Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 15
  1. 11-02-12 15:55 #1
    Προεπιλογή Ασκησεις για ολοκληρωμενο στηθος
    Γεια σας θελω να σας ρωτησω ποιες ασκησεις πιστευετε μεσα απο την εμπειρια σας οτι ειναι οι καλυτερες ασκησεις για ολο το στηθος ή απομονωνουν καλυτερα το πανω στηθος, το μεσα στηθος, το πλαγιο στηθος?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 11-02-12 16:51 #2
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dimitris1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας θελω να σας ρωτησω ποιες ασκησεις πιστευετε μεσα απο την εμπειρια σας οτι ειναι οι καλυτερες ασκησεις για ολο το στηθος ή απομονωνουν καλυτερα το πανω στηθος, το μεσα στηθος, το πλαγιο στηθος?
    πιεσεις σε ισιο παγκο
    πιεσεις σε επικληνη
    ανοιγματα με αλτηρες
    κατακλινη η βυθισεις

    αυτα..προσωπικη γνωμη...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 11-02-12 17:17 #3
    Προεπιλογή
    βυθισεις...βεβαια ειναι και για τρικεφαλα αλλα κανουνε πολυ καλο στηθος!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 11-02-12 19:26 #4
    Το avatar του χρήστη johny_8

    Εγγραφή
    30-04-2011
    Περ.
    ΘΕΣΣ/ΕΒΡΟΣ
    Μηνύματα
    606
    Προεπιλογή
    Πρώτα επικληνή με μπάρα γιατί πιάνει το πάνω στήθος που είναι πολύ πιο δύσκλο να αναπτυχθεί μετά ίσιο με αλτήρες.Επίσης άσκηση που πιάνει όλο το στήθος(αν και πολλοί λενε ότι είναι πιάνει μόνο το κάτω) είναι ο κατακλινής κατα προτίμηση με μπάρα. Για το εσωτερικό μια άσκηση ανοίγματα με αλτήρες αλλάζοντας τη κλίση με έμφαση στον επικληνή
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 11-02-12 19:26 #5
    Προεπιλογή
    Eγω πιστευω καλες ασκησεις
    για πανω επικλινεις πιεσεις
    για μεσα κλοιστες πιεσεις
    για πλαγιο ανοιγματα ισια-επικλ-κατακλ
    για κατω κατακλ πιεσεις
    βασικες, ισιες πιεσεις κανονικη λαβη
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 12-02-12 01:37 #6
    Το avatar του χρήστη chro

    Εγγραφή
    15-12-2011
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    355
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dimitris1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας θελω να σας ρωτησω ποιες ασκησεις πιστευετε μεσα απο την εμπειρια σας οτι ειναι οι καλυτερες ασκησεις για ολο το στηθος ή απομονωνουν καλυτερα το πανω στηθος, το μεσα στηθος, το πλαγιο στηθος?
    Δεν υπάρχει μέσα- πλάγιο στήθος. Ο μυς του στήθους ονομάζεται μείζων θωρακικός και πιάνει όλο το στήθος.
    Απλά για λόγους ευκολίας το χωρίζουμε σε πάνω και κάτω, επειδή στο πάνω μέρος υπάρχει ο ελάσσων θωρακικός που βρίσκεται πίσω απο τον μείζων θωρακικό! Δεν είναι δυνατόν με κάποια άσκηση να γυμνάσεις μισή μυϊκή ίνα. Το σχήμα του είναι γενετικά προκαθορισμένο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 12-02-12 02:58 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει μέσα- πλάγιο στήθος. Ο μυς του στήθους ονομάζεται μείζων θωρακικός και πιάνει όλο το στήθος.
    Απλά για λόγους ευκολίας το χωρίζουμε σε πάνω και κάτω, επειδή στο πάνω μέρος υπάρχει ο ελάσσων θωρακικός που βρίσκεται πίσω απο τον μείζων θωρακικό! Δεν είναι δυνατόν με κάποια άσκηση να γυμνάσεις μισή μυϊκή ίνα. Το σχήμα του είναι γενετικά προκαθορισμένο.
    σ'ευχαριστω για την απαντηση σου αλλα
    πρωτον ο μειζων θωρακικος διαμεριζεται
    σε στερνικη μοιρα μειζωνως θωρακικου-κλειδικη μοιρα μειζωνως θωρακικου-ελασσων θωρακικος
    δευτερον το ''πανω'' στηθος δεν ειναι ο ελασσων θωρακικος αλλα η κλειδικη μοιρα
    ο ελασσων θωρακικος δεν ειναι ορατος
    Και τριτον δεν ειναι δυνατον με ενα ειδος κινησης να γυμνασεις ολο το στηθος
    γυμναζεται σε διαφορετικο σημειο αναλογος την κινηση
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris1988 : 12-02-12 στις 03:02
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 12-02-12 04:46 #8
    Το avatar του χρήστη -Nikolakis-

    Εγγραφή
    21-11-2009
    Περ.
    Aθηνα
    Μηνύματα
    309
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dimitris1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
    σ'ευχαριστω για την απαντηση σου αλλα
    πρωτον ο μειζων θωρακικος διαμεριζεται
    σε στερνικη μοιρα μειζωνως θωρακικου-κλειδικη μοιρα μειζωνως θωρακικου-ελασσων θωρακικος
    δευτερον το ''πανω'' στηθος δεν ειναι ο ελασσων θωρακικος αλλα η κλειδικη μοιρα
    ο ελασσων θωρακικος δεν ειναι ορατος
    Και τριτον δεν ειναι δυνατον με ενα ειδος κινησης να γυμνασεις ολο το στηθος
    γυμναζεται σε διαφορετικο σημειο αναλογος την κινηση
    Πιεσεις παγκου με μπαρα
    επικλινεις πιεσεις με μπαρα
    εκτασεις στον ισιο παγκο με αλτηρες
    βυθισεις στο διζυγο με ανοιχτους αγκωνες...

    Ειναι ενα καλο ΑΡΧΙΚΟ προγραμμα..Απο κει και επειτα κοιτας που θες να δωσεις εμφαση και αλλαζεις..
    Οσο και να ψαξεις την μυικη ανατομια,αν δεν δοκιμασεις στην πραξη δεν θα μαθεις ποτε ποιες ασκησεις σε πιανουν και ποιες οχι..
    Κατ'εμε δεν υπαρχει καλη η αχρηστη ασκηση...Το παν ειναι να σοκαρεις το μυ..Να μην τον συνηθισεις στις ιδιες ασκησεις

    υ.γ...και ο παγκος δεν ειναι μονο για κατω..ισα-ισα,με πιεσεις παγκου γυμναζεις μεχρι και πανω θωρακα αλλα οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη -Nikolakis- : 12-02-12 στις 04:48
    "there is no reason to be alive if you can't do deadlift"
    Jón Páll Sigmarsson
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 12-02-12 06:04 #9
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dimitris1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ειναι δυνατον με ενα ειδος κινησης να γυμνασεις ολο το στηθος
    γυμναζεται σε διαφορετικο σημειο αναλογος την κινηση
    Θα διαφωνησω εδω.Δηλαδη οταν κανεις πιεσεις στον ισιο,νιωθεις μονο ενα σημειο του στηθους να γυμναζεται και οχι ολοκληρο? Ειναι υπερβολη αν μου πεις "ναι".Το οτι στις επικλινεις πιεσεις π.χ. η διαταση πανω ειναι καλυτερη,δεν σημαινει οτι μονο στον επικλινη αναπτυσσεται καλο ανω στηθος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο -Nikolakis- Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιεσεις παγκου με μπαρα
    επικλινεις πιεσεις με μπαρα
    εκτασεις στον ισιο παγκο με αλτηρες
    βυθισεις στο διζυγο με ανοιχτους αγκωνες...

    Ειναι ενα καλο ΑΡΧΙΚΟ προγραμμα..
    Επισης και για εδω εχω μια παρατηρηση.Οταν εισαι αρχαριος,σε καμια περιπτωση δεν χρειαζεσαι τετοιο προγραμμα.Ενας ισιος παγκος αρκει,μονος του.

    Προσωπικα εχω την γνωμη οτι οι δευτερευουσες ασκησεις δινουν μια παραπανω πιεση στον καθε μυ,η οποια πιεση δεν ειναι αναγκαια σε εναν αρχαριο.Μετα απο καιρο και μετα απο πολλα κιλα στις βασικες,μπορει καποιος να βαλει μια δευτερευουσα και να δει πως παει.Ομως,το οτι σημερα ξεκινας flyes π.χ. για να σχηματισεις το στηθος,εχοντας παγκο μονο 70 και 80 κιλα,και σε 1 μηνα βλεπεις διαφορα,δεν οφειλεται στα flyes.Δεδομενου οτι ανεβαινεις στον παγκο και φορτωνεις,παντα με καλη τεχνικη και διατροφη,το στηθος θα μεγαλωσει,αρα θα εχεις περισσοτερη μαζα γενικα και θα το δεις σχηματισμενο,οποτε γιατι λεμε οτι η διαφορα οφειλεται στα ανοιγματα? Αν στην τελικη εχεις κολλησει στην προπονηση στηθους με 130kg παγκο για επαναληψεις,τοτε ενταξει θα σε δικιολογησω που θα βαλεις flyes,αλλιως ομως ειναι τσαμπα επιβαρυνση πιστευω.Τροπος υπαρχει...Ενω μπορεις να κρατησεις ενεργεια και να boostαρεις στον ισιο,γιατι να κανεις flyes? Που θα οφελησουν με τοσα λιγα σε μια βασικη ασκηση? Ειναι ενα θεμα παντως που θελω να δω επιχειρηματα,ισως να ειμαι λαθος,να μην το σκεφτομαι σωστα
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 13-02-12 04:58 #10
    Το avatar του χρήστη -Nikolakis-

    Εγγραφή
    21-11-2009
    Περ.
    Aθηνα
    Μηνύματα
    309
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billys15 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα διαφωνησω εδω.Δηλαδη οταν κανεις πιεσεις στον ισιο,νιωθεις μονο ενα σημειο του στηθους να γυμναζεται και οχι ολοκληρο? Ειναι υπερβολη αν μου πεις "ναι".Το οτι στις επικλινεις πιεσεις π.χ. η διαταση πανω ειναι καλυτερη,δεν σημαινει οτι μονο στον επικλινη αναπτυσσεται καλο ανω στηθος.



    Επισης και για εδω εχω μια παρατηρηση.Οταν εισαι αρχαριος,σε καμια περιπτωση δεν χρειαζεσαι τετοιο προγραμμα.Ενας ισιος παγκος αρκει,μονος του.

    Προσωπικα εχω την γνωμη οτι οι δευτερευουσες ασκησεις δινουν μια παραπανω πιεση στον καθε μυ,η οποια πιεση δεν ειναι αναγκαια σε εναν αρχαριο.Μετα απο καιρο και μετα απο πολλα κιλα στις βασικες,μπορει καποιος να βαλει μια δευτερευουσα και να δει πως παει.Ομως,το οτι σημερα ξεκινας flyes π.χ. για να σχηματισεις το στηθος,εχοντας παγκο μονο 70 και 80 κιλα,και σε 1 μηνα βλεπεις διαφορα,δεν οφειλεται στα flyes.Δεδομενου οτι ανεβαινεις στον παγκο και φορτωνεις,παντα με καλη τεχνικη και διατροφη,το στηθος θα μεγαλωσει,αρα θα εχεις περισσοτερη μαζα γενικα και θα το δεις σχηματισμενο,οποτε γιατι λεμε οτι η διαφορα οφειλεται στα ανοιγματα? Αν στην τελικη εχεις κολλησει στην προπονηση στηθους με 130kg παγκο για επαναληψεις,τοτε ενταξει θα σε δικιολογησω που θα βαλεις flyes,αλλιως ομως ειναι τσαμπα επιβαρυνση πιστευω.Τροπος υπαρχει...Ενω μπορεις να κρατησεις ενεργεια και να boostαρεις στον ισιο,γιατι να κανεις flyes? Που θα οφελησουν με τοσα λιγα σε μια βασικη ασκηση? Ειναι ενα θεμα παντως που θελω να δω επιχειρηματα,ισως να ειμαι λαθος,να μην το σκεφτομαι σωστα
    1)Εδω επετρεψε μου να διαφωνησω αδερφε!Θεωρω τις εκτασεις στον ισιο παγκο οχι βασικη απαραιτητα αλλα σιγουρα βασικη συμπληρωματικη..Το λεω αυτο γιατι αν γινουν σωστα γυμναζουν αρκετο μερος του θωρακικου και δινουν εκτος απο σχημα και μαζα..Ως επι το πλειστον,υπαρχει ελλειψη στο εσωτερικο μερος του στηθους ενος αθλητη γιατι ειναι το μονο που γεμιζει με τον καιρο και με τη συνολικη μαζα που αναπτυσεις στο στηθος σου..Βεβαια δεν τα χαλαμε εδω,μπορεις να κρατησεις για τριτη ασκηση το διζυγο,οντας αρχαριος και να βγαλεις τις εκτασεις αλλα κατ'εμε καλο ειναι να τις κρατησεις γιατι οπως εχω πει και σε πιο παλιο μου ποστ ειναι ασκηση που θελει να εχεις το νου σου στην κινηση του μυ..Ξερεις..mind-muscle connection...
    Και ειναι καλο να μαθαινεις απο την αρχη να συγκεντρωνεσαι στο μυ που γυμναζεις..Αν οχι flyes εστω pec-dec..Αν και να σου πω την αληθεια δεν το πολυσυμπαθω..
    2)Προσωπικα επανω μου ειδα μεγαλη διαφορα οταν ειχα το ιδιο προγραμμα αλλα αντι για flyes,πιεσεις στον ισιο με αλτηρες(αλλη μια ασκηση που μου αρεσει πολυ για το στηθος και που τη θεωρω μια πολυ καλη εναλακτικη)..Και τελος διζυγο..
    Βεβαια και γω ισως ειμαι επηρεασμενος απο τα προγραμματα που ψαχνουμε και διαβαζουμε απο golden age εως και σημερα..Χωρις να μας συγκρινω με τους pro βεβαια..
    "there is no reason to be alive if you can't do deadlift"
    Jón Páll Sigmarsson
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 13-02-12 10:03 #11
    Το avatar του χρήστη chro

    Εγγραφή
    15-12-2011
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    355
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billys15 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα διαφωνησω εδω.Δηλαδη οταν κανεις πιεσεις στον ισιο,νιωθεις μονο ενα σημειο του στηθους να γυμναζεται και οχι ολοκληρο? Ειναι υπερβολη αν μου πεις "ναι".Το οτι στις επικλινεις πιεσεις π.χ. η διαταση πανω ειναι καλυτερη,δεν σημαινει οτι μονο στον επικλινη αναπτυσσεται καλο ανω στηθος.
    Μάλλον έχουν κάνει επιστημονική υπέρβαση και μπορούν να γυμνάσουν μέρος μυϊκής ίνας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 14-02-12 00:11 #12
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dimitris1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας θελω να σας ρωτησω ποιες ασκησεις πιστευετε μεσα απο την εμπειρια σας οτι ειναι οι καλυτερες ασκησεις για ολο το στηθος ή απομονωνουν καλυτερα το πανω στηθος, το μεσα στηθος, το πλαγιο στηθος?
    μαν συνολικα για στηθος,ο επιλινης ειναι η καλυτερη επιλογη..
    το ανω στηθος ειναι πολυ πιο δυσκολο να αναπτυχθει σε σχεση με το υπολοιπο..
    αλλα αν κανεις περισοτερο επικλινη,σιγουρα περνει στο συνολο του..
    στον κατακλινη κλπ,ποτε δεν πιστεψα..νοημα δεν εχει για μενα..το ιδιο αποτελεσμα θα εχεις κ με οριζοντιο παγκο..
    οποτε πιεσεις σε επικλινη για βαση,κ ανοιγματα για ευρος..καλυτερα κ αυτα σε επικλινη..
    αλλα φυσικα μπορειςνα τα εναλασεις με οριζοντιο...

    κ κατι αλλο..για μενα καλυτερα οι ασκησεις σε πιεσεις να γινονται με αλτηρες..η μπαρα σου βγαζει προβληματακια απο ενα σημειο κ μετα..
    αν κ δεν ειναι κριτηριο απλα το γραφω για την ιστορια..εχω εχω να κανω πιεσεις σε οριζοντιο απο το 2006..κ με μπαρα απο το 2004..
    τουλαχιστον εμενα με βολεψαν καλυτερα οι αλτηρες..
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 14-02-12 00:25 #13
    Προεπιλογή
    Από πλάτη και ώμους είσαι εντάξει και σε ενδιαφέρει τόσο πολύ το στήθος;
    Ελληνικό Σωματείο Δυναμικού Τριάθλου
    “Strength is the product of struggle, you must do what others don’t to achieve what others won’t”
    Henry Rollins
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 17-02-12 23:48 #14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    μαν συνολικα για στηθος,ο επιλινης ειναι η καλυτερη επιλογη..
    το ανω στηθος ειναι πολυ πιο δυσκολο να αναπτυχθει σε σχεση με το υπολοιπο..
    αλλα αν κανεις περισοτερο επικλινη,σιγουρα περνει στο συνολο του..
    στον κατακλινη κλπ,ποτε δεν πιστεψα..νοημα δεν εχει για μενα..το ιδιο αποτελεσμα θα εχεις κ με οριζοντιο παγκο..
    οποτε πιεσεις σε επικλινη για βαση,κ ανοιγματα για ευρος..καλυτερα κ αυτα σε επικλινη..
    αλλα φυσικα μπορειςνα τα εναλασεις με οριζοντιο...

    κ κατι αλλο..για μενα καλυτερα οι ασκησεις σε πιεσεις να γινονται με αλτηρες..η μπαρα σου βγαζει προβληματακια απο ενα σημειο κ μετα..
    αν κ δεν ειναι κριτηριο απλα το γραφω για την ιστορια..εχω εχω να κανω πιεσεις σε οριζοντιο απο το 2006..κ με μπαρα απο το 2004..
    τουλαχιστον εμενα με βολεψαν καλυτερα οι αλτηρες..
    Eυχαριστω για τις πληροφοριες, θα προσαρμωσω το προγραμμα μου με βαση στις επικλ πιεσεις και ανοιγματα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 17-02-12 23:52 #15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον έχουν κάνει επιστημονική υπέρβαση και μπορούν να γυμνάσουν μέρος μυϊκής ίνας.
    Με την λογικη σου φιλε μου, θα επρεπε να κανουμε μονο ισιες πιεσεις και θα ειχαμε ευρος, πανω και μεσα στηθος σε πληρη αρμονια..
    Απάντηση με παράθεση