Σελίδα 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 789
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 121 έως 123 από 123
  1. 11-06-13 19:49 #121
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lao Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τις φόρμες δεν τις σταματάς ποτέ.

    Ο Φουνακούσι έλεγε, χαριτολογώντας, ότι για να φτάσει να κάνει κανείς μια φόρμα σε καλό επίπεδο, πρέπει να την κάνει 7.000 φορές

    Από κει και πέρα, προφανώς και η διδασκαλία δεν περιορίζεται μόνο σε φόρμες, αλλά το πότε κάνει κάποιος κάτι, έχει να κάνει με τον Δάσκαλο, την ύλη, τον ίδιο τον μαθητή κτλ.

    Η δική μου εμπειρία λέει ότι μία σωστή εκπαίδευση στο ΚΦ πρέπει να περιλαμβάνει πολλά πράγματα ακόμα, όπως τεχνικές, στρατηγικές, βηματισμούς, στάσεις και τεχνοτροπίες ζώων, προκαθορισμένες και ελεύθερες μάχες, όπλα, ακροβατικά και πτώσεις κτλ κτλ κτλ.

    Και όχι μόνο αυτό, αλλά η γυμναστική πρέπει να είναι πολύπλευρη. Ένα ολοκληρωμένο μάθημα ΚΦ, πολλές φορές μπορεί να είναι 2 ώρες γυμναστική και 2 ώρες τεχνικό μέρος.
    νομίζω με κάλυψες απόλυτα...αυτά ακριβώς μας έλεγε κ εν μέρει μας έκανε ο δάσκαλος,μέχρι κ αυτόν τον τελευταίο καιρό που έχουμε πια περιοριστεί στις φόρμες.
    προφανώς κ κάποιο λόγο έχει...απλά σκέφτομαι σοβαρά να βάλω κ εγώ ένα περιθώριο μέσα μου,ως πότε θα αντέξω ένα μάθημα στο οποίο κάνω μόνη μου μία φόρμα,χωρίς μάλιστα επίβλεψη.

    σευχαριστώ πολύ!
    υγ..ζηλέυω πολύ μια τέτοια προπόνηση!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 11-06-13 21:29 #122
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο difight Εμφάνιση μηνυμάτων
    σευχαριστώ πολύ!
    υγ..ζηλέυω πολύ μια τέτοια προπόνηση!
    Μην παίρνεις όρκο.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 11-06-13 22:25 #123
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lao Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην παίρνεις όρκο.
    ότι τη ζηλεύω παίρνω..ειλικρινά.κι ότι θα ήθελα πολύ να προσπαθήσω.αν θα τα κατάφερνα δεν το ξέρω..καλή συνέχεια.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 789