Θέμα: Female Gym Tips

Σελίδα 3 από 646 ΠρώτηΠρώτη 123451353103503 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 9687
  1. 02-01-12 19:13 #31
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stella Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίο αυτό με τα δαμάσκηνα! Όντως χορταίνουν!
    Το θέμα είναι αν θα μείνω στα 3-4 και δε φάω όλο το σακούλι!
    Θα το δοκιμάσω πάντως! Τhank's!
    Φοβάμαι πως αν φας όλο το σακούλι...

    Λίγα και καλά λοιπόν
     

  2. 02-01-12 19:35 #32
    Το avatar του χρήστη Stella

    Εγγραφή
    02-09-2009
    Περ.
    Mitilini
    Μηνύματα
    3.025
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Bigmama Εμφάνιση μηνυμάτων
    aggeliki, Θέλω κι εγώ να κόψω το τσιγάρο. Να σε ρωτήσω αν έβαλες καθόλου κιλά στους 3 μήνες που το έχεις κόψει? Και αν ακολούθησες κάποια τακτική για να μην πάρεις βάρος? (Συγνώμη που βγαίνω λίγο εκτός, αλλά θέλω να το κόψω και φοβάμαι να κάνω την αρχή τώρα που έχω χάσει τόσα κιλά).

    gym, εαν γνωρίζεις, εαν κόψει κάποιος το κάπνισμα πόσο πρέπει να προσαρμώσει τις θερμίδες του? Εγώ αυτή τη στιγμή έχω υπολογίσει οτι θέλω 2146 θεμίδες, και έχω μειώσει κατα 500 περίπου για να χάνω. Θα πρότινες να κόψω κι άλλες για να κόψω το τσιγάρο και να συνεχίσω να έχω απώλεια?
    Σ'αυτό το θέμα μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά επειδή και εγώ πριν από 7 χρόνια έκοψα το τσιγάρο.
    Αν συνεχίσεις με την ίδια διατροφή θα είσαι οκ. Δεν πρόκειται να βάλεις γραμμάριο.
    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η διακοπή του καπνίσματος από μόνη της δε μας βάζει κιλά. Αυτό που συμβαίνει και κάποιοι βάζουμε κιλά είναι επειδή αυξάνεται η θερμιδική μας πρόσληψη και μάλιστα από κακές επιλογές! Εγώ πχ. μετά από μεσημεριανό υπνο όταν ξύπναγα ήθελα τσιγάρο και καφε, όταν το έκοψα ήθελα μόλις ξύπναγα κάτι σε γλυκό κλπ.

    Οκ λένε ότι το κάπνισμα αυξάνει ελαφρώς το μεταβολισμό. Η διαφορά όμως είναι αμελητέα και αφού το κόψεις όταν θα έρθει ο οργάνισμος σου στα ίσια πιθανόν και να βελτιωθούν η καυσεις σου λογω της γενικότερης ευεξίας και της καλύτερης οξυγόνωσης των ιστών!

    Όπως και να΄χει πάντως το σίγουρο είναι ότι τo καλύτερο είναι να το κόψεις και να βρεις κάποια τιπς για να μην πάει το μυαλό σου στο φαί από την ανία που θα νιώθεις χωρίς το τσιγαράκι σου!

    Συμπέρασμα...δεν πρόκειται να βάλεις αν συνεχίσεις κανονικά τη διατροφή σου! Μην μειώσεις κι άλλο θερμίδες και σε πιασουν τίποτα λιγούρες μετα!

    Μια δοκιμή θα σε πείσει!!
    JUST DO IT!!!
     

  3. 02-01-12 20:12 #33
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aggeliki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις δικιο !!! Λοιπον κανω 4 φορες βδομαδα προπονηση με βαρη και μια πιλατες με αεροβιο κανα 40 λεπτο.
    συγκεκριμενα δικεφαλα,ωμους κανω με 4κιλα με αλτηρες και τρικεφαλα με 10 στο μηχανημα 3χ20 ,πλατη 15 κιλα 3χ20 ποδια στο μηχανημα γλουτων κανω και 40 κιλα 3χ20 και καθισματα με μπαλα στην πλατη 3χ20 απαγωγους-προσαγωγους 30 κιλα 3χ20 .
    Σηκωνω οσα μπορω αλλα στο τελαυταιο δυσκολευομαι αλλα το βγαζω ομως.
    σε ολα τα σετ κανω διαλλειμα του μισου λεπτου εκτος απο τα ποδια που τα παιζω εναλλαξ και κανω και 2 λεπτα διαλλειμα.

    Οσον αφορα την διατροφη μου τρωω ψαρι και κρεας περιπου οσο ειναι μια γυναικεια παλαμη ,ρυζι περιπου 6 κουταλιες σουπας μετραω και οταν τρωω πατατες δυο μετριες. ψωμι δεν τρωω καθολου δεν ειμαι και φαν..
    και σαλατα ενα μπολ οχι πολυ γεματο με 2 κουταλιες σουπας ελαιολαδο (μαρουλι,αγγουρι,μπροκολο,κουνουπιδι).
    Επισης 2 φορες την εβδομαδα τρωω φακες και μαυροματικα οσο ειναι 2 μεγαλες κουταλες.
    να αναφερω οτι εχω το στιγμα της αναιμιας και τρωω μοσχαρι σιγουρα 1 φορα την εβδομαδα.μαγειρευω χωρισ λαδι και βουτηρα ολα ειναι στεγνα και βαζω στο τελος ελαιολαδο.
    1 γευμα στις 9 γαλα η γιαουρτι με κουακερ
    2.στις 12 ενα μηλο
    3.στις 3 το μεσημεριανο που ανεφερα
    4.στις 6 ενα χυμο
    5.στισ 7 γυμναστηριο
    6.στις 10 οτι και το μεσημερι λιγο πιο λιγο σε ποσοτητα
    7 .στις 12 περιπου πεφτω για υπνο

    εχω κοψει το τσιγαρο 3 μηνες τωρα και απο τοτε εχω ξεκινησει γυμναστηριο και διατροφη.περιττω να αναφερω οτι αλκοολ αναψυκτικα τα εχω ξεχασει (αντε κανα κρασακι τωρα στις γιορτες) μονο στην σοκολατα και στους ξηρους καρπους δεν μπορω να αντισταθω ...οσο μπορω τα αποφευγω!!!!
    Θα θελα πολυ την βοηθεια σου γιατι πραγματικα εχω βαλει στοχο να αποκτησω ενα πολυ γυμνασμενο σωμα και ειμαι προθυμη να ακολουθησω πιστα τις συμβουλες σου!!!
    πιστευω να σε καλυψα και χιλια συγνωμη για το μεγεθος του μηνυματος...

    στα της προπονησης σου...

    η συχνοτητα των προπονησεων σου καλη...

    η ενταση σου ειναι σημαντικο κομματι ..εφοσον μου λες οτι δυσκολευεσαι,εισια οκ...να ζοριζεσαι γενικα...διαλειμματα οσο χρειαζεσαι...αν νιωθεις οτι θες παραπανω,οκ...αν θες λιγοτερο ,μπες πιο νωρις...

    αυτα που μου εγραψες...τα κανεις καθε φορα η τα χωριζεις?γιατι αν τα χωριζεις...ειναι λιγα αγαπη μου!
    πρεπει να διορθωσουμε το προγραμμα σου λιγο ναι?για να κανουμε πιο σωστη δουλεια...

    στα της διατροφης σου τωρα....

    καλα το πας,αν το πας ετσι...μια παρατηρηση μονο..
    ο χυμος σου ειναι φυσικος?αν ναι οκ...χορταινεις σε εκεινο το ''γευμα'' που το εχεις βαλει?η οχι?
    αν ειναι εκεινα τα ετοιμα θα σου ελεγα να μην τα πινεις καθημερινα,εχει ζαχαριτσα μεσα και το αποφευγουμε...φαε καλυτερα ενα φρουτο η εναν φυσικο χυμο...

    με αυτην τη διατροφη σου νιωθεις γεματη?σου λειπει κατι?
    στο πρωινο σου ποσο κουακερ ποσο γαλα ποσο γιαουρτι?

    οταν βγαινεις μηπως τρως τους ξηρους καρπους?
     

  4. 02-01-12 20:15 #34
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο eri_87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ^^^Πάνω στο θέμα της λιγούρας που λέτε, πιστεύω ότι είναι ψυχολογικό. Έχουμε το άλλοθι των ημερών για να φάμε καμιά λιχουδιά.. Έχει τύχει να θέλω να συγκρατηθώ κ το κάνω εύκολα ή να θελω να παρασυρθώ κ το κάνω πιο εύκολα... Αλλά νομίζω ότι αν συγκρατηθούμε για λίγα λεπτά κ ασχοληθούμε με κάτι άλλο ώστε να ξεφύγει το μυαλό, θα τα καταφέρουμε!
    Κακά τα ψέμματα... αμα θέλουμε να φάμε κάτι, τί τσάι, τί δαμάσκηνα κ υγιεινές επιλογές, στο τέλος θα γίνει η γουρουνιά... Όλα στο μυαλό είναι!
    συμφωνω,,.πρεπει να το βγαζουμε απο το μυαλο μας!κ αυτοι οι πειρασμοι παντα θα ειναι τριγυρω μας αρα δυναμη θελησης θελει κ ολα ξεπερνιουνται!
     

  5. 02-01-12 20:22 #35
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Bigmama Εμφάνιση μηνυμάτων
    aggeliki, Θέλω κι εγώ να κόψω το τσιγάρο. Να σε ρωτήσω αν έβαλες καθόλου κιλά στους 3 μήνες που το έχεις κόψει? Και αν ακολούθησες κάποια τακτική για να μην πάρεις βάρος? (Συγνώμη που βγαίνω λίγο εκτός, αλλά θέλω να το κόψω και φοβάμαι να κάνω την αρχή τώρα που έχω χάσει τόσα κιλά).

    gym, εαν γνωρίζεις, εαν κόψει κάποιος το κάπνισμα πόσο πρέπει να προσαρμώσει τις θερμίδες του? Εγώ αυτή τη στιγμή έχω υπολογίσει οτι θέλω 2146 θεμίδες, και έχω μειώσει κατα 500 περίπου για να χάνω. Θα πρότινες να κόψω κι άλλες για να κόψω το τσιγάρο και να συνεχίσω να έχω απώλεια?
    θα συμφωνησω με την στελλα ...δεν χρειαζεται να αλλαξεις κατι...συνεχισε κανονικα και θα δεις οτι ολα θα πανε καλα...καθε αρχη και δυσκολη αλλα το θεμα ειναι να το παρεις αποφαση και να το πιστεψεις οτι μπορεις να το κοψεις το ρημαδι.!
    ειναι πολυ σημαντικη κινηση στην ζωη σου αυτη και σιγουρα θα σε ωφελησει!
     

  6. 02-01-12 20:28 #36
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gym Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατερινα μου ποσο καιρο κανεις αυτο το προγραμμα?

    ειναι ενα κλασσικο προγραμμα που δινεται στα γυμναστηρια...
    σαν πρωτη παρατηρηση εχω να πω οτι στην περιπτωση σου το πρωτο που θα εβαζα θα ηταν τις εκτασεις τετρακεφαλων με προσοχη και πριν απο αυτο πολυ καλο ζεσταμα με ενα 15-20 λεπτα διαδρομο περπατημα και αμεσως πολυ καλες διατασεις...
    ειναι βασικο αυτο σε ολους αλλα και παραπανω εαν εχουμε ενα θεμα με γονατα οπως εσυ...

    το προγραμμα το θεωρω ελλιπεστατο ακομη κ αν κανεις λιγο καιρο γυμναστικη...

    εσυ βλεπεις διαφορα με αυτο?πονας καπου σε καποια ασκηση?τι ενταση βαζεις?
    αν θελεις πες μου με οσες περισσοτερες λεπτομερειες μπορεις το τι κανεις κ καθε ποτε το κανεις ,αν νιωθεις οτι δουλευεις η απλα πας κ κανεις...
    και μετα κομματι κομματι θα φτιξαουμε το προγραμμα σου...ναι?

    to κανω σχεδον δυο μηνες .διαφορα δεν εχω δει καμια .ποναω πολυ λιγο στην πρεσσα και στις εκτασεις στο ποδι που εχω κανει την αθροσκοπηση...η ενταση ειναι αναλογη με ο ποσο αντεχει το ποδι με το μοσχευμα...

    σε παρακαλω βαλε μου ενα καλο προγραμμα για ολο το σωμα γιατι με αυτο που μου εχουν βαλει δεν αισθάνομαι οτι κανω κατι να με πιανει δηλαδη...να σου θυμισω οτι παλια εκανα 3 χρονια βαρη με πολυ καλα και προχωρημένα προγράμματα..απο τη μεση και πανω εχω πολυ καλη γραμμωση αλλα αποτην μεση και κατω εχω μεινει πολυ πισω...ελλιπες ειναι και το προγραμμα αποτην μεση και πανω σε σχεση με αυτα που εκανα παλια...δυστυχως στο γυμναστηριο που παω τωρα μου δωσαν ενα προγραμμα
    κλασσικο οπως ειπες και σε αφηνουν να βγαλεις τα ματια σου μονος σου...δεν υπαρχει γυμναστης μονο αυτος που το εχει και αυτος ασχολειται ολη μερα με το laptop...καταλαβαινεισ!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη katerina. : 02-01-12 στις 20:33
     

  7. 02-01-12 20:30 #37
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο katerina. Εμφάνιση μηνυμάτων
    to κανω σχεδον δυο μηνες .διαφορα δεν εχω δει καμια .ποναω πολυ λιγο στην πρεσσα και στις εκτασεις στο ποδι που εχω κανει την αθροσκοπηση...η ενταση ειναι αναλογη με ο ποσο αντεχει το ποδι με το μοσχευμα...

    σε παρακαλω βαλε μου ενα καλο προγραμμα για ολο το σωμα γιατι με αυτο που μου εχουν βαλει δεν αισθάνομαι οτι κανω κατι να με πιανει δηλαδη...να σου θυμισω οτι παλια εκανα 3 χρονια βαρη με πολυ καλα και προχωρημένα προγράμματα..απο τη μεση και πανω εχω πολυ καλη γραμμωση αλλα αποτην μεση και κατω εχω μεινει πολυ πισω...

    ok...don't worry!

    πες μου αυτα μονο

    ποσες φορες θες να κανεις γυμναστικη?
    ποσο χρονο εχεις καθε φορα να διαθεσεις?
    και τι εμπειρια εχεις απο ελευθερα βαρη?
     

  8. 02-01-12 21:23 #38
    Προεπιλογή
    'Ασχετο αλλά γιατί δεν μπορώ να κάνω edit?
     

  9. 02-01-12 21:36 #39
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Εφόσον περάσει το 15λεπτο ΔΕΝ μπορείς να κάνεις edit!
     

  10. 02-01-12 21:39 #40
    Προεπιλογή
    η σχεση μου με τα ελευθερα βαρη καλη .οι μερες που μπορω να κανω δευτερα τριτη πεμπτη παρασκευη.\\

    στηριζομαι πανω σου.....
     

  11. 02-01-12 22:44 #41
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Bigmama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στέλλα καλησπέρα, Εγώ βρίσκομαι σε απώλεια βάρους αυτό τον καιρό, οπότε έψαχνα καιρό να βρω τον τρόπο. Από τη μία όλα είναι στο μυαλό μας που λέμε. Από την άλλη και πιο πρακτικά, αυτό που με κρατάει είναι το νερό. Τις μέρες αυτές κυκλοφορώ με ένα νερό στο χέρι. Και εαν είναι σε πολύ μεγάλη ένταση η επιθυμία, τρώω και 3-4 δαμάσκηνα αποξηραμένα. Πάντα με σταματάει. Το πιο πιθανό είναι οτι φουσκώνουν και τα δαμάσκηνα μέσα στο στομάχι μου. (Αν βάλεις ένα αποξηραμένο δαμάσκηνο μέσα σε νερό θα καταλάβεις τον όγκο που μπορεί να πάρει.) Αυτό κάνω εγώ βέβαια δεν σημαίνει οτι είναι και σωστό.
    το ιδιο κανω και εγω και τελικα πιανει!!!!για δοκιμαστετο και εσεις να μασ πειτε????
     

  12. 02-01-12 22:48 #42
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο katerina. Εμφάνιση μηνυμάτων
    η σχεση μου με τα ελευθερα βαρη καλη .οι μερες που μπορω να κανω δευτερα τριτη πεμπτη παρασκευη.\\

    στηριζομαι πανω σου.....
    katrina μου μεχρι αυριο θα το εχω ετοιμο πιστευω το προγραμμα σου για να ξεκινησεις κανονικα!
    εαν δεν το προλαβεις αυριο,κανε ενα αεροβιο καλο με κοιλια/ραχη..οτι θες εσυ,δες το σαν παιδικη χαρα...
    και απο μεθαυριο θα μπεις στο προγραμμα
     

  13. 02-01-12 22:49 #43
    Προεπιλογή
    Καλορίζικο το νέο τόπικ, ωραία ιδέα!!! καλή δύναμη στην αγαπημένη μας Gym που θα την πλακώσουμε με ερωτήσεις!!!
     

  14. 02-01-12 22:56 #44
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    βαρατε βαρατε κραταω γερα!ειμαι ποντια εγω!
     

  15. 02-01-12 22:59 #45
    Προεπιλογή
    [QUOTE=katerina.;489211]η σχεση μου με τα ελευθερα βαρη καλη .οι μερες που μπορω να κανω δευτερα τριτη πεμπτη παρασκευη.\\

    στηριζομαι πανω σου.....[/QUOTEκαθε φορα μπορω να αφιερωσω γυρω στις δυο ωρες για το προγραμμα μαζι με το αεροβιο...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη katerina. : 02-01-12 στις 23:02
     

Σελίδα 3 από 646 ΠρώτηΠρώτη 123451353103503 ... ΤελευταίαΤελευταία