Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 114

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. 29-09-11 20:11 #1
    Bodybuilding.gr
    Το avatar του χρήστη Muscleboss

    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περ.
    All over the World
    Μηνύματα
    10.906
    Προεπιλογή β-αλανίνη: Μπορεί να κάνει τη διαφορά για εσάς;
    β-αλανίνη: Μπορεί να κάνει τη διαφορά για εσάς;

    Ενώ υπάρχουν πολλά αποτελεσματικά συμπληρώματα στην αγορά για τα οποία οι αθλητές αναρωτιούνται τελικά πόση βελτίωση επιφέρουν, η β-αλανίνη είναι ένα συμπλήρωμα η ευεργετικότητα του οποίου έχει αποδειχθεί επανελειμμένα.
    Αν κατανοήσετε τι ακριβώς είναι η β-αλανίνη θα μπορείτε να βεβαιωθείτε οτι μεγιστοποιείτε τα οφέλη της. Παρακάτω λοιπόν θα βρείτε περισσότερες πληροφορίες για το τι είναι η βήτα-αλανίνη, πώς να τη χρησιμοποιείτε και τι πλεονεκτήματα έχει στην προπόνησή σας.

    Όνομα: Beta-alanine.png Εμφανίσεις: 10745 Μέγεθος: 3,7 KB


    Τι είναι η β-αλανίνη

    Η β-αλανίνη είναι ένα από τα μη-απαραίτητα αμινοξέα το οποίο δε συναντάται εύκολα σε μια συνηθισμένη διατροφή από κοτόπουλο, μοσχάρι, ορό γάλακτος ή ψάρι. Για το λόγο αυτό, η φυσική λήψη μιας σημαντικής δόσης του από τροφές είναι σχετικά δύσκολη.
    Όταν απορροφάται από το σώμα μας, η β-αλανίνη μετατρέπεται σε καρνοσίνη (carnosine), η οποία έχει εξυπηρετεί την αύξηση της αντοχής σας, της δύναμής σας, αλλά και της μυικής σας ανάπτυξης.
    Για όσους γυμνάζονται σκληρά στο γυμναστήριο, αυτό θα τους βοηθήσει να γυμναστούν ακόμα σκληρότερα με άμεσο αποτέλεσμα τα αυξημένα μυικά κέρδη.
    Επιπλέον, για όσους προσπαθούν να προπονηθούν πιο έντονα αυξάνοντας το μεταβολισμό τους, με μικρότερα διαλλείματα, η β-αλανίνη θα τους βοηθήσει να ξεκουραστούν πιο γρήγορα μεταξύ των σετ, να κάψουν περισσότερες θερμίδες και να αυξήσουν την έντση της προπόνησής τους.


    Πώς δουλεύει η β-αλανίνη στο σώμα μας

    Κοιτώντας με μεγαλύτερη προσοχή το τι κάνει η β-αλανίνη στο σώμα μας, πρέπει να ψάξουμε λίγο καλύτερα την σύνδεσή της με την καρνοσίνη. Είναι μέσω της β-αναλίνης το ότι η καρνοσίνη πραγματικά επιδρά στο σώμα μας, και αυτό πρέπει να κατανοήσουμε σε αυτό το συμπλήρωμα.
    Η καρνοσίνη μπορεί να βρεθεί και στους δύο τύπους μυικών ινών του σώματος μας, αλλά έχει μεγαλύτερη συγκέντρωση στις ίνες τυπου ΙΙ, οι οποίες επικεντρώνονται περισσότερο στις ασκήσεις μέγιστης δύναμης και έντασης.

    Όνομα: oct10-beta-alanine-story.jpg Εμφανίσεις: 10564 Μέγεθος: 55,2 KB

    Όταν πραγματοποιούνται ασκήσεις υψηλής έντασης, το σώμα μας ξεκινά να συσσωρεύει μεγάλες ποσότητες ιόντων υδρογόνου, τα οποία έχουν ως αποτέλεσμα το σώμα μας να εισέρχεται σε μια πιο όξινη κατάσταση. Είναι αυτή η άυξηση ιόντων υδρογόνου που προκαλεί την αύξηση επιπέδων γαλακτικού οξέως στο σώμα μας, το οποίο με τη σειρά του προκαλεί αίσθημα κούρασης και τελικά προκαλεί το σταμάτημα της άσκησης.
    Αν έχετε μεγάλη αύξηση γαλακτικού οξέως στις προπονήσεις σας, αυτό θα είναι ένας περιοριστικός παράγοντας στις συνολικές επιδόσεις σας και μακροπρόθεσμα θα επηρεάσει τις επιδόσεις σας.
    Ωστόσο, όταν η καρνοσίνη, όταν βρίσκεται στο σώμα, λειτουργεί σαν μία ενδοκυτταρική αποθήκη, η οποία βοηθά στην σταθεροποίηση του μυικού pH και ακόμα απορροφά τα πλεονάζοντα ιόντα υδρογόνου που απελευθερώνονται κατά τη διάρκεια της άσκησης.
    Όσο περισσότερη καρνοσίνη βρίσκεται στο σύστημά σας, τόσο λιγότερες πιθανότητες έχετε να υποφέρετε από υψηλά επίπεδα γαλακτικού οξέως.
    Η λήψη συμπληρωματικής β-αλανίνης, θα αυξήσει αποτελεσματικά τα επίπεδα καρνοσίνης στο σώμα σας με τις μεγαλύτερες αυξήσεις να παρουσιάζονται από δώδεκα εβδομάδες συνεχής λήψης.
    Επειδή η λήψη άμεσης καρνοσίνης δεν είναι δυνατή και αποτελεσματική, η συμπληρωματική λήψη β-αλανίνης είναι η καλύτερη επιλογή.


    Ποιός δε χρειάζεται β-αλανίνη

    Ενώ η συμπληρωματική λήψη β-αλανίνης θα βοηθήσει τους περισσότερους αθλητές, υπάρχει και μαι κατηγορία αθλητών που δε θα δούν μεγάλες διαφορές από τη λήψη της. Αυτοί είναι οι αθλητές αντοχής, απλά γιατί το σώμα τους δεν παράγει τόσο μεγάλες ποσότητες ιόντων υδρογόνου και δεν έχουν τόσο μεγάλη συσσώρευση γαλακτικού οξέως όπως οι άλλοι αθλητές.


    β-αλανίνη Vs. Κρεατίνη

    Πολλοί άνθρωποι συχνά ρωτούν αν η β-αλανίνη μπορεί να δουλέψει καλύτερα από την κρεατίνη στην αύξηση της δυναμικής εξασκητικής διάρκειας, αλλά είναι σημαντικό να σημειώσουμε ότι κάνουν διαφορετικά πράγματα.
    Η κρεατίνη συνεισφέρει στο να επιβεβαιώσει ότι έχετε αρκετά αποθέματα ΑΤΡ (μόριο υψηλής ενέργειας που τροφοδοτεί την άσκηση), ενώ η β-αλανίνη εργάζεται στο να επιτύχει τις καλύτερες συνθήκες γις τη συνέχιση της άσκησης.
    Για αυτό το λόγο, είναι ουσιαστικά το καλύτερο να χρησιμοποιείτε και τα δύο συμπληρώματα αν είναι δυνατόν.

    Όνομα: BetaAnd.jpg Εμφανίσεις: 10282 Μέγεθος: 18,4 KB


    Πώς λαμβάνεται η β-αλανίνη

    Τυπικά συστίνεται να γίνεται μια φάση φορτώματος στη β-αλανίνη, ξεκινώντας με 6γρ την ημέρα σπασμένα σε 2 με 3 δόσεις μέσα στην ημέρα για τις πρώτες 6 ημέρες. Έπειτα ακολουθεί η φάση της συντήρησης λαμβάνοντας 3 γρ σπασμένα σε 3 δόσεις.
    Σημειώστε ότι όταν πρωτοξεκινήσετε να παίρνετε β-αλανίνη μπορεί να νιώσετε μια μικρά τσιμπήματα στο σώμα σας γιατί τα νεύρα κάτω από το δέρμα σας ενεργοποιούνται. Μην ανησυχήσετε αν αισθανθείτε κάτι τέτοιο, στην ουσία είναι καλό σημάδι ότι το συμπλήρωμα δουλεύει όπως πρέπει.
    Ακόμη θυμηθείτε ότι συνήθως χρειάζεται περίπου 2 εβδομάδες να παρατηρήσετε τα πρώτα θετικά αποτελέσματα στις επιδόσεις σας, για αυτό αν δεν παρατηρήσετε κάτι αμέσως, μην τα παρατήσετε εύκολα.
    Επιπλέον, κάποιοι αθλητές παρατηρούν ότι η β-αλανίνη δουλεύει καλά και προς την αύξηση της αγγειοδιαστολής, καθώς η καρνοσίνη λειτουργεί επίσης και σαν πρόδρομος του νιτρικού οξειδίου.

    Όνομα: image001.jpg Εμφανίσεις: 10509 Μέγεθος: 48,1 KB


    Η βέλτιστη μίξη β-αλανίνης

    Όπως ακριβώς και η κρεατίνη, η β-αλανίνη φαίνεται ότι δουλεύει καλύτερα όταν συνοδεύεται από υδατάνθρακες, λόγω της αύξησης στην ινσουλίνη που προκαλείται, επιταχύνοντας την απορρόφηση από τα μυικά κύτταρα.
    Λοιπόν, αν ψάχνετε έναν τρόπο να επιμηκύνετε τις προπονήσεις σας ώστε να προπονήστε σκληρότερα και να επιτυγχάνετε περισσότερα σε κάθε προπόνησή σας, σκεφτείτε σοβαρά τη χρήση β-αλανίνης. Η κόπωση είναι κάτι που αντιμετωπίζουν πολλοί αθλητές, ειδικά όταν βρίσκονται σε φάση δίαιτας και ο,τιδήποτε μπορεί να αυξήσει τη διάρκειά τους θα βοηθήσει σίγουρα στην πρόοδό τους.

    (ΜΒ+bbing.com)
    Παναγιώτης Βίτσας
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 02-10-11 20:48 #2
    The Descendant
    Το avatar του χρήστη Dreiko

    Εγγραφή
    20-05-2010
    Περ.
    Monsterville
    Μηνύματα
    8.212
    Προεπιλογή
    πολυ ωραιο αρθρο,χρειαζοτανε!!!!
    Η β-αλανινη ειναι απο τα λιγα συμληρωματα που τα εχω στανταρ....
    τιποτα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 02-10-11 20:51 #3
    The Blacksmith
    Το avatar του χρήστη Tasos Green

    Εγγραφή
    10-05-2010
    Περ.
    Kepler 22-b
    Μηνύματα
    3.465
    Προεπιλογή
    πολυ καλο άρθρο...
    Sometimes you have to pretend the fool, to fool the fool that takes you for fool !
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 02-10-11 21:03 #4
    Το avatar του χρήστη TEFAAtzis

    Εγγραφή
    08-05-2009
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    3.043
    Προεπιλογή
    εντυπωσεις απο κανενα που την χρησιμοποιεισαι ετσι οπως αναφερεται στο αρθρο???
    Abs on a skinny guy is like a fat bitch with big tits - it doesn't count.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 02-10-11 21:07 #5
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 02-10-11 22:37 #6

    Εγγραφή
    31-08-2011
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    59
    Προεπιλογή
    Πολύ καλό άρθρο!
    Δεν πρέπει όμως να υπάρχει και διακοπή στη χρήση της;Από όσο ξέρω δεν προτείνεται συνεχής λήψη Β-Αλανίνης.
    Ποιο είναι λοιπόν το χρονικό όριο στη διακοπή χρήση της;Ξέρουμε;
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 02-10-11 22:45 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TEFAAtzis Εμφάνιση μηνυμάτων
    εντυπωσεις απο κανενα που την χρησιμοποιεισαι ετσι οπως αναφερεται στο αρθρο???
    Δουλεύει αλλά πρέπει να της δώσεις πολύ χρόνο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 23-12-12 20:35 #8
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή Β-αλανίνη: Μπορεί να κάνει τη διαφορά για εσάς; (Σχολιασμος)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kall1as Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδη στο 2μηνο χρησης κανουμε και ενα 2μηνο διαλειμμα σωστα?Παντως προσωπικα πρεπει να εχω μικρη ευαισθησια γτ τσιμπημα δν εχω καθολου ουτε με 2,αλλα ουτε με 3 γρ αλανινης..
    Ούτε εγώ, είχα μονο τις πρώτες φορές που πήρα, δεν λέει κάτι αυτο!
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 15-02-13 15:28 #9
    Προεπιλογή α
    Εχω παρει το Beta Ala 9 της UNIVERSAL, μπορει να μου πει καποιος πως να το χρησιμοποιω???απο το μαγαζι που το πηρα μου λεγανε οτι να ναι κ στην αρχη δεν ηξεραν οτι ειναι
    καψουλες κ μου λεγανε οτι να ναι.....να το χρησημοποιω κ τις μερες που δεν παω γυμναστηριο??
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 15-02-13 15:33 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEORGE2226 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω παρει το Beta Ala 9 της UNIVERSAL, μπορει να μου πει καποιος πως να το χρησιμοποιω???απο το μαγαζι που το πηρα μου λεγανε οτι να ναι κ στην αρχη δεν ηξεραν οτι ειναι
    καψουλες κ μου λεγανε οτι να ναι.....να το χρησημοποιω κ τις μερες που δεν παω γυμναστηριο??
    να και τα συστατικα
    Όνομα: BETA__1.jpg Εμφανίσεις: 854 Μέγεθος: 42,6 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 15-02-13 17:14 #11
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Γιώργο μάλλον δε διάβασες το άρθρο ούτε τις προηγούμενες σελίδες του σχολιασμού.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Muscleboss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πώς λαμβάνεται η β-αλανίνη

    Τυπικά συστίνεται να γίνεται μια φάση φορτώματος στη β-αλανίνη, ξεκινώντας με 6γρ την ημέρα σπασμένα σε 2 με 3 δόσεις μέσα στην ημέρα για τις πρώτες 6 ημέρες. Έπειτα ακολουθεί η φάση της συντήρησης λαμβάνοντας 3 γρ σπασμένα σε 3 δόσεις.
    Ακόμη θυμηθείτε ότι συνήθως χρειάζεται περίπου 2 εβδομάδες να παρατηρήσετε τα πρώτα θετικά αποτελέσματα στις επιδόσεις σας, για αυτό αν δεν παρατηρήσετε κάτι αμέσως, μην τα παρατήσετε εύκολα.
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 15-02-13 20:35 #12
    Προεπιλογή
    Το διάβασα αλλά έχω μπερδευτεί λιγάκι
    το συγκεκριμενο προιον στις 3 καψουλες εχει 2 γρ. αλανινης οποτε ποσες χρειαζετε να παιρνω τη μερα κ για ποσο καιρο?
    Αρχικα ήθελα να παρω αλανινη σε σκονη αλλα έβρισκα μονο της warriorlab κ δεν το πηρα....κ τωρα μου φαίνεται πως την εχω πατήσει
    Απάντηση με παράθεση