Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2
  1. 13-03-23 11:48 #1
    Προεπιλογή Σπασμένο πόδι
    Γειά χαρά στην παρέα.
    Εγώ έσπασα το πόδι στον αστράγαλο πριν 5 μήνες (Οκτώβριος 2022) και μου έβαλαν λάμα και βίδες. Τώρα μπορώ και περπατάω σχεδόν φυσιολογικά αλλά πχ σε ανώμαλο έδαφος ή σε σκάλες ακόμη έχω θέμα - το νιώθω πιο σκληρό και όχι ευλύγιστο. Φυσικά δεν μπορώ να περπατήσω γρήγορα / να τρέξω. Οι 20 φυσικοθεραπείες με βοήθησαν αλλά από ένα σημείο και μετά μου είπαν ότι θέλει ενδυνάμωση. Θα ήθελα να κάνω γυμναστική ή να αρχίζω να τρέχω σε κανένα γήπεδο όπως παλιά αλλά δεν μπορώ και με στεναχωρεί. Τι πρέπει να κάνω ώστε να το ξεπεράσω; Κάποια στιγμή το πόδι θα είναι όπως παλιά ή θα είναι μονίμως έτσι; Δεν έχω καταλάβει τι πρέπει να κάνω. Πρέπει να περπατάω και θα περάσει μόνο του Ή θα πρέπει να μην περπαταώ πολύ για να μην το πολύ κουράζω; Σκεφτόμουν μήπως ξεκινήσω κολυμβητήριο αλλά πάλι δεν ξέρω αν θα δω διαφορά. Γενικότερα, πόσους μήνες παίρνει για να πω ότι είμαι εντάξει;
    Σας ευχαριστώ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 14-03-23 00:09 #2
    Προεπιλογή
    Καταρχήν περαστικά και υπομονή το κολύμπι θα σε βοηθήσει αρκετά από εκεί και πέρα για το τι προγραμμα αποκατάστασης θα ακολουθήσεις αυτό μπορεί να στο πει η ο γιατρός που σε ανέλαβε η ο φυσιοθεραπευτής σου,και κανένας άλλος.
    Υπάρχουν οι ειδικοί και υπάρχουν και οι ‘γκουρού´η απόφαση είναι δίκη σου που θα δείξεις εμπιστοσύνη,με θέματα υγείας δεν πειραματιζόμαστε ούτε παίζουμε.
    Απάντηση με παράθεση