Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 35 από 35
  1. 11-02-12 20:57 #31
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    μαν επειδη εχω προπτωση σσπονδυλου χαμηλα να σου πω οτι οταν φυγει ο πονος,θα φυγει γιατι δεν το ζοριζεις με συγκεκριμενο τροπο..
    αν πας να το ζορισεις ο,τι τεχνικη κ να χεις,ο πονος θα ξαναρθει..
    Eγω παντως που εχω επισης προβλημα σε σπονδυλο οχι ομως τοσο που να με ποναει συνεχεια, με ποναει αρκετα το πρωι οταν ξυπναω και οταν ειμαι ξαπλωμενος και παω να σηκωθω, οταν κανω σκουοτ με πολλα κιλα που η μεση μαζευει αιμα και πρηζεται αισθανομαι πολυ καλα. Μπορω να πω οτι μου φευγει ο πονος εκεινη τη στιγμη, νιωθω μεγαλη ανακουφιση. Φυσικα αυτο ισχυει στα σκουοτ που η μεση γυμναζεται αλλα ισομετρικα, αν παω να κανω αρσεις θανατου ή υπερεκτασεις εκει νιωθω πονο οποτε τις εχω σταματησει

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 25-02-17 23:12 #32
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα παίδες.Εδώ και κανα μήνα περίπου έχω ξεκινήσει άρσεις θανάτου.Κάνω μια φορά την εβδομάδα και γύρω στις 20-25 επαναλήψεις κάθε φορά σύνολο σε 4-5 σετ,από κιλά μέχρι 80 έχω καταφέρει μέχρι τώρα.Στο τέλος έχω μια ψιλοενοχληση στη μέση(όχι κάτι φοβερό)η οποία μετά από 2-3 μέρες περνάει .Πηγαίνω γυμναστήριο 3,5 μήνες περίπου και ξεκίνησα με φυσική κατάσταση υπό το μηδέν.Ερωτήσεις:
    Α)Αυτή η ενόχληση είναι φυσιολογική,ας πούμε σαν κόπωση?(συνήθως ανεβάζω κιλά μέχρι όσο μπορώ)
    Β)Επειδή τη γουστάρω την άσκηση σα κίνηση και δε θέλω να τη σταματήσω αλλά ούτε και να ρισκάρω κάποιο θέμα στη μέση να κοιτάξω για τη sumo άρση?(απότι διάβασα επιβαρύνει λιγότερο τη μεση)Επειδή την άσκηση τη θέλω για να ανεβάσω δύναμη η sumo είναι το ίδιο αποτελεσματική?
    Ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια απάντηση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 25-02-17 23:39 #33
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Από άποψη τεχνικής πρέπει να προσέχεις τα εξής:

    1. Η μπάρα να "κόβει" τα πόδια σου στη μέση. Μην έχεις την μπάρα δλδ όταν ετοιμάζεσαι να πάρεις θέση (πριν την πιάσεις καν) ούτε πολύ μπροστά σου, ούτε πολύ κοντά σου. Αν την έχεις πολύ μακριά, όταν ξεκινήσεις και σε πέρνουν τα κιλά μπροστά θα αρχίσεις τα τρέμουλα, αν την έχεις πολύ κοντά ότα κατέβεις να πιάσεις θα ρθουν τα γόνατα μπροστά και θα σπρώξεις την μπάρα μπροστά.
    2. Το πλάγιο μέρος των ώμων να είναι ακριβώς πάνω απο την μπάρα και πιάσε όσο πιο κοντά μπορείς στην αρχή της ρίκνωσης
    3. Πριν τραβήξεις τα καλάμια σου πρέπει να ναι σχεδόν κάθετα στην μπάρα και όσο τραβάς να έχεις την μπάρα κοντά στα πόδια σου μην σου φεύγει μπροστά. Επίσης πρόσεξε μήπως σηκώνονται οι γοφοί σου πριν τους ώμους με αποτέλεσμα να τραβάς μόνο με την μέση.

    Αν απλά νιώθεις πιασμένη την μεση, ίσως να μην είναι τπτ....ΑΝ ΠΟΝΑΣ υπάρχει πρόβλημα...Χωρις βίντεο δεν μπορώ να σου πώ...Η sumo είναι πιο χαλαρές στην μέση αν καταφέρεις να τραβάς με πιο όρθιο τον κορμό. Conventional και sumo προπονούν το ίδιο μοτίβο από άποψη δύναμης, απο άποψη υπερτροφίας ίσως έχεις διαφορά. Αν επιλέξεις να κάνεις sumo κάνε narrow stance squat
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 25-02-17 23:57 #34
    Προεπιλογή
    Στο 1 και στο 3 είμαι οκ,το 2 θα το τσεκάρω.Το μόνο που είμαι σίγουρος ότι πρέπει να κάνω λάθος είναι που αφήνω τη μπάρα κάτω στο τέλος μερικών σετ σιγά σιγά ενώ δε το έλεγχω σαν βάρος από τη κούραση με αποτέλεσμα να την αφήνω κάπως σκυφτός.Squat δεν έχω ξεκινήσει ακόμα,θα το κοιτάξω!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 26-02-17 00:26 #35
    Προεπιλογή
    Καλο ειναι να βγάλεις video σε ασκήσεις που εχεις θέμα απο διαφορετικές γωνιές ετσι ώστε να μπορεις να δεις η να σου πει κάποιος, που κανεις λάθος στην τεχνική.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123