Σελίδα 2 από 145 ΠρώτηΠρώτη 12341252102 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 2174
  1.  

  2. 01-04-07 20:53 #17
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Eγω παντως προτιμώ αμέσως με το τέλος της γυμναστικής να έχω δεξτρόζη κ μετά απο 1 με 1.5 ώρα κανονικό φαγήτο με πλούσιους σύνθετους υδατάνθρακες οπως ρύζι, πατάτα, μακαρόνια κτλ Έτσι πιστεύω ότι έχω τα οφέλη κ από αυτα τα 2 είδη γευμάτων. Ένας ακόμη λόγος πιο σημαντικός είναι ότι αμέσως μετά την gym δεν μπορώ να φάω ξερή τροφή όπως το ρύζι αλλά μόνο να πιω κάτι σαν το ρόφημα κ έπειτα 'πλακώνομαι΄στο φαγητό άνετα.

    Gt
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 01-04-07 20:58 #18
    Προεπιλογή
    ασπραδια αυγων με πατατα
    Όλα μαζί στο τιγάνι με λίγο ζαμπονάκι,φέτα και μια μπυρίτσα...Ε ρε γλέντια!!

    Thx fellowes!
    from the beginning
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 01-04-07 20:59 #19
    Biochem Guru
    Το avatar του χρήστη jiujitSu

    Εγγραφή
    01-11-2005
    Περ.
    Boreia
    Μηνύματα
    633
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gpol
    ασπραδια αυγων με πατατα
    Ανετα θα μπορουσε να χαρακτηριστει σαν 2ο ιδανικοτερο !
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 02-04-07 04:50 #20

    Εγγραφή
    12-01-2007
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Billy
    επισης αν πίνεις γαλα μπορείς να έχεις Σοκολατουχο Γαλα σαν post workout drink διοτι εχει πολλους υδατανθρακες.
    Ως wannabe βιολόγος η λακτόζη του γάλακτος γνωρίζω ότι δεν είναι ιδιαίτερα συμβατή με τα πεπτικά ένζυμα του στομάχου οπότε ο οργανισμός δυσκολεύεται να την μεταβολίσει. Γι' αυτό καλό θα ήταν να μην την βάζουμε στο μεταπροπονητικό μας γεύμα. Όσο για τους υδατάνθρακες στο μεταπροπονητικο γεύμα, ακόμη το ψάχνω, χωρίς αυτό να σημαίνει πως τα παραπάνω που έγραψα είναι λάθος, και ευχαριστώ για την πρόσθετη πληροφορια με τις πατάτες κλπ.. παρόλο που έχω διαβάσει σε πολλά άρθρα πως καλό είναι να αποφεύγονται οι φυτικές ίνες οι οποιές ομαλοποιούν το πικ ινσουλίνης..

    Πάντως καλό είναι όποιος ξέρει κάτι παραπάνω να το προσθέσει ... πάντα υπάρχει χρόνος κ χώρος για βελτίωση...και λάθη που κάνουμε και δεν τα βλέπουμε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 02-04-07 05:06 #21
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Billy
    επισης αν πίνεις γαλα μπορείς να έχεις Σοκολατουχο Γαλα σαν post workout drink διοτι εχει πολλους υδατανθρακες.
    Σχετικά με το γάλα στο μεταπροπονητικό το είχα συζητήσει εδώ με τον gpol

    http://forum.bodybuilding.gr/viewtop...ghlight=#10783


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο yr
    η λακτόζη του γάλακτος γνωρίζω ότι δεν είναι ιδιαίτερα συμβατή με τα πεπτικά ένζυμα του στομάχου οπότε ο οργανισμός δυσκολεύεται να την μεταβολίσει.
    Αναφέρεσαι μάλλον για την ομάδα που είναι δυσανεκτiκοί στην λακτόζη κ η οποία γενικά αποφεύγει τα γαλακτοκομικά


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο yr
    με τις πατάτες κλπ.. παρόλο που έχω διαβάσει σε πολλά άρθρα πως καλό είναι να αποφεύγονται οι φυτικές ίνες οι οποιές ομαλοποιούν το πικ ινσουλίνης.
    Έχεις δίκιο γιατί οι φυτικές ίνες κ τα λιπαρά οξέα κρατάνε σταθέρά τα επίπεδα της ινσουλίνης οπότε είναι μερικώς ακατάλληλα για μετα την gym αφού θέλουμε το spike της μετά την εξάντληση των αποθεμάτων ενέργειας.

    Ότι κ να προτείνετε σορρυ αλλα προσωπικά προτιμώ πάντα δεξτρόζη + μαλτο μιας κ την θεωρω ως την πιο βέλτιστη λύση για αμέσως μετά την gym.

    Gt
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 02-04-07 08:57 #22
    Προεπιλογή
    πολυ καλο thread ,και εγω ειχα την απορια αυτη,η μαλτο/δεξτ....ειναι λυση αλλα οπως λεει και ο jiu μετα απο 1 χρονο δεν θα δεις,anyway very good asnwers

    εγω συνηθως τρωω πατατες και ρυζι μετα το γυμναστηριο ,1 κουταλι μελι (ειναι λιγο χαλια επιλογη) αλλα μεχρι να παω σπιτι απο το γυμναστηριο κατι κανει
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 02-04-07 11:50 #23

    Εγγραφή
    12-01-2007
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο yr
    η λακτόζη του γάλακτος γνωρίζω ότι δεν είναι ιδιαίτερα συμβατή με τα πεπτικά ένζυμα του στομάχου οπότε ο οργανισμός δυσκολεύεται να την μεταβολίσει.
    Αναφέρεσαι μάλλον για την ομάδα που είναι δυσανεκτiκοί στην λακτόζη κ η οποία γενικά αποφεύγει τα γαλακτοκομικά[/quote]

    Αναφέρομαι σε όλους τους ανθρώπους. Η λακτόζη σε σύγκριση με άλλους δυσακχαρήτες είναι η "δύσκολη της παρέας"..

    Και ξέχασα να προσθέσω πιο πάνω ότι σε καμία περίπτωση η γλυκόζη που πρότεινα δεν περιέχει ΑΣΠΑΡΤΑΜΗ...είναι σιρόπι γλυκόζης..είναι αυτό το γυαλιστερό που βλέπουμε στα σου στην μέση και είναι απολύτως αθώα..τώρα δεν ξέρω αν προέρχεται από ανασυνδυασμένο καλαμπόκι...(έχει τιρκουάζ καπάκι ...κλπ κλπ..και σε λίγο όπως πάμε πρεπει να μου δώσουν ποσοστά!)

    Άλλωστε φίλε Αντόνιο δεν βρίσκω τον λόγο να έχει ασπαρτάμη μέσα...η ασπαρτάμη μπένει στις τροφές για να δώσει γλυκιά γεύση χωρίς θερμίδες...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 02-04-07 14:46 #24
    Προεπιλογή
    Θα το τσεκάρω επειδή δεν το γνωρίζω.
    Πάντως το έχω δεί να αναφέρεται και σε άλλα τόπικ εκτός από αυτό που παράθεσα οτι οι γλυκόζη των σουπερ μάρκετ περιέχει ασπαρτάμη.Κάνε ένα search και θα δείς.
    Πάντως δεν αποκλείται να έχει. Και η κοκα κόλα περιέχει Πόση ζάχαρη και έχει και ασπαρτάμη.
    from the beginning
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 02-04-07 15:17 #25
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Αναφέρομαι σε όλους τους ανθρώπους. Η λακτόζη σε σύγκριση με άλλους δυσακχαρήτες είναι η "δύσκολη της παρέας"..

    >>>Συμφωνώ και επιβεβαιώνω

    Για την γλυκόζη:
    δεν βρίσκω τον λόγο να έχει ασπαρτάμη μέσα...η ασπαρτάμη μπένει στις τροφές για να δώσει γλυκιά γεύση χωρίς θερμίδες...

    >>>Επίσης συμφωνώ
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 03-04-07 03:45 #26
    Respected member
    Το avatar του χρήστη GRF

    Εγγραφή
    20-11-2006
    Μηνύματα
    110
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jiujitSu
    Μιλοντας για το επιπεδο που βρησκομαστε οι περισσοτεροι αλλα οπως αναφερει και ο brawny ακομη και PROs δεν χρησιμοποιουν απαραιτητα δεξτροζη.
    Αυτό περί επιπέδου τι εννοείς ακριβώς; Ίσα ίσα που οι μελέτες που χρησιμοποιήσαν δεξτρόζη δεν έγιναν σε pros από όσο ξέρω. Και υπάρχουν αρκετοί pros που χρησιμοποιούν δεξτρόζη όχι μόνο μετά αλλά και πριν το γυμναστήριο.

    Όσο για τα υπόλοιπα συμφωνώ, η λύση πατάτα με ασπράδια είναι πολύ καλή και εύγευστη, ακόμα και 1 κρόκο να βάλεις για γεύση (η ποσότητα του λίπους στο συνολικό αυτό γεύμα θα είναι πολύ μικρή).
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 03-04-07 10:07 #27
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    ....δεν χρησιμοποιουν απαραιτητα δεξτροζη.

    >>>Ακριβως.
    Η λέξι κλειδί είναι το "απαραίτητα", που δίνει το νόημα της έννοιας σε ότι ήθελε να εννοήσει ο γραφών.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 03-04-07 12:31 #28
    Biochem Guru
    Το avatar του χρήστη jiujitSu

    Εγγραφή
    01-11-2005
    Περ.
    Boreia
    Μηνύματα
    633
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GRFemuscle
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jiujitSu
    Μιλοντας για το επιπεδο που βρησκομαστε οι περισσοτεροι αλλα οπως αναφερει και ο brawny ακομη και PROs δεν χρησιμοποιουν απαραιτητα δεξτροζη.
    Αυτό περί επιπέδου τι εννοείς ακριβώς; Ίσα ίσα που οι μελέτες που χρησιμοποιήσαν δεξτρόζη δεν έγιναν σε pros από όσο ξέρω. Και υπάρχουν αρκετοί pros που χρησιμοποιούν δεξτρόζη όχι μόνο μετά αλλά και πριν το γυμναστήριο.

    Όσο για τα υπόλοιπα συμφωνώ, η λύση πατάτα με ασπράδια είναι πολύ καλή και εύγευστη, ακόμα και 1 κρόκο να βάλεις για γεύση (η ποσότητα του λίπους στο συνολικό αυτό γεύμα θα είναι πολύ μικρή).
    GRF κατα την γνωμη μου το να μην χρησιμοποιησεις δεξτροζη δεν ειναι εγκλημα.
    Η δεξτροζη ειναι ειναι η βελτιστη λυση την οποια ακολουθω και εγω αλλα δεν νομιζω εκει να ειναι η διαφορα.
    Δεν εχω διαβασει την ερευνα που αναφερεις...εχεις link ?
    Οι PROs χρησιμοποιουν drugs που αυξανουν το insulin resistance γι'αυτο ισως να χρειαζονται τροφες υψηλου GI.

    Επισης εξαρταται και απο το ποσο ευαισθητος εισαι στους υδατανθρακες και ποσο ευαισθητα ειναι τα κυτταρα σου στην ινσουλινη.
    Πχ σε μενα η πατατα συμπεριφερεται σαν ζαχαρη στο σωμα μου οσον αφορα το carb release.
    Ειναι αυτο που εχεις προτεινει...να κανει δηλαδη ο καθενας μας τεστ να βρει ποσο ευαισθητος ειναι στους carbs και μετα θα μπορεσουμε να προτεινουμε βελτιστες λυσεις για τον καθενα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 11-04-07 17:44 #29
    Προεπιλογή
    Άλλη μια απορία για την μεταπροπονητική διατροφή.
    Έχει νόημα να πάρεις γλυκόζη/δεξτροζη για υδατάνθρακα και να φάς αυγά για πρωτείνη?
    Το ρωτάω από την άποψη οτι η γλυκόζη/δεξτρόζη απορροφάται άμμεσα ενώ η πρωτείνη του αυγού πιο αργά. Μήπως αν φάμε τα αυγά και μετά από ένα τέταρτο χτυπήσουμε τους υδατάνθρακες είναι καλύτερα??
    from the beginning
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 11-04-07 17:50 #30
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Antonio
    ενώ η πρωτείνη του αυγού πιο αργά.
    Και αυτή γρήγορα απορροφήσιμη είναι οπότε αν θέλεις αντί για whey φάε αυγά - αλλά για να φτάσεις τα 35+ γρ πρωτεϊνη έχεις να καθαρίζεις πολλές ώρες....

    Gt
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 145 ΠρώτηΠρώτη 12341252102 ... ΤελευταίαΤελευταία