Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2
  1. 12-12-11 18:21 #1

    Εγγραφή
    10-12-2011
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    1
    Προεπιλογή Διατρόφή Για αύξηση βάρους
    Γεια σας καταρχάς έχω γραφτεί εδώ και λίγες μέρες στο forum και προσπαθώ να φτιάξω μια διατροφή για να πάρω κανα κιλό γιατί ειμαι 19χρονών 1.83 και 63 κιλά.Επειδή είμαι ψιλοάσχετος με αυτά θα ήθελα να σας δείξω τη διατροφή που σκέφτομαι να ακολουθήσω και να την διορθώσετε εάν μπορείτε..

    Έβαλα ύψος,βάρος ηλικια κλπ σε μια εφαρμογούλα που βρήκα έδω πέρα και μου έβγαλε ότι BMR 1715,7 και ημερήσιες θερμίδες 2573,6

    Είδα διάφορες διατροφές άλλων παιδιών από εδώ και προσπάθησα με λίγες τροποποιήσεις να φτιάξω μια για εμένα.



    Πρωί: 3 κουταλιές σούπας Κουάκερ με 1 ποτήρι γάλα μαζί βρασμένο+5ασπράδια+1 μήλο


    Δεκατιανό: 1 τοστ με 1 φέτα γαλοπούλα-1 τυρί(όλα αυτά δεν είναι με χαμηλά λιπαρά και το ψωμί του τόστ λευκό) + 1 μπανάνα


    Μεσημεριανό: Εδώ σκέφτομαι αν γίνεται να τρώω ότι έχει φτιάξει η μάνα μου (1 πλήρες γεύμα) με μια σαλατίτσα με 2 κουταλιές σούπας ελαιόλαδο+1 φέτα ψωμί (Λευκό) . γίνεται;


    Απόγευμα: 3 φέτες ταχύνι με μέλι +1 σοκολάτα υγείας (100gr καθαρό βάρος λέει η συσκευασία της)


    Βραδυνό: Ότι και το μεσημέρι με σαλάτα(+2 κουταλιές σούπας ελαιόλαδο)+1 φέτα Η τονοσαλάτα με μια φέτα ψωμί


    Πρίν τον ύπνο: Αμύγδαλα +1 κουταλιά μέλι η κανα γιαουρτάκι (πλήρες) με μια κουταλιά μέλι.


    Γυμναστήριο πάω καθημερινά πρωινές ώρες γύρω απο το δεκατιανό και κάνω 1.5 ώρα περίπου.

    Πρέπει να βγάλω τις θερμίδες για αυτές τις ποσότητες πρώτα; Πείτε μου αν ναι και πώς μπορώ να το κάνω αυτό γιατί δεν γνωρίζω πως.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 12-12-11 18:43 #2
    Προεπιλογή
    αφου θες να παρεις κιλα προφανως θα θες καλα κιλα (μυς δηλαδη).
    οποτε πρεπει σε ολα τα γευματα σου να εχεις μια ποσοτητα πρωτεινης που στο συνολο της μερας θα βγαζει τα "απαραιτητα" γρ πρωτεινης.
    υπαρχουν τυποι για να βρεις το ποση πρωτεινη χρειαζεσαι. πχ το δεκατιανο σου δεν εχει ποσοτητα πρωτεινης αρκετη.
    το απογευμα ειναι εντελως λαθος επισης.
    στο μεσημεριανο θα πρεπει να προσεχεις να ειναι φαγητα οσο πιο καθαρα και να εχουν τον απαραιτητο υδατανθρακα και πρωτεινη και παλι. λιπαρα εχεις απο το λαδι σου απο οτι φαινεται.
    γενικα δηλαδη θα πρεπει τις θερμιδες σου να τις μοιραζεις συμφωνα με τις αναγκες για πρωτεινη υδατανθρακα και λιπαρα ανα ημερα.
    και επισης αυξηση βαρους δεν σημαινει πληρη γαλακτοκομικα η ασπρο ψωμι, το σημαντικο ειναι να τρως σωστες τροφες.
    γαλα 1,5% λιπαρα μαυρο ψωμι γιαουρτι light κτλ.
    θα σου πουν και οι σαφως πιο εμπειροι.
    Απάντηση με παράθεση