Σελίδα 14 από 145 ΠρώτηΠρώτη ... 412131415162464114 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 196 έως 210 από 2174
  1. 08-06-10 17:52 #196
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mitsen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή η ιδέα σου Στελάκο να βάλω whey μέσα! αλλα δεν ξέρω άμα κάνει με τις βουτιές.. μην μου έρθει και ξεράσω δηλαδή! ψαροντούφεκο κάνουμε με άδειο στομάχι!
    Γουλιά-γουλιά, κάθε τόσο. Όχι όλο με τη μία. Νομίζω πως δε θα 'χεις πρόβλημα. Ίσα για να μη ξεμένεις από αμινοξέα.
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 08-06-10 19:28 #197
    Το avatar του χρήστη Mitsen

    Εγγραφή
    02-04-2010
    Περ.
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.293
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sTeLaKoS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γουλιά-γουλιά, κάθε τόσο. Όχι όλο με τη μία. Νομίζω πως δε θα 'χεις πρόβλημα. Ίσα για να μη ξεμένεις από αμινοξέα.
    Να ρίξω και δεξτρόζη μέσα?
    Where the mind goes, the body follows...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 08-06-10 23:19 #198
    Προεπιλογή
    Πέδες βοηθήστε το φτωχο (χαχα).
    Το βραδυ μαζι με το φιλέτο λέει να τρωω λιγο καλαμποκι για υδατάνθρακα?
    20.30 θα τρώω 5 ασπράδια και κατα τις 22.00 μετα θα τρωω αυτο. Τι λέτε???
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 08-06-10 23:47 #199
    Το avatar του χρήστη killer85

    Εγγραφή
    24-03-2010
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    530
    Προεπιλογή
    Πιες 100γρ καζείνη και μετά από μια ώρα πήγαινε και βούτα, αυτό θα σε κρατήσει για 3 με 4 ώρες... Γενικά αν είναι σε υγρή μορφή δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα, αλλίως μια γουλία γουλία με whey αραιωμένη σε αρκετό νερό, μην το κάνεις παχύρευστο...

    Α και ρώτα και κανάν επαγγελματία έχουν βρει κάτι πατέντες θα τρελαθείς...
    Κωνσταντίνος
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 09-06-10 00:25 #200
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο killer85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιες 100γρ καζείνη και μετά από μια ώρα πήγαινε και βούτα, αυτό θα σε κρατήσει για 3 με 4 ώρες... Γενικά αν είναι σε υγρή μορφή δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα, αλλίως μια γουλία γουλία με whey αραιωμένη σε αρκετό νερό, μην το κάνεις παχύρευστο...

    Α και ρώτα και κανάν επαγγελματία έχουν βρει κάτι πατέντες θα τρελαθείς...
    Η καζείνη τι ακριβώς κάνει και πόσο κάνει ενα τέτοιο συμπλήρωμα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 09-06-10 00:30 #201
    Το avatar του χρήστη killer85

    Εγγραφή
    24-03-2010
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    530
    Κωνσταντίνος
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 09-06-10 00:31 #202
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mitsen Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανεις ψαροντούφεκο με γεμάτο στομάχι??
    Ναι ψαρεύω ``φαγωμένος``. Αλλά μη φανταστείς οτι τρώω ότι να`ναι και σε ποσότητες... Λίγη πρωτείνη (ασπράδια, κοτόπουλο, τόνο) και λίγο υδατάνθρακα (ρύζι ή πατάτα, κανένα φρούτο), πάνω κάτω 300θερμίδες σύνολο, ίσα ίσα να καλύπτω τις διατροφικές μου ανάγκες...

    Δεν επηρεάζεται η απόδοση μου και δεν νιώθω καθόλου άσχημα, ακόμα και σε βαθύ ψάρεμα. Να μη σου πω ότι αποδίδω και καλύτερα μετά...

    Το μόνο πράγμα που με πείραξε μια φορά (για να πω καλύτερα, με θέρισε) και τάισα ( ) ένα διπλανό κοπάδι με μελανούρια, ήταν ένα ισοτονικό που ήπια στην διάρκεια του ψαρέματος.

    ----------------------

    Όσο για το μέλι και τι ποσότητα να χρησιμοποιείς. Θα υπολογίζεις περίπου 25γρ. υδατ. ανα ώρα. Αν δλδ ψαρέψεις κανένα 4ώρο θα βάζεις τόσο μέλι που να σου δίνει 100γρ. συνολικά υδατάνθρακα (περίπου 120γρ. μέλι δλδ)...

    Για να το αραιώσεις στο νερό και να μη κατακάθεται το μέλι, θα βράσεις το νερό πρώτα και μετά θα αραιώσεις το μέλι μέσα. Μετά κάνει πολύυυ ώρα μέχρι να κατακαθήσει...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 09-06-10 00:36 #203
    Το avatar του χρήστη killer85

    Εγγραφή
    24-03-2010
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    530
    Προεπιλογή
    Δεν ξέρω αν σε ενοχλεί η όχι αλλά είναι αρκετά επικύνδυνο... μάλλον το γνωρίζεις, πέρα ότι επιβαρύνει σημαντικά την καρδία διότι με τις καταδύσεις δουλευείς στα όρια σου, αφετέρου υπάρχει κίνδυνος αναρώφησης...

    Επίσης, αν θες να νιώσεις ενέργεια πιες κανά διπλό εσπεσσο πριν, και να έχεις φάει αρκετούς υδατάνθρακες την προηγούμενη μέρα. ¨οσους υδατάνθρακες και να φας πριν παραπάνω γλυκογόνο δεν θα έχεις. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι να αποφύγεις τον καταβολισμό που μπορεί να γίνει με λίγο μέλι σε νερό...
    Κωνσταντίνος
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 09-06-10 01:00 #204
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο killer85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιες 100γρ καζείνη και μετά από μια ώρα πήγαινε και βούτα, αυτό θα σε κρατήσει για 3 με 4 ώρες... Γενικά αν είναι σε υγρή μορφή δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα, αλλίως μια γουλία γουλία με whey αραιωμένη σε αρκετό νερό, μην το κάνεις παχύρευστο...

    Α και ρώτα και κανάν επαγγελματία έχουν βρει κάτι πατέντες θα τρελαθείς...
    Θέλω για λίγο καιρό να σταματήσω τα συμπληρώματα. Oπότε το γέυμα που εγραψα ποιο πάνω πως το βλέπετε? Ειναι μ.....κια ο συνδιασμος κοτα με καλαμπόκι για υδατάνθρακεσ το βράδυ? Η μονο κότα με ρύζι η πατάτα βραστή είναι το σωστο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 09-06-10 01:16 #205
    Προεπιλογή
    το κακο με το καλαμποκι σε κονσερβα ειναι η πολυ ζαχαρη!

    Αν παιρνεις ωμο και το βραζεις, τοτε μια χαρα!!! Αν και νομιζω ανηκει στους ινωδεις υδατ. οχι στους αμυλωδεις!
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 09-06-10 01:20 #206
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο noz1989 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το κακο με το καλαμποκι σε κονσερβα ειναι η πολυ ζαχαρη!

    Αν παιρνεις ωμο και το βραζεις, τοτε μια χαρα!!! Αν και νομιζω ανηκει στους ινωδεις υδατ. οχι στους αμυλωδεις!
    Αμυλώδης υδατάνθρακας είναι. Κακό για βράδυ. Και υψηλός γλυκαιμικός δείκτης, ακόμη και χωρίς επιπρόσθετη ζάχαρη.
    Γενικά δεν κάνει για δίαιτα. Σε περίοδο όγκου κάτι γίνεται αλλά και πάλι με μέτρο.
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 09-06-10 03:35 #207
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο killer85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν σε ενοχλεί η όχι αλλά είναι αρκετά επικύνδυνο... μάλλον το γνωρίζεις, πέρα ότι επιβαρύνει σημαντικά την καρδία διότι με τις καταδύσεις δουλευείς στα όρια σου, αφετέρου υπάρχει κίνδυνος αναρώφησης...
    Επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Από πλευράς φυσιολογίας δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα όταν καταδύεσαι με λίγη τροφή στο στομάχι (τονίζω το λίγη)
    και είσαι σε κατάσταση ελαφριάς πέψης.

    Το μόνο που μπορεί να συμβεί, είναι να αυξηθούν λίγο οι χρόνοι επαναφοράς-χαλάρωσης μετά από βουτιά. Αυτό συμβαίνει γιατί το κυκλοφορικό στέλνει περισσότερο αίμα πρός το πεπτικό σύστημα (λόγω πέψης) και μειώνει την παροχή του προς άλλα όργανα (πχ. μύες, πνεύμονες), οπότε και μειώνεται η ικανότητα οξυγόνωσης και αποβολής co2 σαν σύνολο από τον οργανισμό...

    Κίνδυνος αναρρόφησης δεν υπάρχει, γιατί η αναρρόφηση φυσιολογικά δεν μπορεί να συμβεί εκούσια σε συνειδητή κατάσταση. Είναι έτσι φτιαγμένο το αναπνευστικό μας σύστημα και έχει τέτοιες δικλίδες ασφαλείας, που είναι αδύνατο να υπάρξει παλινδρόμηση υλικού (περιεχόμενο στομάχου) από τον λάρυγγα στους βρόγχους, όταν βρισκόμαστε σε κατάσταση συνείδησης (κοινώς είμαστε ξύπνιοι)...

    Το πολύ πολύ αν έφαγες πολύ, τα ανεβασμένα υγρά του στομάχου σε συνδυασμό με την πίεση σε μια βουτιά, να σου ανεβάσουν το φαί στο στόμα (κοινώς ταίζεις τα μελανούρια μετά )...

    Όσο για την καρδιά. Η φάση κατάδυσης ΔΕΝ στρεσάρει καθόλου την καρδιά. ``Πρόσεξε`` μιλάμε για υπερβαρικό περιβάλλον. Κινούμαστε με μεγαλύτερη ευκολία (μικρότερες αντιστάσεις) οπότε η καρδιά δουλεύει σε πιο χαλαρούς ρυθμούς. Όταν γυμναζόμαστε στο γυμναστήριο η καρδιά στρεσάρεται πολύ περισσότερο.

    Αλλά γενικά συμβαίνουν και άλλα πολλά πράγματα στο κυκλοφορικό στην φάση κατάδυσης, αλλά ας μην μπούμε σε πολλές λεπτομέρειες τώρα.

    ----------------------------------------------------

    Πρέπει να τονίσω ότι ότι λέω και γράφω το κάνω εμπεριστατωμένα. Δεν θα πρότεινα ποτέ σε άλλους να δοκιμάσουν κάτι ανάρμοστο και εντέλει επικίνδυνο, το οποίο θα ήταν απόρροια, δικής μου ημιμάθειας και αμπελοφιλοσοφίας. Ιδίως σε θέματα καταδυτικής.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 09-06-10 09:33 #208
    Προεπιλογή
    Κατάλαβα! Ευχαριστώ πολυ για τη βοήθεια!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 09-06-10 14:46 #209
    Το avatar του χρήστη killer85

    Εγγραφή
    24-03-2010
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    530
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Littlejohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Από πλευράς φυσιολογίας δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα όταν καταδύεσαι με λίγη τροφή στο στομάχι (τονίζω το λίγη)
    και είσαι σε κατάσταση ελαφριάς πέψης.

    Το μόνο που μπορεί να συμβεί, είναι να αυξηθούν λίγο οι χρόνοι επαναφοράς-χαλάρωσης μετά από βουτιά. Αυτό συμβαίνει γιατί το κυκλοφορικό στέλνει περισσότερο αίμα πρός το πεπτικό σύστημα (λόγω πέψης) και μειώνει την παροχή του προς άλλα όργανα (πχ. μύες, πνεύμονες), οπότε και μειώνεται η ικανότητα οξυγόνωσης και αποβολής co2 σαν σύνολο από τον οργανισμό...

    Κίνδυνος αναρρόφησης δεν υπάρχει, γιατί η αναρρόφηση φυσιολογικά δεν μπορεί να συμβεί εκούσια σε συνειδητή κατάσταση. Είναι έτσι φτιαγμένο το αναπνευστικό μας σύστημα και έχει τέτοιες δικλίδες ασφαλείας, που είναι αδύνατο να υπάρξει παλινδρόμηση υλικού (περιεχόμενο στομάχου) από τον λάρυγγα στους βρόγχους, όταν βρισκόμαστε σε κατάσταση συνείδησης (κοινώς είμαστε ξύπνιοι)...

    Το πολύ πολύ αν έφαγες πολύ, τα ανεβασμένα υγρά του στομάχου σε συνδυασμό με την πίεση σε μια βουτιά, να σου ανεβάσουν το φαί στο στόμα (κοινώς ταίζεις τα μελανούρια μετά )...

    Όσο για την καρδιά. Η φάση κατάδυσης ΔΕΝ στρεσάρει καθόλου την καρδιά. ``Πρόσεξε`` μιλάμε για υπερβαρικό περιβάλλον. Κινούμαστε με μεγαλύτερη ευκολία (μικρότερες αντιστάσεις) οπότε η καρδιά δουλεύει σε πιο χαλαρούς ρυθμούς. Όταν γυμναζόμαστε στο γυμναστήριο η καρδιά στρεσάρεται πολύ περισσότερο.

    Αλλά γενικά συμβαίνουν και άλλα πολλά πράγματα στο κυκλοφορικό στην φάση κατάδυσης, αλλά ας μην μπούμε σε πολλές λεπτομέρειες τώρα.

    ----------------------------------------------------

    Πρέπει να τονίσω ότι ότι λέω και γράφω το κάνω εμπεριστατωμένα. Δεν θα πρότεινα ποτέ σε άλλους να δοκιμάσουν κάτι ανάρμοστο και εντέλει επικίνδυνο, το οποίο θα ήταν απόρροια, δικής μου ημιμάθειας και αμπελοφιλοσοφίας. Ιδίως σε θέματα καταδυτικής.
    Αυτό ακριβώς εννοώ τα στομαχικά υγρά όταν αναίβουν δημιουργούν κίνδυνο αναρόφησης, δεν κάνεις πάντα εμετό, σοβαρά πάντως αν σου ανεβαίνουν κόψε τελείως ακόμα και το ελάχιστο φαγητό που τρως. Τεσπά είμαστε off topic και χαλάμε και το topic...
    Κωνσταντίνος
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 09-06-10 16:55 #210
    Το avatar του χρήστη Plus

    Εγγραφή
    16-03-2010
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    69
    Προεπιλογή Μεταπροπονητικη προπονηση
    Μια συνηθισμενη μερα σε πολλους απο εμας περιεχει 5-6 γευματα καθημερινα. Στην δικια μου (για τιν μερα γραμμωση) περιεχει 6.

    Οι ωρες ειναι

    8.00 11.30 15.00 γυμναστικη 19.00 22.00 1.00


    Η ερωτηση μου ειναι,επειδη εχουμε μια ταδε οικονομικη κατασταση ο καθενας,για να μην αγοραζουμε προτεινη σε σκονη κτλ (και να την αντικαθιστουμε με αγνες προτεινουχες τροφες),εαν καποιος φαει τονο σε νερο+1 μπανανα μετα την γυμναστικη (περιπου 45 γρ προτεινη + λιγοσ υδατανθρακας) ειμαστε καλυμενοι για μεταπροπονητικη διατροφη?
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 14 από 145 ΠρώτηΠρώτη ... 412131415162464114 ... ΤελευταίαΤελευταία