Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 53
  1. 09-02-12 09:24 #31
    Προεπιλογή
    Περαστικά σου καταρχήν και ελπίζω η ζημιά που έγινε να επηρεάσει το δυνατόν λιγότερο την ανατομία της περιοχής.Θα ήθελα να ρωτήσω εαν είναι πολύ πιθανό ενδεχόμενο για εμάς που ασκούμαστε εντελώς ερασιτεχνικά να πάθουμε κάτι τέτοιο και αν ναι, ποιος θα ήταν ο καλύτερος τρόπος πρόληψης ενός παρόμοιου τραυματισμού,πέρα βέβαια από το ζέσταμα που επιβάλλεται...Πάνω αναφέρετε την πιο κλειστή λαβή,αυτή είναι η καλύτερη λύση;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 09-02-12 09:33 #32
    Το avatar του χρήστη morgoth

    Εγγραφή
    31-01-2012
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    510
    Προεπιλογή
    περαστικα σου και συντομα γερος οπως πρωτα
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 09-02-12 19:00 #33
    Το avatar του χρήστη GURU S.

    Εγγραφή
    10-11-2011
    Μηνύματα
    183
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Konstantinos! Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περαστικά σου καταρχήν και ελπίζω η ζημιά που έγινε να επηρεάσει το δυνατόν λιγότερο την ανατομία της περιοχής.Θα ήθελα να ρωτήσω εαν είναι πολύ πιθανό ενδεχόμενο για εμάς που ασκούμαστε εντελώς ερασιτεχνικά να πάθουμε κάτι τέτοιο και αν ναι, ποιος θα ήταν ο καλύτερος τρόπος πρόληψης ενός παρόμοιου τραυματισμού,πέρα βέβαια από το ζέσταμα που επιβάλλεται...Πάνω αναφέρετε την πιο κλειστή λαβή,αυτή είναι η καλύτερη λύση;
    Ευχαριστω πολυ!Ολοι οσοι κανουν επιπεδο παγκο με μπαρα ειναι επιρεπεις σε τετοιου ειδους τραυματισμο.Δυο ακομα γνωστοι μου επαθαν αυτο τον τραυματισμο το μηνα που περασε,ο ενας γυμναστης,ο αλλος αθλητης που κατεβαινει σε αγωνες γνωστος σε πολλους στην Ελλαδα.Θα ελεγα τα εξης:το πιο σοφο απο ολα ειναι αυτη η ασκηση να μην γινεται με μπαρα αλλα με αλτηρες και καλυτερα σε επικληνη.Αν καποιος για διαφορους λογους θελει να συνεχισει να την εχει στο προγραμμα του τοτε καλο θα ηταν 1.Οι επαναληψεις του να ειναι πανω απο 10.2.Ναμην κατεβαζει τη μπαρα μεχρι κατω,να αφηνει 5 με 10 εκατοστα κενο απο το στηθος.3Καλο ζεσταμα.4.Οχι ανοιχτη λαβη.5.Και σιγουρα οταν περασουν καποια χρονια απο τοτε που την εβαλε στο προγρμμα του να την ξεχασει καλυτερα γιατι απο στιγμη σε στιγμη λογω της καταπονησης με τα χρονια, οσο και να προσεχει μπορει να συμβει το κακο το οποιο ειναι μη ανεστρεψιμο σε καποιο βαθμο(σε βαθμο που καταστρεφει επαγγελματικες καριερες,και οχι μονο).6.τα αναβολικα στεροιδη συμβαλουν σε αυτο τον τραυματισμο γιατι βοηθουν να χαθει η ελαστικοτητα μυων,τενοντων αθρωσεων.Νομιζω να σε καλυψα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GURU S. : 09-02-12 στις 19:03
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 09-02-12 19:01 #34
    Το avatar του χρήστη GURU S.

    Εγγραφή
    10-11-2011
    Μηνύματα
    183
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο morgoth Εμφάνιση μηνυμάτων
    περαστικα σου και συντομα γερος οπως πρωτα
    Σε ευχαριστω πολυ!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 09-02-12 19:36 #35
    Το avatar του χρήστη GURU S.

    Εγγραφή
    10-11-2011
    Μηνύματα
    183
    Προεπιλογή
    Γνωστοι αθλητες που ειχαν ριξη θωρακικου:Berry de mey,Rich Gaspari,Chris Dicerson,Kevin Levrone.Johny Fuller,Toney Freeman.Όνομα: fuller.jpg Εμφανίσεις: 2343 Μέγεθος: 102,2 KB Ο FULLER ΕΔΩ
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 10-02-12 00:46 #36
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GURU S. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω πολυ!Ολοι οσοι κανουν επιπεδο παγκο με μπαρα ειναι επιρεπεις σε τετοιου ειδους τραυματισμο.Δυο ακομα γνωστοι μου επαθαν αυτο τον τραυματισμο το μηνα που περασε,ο ενας γυμναστης,ο αλλος αθλητης που κατεβαινει σε αγωνες γνωστος σε πολλους στην Ελλαδα.Θα ελεγα τα εξης:το πιο σοφο απο ολα ειναι αυτη η ασκηση να μην γινεται με μπαρα αλλα με αλτηρες και καλυτερα σε επικληνη.Αν καποιος για διαφορους λογους θελει να συνεχισει να την εχει στο προγραμμα του τοτε καλο θα ηταν 1.Οι επαναληψεις του να ειναι πανω απο 10.2.Ναμην κατεβαζει τη μπαρα μεχρι κατω,να αφηνει 5 με 10 εκατοστα κενο απο το στηθος.3Καλο ζεσταμα.4.Οχι ανοιχτη λαβη.5.Και σιγουρα οταν περασουν καποια χρονια απο τοτε που την εβαλε στο προγρμμα του να την ξεχασει καλυτερα γιατι απο στιγμη σε στιγμη λογω της καταπονησης με τα χρονια, οσο και να προσεχει μπορει να συμβει το κακο το οποιο ειναι μη ανεστρεψιμο σε καποιο βαθμο(σε βαθμο που καταστρεφει επαγγελματικες καριερες,και οχι μονο).6.τα αναβολικα στεροιδη συμβαλουν σε αυτο τον τραυματισμο γιατι βοηθουν να χαθει η ελαστικοτητα μυων,τενοντων αθρωσεων.Νομιζω να σε καλυψα.
    Μου αρέσει πολύ το γεγονός ότι κάθε μέρα μαθαίνω και κάτι καινούριο από πολλά άτομα εδώ μέσα .Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και σου εύχομαι ο τραυματισμός να έχει τη μικρότερη δυνατή επίπτωση!45 χρονών που είσαι και ανέφερες ότι έκανες τον κύκλο σου,διαφωνώ!!Το καλοκαίρι είδα έναν άνθρωπο στην παραλία με πολύ καλό σώμα και αναρωτήθηκα πόσο ετών είναι.Το ρώτησα και μου είπε 63!Και είχε σώμα που θα ζήλευε όχι μόνο 30ρης,αλλά σε πολλές περιπτώσεις και 20ρης!Οπότε έεεεχεις πολύ δρόμο μπροστά σου για να κλείσεις τον κύκλο σου !
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 10-02-12 18:56 #37
    Το avatar του χρήστη GURU S.

    Εγγραφή
    10-11-2011
    Μηνύματα
    183
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Konstantinos! Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου αρέσει πολύ το γεγονός ότι κάθε μέρα μαθαίνω και κάτι καινούριο από πολλά άτομα εδώ μέσα .Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και σου εύχομαι ο τραυματισμός να έχει τη μικρότερη δυνατή επίπτωση!45 χρονών που είσαι και ανέφερες ότι έκανες τον κύκλο σου,διαφωνώ!!Το καλοκαίρι είδα έναν άνθρωπο στην παραλία με πολύ καλό σώμα και αναρωτήθηκα πόσο ετών είναι.Το ρώτησα και μου είπε 63!Και είχε σώμα που θα ζήλευε όχι μόνο 30ρης,αλλά σε πολλές περιπτώσεις και 20ρης!Οπότε έεεεχεις πολύ δρόμο μπροστά σου για να κλείσεις τον κύκλο σου !
    Αγαπητε φιλε οταν λεω οτι εκλεισε ο κυκλος ενοω οτι καλυτερο μπορουσα να κανω το εκανα,απο δω και περα ασφαλως και μπορω να διατηρησω ενα καλο ας πουμε σωμα αλλα δεν μπορω να γινω οπως πριν τραυματιστω σε δυναμη ουτε να φτιαξω σωμα οπως οταν ημουν 30 η ακομη και 40.Τα καλα χρονια ειναι πισω.Στο μποντυμπυλντινγ και στο παουρλιφτινγκ τα καλα χρονια ειναι 28 με 40.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 17-07-13 20:36 #38
    Προεπιλογή
    πως εγινε αυτο σου επεσε κατι στο χερι?
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 08-03-14 20:07 #39
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Όνομα: 1975105_767407316617422_1271799610_n.jpg Εμφανίσεις: 1856 Μέγεθος: 50,1 KB

    Scott Mendelson. Αουτς....
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 08-03-14 23:52 #40
    Το avatar του χρήστη MUSKLGEORGE

    Εγγραφή
    31-05-2012
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    270
    Προεπιλογή
    καποιες φωτο απο τον δικο μου τραυματισμο.ο γιατρος που με πρωτοεξετασε δεν μου ανεφερε τη πιθανοτητα εγχειρησης,εγω δεν ηξερα τιποτα περι ρηξεων μυων και τελικα ειμαι στην παρακατω φαση.να σημειωσω οτι,παρ'ολο που ειναι ολικη η ρηξη θωρακικου,το μονο προβλημα ειναι μονο οταν κανω πιεσεις παγκου(μεχρι περιπου 70% της προτερης καταστασης) και μια ελαφρα δυσαναλογια οταν φοραω μονο αμανικο.
    Όνομα: Capture_20140308_1 308.jpg Εμφανίσεις: 1416 Μέγεθος: 24,7 KB
    Όνομα: Capture_20140308_1 088.jpg Εμφανίσεις: 1932 Μέγεθος: 28,3 KB
    Όνομα: Capture_20140308_1 047.jpg Εμφανίσεις: 1691 Μέγεθος: 30,8 KB
    Όνομα: Capture_20140308_1 242.jpg Εμφανίσεις: 1419 Μέγεθος: 21,8 KB
    γενικα δε με πειραζει,αλλα τα εχω φυλαγμενα για τον γιατρο εδω και 5 χρονια.δε μου συστησε εγχειρηση γιατι απο την πρωτη στιγμη μπορουσα ανετα να κουνησω το χερι μου προς ολες τις κατευθυνσεις χωρις πονο,αν και ολος ο δικεφαλος ηταν μωβ.τελος υπαρχει και η ιατρικη επιστημη,οπου οπως διαβαζω απο ερευνες,εγχειρησεις εχουν γινει ακομα και μετα απο 13 χρονια σε ριξεις θωρακικων και ολικη επανακαμψη της δυναμης.ειδωμεν...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 09-03-14 02:32 #41
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Πως το παθες?
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 09-03-14 04:01 #42
    Το avatar του χρήστη MUSKLGEORGE

    Εγγραφή
    31-05-2012
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    270
    Προεπιλογή
    πιεσεις παγκου χωρις καλη προθερμανση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 10-03-14 00:37 #43
    Προεπιλογή
    Ακριβώς το ίδιο έχω και πάθει και εγώ αλλά ο γιατρός που συμβουλευτικα μου είπε ότι δεν τίθεται θέμα επανασύνδεσης μετά από 48 ώρες.

    send with smoke signs
    Ελληνικό Σωματείο Δυναμικού Τριάθλου
    “Strength is the product of struggle, you must do what others don’t to achieve what others won’t”
    Henry Rollins
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 10-03-14 01:11 #44
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.802
    Προεπιλογή
    δεν ισχύει αυτο μετα απο 48 ώρες , αλλα σίγουρα πρέπει να γίνει σε κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα για να υπάρχει επιτυχία , ξέρω αθλητή όπως ο τσέχος ο Τόμας Μπούρες που την μια χρονια στο γιούνιβερς της ΝΑΒΒΑ έπαιξε με κομένο δικέφαλο και την άλλη χρονια που παίξαμε μαζί στον γενικό τίτλο στο πανευρωπαικό δεν φαινόταν κανένα πρόβλημα γιατι το έλυσε με επέμβαση

    αλλα μετα απο κάποιο διάστημα δεν γίνετε τίποτε
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 27-03-14 12:10 #45
    Το avatar του χρήστη GURU S.

    Εγγραφή
    10-11-2011
    Μηνύματα
    183
    Προεπιλογή
    Ο Τονυ Φριμαν εκανε επεμβαση σε ριξη θωρακικου μετα απο 5 χρονια και ειχε μεγαλη επιτυχια.Μαλιστα ειναι ο μονος που καταφερε να παει τοσο καλα σε αγωνες μετα απο ριξη θωρακικου.Το σχημα και γενικα η εμφανιση του θωρακικου του ειναι σχεδον αψογη.Βεβαια απο τοτε τα κιλα που κανει απ οτι λενε ειναι λιγα.Πολλοι που ειχαν παρομοιο ατυχημα αποχωρησαν απο αγωνες.Το θεμα της δυναμης ειναι αλλο πραγμα.Καποιοι λενε οτι μετα απο εγχειριση επανερχεται σε πολυ μεγαλο βαθμο.Δεν εχω δει καποιον πετυχημενο αθλητη δυναμης που να επανηλθε.Αυτο μαλλον συμβαινει γιατι η περιοχη "συγκολισης" ειναι πολυ ευαισθητη αν αφορα σχισιμο μυ.Προσωπικα δεν εκανα επεμβαση και εχω χασει περιπου το 30-40% της δυναμης μου στον παγκο,το δε στηθος σχιστικε στην κλειδική μοίρα και οι μυικες του ινες κολληθηκαν μονες τους μετα απο καιρο σε αλλο πιο εσωτερικο σημειο και ετσι το στηθος εχει παρει την γνωστη "λαθος" θεση δημιουργοντας κενο μεταξυ δελτοϊδη και θωρακικου.Ειναι απ τους πιο σοβαρους τραυματισμους για το αθλημα και ο χρονος δεν το θεραπευει.Υπαρχει ΜΟΜΙΜΗ απωλεια δυναμης και δυσμορφια.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GURU S. : 27-03-14 στις 12:15
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία