Θέμα: Βαρη

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 12 από 12
  1. 15-02-12 11:37 #1
    Προεπιλογή Βαρη
    Καλεμερα σε ολους
    Εχω 3 μερες που ξεκινησα γυμναστηριο σχετικα ομως γυμναζομαι, και πριν ξεκινησω μονος μου ( τρεξιμο , βαροι , διαφορα αθληματα ) δεν εχω αφησει τον ευατο μου ειμαι σε καλη κατασταση.. ειμαι 27

    χρονων , 1.78 , 75 κιλα αυτο ειναι το προγραμμα που ακολουθω θελω να ρωτησω: Ποσα κιλα να σηκωνω σε καθε επαναληψη? οποιαδηποτε βοηθεια θα ηταν πολυτιμη.. ευχαριστω εκ τον προτερον ..

    Όνομα: gymnastirio.jpg Εμφανίσεις: 626 Μέγεθος: 189,3 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 15-02-12 12:04 #2
    Προεπιλογή
    Στο θέμα τον κιλών δεν μπορεί να πάρει κάποιος θέση standar.Αυτό εξαρτάται απο εσένα.Η λογική λέει οτι ξεκινάς με τόσα κιλά ώστε να μπορείς
    να βγάζεις τουλάχιστον 10 επαναλήψεις με της 2 τελευταίες να σε "ζορίζουνε".Ξεκίνα με λίγα κιλά για αρχή τόσα ωστε να καταλαβαίνεις μόλις τελειώνεις το πρώτο σέτ
    οτι σε "έπιασε" και σταδιακά να τα αυξάνεις μέχρι να βρείς το όριο σου.Βέβαια περίμενε και κάποια γνώμη απο κάποιον πιο ειδικό στο forum.
    Frightened huh? You should be

    Who am I? I'm Johnny B!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 15-02-12 12:44 #3
    Το avatar του χρήστη johny_8

    Εγγραφή
    30-04-2011
    Περ.
    ΘΕΣΣ/ΕΒΡΟΣ
    Μηνύματα
    606
    Προεπιλογή
    ξεκίνα χαλαρά για να πάρουν μπρος οι μυς σου.Φρόντισε να μάθεις σωστά την τεχνική των ασκήσεω και να σου γίνει συνήθειο να κάνεις προθέρμανση για να μη σου βγει κάνας τραυματισμός.Το προγραμμα είναι απαιτητικό για αρχάριο αλλά με χαλαρά μπορεί να σου βγει.Σιγα σιγά...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 15-02-12 12:50 #4
    Προεπιλογή
    αυτο το προγραμμα που μου εδωσε ο γυμναστης ειναι για ογκο η για γραμμωση?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 15-02-12 12:56 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikolas_2012 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο το προγραμμα που μου εδωσε ο γυμναστης ειναι για ογκο η για γραμμωση?
    ο ογκος ή η γραμμωση εξαρτατε απο την διατροφη σου!
    opoios thelei as me kanei add sto facebook :
    https://www.facebook.com/georgesimos91
    kai opoios endiaferete as riksei mia matia sto blog moy pou exei sxesh to bodybuilding kai oxi mono!!!
    http://blogforgreekfitness.blogspot.com/
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 15-02-12 13:08 #6
    Προεπιλογή
    τι προτεινετε ? σε καθε επαναληψη να σηκωνω λιγα κιλα η να σηκωνω μεχρι εκει που μπορω ετσι ωστε να μπορω να βγαζω το σετ αλλα με το ζορι..
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 15-02-12 13:51 #7
    Το avatar του χρήστη johny_8

    Εγγραφή
    30-04-2011
    Περ.
    ΘΕΣΣ/ΕΒΡΟΣ
    Μηνύματα
    606
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikolas_2012 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι προτεινετε ? σε καθε επαναληψη να σηκωνω λιγα κιλα η να σηκωνω μεχρι εκει που μπορω ετσι ωστε να μπορω να βγαζω το σετ αλλα με το ζορι..
    Aφου τωρα ξεκινας βάλε μέτριο βάρος για να βγαίνουν οι επαναλήψεις. Σ κανα μηνα αρχίζεις να ανεβάζεις ένταση σταδιακα
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 15-02-12 14:48 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο geosimos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο ογκος ή η γραμμωση εξαρτατε απο την διατροφη σου!
    σε αυτο π λες εν μερη συμφωνω..
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 15-02-12 15:10 #9
    Προεπιλογή
    καλο ειναι να συνιθισεις λιγο πρωτα τα βαρη με ευρος απο 8 εως 12 επαν...με κιλα που να σου βγαινουν σχετικα ευκολα.... μολις νομιζεις οτι μπορεις να ανεβαζεις κιλα...τοτε ανεβασε...ετσι ωστε οι τελευταιες επαν...να σου βγαινουν δυσκολα... βασικα τι 8ες ακριβος ??? ογκο?
    opoios thelei as me kanei add sto facebook :
    https://www.facebook.com/georgesimos91
    kai opoios endiaferete as riksei mia matia sto blog moy pou exei sxesh to bodybuilding kai oxi mono!!!
    http://blogforgreekfitness.blogspot.com/
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 15-02-12 15:33 #10
    Το avatar του χρήστη morbit_killer

    Εγγραφή
    05-12-2011
    Περ.
    ilion athens
    Μηνύματα
    411
    Thumbs up
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο geosimos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλο ειναι να συνιθισεις λιγο πρωτα τα βαρη με ευρος απο 8 εως 12 επαν...με κιλα που να σου βγαινουν σχετικα ευκολα.... μολις νομιζεις οτι μπορεις να ανεβαζεις κιλα...τοτε ανεβασε...ετσι ωστε οι τελευταιες επαν...να σου βγαινουν δυσκολα... βασικα τι 8ες ακριβος ??? ογκο?
    τα πράγματα είναι απλά κάνουμε 12 επαναλήψεις με το 50% η 60% του μέγιστου βάρους δηλαδή του βάρους που το κάνουμε για μία επανάληψη , επομένως είναι απαραίτητο πρίν ξεκινήσουμε ένα πρόγραμμα διαμόρφωσης να καθορίσουμε το μέγιστο βάρος που μπορούμε να κάνουμε για μία επανάληψη σε κάθε βασική άσκηση δηλαδή πιέσεις πάγκου οπισθολαίμιες πιέσεις ώμων , έλξη τροχαλίας (πλάτη) και squat
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 15-02-12 15:44 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο morbit_killer Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα πράγματα είναι απλά κάνουμε 12 επαναλήψεις με το 50% η 60% του μέγιστου βάρους δηλαδή του βάρους που το κάνουμε για μία επανάληψη , επομένως είναι απαραίτητο πρίν ξεκινήσουμε ένα πρόγραμμα διαμόρφωσης να καθορίσουμε το μέγιστο βάρος που μπορούμε να κάνουμε για μία επανάληψη σε κάθε βασική άσκηση δηλαδή πιέσεις πάγκου οπισθολαίμιες πιέσεις ώμων , έλξη τροχαλίας (πλάτη) και squat
    αφου τωρα ξεκινησε gym,πως θα μπορεσει να βρει τις μεγιστες,ασε που θα μπερδευτει με ποσοστα κτλ.
    απλα ας βαζει ενα βαρος που οι τελευταιες 2 να βγαινουν δυσκολα,τωρα το ευρος επαναληψεων ας ειναι απο 6-12..οπυ θελει παιζει.
    εγω για πρακτικους λογους το λεω
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 16-02-12 09:21 #12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο morbit_killer Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα πράγματα είναι απλά κάνουμε 12 επαναλήψεις με το 50% η 60% του μέγιστου βάρους δηλαδή του βάρους που το κάνουμε για μία επανάληψη , επομένως είναι απαραίτητο πρίν ξεκινήσουμε ένα πρόγραμμα διαμόρφωσης να καθορίσουμε το μέγιστο βάρος που μπορούμε να κάνουμε για μία επανάληψη σε κάθε βασική άσκηση δηλαδή πιέσεις πάγκου οπισθολαίμιες πιέσεις ώμων , έλξη τροχαλίας (πλάτη) και squat
    ειναι ευκολο να δωσεις ενα παραδειγμα του πως γινεται αυτο; και σε ποιες ασκησεις ακριβως χρειαζεται?
    Απάντηση με παράθεση