Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 14 από 14
  1. 01-12-11 16:52 #1
    Προεπιλογή Συμπληρώματα διατροφής και συκώτι
    Γειά σας παιδιά,είμαι 17 χρονών,85 κιλά,1.90 και αυτός είναι ο δεύτερος χρόνος που κάνω ''σοβαρή'' γυμναστική.Τον πρώτο χρόνο έχασα 10 κιλά και έφτάσα στο κανονικό σχεδόν επίπεδο των κιλών που θα έπρεπε να είμαι αν και έχω ακόμα λίγο λίπος στην κοιλιά.Φέτος μετά απο πολύ σκέψη αποφάσισα να αγοράσω μια πρωτείνη 30άρα της Dymatize και όταν μου τελείωσε αγόρασα μια μονουδρική κρεατίνη της ON.Τώρα που τελειώνει ο κύκλος της κρεατίνης σκέφτομαι να αγοράσω μια 5κιλη πρωτείνη αλλά φοβάμαι πως είμαι πολυ μικρός για να παίρνω συνέχεια συμπληρώματα διατροφής χωρίς κάποιο ''διάλειμα''.Τι λέτε??
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 01-12-11 17:39 #2
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο albb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά σας παιδιά,είμαι 17 χρονών,85 κιλά,1.90 και αυτός είναι ο δεύτερος χρόνος που κάνω ''σοβαρή'' γυμναστική.Τον πρώτο χρόνο έχασα 10 κιλά και έφτάσα στο κανονικό σχεδόν επίπεδο των κιλών που θα έπρεπε να είμαι αν και έχω ακόμα λίγο λίπος στην κοιλιά.Φέτος μετά απο πολύ σκέψη αποφάσισα να αγοράσω μια πρωτείνη 30άρα της Dymatize και όταν μου τελείωσε αγόρασα μια μονουδρική κρεατίνη της ON.Τώρα που τελειώνει ο κύκλος της κρεατίνης σκέφτομαι να αγοράσω μια 5κιλη πρωτείνη αλλά φοβάμαι πως είμαι πολυ μικρός για να παίρνω συνέχεια συμπληρώματα διατροφής χωρίς κάποιο ''διάλειμα''.Τι λέτε??
    Εγώ τουλάχιστον λέω σε αυτή την ηλικία το πολύ-πολύ να παίρνεις μια πρωτεϊνη και καμιά καλή multi.

    Το βασικό είναι να τρως σωστά και ισορροπημένα.

    Τις κρεατίνες κτλ, άστες για πιο μετά.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 01-12-11 17:56 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lao Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ τουλάχιστον λέω σε αυτή την ηλικία το πολύ-πολύ να παίρνεις μια πρωτεϊνη και καμιά καλή multi.

    Το βασικό είναι να τρως σωστά και ισορροπημένα.

    Τις κρεατίνες κτλ, άστες για πιο μετά.
    Αυτό θα κάνω τώρα,απλά θέλω να ξέρω αν πρέπει να σταματήσω τα συμπληρώματα για λίγο καιρό μη πάθω κανένα πρόβλημα με το συκώτι
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 02-12-11 11:01 #4
    Το avatar του χρήστη Goofonly

    Εγγραφή
    05-11-2011
    Περ.
    Θεσ/νίκη
    Μηνύματα
    995
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο albb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό θα κάνω τώρα,απλά θέλω να ξέρω αν πρέπει να σταματήσω τα συμπληρώματα για λίγο καιρό μη πάθω κανένα πρόβλημα με το συκώτι
    Δεν θα πάθεις τίποτα. Χτύπα καλά τη πρωτείνη και για την ώρα αρκέσου σε αυτήν και σε καμιά πολυβιταμίνη. Για αργότερα βλέπουμε. Πάντα να ψάχνεις τα συμπληρώματα που πας να πάρεις ΠΡΙΝ τα πάρεις.
    There are 10 million million million million million million million
    particles in the universe that we can observe...
    Your momma took the ugly ones and put them into one nerd !
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 03-12-11 00:35 #5
    Προεπιλογή
    καλα τι μανια εχει πιασει ολους τους εφηβους με την κρεατινη;;;;

    albb δεν εχει μελετηθει η λήψη κρεατινης απο εφηβους και (δεν πιστευω ποτε να μελετηθει) εχει αναφερθει (χωρις να ειναι τεκμηριωμένο) οτι μπορει να σταματησει την αναπτυξη,εχεις ολοκληρη τη ζωη μπροστα σου να παρεις γιατι δεν περιμενεις;

    επισης σχετικα με την πρωτεινη ορου γαλακτος μπορεις αφοβα να παιρνεις εαν ειναι αγευστη χωρις προσθετα γλυκαντικα

    το πιο σωστο ειναι αυτο που σου λει ο Λάο Το βασικό είναι να τρως σωστά και ισορροπημένα. οση και οποια πρωτεινη και να παρεις αν δεν κανεις αυτο δεν προκειται να δεις αποτελέσματα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Δανάη : 03-12-11 στις 00:38
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 03-12-11 00:40 #6
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Δανάη Εμφάνιση μηνυμάτων

    albb δεν εχει μελετηθει η λήψη κρεατινης απο εφηβους και (δεν πιστευω ποτε να μελετηθει) εχει αναφερθει (χωρις να ειναι τεκμηριωμένο) οτι μπορει να σταματησει την αναπτυξη,εχεις ολοκληρη τη ζωη μπροστα σου να παρεις γιατι δεν περιμενεις;
    Και πως εσυ δλδ καταληγεις σε αυτο το συμπερασμα ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 03-12-11 00:44 #7
    Προεπιλογή
    καλέ μου γραψε "creatine teenagers" στον γουγλι και διαβασε
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 03-12-11 00:55 #8
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Στο γκουκγλ οσο θες μλκιες λεει.Και εγω μπορω να γραψω τωρα κανα αρθρο και να ποσταρω.
    Απλα δε στεκει το πραμα.Δλδ δεν αλλαζει δνα γονιδια κτλ , αυτο δλδ που κανουν τα ++ αας
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 03-12-11 01:08 #9
    Προεπιλογή
    αν εχεις μια υποτυπωδη κριτικη σκεψη μπορεις να ξεχωρισεις τις κουφονοιες απο τα σοβαρα αρθρα
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 03-12-11 01:14 #10
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Δανάη Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν εχεις μια υποτυπωδη κριτικη σκεψη μπορεις να ξεχωρισεις τις κουφονοιες απο τα σοβαρα αρθρα
    Συμφωνω,αν και γενικο και δεν εχει καμια σχεση με την κρεατινη και εχουν χιλιοειπωθει αυτα και με εχουν βαρεσει κατακουτελα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 03-12-11 01:32 #11
    Προεπιλογή
    πάντως σε παιδιά με κληρονομικές παθήσεις , όπως η νόσος του χάντιγκτον , και όχι εφήβους , που χρησιμοποιήθηκε κρεατίνη συστηματικά για πολλά χρόνια , για τη βελτίωση της κλινικής τους εικόνας , δε παρατηρήθηκαν ανεπιθύμητα αποτελέσματα. Από εκεί και πέρα είδομεν.

    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 03-12-11 11:54 #12
    Το avatar του χρήστη Goofonly

    Εγγραφή
    05-11-2011
    Περ.
    Θεσ/νίκη
    Μηνύματα
    995
    Προεπιλογή
    Από δικιά μου εμπειρία και ατόμων που γνωρίζω, η ανάπτυξη συνεχίζεται κανονικά. Τεσταρισμένο πάνω μας. Όμως όπως και αυτό δεν στέκει σαν επιχείρημα, έτσι και μια @@ρια που ο καθένας μπορεί να γράψει στο google, δεν χρειάζεται να την πιστέψουμε. Δεν θα πάθει κάτι, απλά γενικά καλό θα ήταν σε αυτήν την ηλικία να μην ψαχτεί τόσο με συμπληρώματα ακόμα. Για πολλούς άλλους λόγους.
    There are 10 million million million million million million million
    particles in the universe that we can observe...
    Your momma took the ugly ones and put them into one nerd !
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 03-12-11 16:46 #13
    Προεπιλογή
    Ο βασικός λόγος που προτείνω στα νέα παιδιά να αποφεύγουν συμπληρώματα όπως κρεατίνες, νιτρικά κτλ, έχει να κάνει πιο πολύ με το να δημιουργούν σωστή νοοτροπία.

    Με άλλα λόγια, είναι πολύ σημαντικό όταν είναι 15, 17 ή 20 χρονών να μάθεις να τρως σωστά, να γυμνάζεσαι σωστά και να ξεκουράζεσαι σωστά. Γιατί αργότερα, όταν θα είσαι 30 ή 40 και για κάποιο λόγο δεν θα μπορείς να στραφείς προς τις «εύκολες λύσεις», δεν θα ξέρεις τι να κάνεις.

    Όχι στις εύκολες λύσεις, λοιπόν.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 03-12-11 19:43 #14
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lao Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο βασικός λόγος που προτείνω στα νέα παιδιά να αποφεύγουν συμπληρώματα όπως κρεατίνες, νιτρικά κτλ, έχει να κάνει πιο πολύ με το να δημιουργούν σωστή νοοτροπία.

    Με άλλα λόγια, είναι πολύ σημαντικό όταν είναι 15, 17 ή 20 χρονών να μάθεις να τρως σωστά, να γυμνάζεσαι σωστά και να ξεκουράζεσαι σωστά. Γιατί αργότερα, όταν θα είσαι 30 ή 40 και για κάποιο λόγο δεν θα μπορείς να στραφείς προς τις «εύκολες λύσεις», δεν θα ξέρεις τι να κάνεις.

    Όχι στις εύκολες λύσεις, λοιπόν.
    +1...

    ασχετα με την ηλικια.... το βασικοτερο ειναι αυτο για εναν αρχαριο... τα συμπληρωματα ειναι μονιμα σε δευτερη μοιρα... χωρις τις βασεις δεν πας πουθενα...
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
    Απάντηση με παράθεση