Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 28-10-11 14:13 #1
    Προεπιλογή διατροφη για σταδιακο χασιμο λιπους
    παιδια γεια σας! ειμαι 15 χρονων, 1.79 (σε ενα αλλο τοπικ ειχα γραψει 1.76 αλλα τελικα ηταν λαθος) και 101 κιλα με 25% λιπος, μυικη μαζα 73
    κιλα και 3κιλα λοιπα (ετσι εδειξε η λιπομετρηση σε διαιτολογο...λοιπον εδω και εναμισιχρονο ασχολουμαι σοβαρα με τον αθλητισμο,κανω
    σφυροβολια και συνεπως βαρη. Η Διαιτολογος με μεγαλη πειρα μου εδωσε μια διατροφη με 3000-3500 περιπου θερμιδες την ημερα αφου ο προπονητης μου ειπε να μην χασω τιποτα αποτομα αλλα σταδιακα ωστε να μην χαθει καθολου μα καθολου μυικη μαζα! Για αυτη τη βδομαδα το προγραμμα ειναι



    ΠΡΩINO: 7-7.30 --> 1 ποτήρι γάλα (1,5%) + 1 φλιτζάνι δημητριακά ολικής
    -->1 ποτήρι γάλα (1,5%) + 2 φέτες ψωμί σικ. + 1 φέτα τυρί άπαχο
    --> 1 ποτήρι γάλα (1,5%) + 4 φρυγανιές σικ. + 2 κ.γλ. μέλι ή μαρμελάδα+ 2 κ.γλ. μαργαρίνη
    --> 1 ποτήρι γάλα (1,5%) + 2 φέτες ψωμί σικ. + 2 κ.γλ. μερέντα (2 φορές την εβδομάδα)
    --> 1 ποτήρι γάλα (1,5%) + 2 κομμάτια κέικ (1 φορά την εβδομάδα)



    10-12:00 : 1 ποτήρι χυμός + 1 τοστ (1 φέτα τυρί άπαχο + 1 φέτα γαλοπούλα βραστή)
    2 φρούτα + 1 αραβική πίτα (γαλοπούλα-τυρί-μαρούλι-ντομάτα) επιλογη εναλλαξ

    μεσημεριανο 2-3

    1. 2 φλιτζάνια φακές + 120 γρ. άπαχο τυρί + σαλάτα εποχής
    2. 1 μερίδα σπανακόρυζο + 120 γρ. άπαχο τυρί + σαλάτα εποχής + 2 φέτες ψωμί σικ.
    3. 150 γρ ψάρι ψητό + σαλάτα μπρόκολο + 2 φέτες ψωμί ολικής άλεσης
    4. 150 γρ μπριζόλα σχάρας + σαλάτα μαρούλι + 2 φλιτζάνια πατάτες τηγανητές
    5. 150 γρ κοτόπουλο ψητό + 2 φλιτζάνια πιλάφι + σαλάτα λάχανο -καρότο
    6. 2 κομμάτια παστίτσιο + σαλάτα πράσινη + 100 γρ τυρί άπαχο
    7. 150 γρ μοσχάρι κοκκινιστό + 2 φλιτζάνια κριθαράκι + σαλάτα εποχής

    (6 αμύγδαλα ή 3 ωμά καρύδια ή 1 κσ ηλιόσποροι) μαζι με καθε γευμα μεσημεριανου

    ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ : π 1 γιαούρτι 2% + 1 φλιτζάνι δημητριακά ολικής ή 1 μπάρα δημητριακών
    6-7 (1 φορά την εβδομάδα γλύκισμα)



    ΒΡΑΔΙΝΟ: ε π ι λ ο γ έ ς (10.00)το βραδυ
    1. 1 τοστ (γαλοπούλα – 2 φέτες τυρί) + σαλάτα εποχής
    2. 2 μέτρια παξιμάδια (70 γρ) + τριμμένη ντομάτα + 3-5 ελιές + 90 γρ τυρί άπαχο
    3. 2 καλαμάκια κοτόπουλο + 1 πίτα αλάδωτη + πράσινη σαλάτα (1 φ/εβδ)
    4. 2 αυγά ομελέτα ή μάτια + 2 φέτα ψωμί σικ. + σαλάτα εποχής (2 φ/εβδ)
    5. 90 γρ πρωτεΐνης από το μεσημέρι + σαλάτα εποχής +2 φέτες ψωμί

    πριν κοιμηθω (12.00)
    ενα ποτηρι γαλα 1.5% + 1 η 2 φρουτα


    προπονησεις κανω τριτη πεμπτη (5-6.30) και πριν παω τρωω μια μπανανα και μια μπαρα δημητριακων και το σαββατο (10-1.00) τρωω το
    πρωινο μου + ενα φρουτο και οταν γυρναω μια αραβικη και μια μπανανα
    η ασκηση μου εκει περιεχει πολυ λιγο εως καθολου αεροβια
    εχω ενα spinner bike στο σπιτι μου και η διαιτολογος ειπε να κανω για να χασω πιο ευκολα λιπος

    γενικα επειδη ο χρονος ειναι με το μερος μου και η ηλικια που εχω ειναι η καταλληλη για πιο ευκολο χασιμο λιπους θα το προσπαθησω με
    ευλαβεια

    σας κουρασα λιγο αλλα θα ηθελα να μου πειτε ποιες μερες να κανω με το spinner, αν η διατροφη ειναι καλη και αν υπαρχει περιπτωση με τετοια διατροφη να χασω μυικη μαζα μιας και χρειαζομαι μεχρι και το τελευταιο γραμμαριο των 73 κιλων μυικης μαζας που χω για το αθλημα

    σας ευχαριστω παρα πολυ
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 28-10-11 14:34 #2
    Προεπιλογή
    ξεχασα να πω πως στοχος μου ειναι να φτασω περιπου 85-87 κιλα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 28-10-11 14:50 #3
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΝικοςΤρι Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια γεια σας! ειμαι 15 χρονων, 1.79 (σε ενα αλλο τοπικ ειχα γραψει 1.76 αλλα τελικα ηταν λαθος) και 101 κιλα με 25% λιπος, μυικη μαζα 73
    κιλα και 3κιλα λοιπα (ετσι εδειξε η λιπομετρηση σε διαιτολογο...λοιπον εδω και εναμισιχρονο ασχολουμαι σοβαρα με τον αθλητισμο,κανω
    σφυροβολια και συνεπως βαρη. Η Διαιτολογος με μεγαλη πειρα μου εδωσε μια διατροφη με 3000-3500 περιπου θερμιδες την ημερα αφου ο προπονητης μου ειπε να μην χασω τιποτα αποτομα αλλα σταδιακα ωστε να μην χαθει καθολου μα καθολου μυικη μαζα! Για αυτη τη βδομαδα το προγραμμα ειναι



    ΠΡΩINO: 7-7.30 --> 1 ποτήρι γάλα (1,5%) + 1 φλιτζάνι δημητριακά ολικής
    -->1 ποτήρι γάλα (1,5%) + 2 φέτες ψωμί σικ. + 1 φέτα τυρί άπαχο
    --> 1 ποτήρι γάλα (1,5%) + 4 φρυγανιές σικ. + 2 κ.γλ. μέλι ή μαρμελάδα+ 2 κ.γλ. μαργαρίνη
    --> 1 ποτήρι γάλα (1,5%) + 2 φέτες ψωμί σικ. + 2 κ.γλ. μερέντα (2 φορές την εβδομάδα)
    --> 1 ποτήρι γάλα (1,5%) + 2 κομμάτια κέικ (1 φορά την εβδομάδα)



    10-12:00 : 1 ποτήρι χυμός + 1 τοστ (1 φέτα τυρί άπαχο + 1 φέτα γαλοπούλα βραστή)
    2 φρούτα + 1 αραβική πίτα (γαλοπούλα-τυρί-μαρούλι-ντομάτα) επιλογη εναλλαξ

    μεσημεριανο 2-3

    1. 2 φλιτζάνια φακές + 120 γρ. άπαχο τυρί + σαλάτα εποχής
    2. 1 μερίδα σπανακόρυζο + 120 γρ. άπαχο τυρί + σαλάτα εποχής + 2 φέτες ψωμί σικ.
    3. 150 γρ ψάρι ψητό + σαλάτα μπρόκολο + 2 φέτες ψωμί ολικής άλεσης
    4. 150 γρ μπριζόλα σχάρας + σαλάτα μαρούλι + 2 φλιτζάνια πατάτες τηγανητές
    5. 150 γρ κοτόπουλο ψητό + 2 φλιτζάνια πιλάφι + σαλάτα λάχανο -καρότο
    6. 2 κομμάτια παστίτσιο + σαλάτα πράσινη + 100 γρ τυρί άπαχο
    7. 150 γρ μοσχάρι κοκκινιστό + 2 φλιτζάνια κριθαράκι + σαλάτα εποχής

    (6 αμύγδαλα ή 3 ωμά καρύδια ή 1 κσ ηλιόσποροι) μαζι με καθε γευμα μεσημεριανου

    ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ : π 1 γιαούρτι 2% + 1 φλιτζάνι δημητριακά ολικής ή 1 μπάρα δημητριακών
    6-7 (1 φορά την εβδομάδα γλύκισμα)



    ΒΡΑΔΙΝΟ: ε π ι λ ο γ έ ς (10.00)το βραδυ
    1. 1 τοστ (γαλοπούλα – 2 φέτες τυρί) + σαλάτα εποχής
    2. 2 μέτρια παξιμάδια (70 γρ) + τριμμένη ντομάτα + 3-5 ελιές + 90 γρ τυρί άπαχο
    3. 2 καλαμάκια κοτόπουλο + 1 πίτα αλάδωτη + πράσινη σαλάτα (1 φ/εβδ)
    4. 2 αυγά ομελέτα ή μάτια + 2 φέτα ψωμί σικ. + σαλάτα εποχής (2 φ/εβδ)
    5. 90 γρ πρωτεΐνης από το μεσημέρι + σαλάτα εποχής +2 φέτες ψωμί

    πριν κοιμηθω (12.00)
    ενα ποτηρι γαλα 1.5% + 1 η 2 φρουτα


    προπονησεις κανω τριτη πεμπτη (5-6.30) και πριν παω τρωω μια μπανανα και μια μπαρα δημητριακων και το σαββατο (10-1.00) τρωω το
    πρωινο μου + ενα φρουτο και οταν γυρναω μια αραβικη και μια μπανανα
    η ασκηση μου εκει περιεχει πολυ λιγο εως καθολου αεροβια
    εχω ενα spinner bike στο σπιτι μου και η διαιτολογος ειπε να κανω για να χασω πιο ευκολα λιπος

    γενικα επειδη ο χρονος ειναι με το μερος μου και η ηλικια που εχω ειναι η καταλληλη για πιο ευκολο χασιμο λιπους θα το προσπαθησω με
    ευλαβεια

    σας κουρασα λιγο αλλα θα ηθελα να μου πειτε ποιες μερες να κανω με το spinner, αν η διατροφη ειναι καλη και αν υπαρχει περιπτωση με τετοια διατροφη να χασω μυικη μαζα μιας και χρειαζομαι μεχρι και το τελευταιο γραμμαριο των 73 κιλων μυικης μαζας που χω για το αθλημα

    σας ευχαριστω παρα πολυ
    με αυτη τη διατροφη για να χασεις μαζα εγω το αποκλοιω. κανε αυτη τη διατροφη και κανε τις οφ μερες σου και ποδηλατακι κανα 40λεπτο 50λεπτο σε χαλαρο ρυθμο κ αν βλεπεις οτι χανεις σταδιακα εισαι αψογα.απλα υπομονουλα.η δε ηλικια σου ειναι η καλυτερη για να χασεις ευκολα κ να βαλεις κ μαζα μη σου πω.συν του οτι δεν ειναι απαραιτητο να εισαι μεχρι αιδιας αυστηρος πραγμα π σε συμφερει αν τρως καθαρα .το μονο π θα σ προτεινα ειναι τις ομελετες π εχεις για βραδυνο να τις κανεις χωρις λαδι σε αντικολλητικο τηγανι.και αν εκει πρεπει να βαλεις λαδι πολυ απλα βαλτο μετα απο πανω. πρεπει να σαι παντως ντουλαπιτσα με 73 κιλα μυικη μαζα
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 28-10-11 19:56 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tolis93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    με αυτη τη διατροφη για να χασεις μαζα εγω το αποκλοιω. κανε αυτη τη διατροφη και κανε τις οφ μερες σου και ποδηλατακι κανα 40λεπτο 50λεπτο σε χαλαρο ρυθμο κ αν βλεπεις οτι χανεις σταδιακα εισαι αψογα.απλα υπομονουλα.η δε ηλικια σου ειναι η καλυτερη για να χασεις ευκολα κ να βαλεις κ μαζα μη σου πω.συν του οτι δεν ειναι απαραιτητο να εισαι μεχρι αιδιας αυστηρος πραγμα π σε συμφερει αν τρως καθαρα .το μονο π θα σ προτεινα ειναι τις ομελετες π εχεις για βραδυνο να τις κανεις χωρις λαδι σε αντικολλητικο τηγανι.και αν εκει πρεπει να βαλεις λαδι πολυ απλα βαλτο μετα απο πανω. πρεπει να σαι παντως ντουλαπιτσα με 73 κιλα μυικη μαζα
    σευχαριστω για τις συμβουλες !!! χαχαχ ενταξει δεν ειμαι και κατι τρελο
    Απάντηση με παράθεση