Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 13 από 13
  1. 07-11-12 17:46 #1
    Προεπιλογή ασπράδι για πίτα βρώμης
    Παιδιά, έχω μια απορία σχετικά με την παρασκευή της πίτας βρώμης. Γράφει στη συνταγή ότι χρειάζεται 5 ασπράδια αυγού. Επειδή σίγουρα δεν είναι πρακτικό να σπάζω κάθε φορά 5 ολόκληρα αυγά και να μου μένει ο κρόκος, τον οποίο δε θα ξέρω τι να κάνω, υπάρχει σε κανένα κατάστημα έτοιμο ασπράδι; Ευχαριστώ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 07-11-12 17:48 #2
    Το avatar του χρήστη fatals

    Εγγραφή
    18-09-2012
    Περ.
    Ορεστιαδα-Κ
    Μηνύματα
    668
    Προεπιλογή
    Υπαρχουν στα σουπερμαρκετ χαρτινα μπουκαλια με ασπραδι μεσα. Τωρα δεν ξερω αν εχουν ολα, παντως αν ψαξεις θα βρεις. Δεν εχω παρει ποτε, ειχα δει βιντεο με τον cooleman να κανει πιτα βρωμης ετσι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 07-11-12 18:39 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Redbul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά, έχω μια απορία σχετικά με την παρασκευή της πίτας βρώμης. Γράφει στη συνταγή ότι χρειάζεται 5 ασπράδια αυγού. Επειδή σίγουρα δεν είναι πρακτικό να σπάζω κάθε φορά 5 ολόκληρα αυγά και να μου μένει ο κρόκος, τον οποίο δε θα ξέρω τι να κάνω, υπάρχει σε κανένα κατάστημα έτοιμο ασπράδι; Ευχαριστώ.
    Να σου πω φιλε δε χανεις και τιποτα που πετας τον αγοραστο κροκο...

    Ολα τα Σκ*τα εκει μεσα ειναι (και μη μου πει κανεις οτι ειναι "καλα" αυγα αυτα των σουπερ μαρκετ )

    Εγω αυτο που κανω ειναι να βαζω το ασπραδι μονο απο τα αγοραστα και ολο το αυγο με τον κροκο απο ντοπια.

    Ο Βασιλοπουλος παντως εχει ασπραδια ξεχωριστα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 07-11-12 19:10 #4
    Προεπιλογή
    Μόλις ρώτησα στο Βασιλόπουλο και μου είπαν ότι δεν έχουν. Μάλιστα το απέκλεισαν, γιατί το αυγό απ' τη στιγμή που θα σπάσει διατηρείται μόνο στο ψυγείο και όχι πάνω από μια μέρα. Τέλος πάντων, θα κάνω ένα από αυτά που μου λέτε. Ή θα πετάω τον κρόκο ή θα βάζω ολόκληρο το αυγό μέσα ή θα τον κρατάω ξεχωριστά για άλλη χρήση. 2 ευρώ πάντως η 6άδα για κάθε φορά είναι λιγάκι ασύμφορο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 07-11-12 19:13 #5
    Το avatar του χρήστη fatals

    Εγγραφή
    18-09-2012
    Περ.
    Ορεστιαδα-Κ
    Μηνύματα
    668
    Προεπιλογή
    Εγω παντως παιρνω 10αδα 1.80€
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 07-11-12 19:18 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fatals Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω παντως παιρνω 10αδα 1.80€
    Από πού;
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 07-11-12 21:25 #7
    Το avatar του χρήστη fatals

    Εγγραφή
    18-09-2012
    Περ.
    Ορεστιαδα-Κ
    Μηνύματα
    668
    Προεπιλογή
    Καρφουρ
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 08-11-12 00:57 #8
    Προεπιλογή
    με 2 ευρω εγω περνω 12αδα αυγα απο την λαικη φρεσκα και οχι απο σουπερ μαρκετ που δεν ξερω και εγω το ποσο καιρο αυγα ειναι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 08-11-12 00:59 #9
    Το avatar του χρήστη fatals

    Εγγραφή
    18-09-2012
    Περ.
    Ορεστιαδα-Κ
    Μηνύματα
    668
    Προεπιλογή
    Γιατι στη Λαικη που ξερεις ποσο καιρο τα χουν?
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 08-11-12 01:32 #10
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    3,70 τα 30 απο σκλαβενιτη.και φερνουν καθημερινα παιδες. ρεντ αν εχεις καρτουλα για μακρο η αν εχεις γνωστο σου μαγαζατορα πες του να σ κανει μια εξυπηρετηση να σ βγαλει καρτουλα. ασπραδι σε μπουκαλι με 2,50 το λιτρο και βγαζει 50 αυγα ασπραδια. και εχει κ αναμεικτο και μονο κροκους διαλεγεις κ παιρνεις. και γενικα κ αλλα αλλα μιλαμε για ασπραδια αυγου τωρα
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 08-11-12 16:51 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fatals Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι στη Λαικη που ξερεις ποσο καιρο τα χουν?
    παντος ειναι σαφως ποιο φρεσκα απο τα τυποποιημενα που ειναι στο πλαστικο κουτι τα αυγα μεσα στο σουπερ μαρκετ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 11-11-12 21:50 #12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tolis93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    3,70 τα 30 απο σκλαβενιτη.και φερνουν καθημερινα παιδες. ρεντ αν εχεις καρτουλα για μακρο η αν εχεις γνωστο σου μαγαζατορα πες του να σ κανει μια εξυπηρετηση να σ βγαλει καρτουλα. ασπραδι σε μπουκαλι με 2,50 το λιτρο και βγαζει 50 αυγα ασπραδια. και εχει κ αναμεικτο και μονο κροκους διαλεγεις κ παιρνεις. και γενικα κ αλλα αλλα μιλαμε για ασπραδια αυγου τωρα
    Τολη στο 1 λιτρο βγαινουν 31 ασπραδια και οχι 50,τοσα λεει εξω απο την συσκευασια.
    Επισης εχει γινει αυξηση στην τιμη πλεον στα 3,37 ευρω.
    Πλεον σκεφτομαι αν ειναι προτιμοτερο οικονομικα να παιρνεις 30αδα αυγα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 11-11-12 22:02 #13
    Το avatar του χρήστη magdaline

    Εγγραφή
    09-03-2011
    Περ.
    Czech Republic
    Μηνύματα
    1.650
    Προεπιλογή
    εγώ μάλλον είμαι πολύ τυχερή διότι τ παίρνω από το κοτέτσι της γιαγιάς μου. Βέβαια μέχρι να τα μαζέψω μου σπάει λίγο τα νεύρα ο κόκκορας κ οι κότες αλλα οκ
    "Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις, τούτο προσπάθησε τουλάχιστον όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου."
    Απάντηση με παράθεση