Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 40
  1. 25-12-11 01:38 #1
    Προεπιλογή Συμβουλες στο γυμναστήριο
    Επειδή υπήρξε μια νήξη στο γυμναστήριό μου σχετικά με το αν πρέπει να δίνεις συμβουλές σε αυτούς που παρατηρείς οτι κάνουν κατι λάθος στις ασκήσεις, σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θέμα προκειμένου να μάθω τι σκέφτεται η κοινώτητα επι του θέματος..

    Βλεπετε κάποιον να κάνει λάθος μια άσκηση, στην φόρμα ή στην εκτέλεση.. Του το λέτε ή τον αφήνετε να ιδρώνει χωρίς λόγο?

    Προσωπικά έδωσα μια συμβουλή σε κάποιον ο οποίος εκτελούσε τα flys με τον πιο λάθος τρόπο, + με περισσότερα κιλα απο όσα μπορουσε.. και μου την είπε τρίτος σχετικά με το οτι δεν κάνει να δίνεις συμβουλές στο gym (γενικότερα οχι σχετικα με το αν αυτα που λες ειναι σωστα).
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 25-12-11 01:52 #2
    Προεπιλογή
    Δυστυχως στην κοινωνια μας, ετσι οπως ειναι τωρα, ο "δυνατοτερος" ή ο "καλυτερος" εχει και τα περισσοτερα προνομια. Και αυτο ειναι αρκετα σωστο κατα την γνωμη μου. Αν και μπορει να ειναι αδικο πολλες φορες, ειδικα οταν γνωριζουμε κατι και το εχουμε επαληθευσει οτι ειναι σωστο,παρολαυτα ομως δεν μπορουμε να το υπερασπιστουμε.

    Πριν καιρο ειχα δει ενα παιδι και εκανε τροχαλια ελξεις, σαν δαιμονισμενος, σαν ασχετος(χαλια τεχνικη-πιθαον ηθελε να γινει δυνατοτερος και το παρακανε με τα κιλα) και παρολο που παραδεχομαι οτι η τροχαλια ειναι απτις χειροτερες μου ασκησεις, τον πλησιαζω και του λεω: "Φιλε αν θες να γινεις δυνατοτερος σαν κιεμενα, θα πρεπει να κανεις την ασηση σωστα, ετσι:...." και βαζω τα τριπλασια+ κιλα απο ο,τι εκανε, και εκανα αρκετες επαναληψεις με σταθερο κορμο, σωστη κινηση και τα λοιπα. Φαινοταν πως τον επεισα, φαινοταν στο προσωπο του, βεβαια δεν τον ξαναειδα καμια αλλη φορα για να δω αν θα με ακουγε.

    Το συμπερασμα μου: Αν δεν εισαι 2μετρος, IFBB pro, γυμναστης ή αστυνομικος, συνηθως κανεις δεν θα σε ακουσει, ισα ισα θα σε κοροιδεψει, θα πει "τι κανει αυτο εδω"?
    Ομως αν προβαλλεις τα καταλληλα επιχειρηματα, θαμπορεσεις να πεισεις τον οποιονδηποτε.

    take care
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 25-12-11 01:59 #3
    Προεπιλογή
    Εξαρταται απο τον χαρακτηρα του καθενος.Για εμενα ας πουμε,δεν με νοιαζει τι κανει ο αλλος,και αμα κανει λαθος την ασκηση δικο του κακο.Απο την αλλη υπαρχουν ατομα που βοηθανε και καλα κανουν για εμενα.

    Εγω παντως δεν εχω το "χαρισμα" να βοηθαω αλλους.Καταρχην δεν ξερω πως θα αντιδρασει,μπορει να με ευχαριστησει η μπορει να του κακοφανει.Ειναι αναλογα τον ανθρωπο για εμενα.
    "Αυτοί που έχουν ένα «γιατί» για να ζουν, μπορούν να αντέξουν σχεδόν οποιοδήποτε «πώς»."

    Φρήντριχ Νίτσε
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 25-12-11 03:32 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Warz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή υπήρξε μια νήξη στο γυμναστήριό μου σχετικά με το αν πρέπει να δίνεις συμβουλές σε αυτούς που παρατηρείς οτι κάνουν κατι λάθος στις ασκήσεις, σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θέμα προκειμένου να μάθω τι σκέφτεται η κοινώτητα επι του θέματος..

    Βλεπετε κάποιον να κάνει λάθος μια άσκηση, στην φόρμα ή στην εκτέλεση.. Του το λέτε ή τον αφήνετε να ιδρώνει χωρίς λόγο?

    Προσωπικά έδωσα μια συμβουλή σε κάποιον ο οποίος εκτελούσε τα flys με τον πιο λάθος τρόπο, + με περισσότερα κιλα απο όσα μπορουσε.. και μου την είπε τρίτος σχετικά με το οτι δεν κάνει να δίνεις συμβουλές στο gym (γενικότερα οχι σχετικα με το αν αυτα που λες ειναι σωστα).
    έλεος

    εγώ προσωπικά ανάλογα το άτομο,
    No money no
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 25-12-11 03:58 #5
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    παιδια σορυ αλλα με αυτα που εχω ακουσει απο ορισμενους εδω μεσα για το πως ειναι οι σωστη τεχνικη μερικοι θα πηγαινατε να διορθωσετε τον branch warren και coleman
    αφηστε τον αλλον να την κανει οπως νομιζει και οπως πιστευει οτι πρεπει να την κανει
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 25-12-11 13:33 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thegravijia Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια σορυ αλλα με αυτα που εχω ακουσει απο ορισμενους εδω μεσα για το πως ειναι οι σωστη τεχνικη μερικοι θα πηγαινατε να διορθωσετε τον branch warren και coleman
    αφηστε τον αλλον να την κανει οπως νομιζει και οπως πιστευει οτι πρεπει να την κανει
    δεν εχει να κάνει με το οτι προσπαθουμε να κανουμε τους εξυπνους.. ουτε επίδειξη, απλά οταν πχ βλέπεις οτι ο άλλος χαλάει την ασκηση κ του φεύγουν τα κιλά περα δόθε του δίνεις μια συμβουλή.. προσωπικά κ εγώ όπως κ πολλοί αλλοι πιστεύω εχουμε πέσει σε λάθη και πιστεύω οτι μακάρι να ήταν κάποιος να μου τα υποδείξει μια ώρα αρχήτερα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 25-12-11 13:54 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thegravijia Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια σορυ αλλα με αυτα που εχω ακουσει απο ορισμενους εδω μεσα για το πως ειναι οι σωστη τεχνικη μερικοι θα πηγαινατε να διορθωσετε τον branch warren και coleman
    αφηστε τον αλλον να την κανει οπως νομιζει και οπως πιστευει οτι πρεπει να την κανει
    Μα δεν μπορεις να κανεις πιεσεις αλτηρων σαν να κανεις ποδηλατο
    Ουτως ή αλλως αν εχεις επιχειρηματα, εισαι μαγκας.
    Μακαρι να ειχα κιεγω στο γυμναστηριο μου εμπειρους αθλητες να με βοηθανε, μαζι με επιχειρηματα και φιλικο τροπο.

    (btw ανθρωποι που μενουν στην αλλη πλευρα του ατλαντικου που κολλανε?)
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 25-12-11 15:04 #8
    Προεπιλογή
    Στην αρχη, σαν φερελπιδες νεοι που ειστε, θα θελετε να βοηθησετε τον συναθλουμενο, συν οτι στην ουσια ειστε στο ψαξιμο κι οι ιδιοι. Μετα απο 4-5 χρονακια ειτε θα εχετε βαρεθει τους ιδιους που κανουν τις ιδιες ασκησεις με τον ιδιο τροπο ειτε δε θα θελουν τη βοηθεια σας ειτε απλα δε θα σας νοιαζει. Δε θα κατσω να γεμισω κανενος το κεφαλι αν δε θελει. Αν θελει απο μονος του, θα φανει και τοτε θα βοηθησω με οποιο τροπο μπορω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 25-12-11 18:57 #9
    Το avatar του χρήστη mantus3

    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περ.
    THESSALONIKI
    Μηνύματα
    2.369
    Προεπιλογή
    Υπάρχουν άτομα τα οποία έρχονται και ρωτάνε από μόνα τους, εκείνα ναι θα τα βοηθήσεις αν κάνουν κάτι λάθος από αυτά που τους έχεις δήξει.. τώρα για τον κάθε πικραμένο που κουνάει έναν αλτήρα με ότι τρόπο νάναι, απλά για να τον κουνήσει ας κάνει ότι θέλει. Δεν είναι δικιά μας δουλειά να τους βοηθήσουμε, τα γυμναστήρια που πηγαίνουμε έχουν και προσωπικό.

    Βέβαια, πάντα υπάρχει και κάποιος βλάκας που θα έρθει να σε βοηθήσει… χωρίς λόγο και αιτία, και χωρίς να έχει την διακριτική ευχέρεια για να το κάνει, έτσι απλά για να «βοηθήσει»…
    www.facebook.com/dpyxaras

    https://www.facebook.com/puxaras

    http://katathesh.blogspot.gr/
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 25-12-11 19:34 #10
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Ελα ρε Και εγω οταν βλεπω τον αλλον στο γυμναστηριο να κανει μιλιταρι πρες με κινηση 5 εκατοστων , αλλα εχει 2πλασιο χερι απο μενα και .. (ειναι μποντιβιλντερ , συμμετεχει σε αγωνες) Κανει μισες επαναληψεις , κανει με λιγα κιλα , κανει "λαθος" τις ασκησεις , απο οτι εχω καταλαβει , δεν υπαρχει λαθος τροπος εκτελεσης,ειναι μεθοδοι που ισως πολυ να μην καταλαβουμε ποτε
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 26-12-11 10:49 #11
    The Prophet
    Το avatar του χρήστη sofos

    Εγγραφή
    16-10-2010
    Μηνύματα
    5.621
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TheWorst Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελα ρε Και εγω οταν βλεπω τον αλλον στο γυμναστηριο να κανει μιλιταρι πρες με κινηση 5 εκατοστων , αλλα εχει 2πλασιο χερι απο μενα και .. (ειναι μποντιβιλντερ , συμμετεχει σε αγωνες) Κανει μισες επαναληψεις , κανει με λιγα κιλα , κανει "λαθος" τις ασκησεις , απο οτι εχω καταλαβει , δεν υπαρχει λαθος τροπος εκτελεσης,ειναι μεθοδοι που ισως πολυ να μην καταλαβουμε ποτε
    αυτο δεν εχει σχεση,αν εχει ειδικα κοντα χερια ειναι μιση κινηση,για εναν ψηλο που χει τα 2πλασια...ασε που καλο ειναι μεχρι το σαγονι να κατεβαινεις στο μιλιταρι,γιατι αν πας πιο κατω πιεζεις πολυ την μεση....
    aesthetics 100/100
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 26-12-11 12:03 #12
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sofos Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο δεν εχει σχεση,αν εχει ειδικα κοντα χερια ειναι μιση κινηση,για εναν ψηλο που χει τα 2πλασια...ασε που καλο ειναι μεχρι το σαγονι να κατεβαινεις στο μιλιταρι,γιατι αν πας πιο κατω πιεζεις πολυ την μεση....
    Οχι,μια χαρα χερια εχει,γυρω στα 1,70-1,75 ειναι και οπως εχει τη μπαρα πανω απτο κεφαλι τη κατεβαζει περιπου μεχρι το μετωπο...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 26-12-11 12:32 #13
    Προεπιλογή
    ειναι αναλογα το ατομο που εχεισ να κανεισ !!!κατα 90% καταλαβαινεισ πωσ θα αντιδρασει ο αλλοσ εμενα παντωσ μου αρεσει να βοηθαω με οσα ξερω !!!αν μπορω να κανω καλο σε καποιον θα το κανω αλλιωσ δεν μπλεκομαι!!
    ειμαι ο πιο τρελοσ λογικοσ και ο πιο λογικοσ τρελοσ!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 26-12-11 12:52 #14
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TheWorst Εμφάνιση μηνυμάτων
    ,ειναι μεθοδοι που ισως πολυ να μην καταλαβουμε ποτε


    δεν υπαρχει καποια μυστικη μεθοδος που μαλλον μονο ο ιντιανα τζοουνς μπορει να ανακλυψει..η ο κλουζω..

    απλα εχουμe πει χιλιαδες φορες,οτι αυτο που δουλευει για καποιον δεν δουλευει για καποιον αλλον..
    υπαρχουν ενα δυο ισως βασικα πραγματα,αλλα απο κει κ περα πειραματιζεσαι..

    αυτος που λες,ειναι μαλλον κωλοφαρδος κ του δουλευει αυτο που κανει..εχω κ γω εναν τετοιο στο γυμναστηριο που οταν κανει ελξεις με τροχαλια ολο το μηχανημα κανει τραμπολινο..σαν κινηση ειναι σιγουρα λαθος,γιατι δεν ειναι καλο να την κανεις..το πιθανοτερο να σε οδηγησει σε τραυματισμο στην μεση..
    το οτι την κανει ο τυπος κ ειναι ντουκι δεν λεει τπτ..κατα πασα πιθανοντητα,κ καλα να την εκανε παλι ντουκι θα ηταν..
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 26-12-11 12:55 #15
    The Prophet
    Το avatar του χρήστη sofos

    Εγγραφή
    16-10-2010
    Μηνύματα
    5.621
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TheWorst Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι,μια χαρα χερια εχει,γυρω στα 1,70-1,75 ειναι και οπως εχει τη μπαρα πανω απτο κεφαλι τη κατεβαζει περιπου μεχρι το μετωπο...
    μια χαρα ειναι αυτο που κανει για 1.70,σκεψου εγω με 1.90 και την κατεβαζω μεχρι τη μυτη(σαγονι σπανιοτερα) και με πιανει,αυτος μεχρι τα ματια αν την κατεβαζει ειναι κομπλε
    aesthetics 100/100
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία