Σελίδα 1 από 145 1231151101 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 2174
  1. 01-04-07 13:16 #1
    Προεπιλογή Στερεό γεύμα μετά τη προπόνηση
    Τι προτίνετε ως μεταπροπονητική διατροφή για κάποιον ο οποίος δεν θέλει να χρησιμοποιήσει συμπληρώματα?

    Χρειαζόμαστε πρωτείνη και υδατάνθρακες υψηλού GI αλλά και όσο το δυνατόν "λιγότερο" σύνθετους γιατι οι σύνθετοι πρέπει να διασπαστούν.

    Απο πρωτείνη υπάρχουν οι γνωστές λύσεις. Το μόνο που πρέπει να προσέξουμε είναι να είναι άπαχη η πηγή μας. (π.χ. στήθος γαλοπουλα - κότα).

    Με την επιλογή των υδατανθράκων όμως τι γίνεται? Θέλουμε υδατάνθρακα υψηλού Gi αλλά όσο το δυνατόν πιο απλό. Η συγκεκριμένες συνθήκες είναι λίγο δύσκολο να ικανοποιηθούν ταυτόχρονα.
    κάποιες από τις γνωστες πηγες υδατάνθρακα (πατάτα,ρύζι,μακαρόνια...) έχουν υψηλό GI αλλά είναι σύνθετοι άρα δεν κάνουν για μετά την προπόνηση.
    Κάποια φρούτα που έχουν κάπως υψηλό GI και είναι μονο-ολιγοσακχαρίτες πάλι δεν κάνουν γιατί έχουν φρουκτόζη η οποία αναπληρώνει το γλυκογόνο του ήπατος.

    Είναι άραγε μονόδρομος η χρήση συμπληρώματος δεξτρόζης μετάπροπονητικά ή υπάρχει κάποια διαφορετική αποδεκτή λύση?
    from the beginning
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 01-04-07 13:24 #2
    Το avatar του χρήστη v@g

    Εγγραφή
    18-03-2007
    Περ.
    Π. Φάληρο
    Μηνύματα
    93
    Προεπιλογή
    Πατάτα, γλυκοπατάτα, μπασμάτι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 01-04-07 13:30 #3
    Προεπιλογή
    Κάτσε ρε φιλος. Εξήγησε λίγο... Δεν περιέχουν σύνθετους οι πηγές που ανάφερες?

    Σύμφωνα με το μεταπροπονητικό πλάνο του MB χρειαζόμαστε απλούς υδατάνθρακες υψηλού GI για να περάσουν αμέσως στο αίμα και να γύρει η ζυγαρια πρός την ινσουλίνη και όχι πρός την κορτιζόλη. Eσυ προτίνεις υδατάνθρακα υψηλού GI αλλα σύνθετους οι οποίοι αργούν να περάσουν στο αίμα...
    from the beginning
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 01-04-07 13:34 #4

    Εγγραφή
    12-01-2007
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο v@g
    Πατάτα, γλυκοπατάτα, μπασμάτι...
    Πιο σύνθετοι δεν υπάρχουν...!

    Δεν λεω έχουν υψηλό γλυκεμικό....αλλά νομίζω πως δεν αποροφούνται καθόλου γρήγορα και καθόλου εύκολα...

    +Τα φρούτα έχουν φυτικές ίνες και φρουκτόζη. Οι πρώτες καθυστερούν την αφομείωση τηε τροφής και η φρουκτόζη αναπληρώνει το ηπατικό γλυκογόνο και όχι αυτό των μυών...Σο..

    Δεξτροζη!

    Και στο τέλος τέλος τόσα σκευάσματα καταναλώνεις...η δεξτρόζη σε πείραξε?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 01-04-07 13:41 #5
    Προεπιλογή
    Πλέον δεν καταναλώνω κανένα σκέυασμα...
    from the beginning
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 01-04-07 13:43 #6

    Εγγραφή
    12-01-2007
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Antonio
    Πλέον δεν καταναλώνω κανένα σκέυασμα...
    ΟΚ τότε...Παίρνεις και ένα σιροπάκι γλυκόζης από το σουπερμάρκετ και είσαι ωραίος. Ναί???
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 01-04-07 13:47 #7
    Προεπιλογή
    έχει ασπαρτάμη! Καμια άλλη λύση?
    from the beginning
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 01-04-07 13:50 #8

    Εγγραφή
    12-01-2007
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Antonio
    έχει ασπαρτάμη! Καμια άλλη λύση?
    Χαχ..Δεν έχει ασπαρτάμη.

    Είναι κάτι διαφανή πάμφθηνα βαζάκια με ένα διαφανές κολλώδες υγρό σαν μέλλι... Είναι ζαχαροπλαστικό σκεύασμα και περιέχει ΜΟΝΟ γλυκόζη!!!!!....και θα το βρείς δίπλα στισ μαρμελάδες και την ζάχαρη άχνη. Έγινα σαφής?
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 01-04-07 14:00 #9
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 01-04-07 15:48 #10
    Το avatar του χρήστη v@g

    Εγγραφή
    18-03-2007
    Περ.
    Π. Φάληρο
    Μηνύματα
    93
    Προεπιλογή
    Καλώς!

    Προσωπικά, ποτέ δεν έχω πάρει δεξτρόζη, και τη βγάζω με μπασμάτι μετά την προπόνηση (για υδατάνθρακα)... Δεν ξέρω αν θα ήταν καλύτερα να έπαιρνα δεξτρόζη, πάντως όσο το μπασμάτι κάνει μια χαρά τη δουλειά του, δεν το αλλάζω!
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 01-04-07 16:44 #11
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    ....κάποιες από τις γνωστες πηγες υδατάνθρακα (πατάτα,ρύζι,μακαρόνια...) έχουν υψηλό GI αλλά είναι σύνθετοι άρα δεν κάνουν για μετά την προπόνηση.


    >>>Φίλε κάνεις λάθος, υπάρχουν αποδείξεις για το αντίθετο.

    Βλέπε εμένα, τον vag κι άλλους...αλλά και τον φίλο μου τον Στέλιο (κάπου υπάρχει νομίζω τόπικ και φωτός απο τους αγωνες) που κατεκτησε την πρωτη θέση στη κατηγορία του στο παγκόσμιο τον περασμένο Νοέμβριο.
    Και ξέρεις κάτι, όλη η προετοιμασία του ήταν χωρις συμπληρώματα, παρα μόνο με καρνιτινη.
    Απο υδατάνθρακες έτρωγε (αυτη τη χρονιά) κυριως πατάτα και ελάχιστη βρωμη.
    Τωρα θα μου πεις "αν θέλω σε πιστεύω" και θα συμφωνήσω, πάντως υπάρχει τρόπος να τ διαπιστώσεις, και δεν εννοώ ρωτώντας τον, γιατι κάλλιστα θα μπορουσαμε να υποθέσουμε ότι και αυτός θα σου πει ψέμματα, αλλά με το να δοκιμάσεις και ο ίδιος.
    Δεξτρόζη?? Ποιά δεξτρόζη, δεν εχει χρησιμοποιήσει ποτέ, χωρις να θελω να πω ότι ειναι λάθος ή ότι ειμαι κατά.
    Κι αν γυρίσεις και μου πεις, "κοιτα BRaWNy, δεν είναι φυσικός όμως", τότε πάρε το παράδειγμα του vag και που σαν αυτόν υπάρχουν κι άλλοι, που άκουσαν κάποια πράγματα απο μένα και δεν πνίγονται σε μια "κουταλιά νερό" για τέτοια θέματα, άλλα είναι που πρέπει να δίνει κανείς περισσότερη σημασία και εστιασμό, μην χάνετε τον καιρό σας με πολύπλοκα πράγματα και GIs και τέτοια.
    Σας υπόσχομαι ότι δεν θα το μετανοιώσετε.
    Κάποια πράγματα αν τα δοκιμάσετε, μετα κάποια άλλα που νομίζατε ότι χαίρουν άκρας σημασίας, θα σας φαινονται απλά μακρινά και "μικρά", αν με πιάνετε.

    Εσεις κάντε αυτά που πρέπει, όπως πρέπει, και εστιαστείτε σε αυτά που πραγματικά πρέπει, και φάτε μετα την προπόνηση την πατατούλα σας ή το ρυζάκι σας, αν δεν θέλετε την δεξτρόζη και να δείτε πως κάποια πράγματα είναι πιό απλά απο ότι φαντάζεστε.

    Πέραν της δεξτρόζης, για όσους δεν θέλουν να την χρησιμοποιήσουν σε cutting, αλλά και σε κάποιες περιπτωσεις για κάποιους που "πρέπει" να την κόψουν, το μπασμάτι και η πατάτα είναι οι πλέον καταλληλότερες πηγές υδατάνθρακα για μετα την προπόνηση αλλά και γενικότερα για επιλογές στο ημερήσιο πλάνο.

    Εκτός κι αν "χτυπάτε" ινσουλίνη 3 φορες την μέρα και χλαπακιάζετε και τα γλυκά σας, τα κέικ σας, τις πίτσες σας χωρις αυτά να σας εμποδίσουν στο cutting, και αν "χτυπάτε" και αυξητική ακόμη λιγότερο.
    Όχι ότι τα παραπάνω ειναι μέρος όλης της δίαιτας ή προετοιμασίας, αλλά σε κάποια στιγμή είναι μέρος της.

    edit:
    Κάποια πράγματα που σας λένε ότι δουλεύουν και δεν ξέρετε ακόμη πως δουλεύουν, εσεις κάντε τα , δοκιμάστε τα, φτάστε στο αποτέλεσμα και υπάρχει και καιρός σιγά σιγά να μάθετε και πως δουλεύουν, κατ' αρχην θα σας τα "πει" το ίδιο το σωμα σας.
    Μέχρι να την ψάξετε καλά, να μάθετε το ένα και το άλλο και στην παραμικρή λεπτομέρεια και σε επιστημονικό βαθμό, ο καιρός θα περνάει όσο δεν περνάτε σε "δράση".
    Εκτός κι αν δεν σας εμπνέει εμπιστοσύνη αυτός που σας προτείνει κάτι, οπότε τότε κάντε ότι νομίζετε...
    Εγω απλά θεωρω καθήκον μου να πω την γνωμη μου και την γνωση μου, να σας την μεταφέρω, να υπάρχει και ο καθένας θα κρίνει μόνος του.
    Το θέμα πάνω απο όλα δεν είναι μόνο αυτά που θα πω ή θα πει κανείς, αλλά και το ότι θα σας κάνω να "σκέφτεστε" παραπάνω σε κάποια πράγματα, και αυτό μου αρκεί, ασχετα αν τα ασπαστείτε ή όχι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 01-04-07 18:45 #12
    Προεπιλογή
    επισης αν πίνεις γαλα μπορείς να έχεις Σοκολατουχο Γαλα σαν post workout drink διοτι εχει πολλους υδατανθρακες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 01-04-07 18:51 #13
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Billy
    επισης αν πίνεις γαλα μπορείς να έχεις Σοκολατουχο Γαλα σαν post workout drink διοτι εχει πολλους υδατανθρακες.
    Πες μου ότι ειναι πρωταπριλιάτικο αστείο αυτό...
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 01-04-07 19:20 #14
    Biochem Guru
    Το avatar του χρήστη jiujitSu

    Εγγραφή
    01-11-2005
    Περ.
    Boreia
    Μηνύματα
    633
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο v@g
    Πατάτα, γλυκοπατάτα, μπασμάτι...
    Συμφωνω.


    Η γλυκοζη ειναι η βελτιστη λυση και οχι πανακεια. Η διαφορα που θα παρατηρησεις σε ενα χρονο διατροφης ογκου βαζοντας γλυκοζη στο ποστ shake απο το να τρως κανονικο φαγητο ειναι μηδαμινη. Μιλοντας για το επιπεδο που βρησκομαστε οι περισσοτεροι αλλα οπως αναφερει και ο brawny ακομη και PROs δεν χρησιμοποιουν απαραιτητα δεξτροζη.

    Αμα εχεις την δυνατοτητα να φας κανονικο γευμα μετα την γυμναστικη πιστευω οτι ειναι stupid να κανεις shake.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 01-04-07 20:50 #15
    Προεπιλογή
    Επομένως ως μεταπροπονητικό γεύμα για κάποιον ο οποίος δεν θέλει να πάρει συμπληρώματα προτίνετε ένα κοινό γεύμα σαν π.χ το μεσημεριανό χωρίς κάποια ιδιαίτερη παρατήρηση?
    Δεν υπάρχει κάτι το οποίο να θεωρείτε ας πούμε to 2ο ιδανικότερο μεταπροπονητικό γεύμα?
    from the beginning
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 145 1231151101 ... ΤελευταίαΤελευταία