείνω κοντός.Εν τέλει έγινα 1,82.
    Γυμναστήρια τόσο δεν υπήρχαν τουλάχιστον στην επαρχία.Το 1969 άρχισε να εκδίδεται ο Άδωνις του Ζαπατίνα.Τον αγόρασα από το πρώτο τεύχος και τα έχω ακόμα.Από εκείνα τα περιοδικά μάθαμε τις πρώτες πραγματικές αρχές του Bodybuilder και αρχίσαμε να γυμναζόμαστε πιο οργανωμένα.Μέχρι τότε δεν ξέραμε ούτε τις πιέσεις στο πάγκο,θυμάμαι όταν είδα πως γινόταν οι πιέσεις πήρα έναν απλό πάγκο από την ομάδα των προσκόπων που ήμουν έβαζα και δύο καρέκλες για ορθοστάτες και γυμναζόμουν.Τώρα που το σκέφτομαι απορώ που δεν χτύπησα κάποια στιγμή.
    Στην δεκαετία του 1970 στην Αθήνα υπήρχαν και υποτυπώδη γυμναστήρια.Ένα ήταν του Ζαπατίνα.Βλέπαμε στον Άδωνι που γυμναζόταν οι τότε Έλληνες πρωταθλητές και λέγαμε ''αχ να είχαμε ένα τέτοιο γυμναστήριο''

    3. Ο κόσμος πως το αντιμετώπιζε; Γνώριζε με τι ασχολείστε;;

    Σας είπα και πιο πάνω,ο κόσμος ο περισσότερος αδιαφορούσε.Λίγοι έδειχνα ενδιαφέρον.Όλους τους απασχολούσε το ποδόσφαιρο

    4. Πως ενημερωνόσασταν στο πως πρέπει να γυμναστείτε;Από περιοδικά; Από αλλους αθλητές;

    Από τις αρχές του 1970 άρχισαν να έρχονται σε ένα βιβλιοπωλείο αμερικάνικα περιοδικά και από εκεί μάθαμε διάφορες ασκήσεις και συστήματα αλλά τα λάθη δεν έλειπαν. Το 1976 που πήγα στον αγώνα του Mr.Ελλάς γνώρισα τον Τάκη Μαυρίδη.Γίναμε φίλοι και ο Τάκης που εκείνη την εποχή είχε προηγμένες γνωσεις πάνω στο άθλημα μας έδειξε πολλά πράγματα κυρίως από διατροφή θυμάμαι τις χρονιές το 1977 και 1978 πέρναμε δύο αυτοκίνητα 5-6 φίλοι και αθλητές και πηγαίναμε στην Καβάλα να κάνουμε προπόνηση με τον Τάκη.



    5. Είχατε επαφές με άλλους αθλητές που γυμναζόντουσαν με βάρη;

    Τα πράγματα άλλαξαν προς το καλύτερο από τα μέσα της δεκαετίας του του 1970.
    Το 1970 γνώρισα τον Ανέστη Γιαντζόγλου, είχαμε την ίδια τρέλα και κάναμε μαζί προπόνηση.Ο Ανέστης επειδή ήξερε από μηχανολογία έπιαναν τα χέρια του και με ένα βοηθό έκανε πάγκους σιδερένιους,δίζυγα και μια τροχαλία και έτσι οι προπονήσεις μας αναβαθμίστηκαν.Το πρώτο κανονικό γυμναστήριο που κάναμε ήταν στο σπίτι του Ανέστη,στην αυλή υπήρχε ένας παλιός στάβλος.Τον καθαρίσαμε βάλαμε μέσα τα όργανα και γυμναζόμασταν σκληρά.Εκείνος ο στάβλος έγινε για μερικά χρόνια το κέντρο των Bodybuilder των Σερρών.Ήταν απίθανες εποχές, πιστέψτε με.

    6. Μπορείτε να μας αναφέρετε ποιος ήταν ο πρώτος σας αγώνας;Τι θυμάστε από αυτή την εμπειρία;;

    Ο πρώτος μου αγώνας ήταν το 1976 στο Mr Ελλάς.
    Πήγα μαζί με τον Ανέστη Γιαντζόγλου.Τα πράγματα εκεί ήταν πρωτόγνωρα για εμάς.Ήρθαμε για πρώτη φορά σε επαφή με άλλους αθλητές.Δεν ξέραμε πως γίνονταν οι αγώνες,δεν ξέραμε να ποζάρουμε καλά στην πραγματικότητα πήγαμε περισσότερο για τις κάμψεις και τις πιέσεις.Ο Μαυρίδης μας πήγε στο γυμναστήριο του Κωστογλάκη.Ήταν σε ένα παλιό σπίτι στον πρώτο όροφο και ήταν μαζεμένοι εκεί όλοι η ελίτ των Bodybuilders. Κάναμε λίγη προπόνηση στις κάμψεις δικεφάλων με μπάρα κάναμε με 60 κιλά ακίνητοι.
    Ο Κωστογλάκης μας είδε καλά και μετά έπιασε την μπάρα έκανε 3-4 επαναλήψεις κάμψεις σε ελεύθερο στύλ ,γύρισε στους άλλους και τους είπε με την ιδιαίτερη προφορά που είχε.Μη τους κουνιέστε αυτούς ρε,δεν μπορείτε.Και έφυγε.



    7. Σε αυτούς τους αγώνες, γινόνταν απ΄οσο γνωρίζουμε , παράλληλα και επιδείξεις δύναμης σε πιέσεις πάγκου, καμψεις δικεφάλων,μπράντεφερ κτλ.
    Συμμετείχατε και στις επιδείξεις δύναμης. Ποια η εμπειρία σας;Κάνατε ειδική προετοιμασία;

    Όπως σας είπα και πιο πάνω περισσότερο με ενδιέφερε η δύναμη και η αντοχή του σώματος.Αυτή είναι η ουσία του αθλήματος. Ο άνθρωπος πιστεύω όταν άρχισε να εξασκεί το σώμα του δεν το έκανε για να θαυμάζουν τους μεγάλους μυς που είχε αλλά για να ανταπεξέλθει στις δυσκολίες.Οι μεγάλοι μύς ήρθαν σαν αποτέλεσμα της προσπάθειας. Γι'αυτό όταν οι άνθρωποι κοιτάζουν κάποιον με μεγάλους μύς ο νους τους ασυνείδητα πάει στο πόσο δυνατός είναι.Δεν λέω ότι είναι κακό να έχεις μεγάλους μύς και να τους επιδυκνυείς στους αγώνες αλλά να υπάρχει και η ανάλογη δύναμη από πίσω.Εγώ προσωπικά δεν κρίνω έναν αθλητή τόσο πολύ πάνω στην σκηνή αλλά το τι κάνει στο γυμναστήριο.Εκεί φαίνεται η ψυχή και η καρδιά του αθλητή.

    8. Το επάγγελμά σας σχετιζόταν με την γυμναστική;

    Όχι ήμουν τοπογράφος στην Δ.Ε.Β. μετρούσαμε δρόμους και αρδευτικό δίκτυο.Η δουλειά μου ήταν στην ύπαιθρο. Έκανα προπόνηση τα απογεύματα.Τώρα που πήρα σύνταξη κάνω το πρωί.

    9. Τι είδους προπόνηση κάνατε όλα αυτά τα χρόνια; Από την εμπειρία σας, έχετε αναθεωρήσει σε τακτικές προπόνησης που ακολουθούσατε παλαιότερα;

    Η προπόνηση μου ήταν πάντα σκληρή.Πάντα προσπαθούσα να κάνω τα σετ με πολλά κιλά και πολλές επαναλήψεις,προσέξτε τι λέω.Πολλά κιλά και πολλές επαναλήψεις.
    Εδώ πολλές φορές γίνεται ένα λάθος:Πολλοί αθλητές λένε δεν είμαι αρσιβαρίστας είμαι Bodybuilder.Η διαφορά του αρσιβαρίστα με τον Bodybuilder είναι οι επαναλήψεις όχι το βάρος,δηλαδή αν ένας αθλητής κάνει 15 κάμψεις 30 κιλά είναι Bodybuilder και αν κάνει 15 κάμψεις με 70 κιλά είναι αρσιβαρίστας; Όχι απλώς είναι δυνατότερος. Ο αθλητής αν θέλει να αναπτυχθεί μέχρι εκεί που πάει ο οργανισμός του πρέπει να ζοριστεί πολύ.Μιλάω πάντα για φυσικούς αθλητές.Για να σας δώσω ένα πάραδειγμα δύναμης και αντοχής,βάζω ένα μικρό βίντεο σε ένα διπλό ντροπ.Κωπηλατική.
    Το μόνο πράγμα που αναθεώρησα στην προπόνηση μου ήταν η συχνότητα των προπονήσεων.Εδώ και αρκετά χρόνια και μετά από συζητήσεις με τον γιό μου τον Πέτρο που είναι ενδοκρινολόγος γιατρός και προπονεί αθλητές καταλήξαμε ότι όταν κάνεις σκληρή προπόνηση είναι αρκετό να προπονείς κάθε μυική ομάδα μια φορά την εβδομάδα.Από τότε η δύναμη μου και η αντοχή έχουν αυξηθεί πάρα πολύ.

    10. Πλέον όλοι γνωρίζουν την σπουδαιότητα της υγιεινής διατροφής, σε συνδυασμό με την προπόνηση.
    Εσείς ακολουθούσατε κάποιο ιδιαίτερο πλάνο όταν γυμναζόσασταν;Υπήρχαν οι γνώσεις; Η οικονομική δυνατότητα;


    Λόγω οικονομικών προβλημάτων ποτέ η διαίτα μου δεν ήταν αυτή που έπρεπε γι'αυτό και δεν συνέχισα να πηγαίνω σε αγώνες.Η δίαιτα που ακολουθώ είναι: Φασόλια με κρέας,φασόλια με αυγά,σκέτα αυγά,γιαούρτι,πολλά λαχανικά που καλλιεργώ μόνος μου και λίγα συμπληρώματα σε πρωτείνη.Τρώω 6 γεύματα την ημέρα σε αρκετά ακριβές ωράριο.Πιστεύω ότι η συνεχόμενη σκληρή προπόνηση όλα αυτά τα χρόνια και η βασική δίαιτα που ακολουθώ,δεν πίνω ποτέ ούτε καπνίζω είναι η αιτία που σε αυτήν την ηλικία είμαι 66 χρονών μπορώ να κάνω αυτά που κάνω.Πιστέψτε με δεν αισθάνομαι καμμία κάμψη στις δυνάμεις μου από τότε που ήμουν νέος.

    11. Τα χρόνια ενασχόλησή σας, πολλά πλέον.Εχετε θέματα τραυματισμών ή ενοχλήσεων σε αυτη την ηλικία;

    Κάποιοι λένε ότι η παλιά η μηχανή έχει και βλάβες.Έχω 3 τραυματισμούς παλιούς που με ταλαιπωρούν μερικές φορές .Έχω ένα τραύμα στον ώμο και δεν μπορώ να κάνω φουλ πιέσεις στον πάγκο.Ένα τραύμα στον δεξιό γοφό γι΄αυτό προσέχω στις κωπηλατικές και μια βουβωνοκήλη η οποία δεν με ενοχλεί λόγω ισχυρών κοιλιακών,αλλά είναι απαγορευμένες οι άρσεις θανάτου.Έχω προσαρμόσει την προπόνηση πάνω σε αυτό και δεν με πειράζει.



    12. Παρακολουθείτε καθόλου το αγωνιστικο bodybuilding; Είναι ενθαρρυντική η εξέλιξη του, μέσα στην πορεία των δεκαετιών που παρακολουθείτε;

    Το παρακολουθώ με μεγάλο ενδιαφέρον αλλά αισθάνομαι κα μια απαγοήτευση με το που πηγαίνουν το άθλημα οι μεγάλοι αθλητές.Έχουν φτάσει σε εξωπραγματικό επίπεδο πέρα από το φυσικό ανθρώπινο.
    Για μένα πια δεν είναι αθλητές αλλά ένα showmen.Είναι απλώς παραφουσκωμένοι χωρίς την κανονική δύναμη,αθλητές που αν σταματήσουν για λίγο τις προπονήσεις γίνονται σαν παιδάκια.Ο αθλητής είτε είναι σε περίοδο αγώνων είτε όχι πρέπει να δείχνει καλός.Τους αθλητές για 3 μήνες τον χρόνο δεν τους παραδέχομαι.Δεν μπορεί για παράδειγμα το λέω εγώ να κάνω κάμψεις δικεφάλων με 40 κιλά αλτήρες 15 επαναλήψεις στο κάθε χέρι και ο άλλος με 55 πόντους χέρια με 35 κιλά στην ίδια κίνηση να κάνει 8 επαναλήψεις,κάτι δεν πάει καλά.

    13. Είχατε αγαπημένους αθλητές ή πρότυπα, Έλληνες ή ξένους;;

    Από τους Έλληνες εκείνο τον καιρό παραδεχόμουν τον Τάκη Μαυρίδη για την μυϊκή του ανάπτυξη και τον Σπύρο Μπουρνάζo για την γενική του εμφάνιση που ξέφευγε από τα ελληνικά δεδομένα.
    Από τους ξένους δεν μου άρεσε κάποιος ειδικά αλλά μου άρεσαν κάποια σωματικά μέρη.Άλλος είχε καλά χέρια άλλος καλά πόδια.

    14. Η σωματοδόμηση είναι θέμα ταλέντου; Πειθαρχίας; Μεθοδικής δουλειάς & γνώσεων; Μπορεί το ευρύ κοινό να ασχοληθεί άφοβα;

    Αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί με το αγωνιστικό Bodybuilding σίγουρα πρέπει να διαθέτει το ταλέντο.Οι γενετικά προικισμένοι είναι αυτοί που ξεχωρίζουν αλλά το ταλέντο πρέπει να συνοδεύεται από σκληρή και συνεπή δουλειά. Ο καθένας μπορεί να ασχοληθεί με το Bodybuilding να μην παρασυρθεί από υπερβολές.Δεν βλέπουμε τον διπλανό στο γυμναστήριο,βλέπουμε την δική μας πρόοδο.


    15 . Τι θα συμβουλεύατε στους νεαρούς αθλητές έτσι ώστε να αγαπήσουν το άθλημα και να το κάνουν τρόπο ζωής όπως εσείς;;

    Οι νεαροί αθλητές πρώτα πρώτα πρέπει να ακούν τον προπονήτη τους και να μην κάνουν του κεφαλιού τους,και να μην ακούνε όποιον να'ναι στο γυμναστήριο.Επειδή έχει κάποιος 50 πόντους χέρι δεν πάει να πει ότι ξέρει από προπόνηση.Αυτά τα βλέπω καθημερινά.Επίσης θα πρέπει να αγαπούν αυτό που κάνουν να βλέπουν τον ευατό τους έναν αθλητή και όχι να φουσκώνουν για να τους βλέπουν στην καφετέρια.

    16. Να σας ευχαριστήσουμε πολύ για την τιμή που μας κάνατε να μας παραχωρήσετε αυτή την συνέντευξη, όπως επίσης και για τον χρόνο σας…
    Θα θέλατε να πείτε κάτι για το τέλος στους αναγνώστες του www.bodybuilding.gr ;

    Και εγώ σας ευχαριστώ που μου δώσατε την ευκαιρία να πω ορισμένα πράγματα να μάθουν οι νέοι πως ήταν παλιά το άθλημα.Θέλω να αναφερθώ σε κάτι εκτός των ερωτήσεων σας για να βάλω κάτι στην θέση του.
    Θέλω να αναφερθώ για την περίπτωση του Γιάννη Γιαντζόγλου επειδή διάβασα σχόλια που δεν μου άρεσαν.Κάποιοι δεν πιστεύουν ότι ο Γιάννης δεν πήρε φάρμακα για να φτάσει εκεί που έφτασε.
    Σας διαβεβαιώνω σαν παλιός του προπονητής και λέω παλιός γιατί μετά τον ανέλαβε ο γιός μου ο Πέτρος και η πρόοδος του ήταν καταπληκτική.Ύπαρχουν ανθρωποι που πιστεύουν ότι χωρίς φάρμακα δεν γίνεται.Αν έχεις τις κατάλληλες γνώσεις γίνεται.Θέλει όμως πολύ δουλειά και πολύ χρόνο.Με όλες τις συμβουλές του Πέτρου δεν θα γινόταν τίποτα αν ο Γιάννης δεν ήταν και ο ίδιος μαχητής και μάλιστα σκληρός.Αυτός ο συνδυασμός γνώσεων και θέλησης τον έκαναν αυτό που είναι.Το ξέρω γιατί έκανα προπόνηση μαζί τους και τους έβλεπα.Όποιος θέλει μπορούμε να το συζητήσουμε .
    Σας ευχαριστώ.
    Στέργιος Μουραμπετζής


    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες      
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 15-12-15 22:07 #42
    Προεπιλογή
    Ωραια η συνεντευξη Κωστα ,απο εναν ανθρωπο ''εραστη'' της γυμναστικης με βαρη μεχρι κ σημερα. Μας μεταφερει μισο αιωνα πισω που η γυμναστικη με βαρη ηταν τοσο πρωτογονη ,αλλα που τοσο χαρα τους εδινε. *Βλεπε το γυμναστηριο σταβλος
    Παντως φαινεται οτι ηταν περισσοτερο της μυικης δυναμης παρα της εξωτερικης εμφανισης . Εκανε τις ασκησεις που ηξερε κ μαθαινε ,ανεβαζε κιλα για να δυναμωνει κ να αισθανεται ωραια ,κ φυσικα οτι μυικο αποτελεσμα ειχε ηταν ευπροσδεκτο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 15-12-15 22:12 #43
    Προεπιλογή
    Ωραία συνέντευξη, ευχαριστούμε Κώστα! Αποδυκνύει ότι η γνώση που μπορούν να προσφέρουν οι αθλητές αυτοί όπως ο Κος Μουραπετζής είναι πολύτιμη παρόλο που έχουν περάσει τα χρόνια, και φυσικά η νοσταλγία που απορέουν οι ιστορίες αλλά και οι φωτογραφίες με τα αυτοσχέδια όργανα είναι ανεκτίμητη.
    Go heavy or go home!
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 15-12-15 23:07 #44
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    επειδη τον γνωρίζω προσωπικά πολλα χρόνια τον Στέργιο , συμφωνώ με τους φίλους πιο πάνω ότι τον άρεσε η γυμναστική με βάρη και όχι μόνο το αποτέλεσμα που είναι η εξωτερική εμφάνιση

    Αυτός είναι και ο λόγος που ακόμη και τωρα μετα απο πολλα χρόνια σ αυτη την ηλικία ασχολείτε γυμνάζετε και το κάνει με όρεξη και φορτωνει και υπερβολικά κιλά , αν και νομίζω απο δω και πέρα πρέπεινα προσέχει περισσότερο

    αυτός είναι και ο ορισμός του ανθρώπου που του αρέσει η γυμναστική σαν τρόπος ζωής , γιατι πολλοι αν δεν είχαν τα αποτελέσματα της εξωτερικής εμφάνισης μόνο θα είχαν βαρεθει και θα τα είχαν παρατήσει , ειδικα άθληματα που είναι μοναχικά και μονότονα

    Εγω μόνο έχω να πώ να ναι γερός και να συνεχίζει ακόμα για πάρα πολλα χρόνια
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 18-12-15 15:15 #45
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    Άνθρωπος με αγάπη για τα σίδερα, χωρίς να είναι αυτοσκοπός οι αγωνιστικές παρουσίες ή η τεράστια μυική ανάπτυξη.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία