Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 35
  1. 05-02-12 18:12 #1
    Προεπιλογή ενοχληση στη μεση και αρσεις θανατου
    επειδη εχω μια ενοχληση στη μεση μπορω να κανω αρσεις θανατου ή θα επιβαρυνω τη μεση μου..υπαρχει καποια αλλη εκτελεση της ασκησης???εαν δεν βαλω πολλα κιλα αλλα λιγα και κανω 15-20 επαναήψεις εχει νοημα??
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-02-12 18:37 #2
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gspyropo Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδη εχω μια ενοχληση στη μεση μπορω να κανω αρσεις θανατου ή θα επιβαρυνω τη μεση μου..υπαρχει καποια αλλη εκτελεση της ασκησης???εαν δεν βαλω πολλα κιλα αλλα λιγα και κανω 15-20 επαναήψεις εχει νοημα??
    NO MORE FOR U...!!!
    Δυστηχως οπως εχεις καταλαβει δεν πρεπει να κανεις αρσεις θανατου για οσο καιρο τουλαχιστον εχεις αυτο το προβλημα. Και φυσικα δεν μιλαμε μονο για τις αρσεις θανατου αλλα οσες ασκησεις επιβαρυνουν την μεση οπως και squats και με επιφιλακτικοτητα θα εβαζα στο προγραμμα κωπηλατικη με μπαρα και Τ-bar . Προσοχη στο προβλημα σου και καλυτερα μην το αφησεις στο φλου. Πανε σε εναν γιατρο να σου πει ακριβως τι πρεπει να κανεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 05-02-12 21:00 #3
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gspyropo Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδη εχω μια ενοχληση στη μεση μπορω να κανω αρσεις θανατου ή θα επιβαρυνω τη μεση μου..υπαρχει καποια αλλη εκτελεση της ασκησης???εαν δεν βαλω πολλα κιλα αλλα λιγα και κανω 15-20 επαναήψεις εχει νοημα??
    γιατι ακριβως την κανεις αυτη την ασκηση ειπαμε??
    δλδ εχεις σκοπο να κατεβεις σε αγωνες powerlifting,η κανεις τετοιου ειδους προπονηση?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 05-02-12 21:11 #4
    Προεπιλογή
    Τι προβλημα εχει η μεση σου? Γενικοτερα εχεις το προβλημα ή μονο μετα την εκτελεση των αρσεων?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 05-02-12 21:27 #5
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Αν σε ενδιαφερει η αναπτυξη της κατω πλατης τοτε καντην με λιγα κιλα,δλδ για 20αρες (20 ζορικες ομως) και καλη τεχνικη εννοειται εφοσον δε σε ζοριζει.Αν τις κανεις για δυναμη τοτε γνωμη μου εινια να τις κοψεις,στο λεω σαν παθων απ τις αρσεις..
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 05-02-12 21:57 #6
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    για τι αρσεις μιλαμε? κανονικες η' ρουμανικες?
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 05-02-12 22:26 #7
    Προεπιλογή
    -Για ακόμη μια φορά θα γίνω ο "κακός" και ερωτώ;
    Για πιο λόγο φοβάστε τόσο τις άρσεις; Τα καθίσματα είναι πολύ πιο επικίνδυνα για τη μέση, αν μπορούμε να χαρακτιρήσουμε μια άσκηση που γίνεται σε απόλυτα ασφαλες περιβάλλον και η άρτια γνώση της τεχνικής της είναι αναγκαία συνθήκη για τον αθλούμενο που την εκτελεί, επικίνδυνη.
    Οι άρσεις είναι μια απόλυτα φυσική κίνηση και το σώμα μας είναι σχεδιασμένο να την κάνει.

    -Το πιθανότερο που θα ακούσει κάποιος από το μεγαλύτερο ποσοστό των γιατρών ανά την υφήλιο είναι:
    "Πάρε αυτό και θέλω απόλυτη ακινησία".
    Λογικό εφόσον εφαρμόζουν την "επιστημοσύνη" τους στους σύχρονους μαλθακούς ανθρώπους του καναπέ, οι οποίοι ελάχιστα ενδιαφέρονται να γυμναστούν και να αφήσουν την ζώνη άνεσης τους.

    -Εν πάση περιπτώση αν κάποιον είναι να τον ενοχλήσουν οι άρσεις θα τον ενοχλήσουν και με μονές και με εικοσάρες.
    Ελληνικό Σωματείο Δυναμικού Τριάθλου
    “Strength is the product of struggle, you must do what others don’t to achieve what others won’t”
    Henry Rollins
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 06-02-12 04:59 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατι ακριβως την κανεις αυτη την ασκηση ειπαμε??
    δλδ εχεις σκοπο να κατεβεις σε αγωνες powerlifting,η κανεις τετοιου ειδους προπονηση?
    Θεωρώ τις αρσεις θανάτου βασική άσκηση για κάτω πλάτη... Τέλος πάντων θα δοκιμάσω αρσεις με λίγα ΚΙΛΑ για 20 αυστηρές επαναληψεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 06-02-12 11:11 #9
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Θα το ξαναγράψω κ εδώ...
    Εγώ έχω θέμα με τη μέση και είχα μεγαλύτερο μέχρι πριν κάποιους μήνες. Μετά άρχισα αρσεις και έστρωσα. Μετά άρχισα βαριές άρσεις και ξαναχάλασα. Εμένα με ενοχλούσαν πολύ τα σκουώτ και οι ραχιαίοι στη ρωμαική, έβαλα και τις άρσεις και έγινα καινούρια.
    Τα έκοψα όλα και άρχισα πάλι άρσεις με λίγα κιλά.
    Κατα τη γνώμη μου δοκίμασε να κάνεις άρσεις χωρίς λίγισμα ποδιών (ούτε και τεντωμένα) δουλεύοντας τη μέση για 15-20 επαναλήψεις...Αλλά πολύ συγκεντρωμένες επαναλήψεις και με σύσπαση των ραχιαίων...
    Το πιθανότερο να σου περάσει η ενόχληση. Πολύ βασικό είναι να κάνεις κοιλιακούς και ραχιαίους στην αρχή της προπόνησης για ζέσταμα.

    Στην πορεία άρχισε να αυξάνεις σταδιακά το βάρος. Power lifting προπονήσεις δεν χρειάζονται, εκτός αν είσαι στο άθλημα..Διαφορετικά μη ρισκάρεις, κατά 90% θα αποκτήσεις σοβαρότερο θέμα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 07-02-12 12:06 #10
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gspyropo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρώ τις αρσεις θανάτου βασική άσκηση για κάτω πλάτη... Τέλος πάντων θα δοκιμάσω αρσεις με λίγα ΚΙΛΑ για 20 αυστηρές επαναληψεις
    εγω την παλι θεωρω αχρηστη..η τουλαχιστον με πολλα κιλα,κ για μυικη αναπτυξη...

    αυτο που εγραψε η λιλα απο πανω ειναι σωστο κατα την γνωμη μου...
    αν εχεις θεμα,απλα κανε την ασκηση με λιγα κιλα κ καλο ζεσταμα..ανεβασε κιλα σταδιακα μεχρι εκει που σε περνει..
    το πιο πιθανο ειναι αν ξεγελαστεις κ το παραζορισεις θα στα "σκασει" για τα καλα κ θα τρεχεις..

    καλλως η κακως δεν ειναι ολες οι ασκησεις για ολους τους ανθρωπους..αξιολογεις τις αναγκες σου κ κανεις αναλογα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 07-02-12 12:31 #11
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω την παλι θεωρω αχρηστη..η τουλαχιστον με πολλα κιλα,κ για μυικη αναπτυξη...

    αυτο που εγραψε η λιλα απο πανω ειναι σωστο κατα την γνωμη μου...
    αν εχεις θεμα,απλα κανε την ασκηση με λιγα κιλα κ καλο ζεσταμα..ανεβασε κιλα σταδιακα μεχρι εκει που σε περνει..
    το πιο πιθανο ειναι αν ξεγελαστεις κ το παραζορισεις θα στα "σκασει" για τα καλα κ θα τρεχεις..

    καλλως η κακως δεν ειναι ολες οι ασκησεις για ολους τους ανθρωπους..αξιλογεις τις αναγκες σου κ κανεις αναλογα.
    +1 σε όλα και ειδικά στο τελευταίο
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 07-02-12 12:50 #12
    Το avatar του χρήστη morgoth

    Εγγραφή
    31-01-2012
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    510
    Προεπιλογή
    εγώ εχω 2 δισκοκήλες. η εκγυμναση της μεσης βοηθαει αρκετα. Ειδικα η εκγυμνανση του πολυσχιδους.
    ενω θα θελα να κανω αρσεις οπως και κωπηλατική με μπαρα τις αποφευγω. Κανω κωπηλατική (low row) στο μηχανημα.
    Δεν εχω δοκιμασει σκουωτ ουτε με ζωνη..
    Παντως με λιγα κιλα ισως αυτες οι ασκησεις βοηθουν στο προβλημα διοτι χτιζουν σωστα τη περιοχή της μεσης.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 07-02-12 12:53 #13
    Προεπιλογή
    http://www.youtube.com/watch?v=PnBREGM7pE0

    Χρησιμοποιώ αυτή την φόρμα για το κάτω μέρος της πλάτης. Με 80 κιλά προς το παρόν 8-12 reps. Σο φαρ , σο γκουντ. Δεν έχω νιώσει ακόμα ενοχλήσεις. Μήπως δεν τις κάνεις καλά? Έχουν κάποια κολπάκια απότι κατάλαβα για να τις κάνεις ακόμα πιο ασφαλείς. Τα πόδια σου κοντά στην μπάρα και να γεμίζεις την κοιλιά σου αέρα και να σφίγγεις τους κοιλιακούς σου σε όλο το εύρος της κίνησης. Πάντως με λίγα κιλά δε θα έχεις πρόβλημα. Ίσως είναι και πιο ελεγχόμενη από ραχιαίους.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 07-02-12 12:53 #14
    Το avatar του χρήστη johny_8

    Εγγραφή
    30-04-2011
    Περ.
    ΘΕΣΣ/ΕΒΡΟΣ
    Μηνύματα
    606
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gspyropo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρώ τις αρσεις θανάτου βασική άσκηση για κάτω πλάτη... Τέλος πάντων θα δοκιμάσω αρσεις με λίγα ΚΙΛΑ για 20 αυστηρές επαναληψεις
    Το παν είναι να προπονούμαστε έξυπνα για να είμαστε υγιής και να μπορουμε να πηγαινουμε γυμναστηριο γιατι αν φύγει καμια βίδα δεν θα πατήσεις καθόλου για πολυ καιρό.Υπάρχει μεγάλο ασκησιολόγιο.Δοκίμασε με κάποια που δε σε ενοχλει
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 07-02-12 13:45 #15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gspyropo Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδη εχω μια ενοχληση στη μεση μπορω να κανω αρσεις θανατου ή θα επιβαρυνω τη μεση μου..υπαρχει καποια αλλη εκτελεση της ασκησης???εαν δεν βαλω πολλα κιλα αλλα λιγα και κανω 15-20 επαναήψεις εχει νοημα??
    καλως ηρθς στο club
    μεχρι 2 φορες το σωματικο μου βαρος,εφτασα γρηγορα και χωρις ενοχλησεις..παρολο που εκανα καλο ζεσταμα,και εγω νιωθω ενοχλησεις,κυριως πανω απο την ουριτσα..θα σ ελεγα να σταματησεις κωπηλατικη μπαρα,αρσεις,και τερμα βαθυ καθισμα..
    επισης,καλο ειναι να συμβουλευτεις καποιο γιατρο..
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία