Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 76 έως 87 από 87
  1. 26-08-16 20:09 #76
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    κατα την αποψη μου ειναι αρκετες..αν σκεφτεις οτι ειναι μια μικρη μυικη ομαδα που "παιρνει" κ απο τις προπονησεις της πλατης κυριως, δεν θες κατι παραπανω..
    καθε δευτερη προπονηση μπορεις να δοκιμασεις να βαζεις κ μια 3η ασκηση, αν νομιζεις οτι θες κατι περισοτερο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 26-08-16 21:00 #77
    Banned
    Εγγραφή
    03-06-2016
    Περ.
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    383
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατα την αποψη μου ειναι αρκετες..αν σκεφτεις οτι ειναι μια μικρη μυικη ομαδα που "παιρνει" κ απο τις προπονησεις της πλατης κυριως, δεν θες κατι παραπανω..
    καθε δευτερη προπονηση μπορεις να δοκιμασεις να βαζεις κ μια 3η ασκηση, αν νομιζεις οτι θες κατι περισοτερο.
    λεω να το κάνω αυτό που λές. το άλλο που σκεφτόμουν ειναι να βγάλω το ενα ντροπ (στραβόμπαρα) και να βάλω 3χ8 σφυριά, κυρίως για το σημείο του πήχη . οχι το εσωτερικό..βασικα δε ξέρω καν πως λεγετε το σημείο αλλά μονο που λέω σφυρια σίγουρα κατάλαβες. εσυ τι λες?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 26-09-16 22:15 #78
    Banned
    Εγγραφή
    03-06-2016
    Περ.
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    383
    Προεπιλογή
    Μια ερωτηση...δε θυμαμε που στο φορουμ αλλα καπου ειχα διαβασει οτι δικεφαλος μετα απο αρση θανατων,οπως δηλαδη στο συγκεκριμένο ειναι επικινδυνο..κατα ποσο υσχιει..?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 13-03-17 14:21 #79
    Προεπιλογή 4χ 12- 10 - 8 - 6
    Καλό μεσημέρι.Έχω δεί σε κάποιο φόρουμ ένα πρόγραμμα οπου μας δίνει
    α) 4χ 12- 10 - 8 - 6 σε μια άσκηση
    β) 4 χ 12 - 10 - 10 - 8 σε κάποια άλλη
    γ) 3 χ 10 - 8 - 8
    το ερώτημά μου είναι οσο αφορά τα κιλά αν ας πούμε στα 4 χ 12 ξεκινήσω με Χ; κιλά μετά πως πηγαίνω αυξάνω έως εκεί που μπορώ στην β) περίπτωση και στη γ) που έχουμε 10 -10 κ 8- 8 πως γίνεται. Μπορεί να είναι χαζή η ερώτησή μου απλά στο γυμναστήριό που πηγαίνω μου έχουν δώσει απλό πρόγραμμα κ προσπαθώ απο μόνος μου απο εδω και απο κεί να βρω λυσεις.Σας ευχαριστώ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 13-03-17 14:32 #80
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    φιλε αν θες την αποψη μου, μην μπλεκεις με τετοου ειδους διλημματα..
    για να εχεις μια σωστη προσεγγιση για υπετροφια, θες ενα ευρος απο 8-12 επαναληψεις, με περιπου ενα 75% του rm, στα κιλα..οποτε σε καθε σετ, ξεκινας με αυτο τον στοχο των 8-12 ρεπς, κ οσες σου βγουν σε συνδιασμο παντα με τα διαλειμματα που κρατας αναμεσα στα σετ..
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 13-03-17 14:53 #81
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Bilias90 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό μεσημέρι.Έχω δεί σε κάποιο φόρουμ ένα πρόγραμμα οπου μας δίνει
    α) 4χ 12- 10 - 8 - 6 σε μια άσκηση
    β) 4 χ 12 - 10 - 10 - 8 σε κάποια άλλη
    γ) 3 χ 10 - 8 - 8
    το ερώτημά μου είναι οσο αφορά τα κιλά αν ας πούμε στα 4 χ 12 ξεκινήσω με Χ; κιλά μετά πως πηγαίνω αυξάνω έως εκεί που μπορώ στην β) περίπτωση και στη γ) που έχουμε 10 -10 κ 8- 8 πως γίνεται. Μπορεί να είναι χαζή η ερώτησή μου απλά στο γυμναστήριό που πηγαίνω μου έχουν δώσει απλό πρόγραμμα κ προσπαθώ απο μόνος μου απο εδω και απο κεί να βρω λυσεις.Σας ευχαριστώ.
    Καταρχήν για να κανεις αυτο το προγράμμα δεν πρεπει να εισαι αρχάριος,απο οτι κατάλαβα εχεις μικρή εμπειρία στην προπονηση,αν θες να το κανεις προσοχή για να μην τραυματισθείς.
    Στο προγράμμα τωρα.
    Ξεκινας με χ κιλά για 12 επανάληψης και μετα η ανεβάζεις κιλά για το δεύτερο σετ για 10 επανάληψης η μένεις στα ιδια κιλά που χρησιμοποίησες στο πρωτο σετ αν νοιωθεις πως δεν θα βγουν οι δέκα επαναλήψεις,το να ανεβάσεις τα κιλά και να βγάλεις πεντε επαναλήψεις δεν εχει νόημα.
    Στο Γ. Σου λεει 3 σετ χ 10 επαν.8,8. Το δουλεύεις ακριβώς όπως και την Α ασκηση και την Β δεν αλαζει κατι.

    Να θημασαι πρην ξεκίνησης πολυ καλο ζέσταμα και διατάσεις,να πηγαίνει αρκετό αίμα στο σημείο που θα δουλέψεις
    Γράψε την ηλικια σου βάρος υψως και ποσο καιρό ασχολησε με τα βάρη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 15-08-18 15:25 #82
    Προεπιλογή
    καταλαβαίνω οτι το προγραμμα ειναι παλιο και εχετε γραψει ολοι πολλες απαντησεις, τις οποιες τις διαβασα αρκετες φορες... δεν εχω βγαλει ακρη με το drop set ομως... εχει δωσει και ο δημιουργος του προγραμματος επίσης καποια απαντηση, anyway χωρις παραδειγμα δεν θα μου λυθεί η απορία δυστυχώς, παμε σε μια τυχαια ασκηση "Πιεσεις στον επικληνη παγκο με αλτηρες: 3 χ 10-8-6 +1 Drop set" ξεκιναω 10επ-16kg, 8επ-18kg, 6επ-20kg, τωρα στο drop set τι κανω? βαζω πχ 18kg και κανω ενα σετακι των 6επ μονο? αρα συνολο επ 10-8-66? (απλα τα δυο τελευταια χωρις διαλλειμα με μειωμενα κιλα το τελευταιο) ρωταω γιατι ειναι πολυ ωραιο το προγραμματακι και θελω να το ξεκινησω
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 15-08-18 16:49 #83
    Προεπιλογή
    Εγω ξερω οτι οι πυραμιδες γινονται με τα ιδια κιλα.. Δηλ κανεις μαξ 10 reps, επειτα κανεις ενα διαλειμμα που πιστευεις θα σου επιτρεξει να κανεις τις -το πολυ- 8 επαναληψεις και μετα παλι αντιστοιχα 6 reps.. Καπιοι τις κανουν και με αυξανομενα κιλα, αλλα ποιος ο λογος? βεβαια καπιοι θα εχουν καλα αποτελεσματα οτι και να κανουν. Τωρα στα drop sets μπορουμε να κανουμε 1, 2 η 3 κατεβασματα... δεν υπαρχει στανταρ αριθμος επαναληψεων , αλλα οσες βγαλεις. Δε τα ριχνεις ομως παρα πολυ τα κιλα, 10-20% (πχ ειδα καπου που λενε στο μισο... δε γινονται ετσι τα drop sets) Ξεκινα με ενα κατεβασμα σε πρωτη φαση, εαν δεν εχεις ξανακανει θα ειναι υπερ αρκετο. Αλλωστε το γραφει κιολας καπου, 1 εως 2 κατεβασματα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 15-08-18 17:17 #84
    Προεπιλογή
    αρα το παράδειγμα που έδωσα ηταν σωστο, αν στο τελευταιο σετ των 6 επαναλήψεων βαζω 20kg τοτε το drop που θα κανω θα ειναι 6 επαναλήψεις παλι με 18kg (απλα χωρις διάλειμμα) και αν θελω και 2ο drop παω στα 16kg.
    ΥΓ τα κιλά ειναι ενδεικτικά
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 15-08-18 17:58 #85
    Προεπιλογή
    ναι αυτο ειναι ουσιαστικα το drop set.. βεβαια οι επαναληψεις δεν ειναι προκαθορισμενες, κανεις οσες μπορεις. Ωστοσο στο παραδειγμα που αναφερεις μαλλον θα κανεις 2-4 επαναληψεις.. εκει τωρα αν θες να το νιωσεις καλυτερα και να κανεις περισσοτερες θα πρεπει να κατεβεις στα 16 κγ φανταζομαι κατευθειαν.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 24-10-19 22:47 #86
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα. Κάνω το πρόγραμμα όγκου του κύριου Υφαντοπουλου εδώ και 7 εβδομάδες έχω παρατηρήσει κάποιες διαφορές ως προς τους μύες. Να συνεχίσω μέχρι 12 εβδομάδες σύνολο το πρόγραμμα ή να ξεκινήσω κάποιο πρόγραμμα με τρισετ και δισετ;
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 25-10-19 13:53 #87
    Προεπιλογή
    Συνεχίσεις δεν συνεχίσεις άλλο πρόγραμμα, δεν έχει νόημα να αρχίσεις πρόγραμμα με δισετ, τρισετ. Επίσης κράτα το πρόγραμμα για όσο χρονικό διάστημα σου λέει και ακόμη παραπάνω εάν εξακολουθείς να βλέπεις τα κέρδη που θες.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456