Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 73
  1. 02-01-12 13:04 #31
    Banned
    Εγγραφή
    17-12-2008
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    875
    Προεπιλογή
    Ωραίες οι τακτικές που προτείνονται για την διακοπή του καπνίσματος. Ένα συχνό παραμύθι που ακούγεται είναι πως "δεν γίνεται να κόψω το τσιγάρο γιατί είμαι εθισμένος στην νικοτίνη". Ο εθισμός μπορεί να έχει μία χημική βάση στο τσιγάρο ή στο αλκοόλ αλλά δεν λέει όλη την ιστορία. Η' ένα άλλο που βάζει και τα γονίδια στην μέση, "ο πατέρας μου κάπνιζε και ήταν εθισμένος γι' αυτό και εγώ δεν γίνεται να το κόψω". Εξίσου αστήριχτο.

    Το κύριο αρνητικό του συνδυασμού αλκοόλ και του τσιγάρου είναι η αύξηση των πιθανοτήτων για καρκίνου του οισοφάγου, ειδικά αν συνδυάζονται. Επίσης τα τροχαία ατυχήματα που υπάρχει αλκοόλ στην μέση είναι χιλιάδες.Επίσης το τσιγάρο και το αλκοόλ επειδή αυξάνουν την κορτιζόλη μπορούν να αυξήσουν την εναπόθεση λίπους στην κοιλιά. Γενικά μιλώντας αυτές οι δύο νόμιμες ουσίες σκοτώνουν πολύ περισσότερο κόσμο από κάποιες παράνομες, π.χ δεν μπορείς να πεθάνεις από χρήση Κάνναβης.
    Παραθέτω ένα γράφημα για την σχετική επικινδυνότητα διάφορων ουσιών, είναι από εργασία του David Nutt, καθηγητή πανεπιστήμιου στην Αγγλία.
    Όνομα: Alcohol.gif Εμφανίσεις: 1030 Μέγεθος: 12,0 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 02-01-12 14:19 #32
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spyros Bodybuilding Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν υπαρχουν θετικα για το τσιγαρο και αυτα τα επιχειρηματα που προβαλεις ειναι "φθηνα" για εμενα.Τωρα επειδη εισαι καπνιστης και θες να δικαιολογήσεις τον εαυτο σου,μεσω αυτων των επιχειρηματων,ειναι αλλο θεμα.
    Δεν εχω την αναγκη να ''δικαιολογησω τον εαυτο μου'' για μια προσωπικη επιλογη
    Τα παραπανω που ειπα δεν ειναι επιχειρηματα ή προσωπικη γνωμη για να τα βρισκεις φθηνα.Ειναι γεγονοτα.Η προσωπικη μου αποψη και σταση για το θεμα υπαρχει μονο στις 2 τελευταιες σειρες.

    Δεκτη και η δικη σου αποψη,αρκει να μην μας πεις παλι πως πισω απ τις βιομηχανιες τσιγαρων υπαρχουν οι Illuminati
    Παπκες,παπκες που μου κανουν πα πα πα
    και με αγχωνουν μου θυμωνουν μου τσακιζουν τα φτερα
    κ ετσι μετα δεν θα πετω μες στο κεφαλι το ρηχο σαν χορωδια μοναχος μου δυνατα θα τραγουδω
    Παπκες,παπκες στο μυαλο μου...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 02-01-12 16:22 #33
    The Prophet
    Το avatar του χρήστη sofos

    Εγγραφή
    16-10-2010
    Μηνύματα
    5.621
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andrikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίες οι τακτικές που προτείνονται για την διακοπή του καπνίσματος. Ένα συχνό παραμύθι που ακούγεται είναι πως "δεν γίνεται να κόψω το τσιγάρο γιατί είμαι εθισμένος στην νικοτίνη". Ο εθισμός μπορεί να έχει μία χημική βάση στο τσιγάρο ή στο αλκοόλ αλλά δεν λέει όλη την ιστορία. Η' ένα άλλο που βάζει και τα γονίδια στην μέση, "ο πατέρας μου κάπνιζε και ήταν εθισμένος γι' αυτό και εγώ δεν γίνεται να το κόψω". Εξίσου αστήριχτο.

    Το κύριο αρνητικό του συνδυασμού αλκοόλ και του τσιγάρου είναι η αύξηση των πιθανοτήτων για καρκίνου του οισοφάγου, ειδικά αν συνδυάζονται. Επίσης τα τροχαία ατυχήματα που υπάρχει αλκοόλ στην μέση είναι χιλιάδες.Επίσης το τσιγάρο και το αλκοόλ επειδή αυξάνουν την κορτιζόλη μπορούν να αυξήσουν την εναπόθεση λίπους στην κοιλιά. Γενικά μιλώντας αυτές οι δύο νόμιμες ουσίες σκοτώνουν πολύ περισσότερο κόσμο από κάποιες παράνομες, π.χ δεν μπορείς να πεθάνεις από χρήση Κάνναβης.
    Παραθέτω ένα γράφημα για την σχετική επικινδυνότητα διάφορων ουσιών, είναι από εργασία του David Nutt, καθηγητή πανεπιστήμιου στην Αγγλία.
    Όνομα: Alcohol.gif Εμφανίσεις: 1030 Μέγεθος: 12,0 KB
    πιασε 5 απ τα τελευταια πλακα κανω,ωραιο αυτο που παρεθεσες και υπαρχει και αντιστοιχο ''ντοκιμαντερ'' σχετικα με αυτο τον πινακα...το ειχε ανεβασει ο τασος στο αντιστοιχο thread...
    aesthetics 100/100
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 02-01-12 16:26 #34
    The Prophet
    Το avatar του χρήστη sofos

    Εγγραφή
    16-10-2010
    Μηνύματα
    5.621
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Αντωνης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχω την αναγκη να ''δικαιολογησω τον εαυτο μου'' για μια προσωπικη επιλογη
    Τα παραπανω που ειπα δεν ειναι επιχειρηματα ή προσωπικη γνωμη για να τα βρισκεις φθηνα.Ειναι γεγονοτα.Η προσωπικη μου αποψη και σταση για το θεμα υπαρχει μονο στις 2 τελευταιες σειρες.

    Δεκτη και η δικη σου αποψη,αρκει να μην μας πεις παλι πως πισω απ τις βιομηχανιες τσιγαρων υπαρχουν οι Illuminati
    οι illuminati δε βγαζουν λεφτα απ αυτα,αλλα αλλοι βγαζουν και υποτιθεται θα το απαγορευαν και θα πεφταν προστιμα....τζαμπα ειχε γινει μεγαλος χαμος γι αυτο το θεμα...αλλα τι παει σωστα πλεον στη χωρα μας?(7 στα 10 μαγαζια στη θεσνικη καπνιζουν ελεθερα,για να μη πω 8 στα 10....)
    aesthetics 100/100
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 02-01-12 16:36 #35
    Το avatar του χρήστη amateur666

    Εγγραφή
    08-02-2011
    Περ.
    Τσερνομπιλ
    Μηνύματα
    1.735
    Προεπιλογή
    πιασε 5 απ τα τελευταια
    ..
    Αυτή τη στιγμή, κάποιοι ερωτεύονται...
    κάποιοι χωρίζουν.......
    και κάποιοι έχουν ήσυχο το κεφάλι τους...


    https://www.youtube.com/watch?v=JGwWNGJdvx8
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 03-01-12 18:42 #36
    Banned
    Εγγραφή
    11-04-2009
    Περ.
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    773
    Προεπιλογή
    Aντρέα ο πίνακας που παρέθεσες φαντάζομαι είναι βασισμένος σε στατιστικά στοιχεία που σχετίζονται και με το πόσοι κάνουν χρήση του καθενός γιατί το να είναι η μεθαδόνη τόσο πιο ακίνδυνη από την κάναβη ή το αλκοόλ μου κάνει λίγο περίεργο
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 03-01-12 21:29 #37
    Banned
    Εγγραφή
    17-12-2008
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    875
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο destroyerody94 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aντρέα ο πίνακας που παρέθεσες φαντάζομαι είναι βασισμένος σε στατιστικά στοιχεία που σχετίζονται και με το πόσοι κάνουν χρήση του καθενός γιατί το να είναι η μεθαδόνη τόσο πιο ακίνδυνη από την κάναβη ή το αλκοόλ μου κάνει λίγο περίεργο
    Όχι Οδυσσέα, δεν βασίζεται στον αριθμό των χρηστών, βασίζεται στο δυναμικό κάθε ουσίας να κάνει κακό στον χρήστη ή σε μη χρήστες.

    Εδώ θα βρεις εκτενή ανάλυση. Ο λόγος που γίνεται αυτό και η μεθαδόνη είναι πιο κάτω και το αλκοόλ ψηλά, εξηγείται από το γεγονός ότι δεν είναι εύκολο να κάνεις κατάχρηση μεθαδόνης , ενώ δεν είναι και κοινωνικά αποδεκτό, βλέπε "πρεζάκιας", το ίδιο και με την κάνναβη. Από την άλλη αν κάνεις κατάχρηση σε τσιγάρα ή αλκοόλ, τα οποία έχουν εύκολη πρόσβαση γιατί είναι νόμιμα , δεν έχεις καμία τέτοια ταμπέλα.
    Φυσικά εδώ χωράνε και άλλοι επικίνδυνοι για την υγεία εθισμοί που δεν έχουν καμία χημική βάση.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andrikos : 03-01-12 στις 21:31
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 03-01-12 21:46 #38
    Banned
    Εγγραφή
    11-04-2009
    Περ.
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    773
    Προεπιλογή
    Οκ κοντά έπεσα, ευχαριστώ για την απάντηση.

    Σε περιπτώσεις όμως χρήσης και όχι κατάχρησης (όσο αντικειμενικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο όρος σε τέτοιες περιπτώσεις) δεν είναι σαφές πως η χρήση παραδείγματος χάρην οπίου είναι πολύ χειρότερη από αυτήν του αλκοόλ ή του τσιγάρου?

    Το δυναμικό που αναφέρεις σχετίζεται δηλαδή με το πόσο διαδεδομένη είναι η ουσία?
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 06-01-12 18:04 #39
    Banned
    Εγγραφή
    17-12-2008
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    875
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο destroyerody94 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ κοντά έπεσα, ευχαριστώ για την απάντηση.

    Σε περιπτώσεις όμως χρήσης και όχι κατάχρησης (όσο αντικειμενικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο όρος σε τέτοιες περιπτώσεις) δεν είναι σαφές πως η χρήση παραδείγματος χάρην οπίου είναι πολύ χειρότερη από αυτήν του αλκοόλ ή του τσιγάρου?

    Το δυναμικό που αναφέρεις σχετίζεται δηλαδή με το πόσο διαδεδομένη είναι η ουσία?
    Όταν λες όπιο εννοείς οπιοειδές να υποθέσω. Εξαρτάται από πολλά πράγματα. Τα οπιοειδή δεν είναι όλα ίδια πρώτα απ' όλα. Ας πούμε όμως για το πιο γνωστό.

    Η ηρωίνη είναι πιο επικίνδυνη από το αλκοόλ αλλά δεν είναι πολύ μακριά σε επικινδυνότητα το ένα με το άλλο, μπορείς να σκοτώσεις και να σκοτωθείς όταν είσαι υπό την επήρεια ηρωίνης ή/και αλκοόλ. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να πίνουμε, αλλά σίγουρα σημαίνει ότι πρέπει να απέχουμε από το αλκοόλ, ειδικά όταν οδηγούμε. Επίσης το αλκοόλ είναι καλή δικαιολογία για πολλούς ανθρώπους να φερθούν σαν κόπανοι, δεν νομίζω ότι πάντα φταίει το αλκοόλ αυτό καθαυτό αλλά είναι αλήθεια πως υπερβολικά πολλοί χοντροί καυγάδες αρχίζουν μετά από μερικά ποτά.

    Το τσιγάρο δεν είναι τόσο επικίνδυνο, με την έννοια ότι δεν μπορείς να σκοτώσεις ακαριαία ή να σκοτωθείς ακαριαία, αλλά μπορείς να προκαλέσεις βλάβες σε τρίτους με το να τους εκθέτεις σε καρκινογόνο καπνό. Ειδικά αν μιλάμε για γονείς μικρών παιδιών που καπνίζουν κοντά τους, τότε μιλάμε για μία μορφή παιδικής κακοποιήσης.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 06-01-12 19:29 #40
    Banned
    Εγγραφή
    11-04-2009
    Περ.
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    773
    Προεπιλογή
    Κατάλαβα ευχαριστώ.

    Πάντως το ότι το ποτό και η μέθη χρησιμοποιούνται ως δικαιολογία για συμπεριφορές για τις οποίες είτε ντρέπεται είτε δεν αναλαμβάνει τις ευθύνες του το άτομο είναι μάλλον γεγονός. Από προσωπική εμπειρία και με τις λίγες γνώσεις μου επί του θέματος όσο και να πιείς άλλος άνθρωπος δεν γίνεται, απλά άλλα χαρακτηριστικά της προσωπικότητάς σου βγαίνουν περισσότερο προς τα έξω και άλλα το αντίθετο.

    Και μου την δίνουν τα παραπάνω άτομα λολ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη destroyerody94 : 06-01-12 στις 19:32
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 06-01-12 20:06 #41
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο destroyerody94 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Πάντως το ότι το ποτό και η μέθη χρησιμοποιούνται ως δικαιολογία για συμπεριφορές για τις οποίες είτε ντρέπεται είτε δεν αναλαμβάνει τις ευθύνες του το άτομο είναι μάλλον γεγονός. Από προσωπική εμπειρία και με τις λίγες γνώσεις μου επί του θέματος όσο και να πιείς άλλος άνθρωπος δεν γίνεται, απλά άλλα χαρακτηριστικά της προσωπικότητάς σου βγαίνουν περισσότερο προς τα έξω και άλλα το αντίθετο.

    Και μου την δίνουν τα παραπάνω άτομα λολ
    Προφανώς και αυτό δεν γίνεται ηθελημένα. Δεν χρησιμοποιούν το αλκκόλ σαν δικαιολογία, είναι δικαιολογία για ακραίες συμπεριφορές μετά απ τη χρήση του
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 06-01-12 20:55 #42
    Banned
    Εγγραφή
    17-12-2008
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    875
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lila_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς και αυτό δεν γίνεται ηθελημένα. Δεν χρησιμοποιούν το αλκκόλ σαν δικαιολογία, είναι δικαιολογία για ακραίες συμπεριφορές μετά απ τη χρήση του
    Υπάρχει φαινόμενο placebo και στο αλκοόλ. Κάποιοι άνθρωποι αλλάζουν συμπεριφορά ακόμα με την σκέψη ότι έχουν πιει , ενώ απλά νομίζουν ότι έχουν πιεί. Όπως και πολλές γυναίκες που αυθυποβάλλονται σε συγκεκριμένα μοντέλα ασταθούς συμπεριφοράς λόγω των "ορμονικών". Γενικά πάντα μας αρέσει να αποδίδουμε την συμπεριφορά μας παντού εκτός από τον εαυτό μας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 06-01-12 21:11 #43
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Nαι πράγματι ισχύει, όμως δεν αναιρεί το γεγονός ότι το αλκόολ όντως επηρεάζει τη συμπεριφορά και μάλιστα πολύ αισθητά σε μεγάλη κατανάλωση. Οι ακραίες συμπεριφορές λόγω αλκόολ, μόνο στο πλασίμπο δεν αποδίδονται. Σε μέτρια-μικρή κατανάλωση ενδεχομένως να λειτουργεί όπως είπες. Η συναίσθηση και ο αυτοέλεγχος δεν χάνονται έτσι απλά
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 06-01-12 21:57 #44
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andrikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει φαινόμενο placebo και στο αλκοόλ. Κάποιοι άνθρωποι αλλάζουν συμπεριφορά ακόμα με την σκέψη ότι έχουν πιει , ενώ απλά νομίζουν ότι έχουν πιεί. Όπως και πολλές γυναίκες που αυθυποβάλλονται σε συγκεκριμένα μοντέλα ασταθούς συμπεριφοράς λόγω των "ορμονικών". Γενικά πάντα μας αρέσει να αποδίδουμε την συμπεριφορά μας παντού εκτός από τον εαυτό μας.

    μεγαλη αληθεια!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 07-01-12 21:15 #45
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Σε ενα σχεδιαγραμμα που ειχα δει νομιζω εδω μεσα ειχε σε βαθμο σωματικης ζημιας το τσιγαρο, το αλκοολ και τα αναβολικα στεροειδη περιπου στην ιδια κλιμακα με τα αναβολικα στεροειδη να υπερισχυουν ελαχιστα. Η ηρωινη και η κοκαινη ηταν πολυ πιο πανω και απο τα τρια ενω το χασις πολυ πιο κατω. Σε βαθμο εθιστικοτητας τα αναβολικα στεροειδη ηταν στο μηδεν ενω το τσιγαρο και το αλκοολ ηταν στα υψη.

    Συμπερασμα το τσιγαρο ειναι πολυ πιο επικινδυνο απο τα αναβολικα στεροειδη και απο το χασις. Συν του οτι το τσιγαρο ειναι το μονο που επηρεαζει και τους γυρω (οπως πολλοι ασυνειδητοι καπνιζουν στον ιδιο χωρο με μικρα παιδια) ενω τα υπολοιπα οχι. Επισης το τσιγαρο δεν προσφερει απολυτως τιποτα στον χρηστη σε αντιθεση με τα αναβολικα στεροειδη και το αλκοολ που παρα τις συνεπειες υπαρχει ενας λογος να τα χρησιμοποιησει καποιος (που το απαιτει η δουλεια του να εχει υπερφυσικο σωμα ή που θελει να νιωσει πιο ανετα ψυχολογικα οταν ειναι να κανει κατι που τον τρομαζει και πινει αλκοολ για να ξεπερασει τον φοβο του). Και οι καπνιστες πληρωνουν αδρα ακολουθωντας τον τροπου ζωης που εχουν προωθησει αυτοι που εχουν συμφεροντα και βγαζουν λεφτα απο τα τσιγαρα εισ βαρος τους.

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία